De Tweede Kamer heeft heden aangenomen het ontwerp regelende het vervoer van ontplofbare stoffen, nadat daarin eerst de waarborgen waren aangebracht dat het heimelijk vervoer van zoodanige stoffen niet noodwendig medebrengt inbeslagneming van het schip en den inventaris. De minister van oorlog verklaarde dat bjj den herbouw der baskruit- fabriek te Muiden en bij het vervoer van buskruit maatregelen znllen worden genomen om gevaar te voorkomen. De commissie, belast met het onderzoek van de inlichtingen op het adres van den gemeenteraad van Haarlemmermeer over do opheffing van het telegraafkantoor aldaar, heeft haar verslag uit- gebraoht. Na eene uitvoerige uiteenzetting van do feiten stelt de commissie op grond van een en ander voor, dat de Kamer besluite: den minister dank te zeggen voor de gegeven inliohtiDgen, en te verklaren, dat haar de ophefffag van het telegraafkantoor te Haar lemmermeer door de beweegredenen, daarvoor door den minister opgegeven, niet gerechtvaardigd voorkomt. Het stoomschip „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw-York, is aldaar Dinsdag gearriveerd. Het stoomschip „Leerdam," van Nienw-York naar Amsterdam, is heden te Falmouth aange komen de „Macassar," van Amsterdam naar Java vertrok gisteren van Londen. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal morgen, Vrijdag, Diet plaats hebben. Z. M. heeft jbr. P. J. J. S. M. Van der Does De Willebois benoemd tot burgemeester der gemeente '8-Hertogenbo8ch- bij het personeel van den ge neeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië benoemd tot off. van gez. 2de kl., dr. A. Hal- bert8ma, arts. Gemengd Nieuw#. De stoomtram van Leiden naar Was senaar, welke om 4 u. 10 m. van hier vertrekt, is gisternamiddag dicht bij genoemd dorp gede railleerd, naar men zegt door het afbreken van een stuk ijzer vóór aan de machine, welke het onderste boven in een sloot geraakte, terwijl de passagiers wagen dwars over do rails bleef staan. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats, daar de machinist en de stoker er gelukkig slechts met een nat pak afkwamen. Hot paard van den landbouwer H. te Voorschoten, dat voor een tilbury gespannen was, geraakte gisteravond omstreeks halfzeven op hol door het schrikken van den van Leidscbendam komenden stoomtram. Hot paard wist zich los rukken van een paal, waaraan het vastgebonden was, en holde vervolgens het geheele dorp door, tot aan de laan, welke naar de boerderij van zekeren H. leidt. Toen het beest ook deze laan doorgehold was, bleef het staan. Ongelukkon hadden hierbij niet plaats, doch de tilbury is geheel vernield. Een der bejaarde bewoners van het „St.-Bernardns-Ge3ticht" te Amsterdam had gister ochtend aan de Nederlandsche BaDk papier voor specie ingewisseld. Op straat komende, werd hem, naar de „Tijd" meedeelt, plotseling door een onbe kende zijn zak met f 300 uit de hand gerukt. Wet achtervolgde hij den dief, maar zou hem zeker niet gekregen hebben, als deze niet, in de meening dat hij met eooe doorloopende steeg te doen had, de poort van het gesticht was binnengevlucht. Bespeu rende dat hij in den val was geloopen, wierp de dief het geld weg; de beide mannen, die hem ge pakt hadden, waren echter niet in staat hem vast te houden, zoodat bij nog, hoewel zonder buit, het hazenpad kon kiezen. Te Rotterdam is hedennacht eene vrouw verbrand. De brandweer, terugkeeroDde van een brand in de Alkeniadestraat, zag in de Oppert op eene derde verdieping een verdacht vlammetje. Zij drong naar boven en vond aan de trap eene vrouw liggen met verschroeide kleeren, handen en gelaat. De vrouw had nog een kousje van een petroleum lamp in de hand, maar was reeds dood. Het bin nenbrandje in hare kamer werd met enkele emmers water gebluscht. Te Amsterdam heeft een geval van op- liohting plaats gehad, dat van groote vindingrijk heid getuigt: Twee heeren spelen in een koffiehuis eene partij biljart. Een hunner stoot bij ongeluk met zijne queue een grooten spiegel in. De eigenaar van het café komt tot hem, en verzoekt hem de schade ten bedrage van honderd gulden te voldoen, waartoe de heer terstond bereid is. Hij heeft echter zooveel geld niet bij zich, maar zal het gaan halen, en biedt aan zijn horloge en kettiDg in pand to geven. De persoon, met wien hij gespeeld heeft, verklaart in staat te zijn hem het benoodigde geldteleenen, dat de ander met veel verontschuldigingen en betui gingen van dankbaarheid aanneemt. De gedienstige persoon zal terstond de zaak nit de wereld maken, als de koffiehuishouder maar geld terug beeft van een bankbiljet van duizend gulden. Deze, in zijn schik dat hij zoo spoedig zijne schade ziet vergoed, geeft 900 terug, on schenkt den heeren een glas witten Port. Na eenigen tijd gaan de heeren weg. Het bankbiljet is valsch; dat had de koffiehuisliouder in zijDe blijdschap zoo gauw niet bemerkt. Schade: een gebroken spiegel en f 900. N7?. C.) Gistermiddag vervoegde zich een in ondertrouw zijnd paar bij den ambtenaar van den burgerlijken stand ten raadhuize te Kralingen, om zich in den echt te laten verbinden. De vader van de bruid had echler zóóveel gebruik gemaakt van sterken drank, dat hij op de vraag, of hij bereid was toestemming te verlcenen tot het huwelijk van zijne dochter, geen antwoord kon geven. Bruid en bruidegom moesten daarom onverrichterzake huis waarts keeren, en papa werd in voorloopige bewa ring genomen. Naar gemeld wordt, heeft de kassiers- firma J. R., te Breda, hare betalingen gestaakt. Than6 weer wordt gemeld dat Jean Becker, de oprichter van het beroemde Florentijner Quartet, nog in loven is en volkomen gezond het bericht van zijn overlijden in de Duitsche dagbladen heeft gelezen. Het gerucht van zijn dood was te Berlijn en te Frankfort algemeen verspreid, en, naar de „Fr. Zeitungmededeelt, ban de heer Becker zich niet voorstellen, hoe het in de wereld is gekomen. BUITENLAND. In een telegram uit Thuanan wordt gemeld dat de prins der koninklijke familie, die tot den moord der Christenen had aangezet, de doodstraf, waartoe hij veroordeeld was, heeft ondergaan. De medaille, die de Fransche regeering liet slaan ter eere van Victor Hugo's 82sten verjaardag, werd den dichter Dinsdag overhandigd door den minister Fallières, die hem zeide dat do medaille hem uit naam der Republiek werd aangeboden als een bewijs van diepe bewondering. Ten gevolge van een polemiek had een duel plaats tusschen den afgevaardigde Em. Arène en den redacteur van de „Figaro" Judet in het Bois de Boulogne. Arène werd aan den arm gewond. Itallfe. Terwijl in parlementaire kriDgen de heer MordiDi als derogeeringscandidaat voor het Kamerpraesidium genoemd wordt, zegt de „Popoio Romano" dat nog geen keus gedaan is. Toch hangt van deze keus de oplossing der ministeriëele crisis grootendoels af. De „Fanfulla" geeft de volgende lijst als waar schijnlijk: Depretis, voorzitter en binnenlandsche zaken; Magliani, koophandel; Mancini, buitenland- sche zaken; Genala, openbare werken; Vertolè- Yiale, oorlog; Brin, marine; Grimaldi, landbouw; Coppino, openbaar onderwijs; Ferracciu, justitie. Volgens de „Rassegna" zal de heer Depretis de samenstelling van het Kabinet eerst dan bekend maken wanneer de posten der secretarissen-generaal bezet zijn. De officieuze „Stampa" zegt dat nog niets is vastgesteld. Zweden en Noorwegen. De koning schijnt den Zweedschen ministers ge vraagd te hebben, of de strijd in Noorwegen in vloed zou kunnen hebben op de verhouding tusschen do beide gedeelten van het Rijk. De minister* heb ben eenstemmig geantwoord dat zoo-a el in Zweden als in Noorwegen de Grondwet niet gewijzigd ung worden zonder toestemming des konings, en dat het leger onder het opperbevel van den koning staat. Ook de Noorweegsche minister van oorlog, generaal Munthe, is door den „Rigsret" veroordeeld. Nog enkele Yorinissen, en het hof heeft zijne taak volbracht. 'Xeletfra.mamxeEA. SOEAKIM, 26 Maart. De troepen kampeerden hedennacht op acht mijlen van Soeakim. Morgen met het aanbreken van den dag zullen zij tegen den vijand optrekken. Heden deed de cavalerie een verkenningstocht. Op oDgeveer zeven rnjjlen van het kamp ontmoette zjj den vijand, die bogon te vuren en een paard der Engelschen doodde. Dezen beantwoordden het voor en doodden verscheidene opstandelingen. Na een gevecht van twee uren trok de vijand terng. Zijn aantal is niet bekend. WASHINGTON, 26 Maart. Het seoaats-comite voor bnitenland8cbe zaken heeft een rapport uit gebracht, waarin hot zich verzet tegen de resolu- tiën betrekkelijk de bezetting van het Congo-gebied, maar een crediet aanbeveelt, opdat do president diplomatieke en handelsagenten naar die streek zou kuDnen zenden. NIEUW-YORK, 26 Maart. Depeches uit Louisiana verklaren dat staatshulp noodzakelijk is, opdat de overstroomden ia het dal van den Mississipi niet van honger omkomen. BERLIJN, 27 Maart. (Part. Tel.) Dc hoer Fre- linghuyson heeft den Amenkaanschen gezant alhier een telegraphische nota gezonden, waarbij hij naar St.-Peter8burg wordt overgeplaatst. Die nota luiut woordelijk aldus: ,De presi dent billijkt volkomen uwe stappen in de Lasker- quaestie gedaan; gij hebt alleen de instruction uwer regeering opgevolgd. De president benoemde u heden, mot het doel u aangenaam te zijü, tot gezant to St.-Poter3burg. Uwe benoeming werd met eenparige stemmen door den Senaat goedge keurd. Deze daad is voor u een eer, waarop elk burger trotsch kan zijn." Yormelijic werd tevens aan den heer Sargent medegedeeld - doch eigenlijk om Yon Bismarck ge noegen te doen - dat de post van Sargent weder spoedig bezet zal worden. Uitvoerige particuliere berichten, welke volgens het „Berl. Tageblatt" to Cairo zijn aangekomen, melden dat een kerkelijke sheik der opstandelingen aan Gordon heeft voorgesteld om Khartoem over te geven, onder borgstelling voor leven, eigendom en handelsvrijheid der Europeanen. Gordon nam het voorstel aan, waarop de sheik Khartoem bin nentrok en de stad in naam van den Mahdi over nam, onder betuigingen van geestdrift van de zijde der bevolking. CAIRO, 27 Maart. Do telegraphische gemeen schap tusschen Berber en Schendi is hersteld, doch de landstreek aan gone zijde van Schendi bevindt zich in de handen der opstandelingen. LEIDEN, 27 Maart. De verwachting voor morgen is: oostelijke wind, Na het houden van een huishoudelijk concours van bet studenten scherm- en gymnastiekgezelschap „Arena Sludiosorum" trokken de ledon mot muziek en vaandels hedennamiddag in optocht door de stad naar de sociëteit Minerva." Wegens plaatsgebrek moest het Opera-verslag tot morgen blijven liggen. In de hedennamiddag gehouden gemeente» raadszitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Harte velt, Bool, Van der Zweep, Bredius, Juta, Damstó, Zaayer, Van Dissel, Land, Buys, Le Poolo, Verster, Schelfcema, Van der Hoeven, Cock, Knappert, Zaalberg, Do Geus, De Clercq, Was en Driessen. Afwezig met kennis geving de heer Donner. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat het Rijkssubsidie in de kosten van het lager onderwijs alhier voor 18S3 is vastgesteld op f 58,174.80. Van den heer Vorsterman Van Oijen is voor de gemeente ten geschenke oatvangen zijne „Diction- naire Nobiliairo"; terwijl van den heer J. A. De Bergh, hoofdredacteur der Amsterdamsche Cou rant", een adres is ingekomen, waarbij hij den Raad een exemplaar aanbiedt van zijn blad, zijnde het nummer van 21 Maart. Het komt adressant gewenscht voor, dat de auto- jïteiten in het Openbaar Onderwijs kennis nomen van het artikel „Bewaart uwe oogen",in genoemde courant voorkomende en waarin de aandacht wordt gevestigd op de verkeerde gewoonte bij het onder wijs, vooral van jonge kinderen, om boeken enz., met kleire letters en op wit papier gedrukt, te gebruiken. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeen teraad, op 15 April a. s., zullen in het hoofdbareel zitting hebben de heeren Van der Hoeven en Juta, en in het onderbureel de heeren Was, De Fremery en Van Wensen. Naar aanleiding van het verzoek van B. M. Duyser om eene telephoonleidïng te mogen aan leggen van de Stadszaal naar z;jn „Hotel de la Poste" op de Aalmarkt, over de gemeenteschool en apotheek heen, gaf do heer Bredius het wensche-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2