LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7^00. Dinsdag 1 April. A0. 1884. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren huiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Ofllciëele Kennlwrerlngea. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden; Gezien art. 31 der Wet van den 4den Juli 1850 (Staats blad No. 37); Brengt ter algemeene kennis dat de lijsten der kiezers van leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad op heden zijn gesloten, opnieuw aangeplakt en gedurende acht dagen op de secretaire dezer gemeente voor een ieder ter inzage .zijn nedergelegd. Leiden, De Voorzitter voornoemd, 31 Maart 4884. DE KANTER. Burgemeester en "Wethouders van Leiden brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85) de verkiezing, ter vervulling van de in den Gemeenteraad opengevallen plaats, ten gevolge van het overlijden van den heer J. M. E. DERCKSEN, die in 1889 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 15den April aanst., van des morgens negen tot des namiddags vier uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 25 Maart 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 31 Maart. Heden werd ten Raadhuize alhier in het open baar aanbesteed: het grootendeels vernieuwen van de brug over den Rijn, buiten de Zijlpoort, ge naamd Schijversbrug. Ingeschreven was: 1°. door de heeren L. J. Ent hoven en Co., fabrikanten te 's-Gravenhage, voor f 12,000, 2°. door de Maatschappij „de Prins van OraDje" te 's-Gravenhage voor f 11,919, 3°. door de heeren D. A. Schretlen en Co., fabrikanten alhier, voor f 11,198 en ten laatste door de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij alhier, voor f 10,650, aan wie, als laagste inschrijfster, het werk is gegund. Yoor het afbreken en wederopbouwen van het perceel No. 82 aan het Levendaal alhier, aan besteed door den architect den heer P. G. Lancel, was de hoogste inschrijving f 6908 en de laagste f 5800, nl. van den heer P. Gestman, aan wien het werk is gegund. Hedenmorgen vertrokken ODgeveer 200 joDgens van de Kweekschool voor Zeevaart onder de bevelen van de luitenants ter zee F. M. A. Mathon enjhr. J. F. Coertzen De Koek naar Amsterdam en Rot terdam om aldaar aan boord van de opleidings schepen geplaatst te worden. De opperschipper J. De Smit, dienende bij ge noemde Kweekschool, vertrok heden Daar Willems oord om tijdelijk aan boord van Zr. Ms. stoomschip „Valk" gedetacheerd te worden. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken is, op zijn verzoek, aan den heer H. Van Anrooy, met iDgang van 1 April a. s., eervol ontslag verleend als adsistent in het Academisch Ziekenhuis te Leiden, en met ingang van dat tijd stip als zoodanig benoemd de heer J. A. Römer, doctorandus in de geneeskunde en arts alhier. Tot de verbintenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Aug. 1880 (Stbl. N°. 145), om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming tot off. van gez. 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmaoht aan te nemen, zijn, gerekend van 1 April a. s., toegelaten de vol gende 8 studenten in de geneeskunde, als: van de universiteit te Leiden: M. Van der Weerd en A. C. P. Paré; van de universiteit te Utrecht: J. P. SuyliDg en H. J. M. Wolterink; van de gemeentelijke uni versiteit te AmsterdamG. L. Coenen, R. Sleeswijk, J. A. Romeyn en C. Van der Worp, en zulks onder genot van premiën op den voet van het bepaalde bij art. 11 van het reglement, vastgesteld bij konink lijk besluit van 30 October 1880 (Stbl. N°. 187) en gewijzigd bij koninklijk besluit van 14 Sept. 1883 (Stbl. N°. 135). De symphonie-concerten hebben zich reeds zoo'n goede reputatie verworven, dat een woord van aanbeveling voor het tweede concert, morgen avond in de Stadszaal te geven, schier overbodig mag heeten. Maar toch kunnen we niet nalaten er op te wijzen dat de heer Jos. Cramer, uit Amsterdam, de wel bekende virtuoos, ditmaal zijne medewerking zal verleenen, - en tevens dat er werken van Brahms, Schubert (o. a. „L'Arlésienne"'), Van Beethoven en andere meesters ten gehoore zullen worden gebracht. Voegt men hierbij dat mej. Gripekoven door haar zang een gedeelte van den avond zal op luisteren, dan kan er niet aan het welslagen van dit concert getwijfeld worden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 500, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 160, f 34, f 17.50, f 3.70 en f 1.85; de laagste f 160, f 34, f 17.50, f 3.60 en f 1.80. Aangenomen is het beroep naar Middelharnis door den heer K. G. F. W. Ham, te Boskoop. Op de voordracht voor rijksbeurzen te Utrecht staanLekkerkerker te Zegwaard en H. J. Metselaar te Rouveen. De opper-ceremoniemeester maakt bekend dat, ingevolge de bevelen de3 Konings, het hof den rouw zal aannemen voor den tijd van drie maanden, te weten: een maand zwaren, een maaDd halven en een maand lichten rouw, ingegaan Zaterdag 11., wegens het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Leopold, Hertog van Albany. Wegens den zwaren Hofrouw zal het gebrui kelijk bezoek van den Koning en do Koningin aan Amsterdam niet plaats hebben en zou dit ver schoven zijn tot Augustus a. s., wanneer het konink lijk bezoek zou samenvallen met de Landbouwten toonstelling. Om dezelfde reden is van de reis naar Brussel afgezien. HH. MM. zullen zich vermoedelijk den 21 sten April uit de residentie naar OraDje-Nassan's-oord begeven. De Koningin vertrok gisteravond per Hollandsche spoor van 6.32 naar Vlissingen om via die plaats per mailboot „Willem, Prins van Oranje", kapt. P. Joba, den overtocht naar Engeland te maken tot het brengen van een rouwbezoek aan Hds. zuster, de hertogin van Albaüy, en aan het Engelsche Hof. De Commissaris des Konings in Zuid-Holland en de burgemeester der residentie, benevens enkele hofdignitarissen, deden H. M. uitgeleide. Het verblijf van de Koningin te Londen zal omstreeks ééne week duren. H. M. wordt vergezeld door eene hofdame en den opper-kamsrheer graaf Schimmelpenninck, grootmeester bij het Huis van HH. MM. De vorstin van Waldeck-Pyrmont, moeder van onze Koningin en van de hertogin van Albany, vertrok reeds Zaterdag-avond over Vlissingon naar Engeland, om een bezoek te brengen aan hare in rouw gedompelde dochter, prinses Helena. - Voor de opengevallen betrekking van burge» meester van Vénenda&l hebben zich 22 personen aangemeld. De bisschop te Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Hoorn den heer F. A. W. Ahont en te Heiloo den heer Rotteveel. De oud-minister mr. C. Th. graaf Van Lijnden Van Sandenburg heeft een diner gegeven ter eere van zijn oud-collega mr. Modderman, naar aanlei ding van diens terugkeer in bet vaderland. Ook de overige leden van het vorige ministerie namen daaraan deel. Men schrijft ons uit Dordrecht: Sedert een vijftal jaren mocht de Huis vlij tschool alhier zich verheugen in het bezit van een flink directeur, den heer J. C. Liademan. Geheel onverwacht werd die haar ontnomen door zijne benoeming als hoofd eener openbare school te Tiel. Zoowel door het bestuur als door onderwijzers en leerlingen werd hem bij zijn heengaan een blijk van waardeering en erken tenis aangeboden, welke door hem, dankzeggend voor zooveel sympathie, werden aangenomen. Zeker zal die inrichting bij hem in aaDgename herinne ring blijven voortleven. Door het bestnur werd thans tot directeur be noemd de heer W. J. Van der Kolff, eerste onder wijzer aan die inrichting, en tot aanvullings-onder- wijzer de heer A. Van Heusden, onderwijzer aan een der openbare scholen alhier. Gemengd Wieuw* Een met puin beladen wagen, welke in een schuit gelost moest worden, geraakte heden- namiddag om twee uren in het water aan de Botermarkt. De wagen sloeg met zulk een kracht naar voren, dat de bestuurder medegesleept werd en zich dientengevolge een nat pak moest getroos ten. Hij kwam echter spoedig op het droge. Minder vlotte dit met den wagen, welke geruimen tijd na het ongeval nog in het water lag. Een ongeveer driejarig meisje werd van middag om drie uren in de 2de Groenesteeg door een wagen overredeu. Het kleintje werd deerlijk aan de beide beenen gekneusd. Een klein jongetje, het zoontje van zekeren B. aan de Heereostraat, is in een regenton gevallen. Met veel moeite en eerst na verloop van eenigen tijd haalde men den kleine er uit, zoodat hij nog van een wissen dood gered werd. Dr. Wee- bers verleende geneeskundige hulp. Sedert de helft dezer maand he erschen te Koudekerk in 29 gezinnen de mazelen. Gelukkig is de ziekte niet van een kwaad karakter. Bij de Kaag, in de geme^fc^ mermeer, is gisteravond een schip, inhoudefffle 440 vaten naphtha en petroleum, verbrand. Te Sas8enheim enz. hoorde men om halfaegen een slag of er een kanon afgeschoten werd. Denren vlogen open, ramen trilden. Een vat, met de ont plofbare vloeistof gevuld, was met hevigen knal gesprongen en had de heele lading van een tjalk schip in volle vlam gezet. Dit schip lag dicht bij de Leeghwater en stond oogenblikkelijk in lichterlaaie. De schipper en zijn vrouw konden zich redden. De zoon sprong over boord en werd met haken aan wal gehaald. Maar een oude vrouw, de moeder van den schipper, kwam in de vlammen om. De lading was bestemd voor Brn8sel. De schipper heet H. Van Hordijk. De overblijfselen van de ongelukkige vrouw wer den eerst hedenmorgen aan wal gebracht. De drie zoons die met haar aan boord waren, hadden tever geefs het onmogelijke beproefd om de arme moeder te redden. Een van heD, zelf met brandwonden bedekt, had zijne moeder nog op het laatste oogenblik van het schip in een schuit geworpen, maar de ongelukkige was zoo in vlammen gehuld, dat zij niet meer te redden was. Men gist dat den schipper een lading is meege geven, welke hij zelf niet kende. De ontploffing werd op meer dau een uur afstand gehoord. In de sloep achter het schip, waar het onher kenbaar overschot der verbrande vrouw lag, werden eenige zilveren muntstukken gevonden, w. a. een rijksdaalder en een gulden op elkaar vastgesmolten. De spuit van de Oude-Wetering kwam weldra op de plaats des onheils aan. De omwonenden wer den daardoor gerastgesteld, want hoewel er dadelijk geen gevaar voor brand der huizen was, bleef het toch zeer gevaarlijk, daar met de minste aanwak kering van wind, het onheil niet te overzien zou geweest zijn, aangezien noch aan de Leeghwater, noch aan de Kaag een brandspuit aanwezig is.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1