LEIDSCH dli DAGBLAD, Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: tfoor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- an Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17i- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Gemengd K ieu wn. Gedurende deze week zijn hier ter stede weder 26 nieuwe gevallen van mazelen aange geven, v.aarvan 2 met doodelijken afloop; terwijl door pekken werd aangetast 1 persoon en Eiemand aan deze ziekto overleed. Door phtheritis werd aangetast 1 persoon, welke overleed. De 2 mazelengevallen met doodelijken afloop waren r&ods vorige weken aangegeven. Twee leden der ïransvaalsche de putatie met hunne secretarissen brachton Woensdag middag een bezoek aan het kantoor van den Kaap- schea wunhandel Jacot en Prillevitz, op het Thor- beckeplein te Amsterdam, en waren zeer ingenomen met de zaak om de Zuid-Afrikaansche producten daar ingang te doen vindon. Zij prezen zeer de zuiverheid der artikeleö, alsmede de wijze waarop de heer Prillevitz (vroeger uit Kaapstad) zich voor de zaken der firma Yan Rijn kweet. Blykcjis eeno in dit blad voorkomende adver tentie n deze Kaapscbo wijnen hier ter stede ook te verkrijgen bij do heeren H. A. De Ruyter en J Splinter. H t reeds meermalen genoemde nog levende en bijna 18-jarige slachtoffer der Leidsche giftmong iter, de vroegere tamboer bij de grenadiers, die wegens verlamming met moeite slechts zeer gebrekkig kan loopen, is thans in het weeshuis der Ned.-Hervormde gemeente alhier opgenomen, waar hij zich op het kleermaken toelegt. In de Haarlemmermeer is een jongen van elf jaren op het schoolplein te Hoofddorp ge vallen, waardoor hij zijn been brak. Scboonmaakl Een meid indePiet Hein straat te 's-Hage, die bezig was met een emmer water aan een bovenraam, liet dezen .bij ongeluk kantelen, zoodat de inhoud grootendeels terecht kwam cp een juist voorbijkomend heer, tot groot vermaak van vele wandelaars. Gedurende 1883 zijn op de Goudsche markten aangevoerd 1045 koeien, 6994 kalveren, 1565 schapen, 840 lammeren, 6217 varkens, 14,327 biggen, 431 bokken en geiten, 790,366 kilogram kaas en 71,837 kilogram boter. Gedurende 1883 zijn aangekomen of doorgevaren te Gouda 15,447 stoombooten, 49,729 zeilschepen met 3,181,390 tonncninaat. Door de Haarlemsche politie is aan- gehouden Martinus Raaymakers, 63 jaren oud, door het gerechtshof te Amsterdam gesignaleerd in het „Algemeen Politieblad" en bij arrest van 20 Nov. jl. veroordeeld tot 45 dagen celstraf, ter zake van diefstal bij nacht in de nabijheid van een bewoond huis. Het stoffel ij k overschot van den ongelükkigen H. Potharst, die, zooals men weet, Zondag-morgen te Amsterdam door Engelsche ma trozen vermoord werd, is gistermorgen op het kerk hof ,,de Liefde" aldaar begraven. De deelneming bij het droevig overlijden van den man, die reeds zestien jaren trouwen dienst aan's Rijks werf achter ffen rug had, was groot, zooals bleek uit de kransen, door vrienden, bekenden en buren op de baar gelegd. Zijn gezin, vrouw en vier kinderen, waaronder één dat blind is, blijft in zorgvolle omstandig heden achter. Toen Woensdag in de opera te Rot- terdam de derde acte van „Tannhauser" een aan vang genomen had en het koor der pelgrims juist was opgetreden om zijn danklied te zingen voor de genade in Rome gevonden, werd do plechtig heid onverwacht gestoord door een kat, die van achter de coulissen op het tooneel sprong. Het arme dier gaf blijkbaar een debut-voorstelling althans het was nog zeer slecht thuis op het too neel en liep als een razende rond. Eindelijk wilde het over de voetlichten heen in het orkest springen; maar de orkestdirecteur sloeg zoo dreigend de maat met zijn stokje, dat poes ook hier geen heil zag en luid miauwende weer achter de coulissen ver dween. Een paar grappenmakers applaudisseerden luid, maar poes kwam niet terug om voor die eer te bedanken. De boekhouder van de heeren Prin- zen en Yan Gladbeek te Helmond, is wegens ver duistering van gelden, tot een bedrag van 50,000, in hechtenis genomen. Sedert eenige dagen zijn geruchten in omloop omtrent eene vergiftiging, welke aan de Mijl onder Dordrecht plaats gehad heeft. A. S. ontdekte 's morgens dat zijn huisvrouw hem den vorigen avond vergiftigde aardappelen had voorgezet. Toevallig was hij dien avond niet wel geweest en had daarom weinig gegeten. De aardappelen waren gekookt met luciferskoppen. Yan een en ander is aangifte bij de politie gedaan. Te Oosterwolde staat in een boom gaard reeds een appelboom in bloei. Opnieuw zijn gisteren van het Kolo niaal Werfdepot te Harderwijk 2 Duitschers en 1 Hollander gedeserteerd. Van de ten postkantore te Breda vermiste gelden is voor oen bedrag van ruim 'f 4000 terechtgekomen, die volgens de opgegeven nummers toebehoorden aan den beer B. A. Poulie, ontvanger der registratie te Bergen-op-Zoom. Deze gelden zullen binnenkort aan den belanghebbende worden ter hand gesteld. Gisteren zijn van H e 11 e v o e t 8 1 u i s vertrokken de sleepbooten „Wodan" en „Zuid- Holland'' naar Falmouth, om het stoomschip „Leer dam", van Niêuw-York Daar Amsterdam en te Falmouth binnengeloopen, te halen. In Ohio en Kanaas hebben Dinsdag hevige wervelstormen gewoed, zoodat o. a. te Pitts burg, in Kentucky, groote schade is aangericht, waar ook drie personen omgekomen en twaalf ge kwetst zijn. - Te San-Fraucisco hebben dienzelfden dag twee aardschokken plaats gehad, waardoor verscheidene gebouwen schade hebben geleden. De jongste dochter van den keizer van Oostenrijk, aartshertogin Valórie, is verloofd met een harer neven, aartshertog Ferdinand Karei Lodewyk. BUITENLAND. Frankr|ik* In de couloirs der Kamer verneemt men dat de commissie tot onderzoek van het wetsontwerp op den invoer van gezouten vleesch uit Amerika, haren rapporteur belast heeft met hot instellen van een microscopisch onderzoek, zoowel van gezouten als van ander ingevoerd vleesch. De „Indépendance" meldt dat er quaestie is van eene definitieve schikking tusschen Spanje en Frankrijk omtrent Andorra. Spanjo zou deze repu bliek annexoeren en aan Frankrijk daartegen de vallei van Arran en '^et stadje Livia in de Pyreneeën afstaan. Naar den w*»nsch van Andorra is zelfs niet uit belangstelling gevraagd. In eene der provinciën van Brazilië, in Ceara, is de slavernij afgeschaft. Yictor Hugo heeft daarop aan keizer Don Pedro een brief geschreven, waar van de „Rappèl" den tekst mededeelt. Yictor Hugo schrijft er in: „Brazilië heeft een keizerdie keizer is meer dan een keizer, hij is een mensch. Laat hij voortgaan. Wij wenschen hem geluk en cercnjhem. Vóór het oindo dezer eeuw zal de slavernij van do aarde ver dwenen zijn." Dultachland. De Rijksdag heeft gisteren bij dorde lezing zonder debat aangenomen de wetsontwerpen betreffende de leening ten behoeve der marine, de prijsge- reohten en de conventie tot verzekering van den letterkundigen eigendom met België. In den loop van het debat verklaarde de heer Caprivi dat het ministerie van buitenlandsche zaken reeds ver scheidene maanden geleden aan de admiraliteit verzocht heeft eene kanonneerboot naar de kust van West-Afrika te zenden, waar tot nog toe geen Ouit8ch station bestaat. Een commissaris zal daar heen gezonden worden, ten einde een onderzoek aangaande de oprichting van zoodanig station in te stellen. Tot zijne overbrenging en bescherming wordt eene kanonneerboot uitgezonden. De Rijksdag is tot 22 April uiteengegaan. Groot-BritaimiÖ. PriDB Leopold, hertog van Albany, gehuwd met prinses Helena van Waldeck-Pyrmont, zuster vaü de Koningin der Nederlandeu, is gisteren plotse ling te Cannes overleden. Prins Leopold, vierde zoon van koningin Victoria, werd den 7don April 1853 geboren, was dus bijna 31 jaar, en trad den 27sten April 1882 in het huwelyk. Hij laat een dochtertje na, geboren 25 Febr. 1883. De herinnering aan de sympathie, waarmede zijn huwelijk ook door het Nederlandscho vorstenhuis en door de Nederlandsche natie begroer werd, is nog levendig als een heuglijke gebeurtenis, die eerst gisteren voorviel. Men weet hoe geliefd prins Leo pold was bij het Engelsche volk om zijne belang stelling en toewijding voor de openbare zaak en om de veerkracht, die hij daarbij, ondanks zijn broos gestel, ontwikkelde. Een geheele natie zal dan ook medetreoren met de zwaar beproefde gade en moeder. In het afgeloopen jaar bracht hij Koning Willem III een bezoek, bij welke gelegenheid hij tevens de wereldtentoonstelling te Amsterdam in oogon- schouw nam. Aangaande zijn dood wordt uit CanneB gemeld: De hertog, die reeds sedert jaren aamborstig was, werd gistornamiddag in zijn hotel door eene flauwte bevangeD, en stortte eenige treden naar beneden. Daarbij sprong een der aderen in het hoofd. De hertog overleed zonder weder tot bewustzijn te komen. Het doodbericht heeft zoowol te Londen als in de provinciën grooten indruk gemaakt. Van alle kanten ontvangen de koningin en de leden harer familie betuigingen van leedgevoel en innige sym pathie. Keizerin Eugenie kwam giaternamiddag te Windsor aan en werd ontvangen door de koningin, aan wie zij hare hartelijke deelneming in het ver lies betuigde. Sir John Cowell is reeds 's avonds, op last der koningin, naar Cannes vertrokken, om het stoffelijk overschot naar Windsor over te brengen. De prins van Wales was spoedig te Windsor aangekomen en zou waarschijnlijk heden ook naar Cannes vertrekken. Wegens dit sterfgeval zullen de koniDgin en de prinses Beatrix niet naar Darmstadt gaan om het huwelijk van prinses Victoria bij te wonen. De regeering heeft in beide huizen van het Parlement den dood van den hertog van Albany medegedeeld, onder uiting van haar leedwezeD. Zij stelde niet voor, de zitting van het Huis te verdagen, omdat dit in Engeland geen gebruik is, maar verklaarde dat zij aanstaanden Maandag zou voorstellen een adres van rouwbeklag aan da koningin en aan de hertogin van Albany te zenden. De hoofden der oppositie gaven hunne diepe smart te kennen over dit treurig verlies. Op 21 Mei a. 8. zal op onderscheidene plaat sen in Engeland do vijfhonderdste gedenkdag van do geboorte van den beroemden voorlooper der Kerk hervorming John Wiclyf gevierd worden. 7399. Maandag 31 Maart. A°. 1884.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1