LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7401. Woensdag 2 April. A0. 1884. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deie Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17i. Grootere letters naar plaatsroimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennligeringcii* Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de navolgenden en rechtverkrijgenden, als: aan de Firma "VAN HARTROP ZOON, tot het plaatsen van een tweeden stoomketel in hare fabriek aan het Galgewater No. 22; aan J. P. SASSE, tot het plaatsen van een ticeeden oven in zijne bakkerij aan de Aalmarkt No. 18 aan P. VAN EGMOND, tot het oprichten van eene slachterij in het perceel aan de Langegracht No. 163. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Maart 1884. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 5 der wet van den 28sten Juni 1881, Staats blad No 97; Brengen ter algemeene kennis dat door C. J. VAN DEN BROEK, huisvrouw van G. P. DINGJAN, alhier, een ver zoekschrift is ingediend om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Oude Singel No. 200. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Aprli 1884 E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 April. Heden is aan de nniversiteit alhier de heer H. J. Rasch, geb. te 's-Hago, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: .„Over Recidive volgens het Nederlandsch Wetboek van Strafrecht." Tot onderdirecteur in het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis alhier is benoemd de heer A. Spekschot, van Schiedam. Volgens de opgemaakte kiezerslijsten bedraagt het aantal kiezers alhier voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor de Provinciale Staten 1298 (census f 50) en voor den gemeenteraad 1816 (census f 25.) Naar wij vernemoD, moet het reeds zoo goed als zeker zijn dat de onthulling van hetMonnment voor Leidens Ontzet niet op 26 Mei a. 8. (den datum waarop het tweede beleg een aanvang nam) zal kunnen plaats hebben, maar eerst op den bekenden 3den October, alzoo dus op den 310den gedenkdag van de verlossing der zoo benauwde veste. Eeoe definitieve beslissing hoe het beeld zal komen te staan, schijnt bovendien ook nog niet ge vallen. De werkzaamheden althans staan nog zoo goed als stil. „Uilenspiegel" geeft den raad om het op een spil te zettendan wordt, al draaiende, iedere partij tevreden gesteld. Als men bedenkt dat het gisteravond voor de vierde maal was dat Faassene „Hannes" hier werd opgevoerd, dan kon de schouwburg nog tamelijk goed bezet genoemd worden. Het drama mocht opnieuw in den algemeenen bijval deelen. Dat bij den aanvang door den regisseur werd bekend gemaakt dat de rol van Hannes niet door den heer Haspels, die daartoe verhinderd was, zon wordeD waargenomen, maar door den heer De la Mar, bracht eerst wel eenige teleurstelling bij velen teweeg, doch de heer De la Mar heeft zijn taak zoo uitstekend vervuld, dat ieder hem zeker dank baar was. Gedurende de tweede helft der maand Febr. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Mej. G. H. Brouwer, M. F. Laarman, J. Meijer, T. F. G. Oldenburg, W. Erkens, Amsterdam; C. N. Veltzen, Delft; Martin Kaufman Co., C. Roozen- daal, H. W. A. Van Oordt, C. Van den Heuvel, 's-Gravenhage; Van Zutphen, Haarlem; Arendje Dubbelaar, Katwijk aan Zee; P. J. M. Scheepes, Roermond; Pen, de Wetering; Van der Geest, ZijldijkJ. Segaar, ZoeterwoudeP. Overdijk, niet vermeld. BriefkaartenMej. Witte, 's-Gravenhage A. Van den Houdt, Rotterdam; Marie Van Schooren, wed. Duimel, niet vermeld. Verzonden geweest naar DnitschlandJanet Peter, Walportzheim. - Frankrijk: Mej. H. Kobje, Hyères. Hedenmiddag om één uur trad het bataljon Leid8che dd. schutterij op de Papengracht aan tot het houden der gewone voorjaarsinspectie, om zich vervolgens naar het veld buiten de voorm. Rijns- burgerpoort te begeven, waar het commando door den kapitein Zuurdeeg aan den kapitein Van der Koog werd overgedragen. Toen de manschappen daar tot over halfdrie had den gewacht op de dingen die komen zouden - gedurende welken tijd velen hunner de verzoeking niet konden weerstaan om zich op het door het zoo koesterende eerste-April-zonnetje beschenen gras neer te vleien, met hun wapen naast zich, terwijl voor zooveel de ruimte dit toeliet, de muzikanten, zeker ook het lange staan moede, op de groote trom plaats namen werd door een aan het hek op post gestelden trompetter een sein gegeven dat de waarnemende commandant in 't zicht was. Deze verscheen daa ook weldra op het terrein, om voor het front der troepen het koninklijk be sluit voor te lezen, waarbij aan den kapitein W. C. Zuurdeeg voor 15-jarigen eervollen werkelijken dienst het officierskruis werd toegekend. Onder het spelen van het Wilhelmus en het presenteeren van het geweer werd dit vervolgens door den kapitein Van Kaathoven op de borst van den gedecoreerde gehecht, waarna het corps officieren hem mede met zijne decoratie kwam complimenteeren. Inmiddels oefende het grasveld op velen blijkbaar weder een bijzondere aantrekkingskracht nit. Na eena korte wapenschonwing, een défilé over het land en eene wandeling door de stad, werden om kwart vóór vieren de manschappen op de Rofne afgedankt. Bedankt is voor de toezegging van beroep naar Purmerend door ds. A. Van de Water te Sassenheim. De inspecteur der artillerie, de generaal-majoor F. F. Steenberghe, heeft zijn pensioen aangevraagd. Naar men nit 's-Gravenhage mededeelt, is er weder eenige wijziging gekomen in de ophanden zijnde mutatie onder de hoofd- en opperofficieren van de residentie. Niet de generaal-majoor E. J. Van Bel, maar Pfeiffer wordt als toekomstig in specteur van het wapen der infanterie genoemd, terwijl Z. M. zon verlaDgen, dat Hoogstdeszelfs adjudanten de kolonels C. H. F. graaf Du Mon- oeau en H. J. baron Taets Van Ameroügen Van Woudenberg tot generaal-majoor zouden worden bevorderd. In de gisteren te Haarlem gehouden alge meene vergadering der Algemeene Vereenigiüg voor Bloembollencultuur is met groote meerderheid van stemmen besloten, de maatregelen te hand haven, vroeger door de VereenigiDg genomen, om den verkoop van afgesneden hyacinten en andere bolgewassen, zooals vroeger bepaald werd, en de verzending dier afgesneden bloemen tegen te gaan en die maatregelen zooveel mogelijk met alle ten dienste staande middelen algemeen ingang te doen vinden. Hedenochtend vertrok de Transvaalsche Depu tatie van Amsterdam om een bezoek aan Den Briel te brengen, van waar zij des avonds om acht uren weer in de hoofdstad terugkeert, waar dan de finan- tiêele conferentie zal plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaam heid tot het geven van onderwijs in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsohe talen in het jaar 1884 zullen worden afgenomenvoor het lager onderwijs in de maand Augustus; voor het middelbaar onder wijs in de maanden November en December, gelijk tijdig met de overige akte-examens voor dien tak van onderwijs en met akte-examens voor lager onderwijs in handteekenen, landbouwkunde en gym nastiek. Het tijdstip waarop zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe znlllen behooren aan te melden, zal later worden bekend gemaakt. De heer N. C. Balsem, pred. te Langezwaag, op letterkundig gebied o. a. bekend door de uitgave van „Mannen van beteekenis in onze dagen", waar van hij redacteur was, is Zondag op 48-jarigen leeftijd overleden. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip „Atjeh", onder bevel van den kapt. ter zee H. Dijse- rinck, den 30sten Maart jl. te Kaapstad aangeko men. Aan boord was alles wel. Het stoomschip „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gistermorgen Scilly; de „Limburg", van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Southamptonde „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Frioul (Marseille); de „Voorwaarts", van Am sterdam naar Batavia, passeerde gisteren Kaap St.-Vincent; de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gistermiddag Scilly. De gewone audiënties van de ministers van waterstaat op 3 en die van marine op 4 April zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft dr. E. Van der Yen met 1 April benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Haarlem; - G. J. Claesens benoemd tot burge meester der gemeente Yoerendaal en C. J. A. Wijnaendts, met 15 April a. s., op verzoek, eervol ontslagen als burgemeester van Overschie; voorden tijd van vijf jaren gedetacheerd: bij het leger in Ned.-Indië, den kapt. G. K. C. baron Van Lijnden, van het 2de reg. vest.-art.bij het leger hier te lande, en wel bjj het 2de reg. vest.-art., den kapt. H. W. J. Royen, van het wapen der art. van het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Door de Israëlietische tooneelver- eeniging „Eendracht" werd gisteravond in het lokaal Ephraïm alhier eene uitvoering gegeven, bestaande in de opvoering van: „Een uurtje vóór de bruiloft", „De dochter van den barbier" en „Wie zal haar krijgen?" Hot voor dilettanten zoo vrij en onge dwongen spel maakte dat de opvoering van deze drie stukjes volkomen tot haar recht kwam. Men speelde dan ook over het algemeen zóó, dat een woord van lof niet mag worden onthonden aan hen dio daarbij hunne medewerking verleenden. Een dubbel quartet van het „Haagsche Mannen koor" verhoogde bovendien het genoegen van dit gezellig samenzijn. Na afloop werd een bal gehouden, waaraan door velen werd deelgenomen en dat tot vroeg in den morgen voortduurde. Voor een liefdadig doel werd in de pauze een collecte gehouden. Hedennamiddag om halfdrie is al spe lende in de Langegracht geloopen een 5-jarig jon- getje, genaamd J. J.; het werd echter door een tnrfboer, die daartoe te water was gesprongen, ge red, terwijl ook des knaapjes moeder, die tot red ding van haar kind eveneens te water was gegaan, door dien tnrfboer op het droge werd gebracht. Jacob Stevens, een boomkweeker uit Aalsmeer, stond gisteren voor het gerechtshof te Amsterdam terecht. Hij was namelijk in hooger beroep gekomen van een vonnis der rechtbank te

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1