LEIDSCH DAGBLAD. V. 7405 Maandag 7 April. A0. 1884. Vierde Blad PRIJS DEZER COURANT: Veor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het incassee rt bniten de s*nd wordt ƒ0.10 berekend. LESSEN, 5 April. In hare avondzitting heeft de Tweede Kamer gisteren de discussie voortgezet over de zaak-Pop- pink. De heer Keuchenius stelde eene conclusie voor, waarin nog scherper dan in de conclusie- Lohman het neutraliteitsbeginsel der Schoolwet werd afgekeurd. De heer Bastert stelde voor, een voudige aanneming voor kennisgeving. Nadat de minister van biünenlandsche zaken had geconsta teerd dat Puppink gezondigd had onder verzach tende omstandigheden en dienovereenkomstig wa9 gestraft, dat de minister Pijnacker Hordijk na het hoor en wederhoor betracht te hebben geoordeeld bad en dus geen afkeuring verdiende en dat het neutraliteitsbeginsel niet incidenteel mocht worden veroordeeld, is een motie tot sluiting van het debat aangenomen, waarna lo. de conclusie der meerder heid (dankzegging aan den minister) nagenoeg eenparig werd aangenomen en 2o. de conclusie der minderheid (afkeuring van het schorsingsbesluit) is aangenomen met 38 tegen 27 stemmen. Dienten gevolge vervielen de andere conclusiën. De Kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden, zoodat verschillende aan de orde ge stelde onderwerpen zijn verdaagd. Het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot verandering der grens tusschen de gemeenten Haarlem en Schoten heeft aanleiding gegeven tot verschillende opmerkingen en beschouwingen. Eenige leden, die met nadruk het beginsel ver dedigden dat toevoeging van een deel van eenig9 gemeente aan eenige andere, tegen den wil van een harer, niet mag worden doorgedreven, tenzij het algemeen belaDg de noodzakelijkheid er duidelijk van aantoone, verklaarden, zich met dit ontwerp niet te kunnen vereenigen. Die noodzakelijkheid toch wordt huns inziens door de Memorie van Toe lichting geenszins bewezen. Hiertegenover stond het gevoelen van hen, die meenden dat niet alleen de thans voorgestelde grons- verandering, maar ook andere voor andere gemeenten moesten ter hand genomen worden, omdat het niet meer dan billijk is dat zij, die genot hebben van de stedelijke inrichtingen, ook in de kosten dragen. Voorts werd opgemerkt dat hier geene algemeene regelen te stellen zijn en elk geval op zich zelf moet beoordeeld worden, en dat hier, naar hunne meeoing, de in de Nota van Gedeputeerde Staten van Nourd-Hoiland en door de Regeering aange voerde redenen voor eene greusverandering alleszins afdoende waren. Ten slotte werd de opmerking gemaakt, dat op de ter griffie gedeponeerde kadastrale kaart de grensverandering niet zeer duidelijk wordt aan gewezen. Gemengd Nieuw». In de maand Juni a. s. zal te Amster dam eene internationale hondententoonstelling, ge organiseerd door de Nederlandsche Jachtvereeniging „Nimrod," worden gehouden. Burgemeester en wet houders hebben voorgesteld, van gemeentewege eene som van ƒ200 beschikbaar te stellen voor aankoop van medailles. In de Valk (gemeente Ede) heeft men getracht de school 's nachts in brand te steken. Men had stroo en takkenbossen op elkaar gelegd. Een achttal banken waren verbrand, toen het den onderwijzer gelukte den brand te blusschen. Men kon bespeuren waar het stroo was gehaald. De politie meent de daders op het spoor te zijn. Te Valkenhuizen (Limburg) zijn door eene nog onbekende oorzaak drie huizen met schuur en stallingen een prooi der vlammen geworden. De schade is vrij aanzienlijkhet meeste was verzekerd. De noordelijke provinciën worden thans bezocht door een Iweeden Dibbels. In onder scheidene plaatsen geeft de man, een Mecklenburger, bewijzen van zijn snelvoetigheid. In een harlekijos- pakje en met een natte spons in den mond loopt hij steeds heen eo weer en legt een uur ongeveer in twintig minuten af. De brand in Paternoster Row te Londen brak uit in de drukkerij van Pardon. De vlammen breidden zich zoo snel uit dat de zetters geen tijd hadden hunne jassen of hoeden mede te nemen. Ondanks de spoedig verleendo hulp werden een aantal gebouwen vernield. Ongelukken met personen had men niet te betreuren. De spuit gasten werkten voor het eerst met Amerikaansche ladders, waardoor het mogelijk is het water tot een aanzienlijke hoogte op te voereD. In het geheel werden van 35 firma's of personen (0. a. van Blackwood) de huizen vernield of beschadigd. De schade is nog niet bekend, evenmin de oorzaak van de ramp. Eene politieverordening voor ver liefden. - Een geneesheer te Nieuw-York vestigt de aandacht op het ODgepaste, dat jonge mannen en jonge meisjes, of zij die zich als zoodanig ge dragen des avonds na tien uren nog in zoet gekoos bij een blij vod. Hij heeft zijnen aanhangers sterk aan bevolen, don vrienden hunner dochters kwartier vóór tienen hun afscheid te geven. Hij zal bij de bevoegde macht een wet voorstellen, waar aan alle brnidsparen, of aan hen die het behoorden te wezen, bevolen zal worden precies te tien uren van elkander te gaan. Verliefden zouden dus ook in 't vervolg „vergun ning" noodig hebben! Op de spoorweglijn van Cette naar Perpignan loste een onbekende, op de loopplank van een waggon staande, een pistoolschot op een reiziger, die in een coupé eerste klasse in slaap was gevallen. Toen het schot miste en de ander ten gevolge van den knal ontwaakte, vroeg de aanvaller met een onnoozel gezicht, of hij geen schot had hooren vallen. Op het bevestigend ant woord verklaarde de onbekende, dat hij commissaris van surveillance was en onmiddellijk den booswicht zou trachten op te sporen. Onnoodig te zeggen, dat hij nog altijd moet terugkeeren om verslag te doen van zijne vervolging. De man had het trou wens ook te druk, want don volgenden morgen had een soortgelyke aanslag plaats op dezelfde lijn; ditmaal echter wist de aangevallene den aan rander met een degenstok af te weren en kon later zijn signalement opgeven, zoodat er kans is, dat men hem in handen krijgt. BUITENLAND. STraia kr^ te. In de couloirs der Kamer werd medegedeeld dat de commissie voor het ontwerp op de suiker de heeren Ferry en Tirard heeft gehoord; met 6 tegen 5 stemmen is het voorstel der regeeriog aangenomen, strekkende om de beetwortelsuiker te belasteD, onder verleening van een uitstel aan de departementen, die daaronder mochten lijdeo. Inmiddels zal aan de suikers van Frankrijk en de koloniën eene ontheffing met 7 pet. worden toege staan. Op de vreemde en Europeesche suikers zal geen surtaxe gelegd worden. Te Denain heerscht groote opschudding; 3000 werkstakers waren gisteren aan het spoorwegstation bijeengekomen tot ontvangst van den heer Rochó, redacteur van een blad der „onverzoenlijken", en hieven oproerige kreten aan. De gendarmerie was onmachtig om de groepen uiteen te drijven. De werkliedeD, die zich niet bij de werkstakers hadden aangesloten, werden bedreigd. De prefect, de onder prefect, de procureur der republiek, de kapitein der gendarmerie en 25 gendarmes zijn van Rijsel naar Denain vertrokken, en verdere troepen zijn ontboden. Uit Hongkong wordt aan de „New-York- Herald" getelegrapheerd „Ik verneem uit half-officiëele bron datdeFran- schen toch eene schadeloosstelling zullen eischen. Zij zullen de bergpassen van Lang-Son en Cao- BaDg bezetten, en China binnenkomen langs de noordzijde van de Golf van Tonkin, op vijf of zes dagreizen van de stad Canton. De vloot zou de te ontschepen troepen steunen. Wanneer men op de rechten, die te Canton thans door de Chineesche douanen geheven worden, gedurende eenige jaren beslag legt, kan de schadeloosstelling gemakkelijk geÏQd wordeD. Zij, die het best Chineesche zaken kennen, beschouwen dit plan als zeer goed uit voerbaar. De heer Ferry heeft gisteren de Tunoesche conventie bij den Senaat ingediend. Het voor den Senegal-spoorweg gevraagd krediet is door den Senaat toegestaan. Dit krediet beduidt echter niet een verlof tot voortzetting van den duren spoorweg. Het is slechts 3 millioen groot, en moet alleen dienen tot betaling van reeds geleverd werk en besteld materiëel. Groot-Britanuië. Luidens berichten uit Dublin schijnt het dat het gouvernementeene samenzwering van Iersche „onver zoenlijken" heeft ontdekt, welke ten doel had de gevangenis Mountjoy in de lucht te doen springen, ten einde de daarin opgesloten en tot dwangarbeid veroordeelde Fenians te bevrijden. Het plan was om de gevangenisbewakers om te koopen met geld, dat men in Ierland en Amerika daartoe had verzameld. De samenzweerders handelden in overleg met de Amerikaansche dynamietmoordenaars. Het gevolg dezer ontdekking is dat de gevan genen naar Engeland worden overgebracht. In het graafschap Sligo (Ierland) zijn ook 11 per sonen gearresteerd; zij worden beschuldigd van een complot te hebben gesmeed om agrarische misdrijven te plegen. Het Lagerhuis heeft zich onledig gehouden met een ontwerp, strekkende om de herbergen in Engeland op Zondag te sluiten. De afgevaardigde Talbot wilde wel den tijd, gedurende welken de herbergen op Zondag open zijn, beperken, maar hij achtte het ondoenlijk die te Londen en in andere groote steden geheel te sluiten. De heer Onslow betoogde dat door het sluiten van de herbergen alleen de dronkenschap in huis zou worden bevor derd. De minister Harcourt, hoewel 't in boginsel eens met de voorstanders van het ontwerp, was van meening dat men Diet dezelfde bepalingen kon doen gelden voor de verschillende deelen van het land; men moest rekening houden met locaio toe standen en de zaak aan de gemeenten zelf over laten. In dien geest zou de rogeering zelf zoo spoe dig mogelijk een voorstel indienen en zij zou dat reeds lang gedaan hebben, indien de obstructie van de oppositie niet alle wetgeving onmogelijk maakte. Het Huis kwam niet tot een beslissing over het ontwerp, omdat het te laat werd. Uit Cairo wordt gemeld dat een bataljon onder bevel van kolonel Chermside heden naar Soeakim zal gaan. De majoors Kitchiüer en Rundell, Engel- sche officieren bij het Egyptische leger, zijn te Assoean aangekomen, doch kregen bevel niet verder te gaaD. Ismail Eyoub pacha, oud-minister van binnenland- sche zaken, is er overleden.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1