De Koning werd gisternamiddag persoonlijk door den beer Stuart, Britsch gezant aan ons Hof, in kennis gesteld met de treurige tijding Tan den plot8elingen dood van den hertog van Albany, Bchoonbroeder van den Koning en de Koningin. HH. MM. zonden des avonds de voorstelling in den Haagschen schouwburg wederom met hunne tegenwoordigheid vereeren, maar konden uithoofde van het onverwachte sterfgeval geen gevolg aan hun voornemen geven. Onze Koningin vertrekt morgenavond via Ylis- singen naar Londen wegens het overlijden van haar schoonbroeder. Naar uit Brussel wordt gemeld, stelt het Belgische Hof zich voor, vele uitnoodigingen aan hooggeplaatste personen te zenden voor de gala voorstelling in het „Théatre de la Monnaie", ter gelegenheid van het verblijf van onzen Koning en Koningia daar ter stede. Do plaatsen, welke niet door de vorstelijke per sonen en gevolg bezet zijn, blijven beschikbaar voor het publiek. Baron d'Anethan, Belgisch minister te 's-Hage, heeft gisteren een laüg onderhond gehad met den kon'mg van België, om de zaken te regeleD. KOLONIËN. BATAVIA, 27 Februari Het stoomschip „Pegasus" vertrok 16 dezer naar Tenom, met het raadslid Maxwell en den zoon van Toekoe Tjit aan boord, ten eiode op minnelijke wijze de gevangenen van de „Nisero" op te vragen. Van vertrouwbare zijde wordt aan het „Bat. Hbl." medegedeeld, dat het gouvernement na de tuchti ging te Tenom met den radja in onderhandeling is getredeD, met het doel om de vrijheid der onge lukkige schipbreukelingen te verkrijgen, doch dat de radja moet hebben geantwoord, dat hij in geene onderhandelingen hoegenaamd met het Ind. gouver nement wenscht te treden. Hij is evenwel bereid om de ongelukkigen - die allen nog in leven moeten zijn - aan de Engelschen over te leveren, indien Engeland met hem in onder handeling wilde treden. Een drukke briefwisseling is, naar men verder meldt, tas8chen de Indische regeering en den En gelschen consul te Singapore over deze quaestie gevoerd, waarbij de laatste de vraag zou hebben gedaan of een Engelsch gezantschap naar Tenom zou mogen gaan, onder bescherming van hetNed.- Indisch gouvernement, ten einde met den radja over de uitlevering te kunnen onderhandelen. De Indische regeeriög moet aan dien consul te kennen gegeven hebben, dat de Engelschen op die bescherming kunnen rekenen, zoolang zij in de staten en plaatsen in Atjeh zijn, die aan het Nederlandsch-Indisch gouvernement zijn onderwor pen, maar dat' de Ned.-Indische regeering zich niet verantwoordelijk kan stellen voor hetgeen gebeurt in staten die jegens het gouvernement vijandig zijn. In den Wetgevendon Raad van Singapore zou een interpellatie over de „Nisero"-zaakplaatshebben. Uit Borneo luiden de militaire berichten uit stekend. Aan de Boven-Barito is alles rustig en de hoofden zijn in onderwerping gekomen. Krakatau is weder aan het werken. Zelfs te Batavia kan men 't zien. Alles bepaalt zich echter tot een zeer gewoon en onschuldig opstjjgen van vlammen, nu en dan vergezeld van een weinig ge rommel. Reien tot ongerustheid bestaat er voor 't oogenblik volstrekt niet. Macassar. 15 Februari. Uit Menado meldt men ons dat op verschillonde plaatsen in de Mina- hasBa de communicatie zeer belemmerd wordt door het- wegspoelen der bruggen, waaronder ook de f 75,000 gekost hebbende ijzeren brug nabij Amoe- rang. Arme dubbeltjes! Soerabaia 22 Febr. Tusschen een Spaansch en een Nederlandsch zeeofficier moet eergisteren in de sociëteit een twist zijn ontstaan, die zoo hoog liep dat de heeren de hand aan den degen sloe gen. Juist bijtijds werden beide partijen echter nog door een derde geseheiden. Een via Soerabaia langs telegraphischen weg ontvangen bericht van den resident van Menado van 30 Januari jl. luidt als volgt: „Rivicrover- stroomingen in district Amoerang richtten veel schade aan en kostten aan eenige inlanders het leven, aantal nog niet bekend." Tot voortzetting der tuchtiging van den radja van Tenom, is het kustgebied van Tenom en Pon- gah, zoomedo van de aangrenzende landschappen Wailah en Ketapang-Pasir, ter Westkust van At jeh, tijdelijk voor allen in- en uitvoer gesloten en de vischvangst aldaar verboden. Aan den Hoofdingenieur bij de staats-spoor- wegen J. K. Kempees is eene traktement6verhoo- ging van 75 's maands toegekend, waardoor zijn traktement van f 1175 op 1250 's maands is gebracht. Men schrijft van Borneo's Westkust dat de luitenant Dubois van plan is een tweejarig verlof aan te vragen, terwijl uit Palembang wordt mede gedeeld dat de kapitein Turk den dienst wenscht te gaan verlaten. Blijkens bericht uit de Padangsche Boven landen, heeft de Merapi den 7den dezer, gedurende eene uitbarsting, die echter dooreen dikken,witten nevel onzichtbaar was, asch uitgeworpen. Deze asch- regen duurde ongeveer een half uur. Padang, 21 Febr. Uit een particulier schrij ven van een officier, die de Tenom-cxpeditie heeft medegemaakt, vermelden wij het volgende: „Over de expeditie zalt ge waarschijnlijk reeds genoeg in de couranten gelezen hebben; er is ten minste ophef genoeg van gemaakt, ofschoon het niet veel te beteekenen heeft gehad. „De branding was erger dan de vijand; wij heb ben het ten minste bij het debarkement harder to verantwoorden gehad dan in 'tvuur. „Bij het nomen van de Gedei alleen zijn er wat spaaanders gevallen; daarbij is Snijder gedood en Scbimmelpenninck geblesseerd. De Atjehers zijn toen met den klewang voor den dag gekomen, maar schijnen van dat waagstuk dadelijk genoeg gekregen te hebben, daar zij het ten minste niet meer geprobeerd hebben. Snijder met zijn sectie is handgemeen geworden en al vechtende in de rivier geraakt. Den volgenden dag is hij teruggevonden door een patrouille; hij was leelijk toegetakeld: een slag midden over het gezicht had neus en kin geheel opengelegd, en hierbij had de arme kerel nog twee flinke houwen over het achterhoofd, zoo dat er voor hem toch geen quaestie van genezen zon zijn geweest. (Sum. Cl.) Door den gouvernear-geDeraal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol uit 'a lands dienst de zoutverkooppattmismeester te Garoet (PreaDger Reg.) J. A. C. Lwens. Eervol, nit 's lands dienst, de commies oJc kl. bij den post en telegraafdienst J. L. Grouovius; eervol uit zijne betrekking, de voorzitter van den landraad te Patjitan (MadloeD) rar. H. D. L. Bonricins. Eervol uit 's lands dienst, de commies 2de kl. bij den post en telegraafdienst Th. Smits en de 3de comm. bij de Algem. RekeDk. A. J. De St. Paul en D. C. Vriese. Eervol uit 's lands dienst, de as3.-res. van Banda (Amboioa) J. P. G. Kru\jt. Benoemd: Tot posthouder tevens collecteur over dc ei'anden Bonerate, Kalao en Tanah-Djampeau, afdeeling Salerjer, gouv. Celebes en Onderhoorigheden, A. Bax. Tot buitengewoon substituut-griflier, buïteD bezwaar van den lande, bij de rechtbank te Ponorogo (Madioeo) W. Lelyveld, klerk. Tot veearts vcor den burg. dienst in Ned.-Indië K. Bosma. Bg het bionenl. bestnur op Java en Madura: tot contr. 1ste kl. L A. Liefrinck en W. Van der Linde; tot contr. 2de kl. W. F. L. Boissevain. Tot onderwijzer 1ste kl. bij het op. lager ond. G. Lavell; tot contr. late kl. bij het binnenl. bestuur op dc bez. buiten Java en Madura F. Twiss. Tot a99 -res. van Banda tevens vendumeester aldaar, F. A. llennige; - in het gouvernement Sumatra's Westkust, tot grif fier bij de Rapat te Fort Van der Capellcn en SiDgkarah J. M. J. Van der Heijde; te Kotta Nopan en MoearaSipongie, J. B. Frits; te Rau en Loeboe Sikaping, W. F. Simon. Tot ass.-resident van Tjilatjap, res. Banjoemas, tevens vendu meester aldaar, B. H. H. Ruvenswaaij; van Tassikmalaja tevens vendumeester aldaar, J. H. W. Graaf Van den Bosch; - tot lid der Wees- en Boedelkamer te Padang (Sumatra's Westkust) H. Van der Valk. Belast: Te Fort De Koek, res. Padangsche Bovenlanden, gouv. Sumatra's Westkust, met de waarneming der betrekking van 2deD onderwijzer, de waarnemende 4de ouderwijzer te Maga- lang (Kedoe) J Eonen. Gesteld: Ter beschikking van den voorz. der landraden te Bonorogo cn Madioeu ten einde met gnflierswerkzaamheden bij die rechtbanken te worden belast, de ambtenaar mr. H. D. L. Bouricius voornoemd. V er 1 eend: Een 2-jarig verlof n. Euiopa, w. ziekte, aan den schout voor de politic tc Riouw A. M. Loos en aan den onderwijzer 1ste kl. W. F. Den Broeder. Erkend en toegelaten*, krachtens machtiging des Kouioga, de heer H. P. Folkraan, als vice-consnl van Oosteurijk- Hongarije te Soeraba'a. Betuigd: De bijzondere tevredenheid der Regeeriug aan C. F. E Praetorius, re9. van Tapanoli, gouv. Sumatra's West kust, voor de goede diensten, dour hem bewezen bij gelegenheid van de jongste woelingen in het landschap Toba en aan K. F. H. Van Langen, ass.-res. van de afd. Westkust van Atjeb, gouv. Atjeh en Onderhoorigheden, voor de belangrijke diensten door hem bewezen bij de voorbereiding en uitvoering der militaire expeditie tot tuchtiging van den Radja van Tenom in Jan. 1884. Ontheven: Eervol van de waarneming van den civiel— geucesk. dienst en het opzicht over de vaccine in de afd. Madioen, Magetan en Ponorogo der res. Madiorn W. U. Van Waesbergc. Belast: Met de waarneming van den civiel-geueesk. dienst en het opzicht over de vaccine in de afd. Madioen, Magetan cn Ponorogo de gewezen off van gez. 2de kl. J. Schülcin cn in de afd. Anjer der res. Bantam, de eerst aanvrezend officier van ge zondheid bij het garnizoen tc Seroog. Bepaald: Dat de civiele geneesheer J. G. Boon. instede van ia de afd. Aujer en Tjeringin wordt belast met de waar neming van den civicl-geueesk. dienst eu niet het opzicht over de vaccine in de afd. Pandeglang te TjeriDgiu der res. Bantam, met aanwijzing van dc hoofdplaats Pandeglang als standplaats. Departevieiit van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europe, w. ziekte, aan den kapt.-intendant bij de mil. adnu J. P. M. Van Hengel. Ontslagen: Op verzoek, w. volbrachten diensttijd,eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, met behoud van recht op pensioen, de majoor der genie M. Broese Van Groenou. Bevorderd: Bg het wapen der inf. tot kapt. dolste luit. P. J. A. Van Neer. Overgeplaatst: De kapt. der inf. J. A. T. Vnn Beek Daar Willem I; id. H. G. Kenedij en de lste luit. dor inf. L. Labotz Daar Bandjermasinde kapt. der inf. W. A. A. Visser en de lste luits. der inf. J. Boot naar Amboina eu M. F. Blaauw naar Medan; de lste lnit. der inf. G. P. De Neve naar Samarang; de 2de luit. der inf. G. N. Van Alphen D« Veer naar Fort De Koek; de milit. apoth. lste kl. B. Frijlink naar Bandjermassin en A C. Van Ravenswaiy n. Weltevreden. Plaatsing: De 2de loit.-kwartierm. W. F. De Velder Van Noordon te Meester-Cornelia. Departement van Marine. Verleend: Een 2-j'arig verlof n. Eor., w. 15-jarigen onafgebroken dienst in deze geweien, met 15 Maart, aan den lichopzichter Isle kl. J. C. Van Leeuwen. Ingetrokken: De detacheering bij bet dep. der marine als chef der lste afd. van dat departement van don kapt.-luit. ter zee W. A. Ariens. Telegrammen. CAIRO, 28 Maart. Opnieuw is de telegraphische gemeenschap tusschen Shendy en Beiber afge broken, terwijl de opstandelingen de gemeenschap tusschen Korosbo en Abu Mahid bedreigen. LONDEN, 29 Maart. De morgenbladen verschij nen in rouwrand en bevatten lofredenen op den overleden hertog van Albany, getuigende van diepe smart over zijn overlijden. Een telegram, gisteren nit Cannes aan ée „Times" verzonden, zegt dat de hertog gevallen is bij het opklimmen der trappen van de Roeiclub en pijn gevoelde aan de knie. Hij werd naar zijne villa gebracht, ging te bed, gebruikte het avondeten en sliep in. De (bij hem wakende) doktor werd te twee uren in den morgen opgeschrikt dco: de moei lijke ademhaling van den hertog. Hij bevond dat de hertog in een toeval was, en deze -tierf zes minuten later. Waarschijnlijk zal de oorzaak van den dood blij ken te zijn eene uitstorting van bloed in de hersenen. LONDEN, 29 Maart. De hertogin van Albany heeft een goeden nacht doorgebracht en draagt den slag, welke haar getroffen heeft, zoo goed als mon slechts verwachten kan, met het oog op den tegenwoordigen gevoeligen toestand harer gezondheid. Gisteren gebruikte zij eenig voedsel. De bevalling dor hertogin wordt in de maand Mei verwacht. De koningin en prinses Beatrix zullen haar heden een bezoek van rouwbeklag brengen. ST.-PETERSBURG, 29 Maart. Do berichten der dagbladen over nieuwe rustverstoringen te Kieff blijken onjuist te zijn. LEIDEN, 20 Maart, De verwachting voor morgen isoostelijke wind. Door bet hoog militair gerechtshof is goed gekeurd bet door den krijgsraad in hot lste militair arrondissement, standplaats 's-Gravenhage, gewezen vonnis tegen D. P., 23 jaar, geboren te 's-Graven hage, sergeant-vrijwilliger, laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard aan diefstal in do ckam- brée, ten nadeele van een kameraad, veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf van een jaar, te ondergaau in 183 eenzame opsluiting, met ontzeg ging van bet recht om bij de gewapende macht te dienen voor den tijd van o jaren. Hij bad in de kazerne uit de chambrée, door hem en vier kame raden bewoond, arglistig weggenomen vier stuks sabelkwasten en dit door eon militien bij een barbier en koopman doen verkoopeu voor 56 cents. Aan de firma Klopman BaerselmaD, Nieuw- straat te Deventer, is op do tentoonstelling teNizza de zilveren medaille toegekend voor hasr inzending van Deventerkoek. Door de jury voor de zeevi86cherij-tentoon stelling te Londen is alsnog toegekend aan dr. Fr. P. L. Pollen ie Scbeven'mgen het eere-diploma en de zilveren medaille voor het door hem geschreven werk„Over de visschon en visscherijen van Mada gascar en omliggende eilanden." Het stoomschip „Koning Willem III,van Java naar Amsterdam, is gisteren vaD Liverpool voltrok ken de „Noord-Brabant," van Rotterdam naar Java, vertrok heden van Marseille. Lcideu, 29 Maart. Heden aangevoerdTarwe 8 hectoliter. Win tertarwe f 8a f 10.Zomertarwc f 8.— a f 9. Rogge 7 H. L. Winterroggt f 0.a 6.50 Zomerrogge f G.a f 6.75 Gerst 7 H. L. Zomergerst f 5.a f 5.-75. Cbevalier-gerst f 5.75 a/0.75. Haver 9 H. L. Zware Haver f 4.a f 5.Lichte Haver f 2 50 a f 3.50. Duivenbooucu 4 hectcl. f 7.50 n f 8.25. Paardenboonen 5 bectol. f 7.a 7.75. Bjter6100 kilogr., late qnalit. '/4 vat f 60.^- a 6ö. Scheiboter 2de qnalit, V* vat f 5*2.a f 68.Boter lste qualit. per kilogr. f 1.50 a f 1.65, Scheiboter 2de qnalit. per kilozr. f 1.30 a 1.45. Lange Zwarte Tnrf 8000 riubb. hectol- f 0.26 a 0.29. Londen9 28 Maart. Frieache Boter 118/ a

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2