LEIDSCH iöf? DAGBLAD. Avond-editie. N°. 7406. Dinsdag 8 April. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Teor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. OiSlciëele Kenniwgrevia^e^ Burgemeester cn Wethouders van Leiden herinneren bij deze den belanghebbenden, dat, ingevolge de verorde ning van den 9den Januari-ISGS Gemeenteblad No. 1), de Beestenmarkt in plaats van op Vrijdag den llden April e. k. zal worden gehouden op "Woensdag den 9den te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. -3 April 1884. E. KIST, Secretaris. LEIÖEV, 7 April. Heden is aan de universiteit alhier de heer H. Van Anrooy, arts, geb. te Brummen, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proef schrift, get.„De oogen der studenten aan de Rijks universiteit te Leiden." Op de heden alhier gehouden jaarlijksche vergadering dor aandeelhouders in de „Leidsche Bouwvereenig'.Dg" bleek uit do mededeelingen van het bestuur, dat dc toestand der Vereeniging gunstig is. Uit de wiust kon 5 pet. aan de aandeelhouders worden uitgekeerd en oDgeveer 2 pet. op de huizen worden afgeschreven. Als lid van het bestuur werd dr. W. Pleyte herkozen. Door burgemeester en wethouders werd heden ten raadhuize dezer gemeente de openbare ver pachting gehouden van de faecale stoffen die door het Liernurrioolstelsel worden verzameld. Als eenige inschrijver is de pacht gegund aan den heer P. Van Ulden alhier voor do som van ƒ0.06 por 100 kilo's. Voor het bonwen van een heerenhuis aan den Stationsweg alhier, aanbesteed door den architect W. F. Van der Heyden, bedroeg do hoogste in schrijving 27,484 en de laagste 21,410, voor welke som het werk is gegund aan den heer W. A. Van Lith alhier. Vanwege het ministerie van oorlog zal op Dinsdag 22 April a. 8. in het genie-bureel bij den Doelen alhier worden aanbesteed het éóojarig onderhoud der kazernegebouwen enz. te Leiden, ODder het beheer dor genie te 's-GraveDhage. Hedennamiddag ontvingen we per Eogelsche mail, via Brindïsï, do Indische bladen van 1 toten met 5 Maart. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 18, 3.60 en f 1.80; de laagste 17.50, 3.60 en 1.80. De heer J. D. Vissering, commies der poste rijen te 's-Hage, is overgeplaatst naar het post kantoor te Hilversum. De late luitenant A. J. M. A. Gerlacb, van het 3de reg. infanterie te Bergen op Zoom, is ver plaatst bij het 4de reg. van dat wapen. De lste luit. L. T. C. J. Rieber, van de 2de comp. lste bat. 4do reg. inf. te Delft, is op zjjn verzoek overgeplaatst bij het gedeelte van het 5de reg. inf. te Nijmegen. Tot leden dor commissie voor de aanbesteding van remontepaarden zijn bij het 2de reg. veld.-art. benoemd majoor Verschoor, kapt. Van Strijen, lste luit. Greven en tot adviseerend lid do paarden arts lste klasse Lameris- tot plaatsvervangende leden majoor baron Van Haersolte Van den Doorn, kapt. Veeren en de lste luit.-adjudant Van Maaren. Het reces van do Tweede Kamer zou, naar men mededeelt, tot 5 Mei, hoogstens tot 12 Mei duren. Naar men in het „H. D." verzekert, is de keizerin van Oostenrijk eerstdaags, in streng incognito reizende, to 's-Gravenhage te verwachten. Te Haarlem is overleden de heer J. H. Haan, gepensioneerd kapitoin van het O.-I. leger, ridder van do Militaire Willemsorde. De oflicicr van gezondheid lste kl. D. Matak Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Fontein wordt met 1 Mei a. s. geplaatst aan boord van het wachtschip te Amsterdam. Do heer F. W. Petré, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Gefle, is in die hoedanigheid door de Zweedsche regeering erkend. Het stoomschip „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok Zaterdag van Suez; de „P. Galand", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gisteravond Lizard; de „Macassar", van Amster dam naar Java, passeerde gistermorgen Kaap Sagres de „Zeeland", van Java naar Rotterdam, vertrok gistermiddag van Port-Said. Z. M. heefc aan J. F. C. Meyer, op verzoek, met 1 Juni a. s. eervol ontslag verleend als notaris te Bladel. G emengd M leu "w Het meisje, dat in de fabriek van de firma Yan Hartrop alhier een zoo noodlottig ongeluk overkwam en thans nog in het academisch zieken huis wordt verpleegd, bevindt zich naar omstandig heden redelijk wol. Het is echter gebleken dat be doeld kind den leeftijd van 12 jaar nog niet heeft bereikt, zoodat tegen den fabrikant of diens meester knecht proces-verbaal is opgemaakt, wegens over treding der wet op den kinderarbeid. Door de politie alhier is togen vrouw M. proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van steenen van den openbaren weg en aan de gemeente toebehoorende. In den afgo1oopen nacht is door de politie aangehouden een manspersoon, bij zich hebbende een zak, inhoudende onderscheidene lijf goederen en ook Oen naaikistje, waarin eenige kraagjes, kantjes, een strik en twee zakdoeken. Een en ander is vermoedelijk van diefstal, wellicht uit een vaartuig, afkomstig. De commissaris van politie verzoekt zoo spoedig mogelijk te worden ingelicht, voor hot geval dat gemelde goederen van deze of gene mochten ontvreemd zijn. In eene schuit, liggende aan do Z ij 1- poort, toebehoorende aan den schipper Nagtegaal, kwam Zaterdag-avond om zes uren een lek. Da inwonenden, man, vrouw en negen kinderen, werden slechts met moefte gered door den kleederbleeker Nij68en, die er in slaagde allen aan wal te brengen. Daar het huisgezin den nacht niet in de schuit kon doorbrengen, overnachtten zjj bij Nijssen, die tevens ook een plaatsje had ingeruimd voor den geredden inboedel. Men meldt uit Rijnsburg dat door het schoone weder de krokussen en tulpen zóu spoedig ontwikkeld zijn, dat de eerste reeds zijn uitgebloeid. De vroege talpon leveren op het veld een prachtig gezicht; de latere soorten staan mede veelbelovend. Dit jaar znllen aldaar twee publieke veilingen plaats hebben. Thans is ook de vader van den eer sten poklijder te Wassenaar, en wel in ernstige mate, door de pokken aangetast. Bij gelegenheid van de generale repe titie van het oratorium „Marie Madeleine", Zaterdag ia het opera-gebouw te 's-Hage gehouden, had er eine zeer interessante proefneming plaats met den nieuwen monsterspreokhoorn, genaamd de Paniek- dolgor. Op het oogenblik dat orkest, koor en solisten den climax van kracht hadden bereikt, werden door, den heer Lefebre, voorzien van dezen nieuwen hoorn van het tooneel af oonige woorden tot het publiek gesproken, in de vooronderstelling dat er in werke lijkheid eene paniek in het theater was ontstaaD, welke geruststellende woorden (boven alle geraas uit) volkomen op alle rangen van het gebouw ver staan zjjn geworden. Bij theaterrampen of in zalen van grooto volksopeenhoopingeD, zoomede bij een valsch alarm zal dit toestel ongetwijfeld groote diensten kunnen bewijzen. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasse ren buiten dc slad wordt 0.10 berekend. Do eerste uitvoering zelve van Massenet's werk trok 's avonds veel publiek. Solisten en koristen waren allen in 't zwart gekleed en het tooneel was een eenvoudig salon. Het was eenvoudig een concert, zoodat zelfs de fijngevoeligste niet gekwetst kon worden. De plechtige mnziek vaD Massenet maakte veel indruk, vooral hot laatste gedeelte na de kruisi ging. Do dames Leslino on Lender en do hecren Selrack en Seguin traden als solisten op en werden herhaaldelijk, vooral na een paar duo's, toegejuicht. Het kleine koor kweet zich vrij verdienstelijk van eene moeilijke taak. Te Utrecht is tor beschikking der justitie gesteld en naar de cellulaire gevangenis overgebracht de arbeider J., als verdacht van eene som van ruim 200 ten nadeele van zijne bij hem inwonende schoonzuster te hebben ontvreemd. Door den Koning is de jaarlijksche gratie verleend aan gevangenen in het tuchthuis te Leeuwarden; 4 hebben gehoele kwijtschelding van het nog onvervulde gedeolte hunner straf bekomen, 2 zes maanden, 27 drie maanden, 2 zes weken en nog 3 militairen drie maanden afslag ieder. Zekere M. v. V., van Woudenberg, had het ongeluk van een wagen te vallen en zoo op den straatweg terecht te komen, dat zij spoedig daarop een lijk was. De „Friesche Stoomwasscherij" te Leeuwarden heeft hare werking gestaakt. De heer P., uit de Woldstraat te Meppol, is door een sneltrein naar Friesland nabij Meppel overreden. Zijn in stukken gesneden lijk werd een paar uren later teruggevonden en naar het stadsziekenhuis overgebracht. Te Renkum is een man bijhetinladen van steenen in een schip met een vollen kruiwagen van eene aanzienlijke hoogte naar beneden gestort. Zwaar gekneusd is hij uit het schip gehaald en per rijtuig naar zijne woning vervoerd. Zijn toestand moet zorgwekkend zijD. Uit Ridderkerk meldt men: Groote ontsteltenis hoerscht in deze gemeente bij het ver nemen van het vergaan van het Belgische stoom schip „Daniël Steinmann", hetwelk 20 Maart jl. van Antwerpen is vertrokken met 93 landverhui zers, koers zettende naar Amerika. Op dit schip toch bevonden zich; M. Stok, een man van 62 jaar, P. Kranendonk met vrouw en 5 kindoren, en H. Bravenboer met vrouw en 4 kinderen, allen land verhuizers uit deze gemeente. Aangezien volgens het laatste bericht 6lechts 3 passagiers zijn gered, hebben naar alle waarschijnlijkheid deze 14 personen mede hun graf in de golven gevonden, waardoor vele gezinnen in rouw worden gedompeld. Tot de bemanning behoorden ook 3 Hollanders nl.Mooi (Ondpekela), matroosLraöh (Amsterdam)! 3de machinist, en Breuck-r. (Groningen), scheepskok. Uit Nieuw-York wordt gemeld dat do „Daniël Steinmann'' te tien uren in den avond op een klip stootte, op ongeveer driehonderd meter van het kustlicht van Sambro-eilacd. Het onheil had plaats tijdens een orkaan, vergezeld van dikke mist. Men deed de machine achteruit werken, maar het schip stootte voor de tweede maal, met het onmiddellijk govolg dat er een groot gat in het rnim Bloeg, waardoor het vaartnig zonk. Eenige minuten na middernacht kwam oen sloep met vijf man van de equipage on twee passagiers op Sambro aan. Met het aanbreken van den dag werden de kapitein en een passagier van uit de masten gered, waaraan zij zich den geheelen nacht hadden vast geklemd. Geen enkele vrouw is gered. Honderd een en twintig menschonlovens gingen bij deze ramp verloren. Aan het beruchte proces van Tisza- Eszlar is thans voorgoed een einde gekomen. Het

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1