EIDSCH DAGBLAD. Donderdag 27 Maart. A.vond-editie. iV. 7396. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Veor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTE JOTEN Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17i. Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de slad wordt ƒ0.10 berekend. Oflftolöele Kenal»iyerliig©ii burgemeester en Wethouders van Leiden; fGezien het adres van J C. PARMENTIER, sajetfabrikant, lonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot op- ichting van eene ververij van sajetlen en vollen garens in et perceel in de Oude Hoefstraat No. 6a. Gelet op de artL 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N«. 96); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd j ;rzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente |ir visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den l9den April aanst., 's voormiddags ie elf uren, op het Raad huis. gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen lat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. Maart 1884. E. KIST, Secretaris. LEI?>ES, 26 Maart. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. J. Metzlar, geb. te Wolvega, bevorderd tot idoctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Vereenvoudiging van de straf procedure voor den kantonrechter." Aan den gemeenteraad legt het Dagelijksch Bestuur over het adres van dr. F. De Boer, waarbij hij ontslag verzoekt uit zijne betrekking van leeraar n de wiskunde aan de Hoogere Burgerschool Alhier, met de daarop uitgebrachte adviezen van de Commissie van Toezicht op de scholen voor [middelbaar onderwijs en den inspecteur, waaruit blijkt dat er tegen de inwilliging dan hot verzoek geene bedenking bestaat. Ook bij B. en Ws. be staat daartegen geen bezwaar, zoodat zij in over weging geven het gevraagd ontslag eervol te ver- leenen, ingevolge adressants verzoek met ingang van half Mei a. 8. Nadat gisteren in den middag de bloementen toonstelling van de afdeeling,Leiden en Omstreken der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde voortdurend vele nieuwsgierigen had getrok ken, waren tegen den avond de leden tot eene buitengewone vergadering met dames in het Loge- gebouw opgeroepen. Aan die roepstem hadden er zooveel gehoor ge geven, dat de voorzitter der afdeeling, dr. Boursse "Wils, zich genoodzaakt zag zijne verontschuldiging te maken dat voor geen grooter lokaal gezorgd was. Op zóóveel belangstelling had het bestuur [niet durven hopen! De heer Witte had voor deze gelegenheid op i zich genomen als spreker op te treden. Op zeer aangename en opgewekte wijze gaf hjj, in gedach ten, een paar tafereeltjes nit het dagelijksch leven jte aanschouwen, waarmede hij de onomstooteljjke waarheid aantoonde dat er betrekking kan zijn tusechen de bloemen en de kinderen, arme en rijke, minder beschaafde en goed ontwikkelde. Liefde voor bloemen toch is niet iets wat aan geleerd moet worden, neen, men behoeft slechts een open oog te hebben voor het vele schoone dat in de Yrjje natuur te genieten valt en dit vele isohoone zonder vooroordeel weten te beschouwen. Spreker herinnerde er ten slotte aan dat de natuur bereids door enkele zomersche dagen ge wenkt had; dat de viooltjes reeds langs den weg geplukt wareD, en dat andere bloemen op het punt stonden om geleidelijk te volgen en henr pracht ten toon te spreiden Hierna had de verloting der bouquetten plaat9. Niet minder dan 177 loten waren genomen, zoodat aiet ieder zoo gelukkig was een prijs naar huis te kunnen medenemen. Prachtige bouquetten, gevulde bloemenmandjes, afelbloemstukken enz. golden als hoofdprijzen; reseda's, cineraria's convallaria's en andere „aria's" tot prijzen voor minder gelukkigen. In zeer opgewekte stemming was men bijeen en het valt niet te betwijfelen of het bestuur zal met voldoening op dezen feestdag kunnen terugzien. Als deskundigen zullen bij de akte-examens voor onderwijzer in Zuid-Holland bunnen bijstand verleenen de heerenP. Molenbroek te Rotterdam en J. C. Sander te Schi< dam, voor paedagogio J. A. Van Dijk en J. D. Van Wijk te Leiden, voor taal en lezen C. Kamerbeek te Rotterdam en P. Van Bochove te Charlois, voor natuurkennis; C. A. Hofman en J. M. Keen te 's-Hage, voor geschiedenis; J. Schmal en F. Gedeking te 's-Hage, voor zang, aardrijkskunde en schrijvenA. Van der Harst en N. Brouwer te Leiden, S. C. Rade maker te Rotterdam en G. Van der Zanden te Brielle, voor rekenen en vormleer. Door den minister van oorlog is bepaald dat aan de Israëlietische militairen, die hun eerlang invallend Paaschfeest ten hunnent wenschen te vieren on wier ouders of betrekkingen in hnnne garnizoensplaatsen woDen, op de feestdagen vrij stelling van dienst en aan de overigen een verlof van 8 tot en met 18 April a. s. kan worden verleend. Het in verschillende dagbladen vermelde be richt dat eene in 1872 te Noordwijk nieuw gebouwde school op 31 Maart a. s. publiek zal worden ver kocht, is, naar onze correspondent ons meedeelt, totaal onjuist. De voormalige schoolgebouwen da teeren: die te Noordwijk-binnen van 1858, die te Noordwijk aan Zee van 1864. Wellioht worden ze beide eenmaal verkocht, maar dat dit op 31 Maart a. s. zou geschieden, is bezijden de waarheid. Iu 1872 iB er geen nieuwe school gebouwd. Beroepen is bij de Ned.-Herv. kerk te Wou- brugge en AIelis en Mariënkerke ds. A. J. Loois, te Aalsmeer. Ds. N. J. Engelberts, te Uithoorn, heeft het beroep naar de Christ.-Goref. gem. te Giesondam aangenomen. Volgens het „Utr. Dbl." zal de ingenieur P. J. De Qaartel weldra aan het gemeentebestuur van Den Haag aanbieden een ontwerp voor een zeehaven te Scheveningen, die tevens dienstbaar gemaakt zou kunnen worden voor de groote vaart op Rotterdam, indien de Nieuwe Waterweg mocht blijken op den duur niet aan de verwachting te beantwoorden. Aangaande de ophanden zijnde mutatiën onder hoofd- en opperofficieren van ons leger deelt men mede dat generaal-majoor E. J. Van Beldenluit.- gen. N. Willes zal opvolgen als inspecteur van het wapen der infanterie; jhr. A. R. J. Klerck,kolonel van het reg. grenadiers en jagers, zal de plaats ionemen van gen.-majoor S. L. J. Queysen als com mandant van de lste divisie, terwijl de luit.-kol. C. W. T. Von Jeetze, van het 5de reg. inf, voor kolonel van het reg. grenadiers en jagers in aan merking komt; de luit.-kol. van de jagers W. H. Doorman zou aangewezen zijn om als kolonel-plaat selijk commandant der residentie den kolonel L. J. Langlois Van den Bergh te vervangen. In den voorzomer van dit jaar zullen door de offioieren van de lste divisie inf. (reg. grenadiers en jagers, 4de en 7de reg. inf.), waaraan worden toegevoegd officieren van de cavalerie, artillerie en intendance, groote kadermanoeuvres plaats hebben in het noordelijk gedeelte der provincie Noord-Hol land. De divisie-generaal zal in persoon als leider dezer manoeuvres optreden. De internationale overeenkomst betreffende de politie op de visscherij in de Noordzee zal 15 Mei in werking treden. De „Amst. Crt." verneemt dat door de nieuw opgetreden Spaansche regeering wordt onderhandeld over het aanbrengen van belangrijke wijzigingen in het met Nederland gesloten handelsverdrag. Men deelt mede dat de dames Vink en Ruffa en de heer Van Eysden, leden van het gezelschap deB heeren Van Zuylen te Rotterdam, voor vier jaar bij „Het Nederlandsch Tooneel" zijn geënga geerd. - Nog dit seizoen wordt het eerstgenoemde gezelschap versterkt door toetreding van den heer Tartaud, die de plaats van den heer Chrispijn zal vervulleD. Woensdag 2 April zal mevrouw Valois- Sablairolles, verbonden aan het gezelschap van den heer W. Van Zuylen te Rotterdam, haar 50-jarig jubilé vieren als tooceelspeelster. Dien avond zal ter harer benefice worden opgevoerd het tooneelspel „Moeder en zoon." Ook de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaat schappij beeft aan de leden van het uitvoerend comité der internationale landbouwtentoonstelling vrij vervoer over de lijn RotterdamAmsterdam toegestaan. Utrecht verloor weder een zijner meest ge achte burgers, dr. I. H. Hisgen, in leven leeraar aan de Hoogere Burgerschool en lector aau de Rijks universiteit aldaar. Nadat hij verscheidene maan den sukkelend was geweest, kou hij aan zijn ver langen om zijne kinderen te Dusseldorf te bezoe ken, geen weerstand bieden, werwaarts hij zich de vorige week begaf. Daar overleed hij Maandag, be treurd door zijne vele leerlingen en oud-leerlingen, die heinde en verre in den lande verspreid zijn. Hot Paasehverlof der adelborsten zal duren van 8 tot 15 April. Het stoomschip „Prinses Amalia," van Bata via naar Amsterdam, vertrok Maandag van Port- Saidde „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Padang; de „Noord-Brabant," van Rotterdam naar Java, passeerde dien dag Gibraltar. Gemengd Nieuws. Sedert eenige weken was op de Hooi- gracht nabij de Nieuwstraat een gedeelte van de magazijnen van don heer Johs. Dee door een houten schutting onzichtbaar. De planken zullen morgen worden verwijderd, ten teeken dat de werkzaam heden tot verbouwing zijn afgeloopen. Er is inderdaad heel wat veranderd. De gowone ruiten zijn door twee flinke, groote spiegelruiten vervangen niet alleen, maar het front is zoodanig vernieawd dat het voor vele andere fraaie winkel kasten geenszins behoeft onder te doon. Dit is than9 op geheel modernen voet ingericht, met per spectief-lettors eigenaardig beschilderd, een waardig mededinger onder zijne broederen en geeft een uitstekende gelegenheid om met smaak te etaleereo. Dat de heer Dee het hieraan niet zal laten ont breken, dit konden we reeds hedenmiddag bemerken. Zoowel achter de ramen als van binnen in glazen kasten vindt men er net gerangschikt al datgene wat op het gebied van huishoudelijke en andere artikelen in ijzer en ook in hout thuis behoort, zoowel van de kostbaarste qualiteit als van de minste prijzen. De keuze is er in êén woord ruim: en daarom misschien niet altijd even gemakkelijk. Dat is voor een winkel of magazijn echter juist een deugdelijke aanbeveling. De bouwman Lommerse, wonende onder Leimuiden, zou Zondag-namiddag met zijne vrouw en dienstbode naar de kerk rijden, doch be merkte dat het hoofdstel van het paard wegens een defect door een ander moest vervangen worden. Hij streek daarom het defecte af, om het met een betor te verwisselen. Daarvoor gaf het fiere ros echter geen tijdhet holde pijlsnel, zonder hoofdstel en met het rijtuig, waarin de vrouw en dienstbode gezeten waren, weg. Het rijtuig sloeg weldra om, en kwam in een bosch terecht, waardoor niet alleen het voertuig erg beschadigd werd, maar ook de

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1