Haarlem van 14 Febrnari 1884, waarbij hij wegens het afleggen van een valschen beslissenden eed in eene burgerlijke procedure tot 183 dagen celstraf, f 50 boete en ontheffing van enkele burgerlijke rechten voor den tijd van 5 jaar was veroordeeld. Het openbaar ministerie bij monde van mr. Op ten Noort, advocaat-generaal, vroeg bevestiging van het vonnis, waarop de verdediger des beklaagden, mr. Katz, trachtte aan te toonen dat deze te goeder trouw was geweest, dat hij de strekking van den eed niet had begrepen en dat hij in ieder geval wegens de zwakte zijner geestvermogens niet toe rekenbaar kon worden geacht. Pleiter concludeerde dus tot vrijspraak en subsidiair dat het hof een onderzoek naar den toestand van beklaagdes geest vermogens zou gelasten. Het hof bepaalde daarop de uitspraak op 7 April a. s. Nader vernemen we omtrent denbrand bij de Kaag dat het in de Ringvaart liggende en met naphtha en petroleum geladen tjalkschip heette „De vier Gebroeders", van U. G. Hazewindus, ge- domiciliëerd te Gorredijk (Friesland). Door welke oorzaak is nog onbekend, maar de petroleum is na eene ontploffing in brand geraakt. De slag was zoo hevig, dat alle opvarenden, man, vrouw en 3 zoons van ongeveer 16, 20 en 26 jaar, welke gezeten waren in eene roef op het dek, weggeslagen wer den de vrouw was onmiddellijk een lijk en slechts weinig van haar verbrand lichaam is gevonden. Het schip is geheel uitgebrand, waaronder huisraad en p. m. f 1000 aan geld. De burgemeester, de veldwachter en de brand spuit van Oude-Wetering, (gemeente Alkemade), waren, gelijk reeds gemeld, zeer spoedig op de plaats dos onheils, terwijl de spuit van Abenes, op een half uur afstands staande, niet derwaarts is gebracht. Aan den burgemeester van Haarlemmer meer werd '8 avonds te Nieuw-Vennep meegedeeld dat de brand te Leiden was; hij is dus terug gekeerd; eerst den volgenden dag, toen alles was afgeloopeu, word hem van het ongeval kennis gegeven. Ook in nederige betrekkingen ziet men meermalen dat een 25-jarig jubileum op prijs wordt gesteld en niet onopgemerkt voorbijgaat. Zoo was het verleden Donderdag vijf en twintig jaren geleden dat de wed. H. Starrenburg, geb. Hoogkamer, te Lisse, als naaister in betrekking kwam in de behangerszaak van wijlen den heer A. Tibboel. Dezen heeft ze zien heengaan - en thans vervult ze nog met evenveel lust haar beroep bij den zoon, den heer P. Tibboel, op wien de zaak is overgegaan. Men heeft het haar bij haar 25-jarig feest niet aan blijken van sympathie en vriendschap laten ontbreken: door den heer Tibboel en echtgenoote werd haar een geschenk aangeboden en een gezellige feestdag bereid. Door het omvallen van een petro- leumtoostel of iets anders - de rechte oorzaak schijnt nog niet bekend - ontstond gistermorgen, omstreeks elf uren, brand in het bovenhuis van den heer Frank Smit te Wormerveer, lak- en vernisstoker, aan Weg en Zaan, midden in de kom der gemeente gelegen. Het onheil werd eerst ontdekt toen men den heer in vlammen gehuld, de deur zag uit vliegen en hals-over-kop in de Zaan spriDgen. De meesterknecht van S., dit ziende, ijlde onmiddellijk naar boven om mejuffrouw S., die ziek te bed lag, met een kind van twee jaar, te waarschuwen en kwam nog juist bijtijds, daar zij zich nu reeds door de vlammen heen een weg naar beneden moesten banen. De dienstbode sprong in hare ontsteltenis van de bovenverdieping naar beneden en moet daarbij haar voet verzwikt hebben. Spoedig waren tal van brandspuiten, èn van de gemeente zelve en uit naburige plaatsen, aangerukt, om den brand, die een dreigend aanzien kre9g, ook voor het belendende pakhuis en kantoor des heeren V. G., te blusschen. Door macht van water mocht het na verloop van een uur ongeveer ge lukken den brand geheel meester te worden. De bovenwoning is geheel uitgebrand en van den in boedel is letterlijk niets gered kunnen worden. De heer S. heeft aan armen en beenen deerlijke brandwonden bekomen, terwijl zijn gelaat bijna niet te herkennen valt. Aan zijne wollen onderklee- ding schijnt hij het behoud van zijn leven te danken te hebben. In hot „Hotel des Inde s" te 's-Hage heeft eon bogin van brand plaats gehad, ontstaande in de kamer van een kamöüier van een der logeer esten, welk vertrek geheel is afgebrand. Door de s oedi,Te van bet persr-noel en roet behulp van eenige brandspuiten was men de vlam men weldra meester. De talrijke logé's, in hunne nachtrust gestoord, bleven gedurende de opschud ding zeer kalm, gerustgesteld als zjj waren door de zorgen van den heer Wirtz en echtgenoote, die maatregelen hadden genomen om bij eventueel ge vaar personen en goederen in veiligheid te brengen. De arrond.-rechtbank te 's-Hago heeft tot zes weken cellulaire gevangenisstraf veroordeeld den agent van politie C. aldaar, sedert uit den dienst ontslagen, wegens het in de uitoefening zijner functie mishandelen van een burger, zonder dat deze daartoe aanleiding had gegeven. De echtgenooten Wennekers, woon achtig aan de Hertekade (Boompjes) te Rotterdam, zijn het slachtoffer van vergiftiging geworden. Zijn wij goed ingelicht, zegt de „N. R. C.", dan moet zich dit vreeselijk geval ongeveer aldus heb ben toegedragen. De vrouw van "Wennekers vervoegde zich met hare gehuwde dochter Zaterdag bij de wed. J. C. Van den Berg, drogiste, in de Hoofdsteeg. Beiden vroegen 6 lood Herba Cardui Benedicii (gezegende distel). De bediende woog voor ieder harer het kruid af; zij betaalden en vertrokken ieder met haar zakje. Nu moet zich daarbij de volgende nood lottige vergissing hebben voorgedaan. In denzelfden drogistwinkel was namelijk door een lijder aan asthma eene zekere hoeveelheid Hei-ba Daturae Stramonii besteld, die voor hem moest worden fijn gesneden en dan door hem zou worden afge haald. Dit kruid wordt den asthma-lijder voorge schreven om van tijd tot tijd in eene pijp te rooken, wat dan verlichting schenkt. Nu moet dat pakje op de toonbank gereed hebben gelegen om afgehaald te worden en vrouw Wennekers (de moeder) greep bij het heengaan dit pakje en liet het hare, waarin zich de gezegende distel bevond, liggen, zonder dat partijen iets van do verwisseling merkten. Des avonds vóór het naar bed gaan werd van het kruid thee gezet; man en vrouw dronken er een stevigen kop van en kort daarna waren beiden ten prooi aan de hevigste smarten, hetgeen weinig verwondering kan baren wanneer men weet dat Datura Stramo nium bevat Daturine} die identisch is met Atropine een der verschrikkelijkste vergiften, wanneer het zooals in dit geval als een sterk aftreksel van Stramonium wordt ingezwolgen. De asthma-lijder moet werkelijk het pakje gezegende distel ontvangen, doch zijnerzijds de vergissing ontdekt hebben. De ongelukkige vrouw is gisterochtend onder vreeselijk lijden overleden. De man leeft nog, maar verkeert mede in zorgwekkenden toestand. De justitie doet onderzoek. Daaruit zal de ware toedracht van het gebeurde in den drogiBtwinkel zeker aan het licht komen, te gelijk met de redenen die beide vrouwen bewogen Herba Cardui Benedicii te koopen, wel is waar slechts een tonisch oplossend middel, doch dat men reden heeft te gelooven dat zij zich slechts op advie3 van derden hebben aan geschaft. Onlangs werd v e r m e 1 d d a t e e n d e r bejaarde bewoners van het St.-Bernardus-Gesticht te Amsterdam door een onbekende een zak met 300 was ontvreemd. Die onbekende is Zondag in de Kal verstraat aangehouden, toen hij een heer, die op zijn horloge keek, dit met geweld ontrukte. Twee bedienden uit het „Café Suisse" in de Kal- verstraat aldaar werden onlangs betrapt op diefstal van wijn uit den kelder. Een hunner had zich daaraan zoodaning te goed gedaan, dat hij zwaar beschonken in een der zalen werd gevonden. De personentrein van den Rijn- spoorweg, die gisieren te één uur van het station Weesperpoort te Arasterdam vertrok naar Utrecht, is dicht bij Abcoude ontspoord. Do locomotief ge raakte in het water, maar de machinist en steker wisten zich te redden. Een goederenwagen en een passagierswagon derde klasse zijn zwaar bescha digd. Deze wagens zijn in elkander gedrongen. Ook eenige andere personen-rij tuigen geraakten uit het spoor, welke gedeeltelijk beschadigd werden. De passagiers in bijna alle rijtuigen ondervonden vrij hevige schokken, terwijl sommige reizigers, in ontspoorde wagens gezeten, lichte kwetsuren en ontvellingen bekwamen of hevig verschrikt werden. Te Utrecht is de kruidenierswinkel van de wed. Verbon aan de Westerkade, niet tegenstaande de noodige hulp spoedig aanwezig was, in korten tijd door brand goheel vernield. Men schrijft uit Breda aan de „Amst. Crt" Vrijdag in den laten avond is de brieven besteller Moors in den celwagen naar buiten gevoerd, om aldaar de plaats aan te wijzen, waar hij den valschen sleutel, waarmede hij den diefstal had uitgevoerd, iu het water had geworpen. Met zekerheid kunnen wij het berioht tegen spreken dat Moors in de gevangenis getraoht zou hebben zich op te hangen. Hij en Ballintijn hebben een zeer ongunstig uiterlijk. Zij zijn van elkander gescheiden, doch zitten in gezelschap van andere gevangenen. Te 's-Prinsenhage had eene vrouw haar dochtertje van 14 maanden in een kinderstoel, waarin eene stoof met vuur stond, voor eenoogen- blik alleen gelaten. De kleertjes van het kind ge raakten in brand, en alhoewel dadelijk hulp werd verleend, is het kind denzelfden dag gestorven. De heer H., chof do bureau bij de firma Prinzen en Van Glabbeek te Helmond, wiens arrestatie wij hebben gemeld, is viermaal vervolgd en driemaal veroordeeld wegens valschheden en oplichterijen. Waarschijnlijk gesteuod door zijn onge meen deftig en eerbiedwaardig voorkomen, heeft hij, ongeveer zes jaren geleden, eene plaats weten te bekomen op het groote kantoor van genoemde firma en wist hij spoedig het volste vertrouwen zijner patroons te winnen, die hem dan ook meer als vriend dan als ondergeschikte behandelden. Zijn treurig verleden bleef voor hen - vreemd genoeg - geheim tot eenige dagen vóór zijne zil veren bruiloft, die op 3 Maart jongstleden met grooten luister is gevierd. Toen ontving een zijner patroons eeD, geheel uit couranten geknipte en opgeplakte woorden en letters sameDgestelden, ano- niemen brief, waarin zijne verschillende veroordee lingen werden meegedeeld. Aanvankelijk werd die brief als laster beschouwd; een te Leeuwarden ingesteld onderzoek bracht do waarheid daarvan echter spoedig aan het licht. Van het feest der zilveren bruiloft en eene daarop gevolgde korte afwezigheid van H. werd gebruik gemaakt om, zonder argwaan te wekken, de door hem gehouden boeken te onderzoeken. Spoedig bleek alsnu dat hij zijn verleden niet had verloochend. De wijze, waarop hij in zijne valsch heden te werk ging, is ongekend brutaal. Wanneer aan den kassier zijner patroons verschillende, aan dien kassier geëndosseerde wissels werden verzon den, wist hij in den begeleidenden brief, nadat die door zijne patroons was geteekend, de vermelding van een der wissels langs scheikundigen weg te doen verdwijnen. Die wissel werd dan achtergehouden en het endossement aan den kassier op gelijke wijze in een endossement aan hom veranderd, waarna de wissel bij zijn eigen kassier te gelde werd gemaakt. Daar de vervalschingen steeds geschied zijn nadat de brieven waren gecopiëerd, is de zaak gemakkelijk te bewijzen. Het juiste bedrag van het verduisterde is nog niet bekend, daar het onderzoek niet is ge ëindigd; men mag echter veronderstellen dat dit bedrag zeer aanzienlijk is. De gearresteerde bleef bij zijne aanhouding uiterst kalm. Hij heeft zich, op eigen kosten, per rijtuig naar het station Deurne laten brengen en is daar op den trein gegaan. Toen hij te Deurne aan het loket een kaartje tweede klasse Roermond vroeg, zag do beambte de beide hem vergezellende marechaussees niet en vroeg: „enkele reis of retour?" Geen aangename vraag onder zulke omstandigheden. (Amst.) Het stoomschip „Leerdam," kapt. Slie- rendregt, van Niouw-York naar Amsterdam, met verlies van roer te Falmouth binnen, is Zondag namiddag te 4 uren van daar vertrokken, begeleid door de sleepbooten „Wodan" en „Zuid-Holland." Volgens opgave van „Bureau Veritas" zijn in de maand Februari 3 Nederlandsche zeil schepen verongelukt. Stoomschepon geene. Volgens bericht uit Cincinnati, is thans in die stad alles rustig. Er was woinig volk meer in de straten. Meu gelooft dat de ongeregeld heden geëindigd zijn. Naar men verzekert zijn de berichten der dagbladen aangaande het aantal dooden en gewonden overdreven. Omtrent den ontzettenden drievou- digen moord te Berlijn wordt nader gemeld: De 31-jarige Herman Grunack, een sedert kort met een 20-jarig vrcuwtje gehuwde schoenmaker, wiens echtscheiding intusschen kort na het huwelijk aan gevraagd werd en weldra uitgesproken zou worden, droDg, na vele vergeefsche pogingen daartoe, Zater dag de woning zijner vrouw binnen, die mot eene 22-jarige zuster en hare moedor samenwoont. De moeder was afwezig, maar behalve de 22-jarige, was nog eene 40-jarige zu9ter bij haar op bezoek. Grunack wierp zich met een slachtersmos op zijne vrouw en doodde haar door een diepe 6node in den hals en een steek in het onderlijf. Daarop onthalsde

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2