LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7394. Dinsdag 25 Maart. A0. 1884. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Teor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DER ADVERTENT1EN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17a. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt /0.10 berekend. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 38 tot 42 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden op Donderdag 27 Maart 1884, des namiddags te twee uren. Punten i*r behandeling 1°. Verzoek van B. M. Duyser, betrekkelijk den aanleg van eene telephoonleiding. (35) 2°. Voordacht betrekkelijk het uitdiepen van enkele grach ten. (36 en 43) 3°. Staat van af- en overschrijving en suppletoire staat van de gemeente-begrooting van 1884. (37 en 43) 4°. Voordracht betrekkelijk de demping van de sloot langs den Stationsweg. (38 en 45) 5°. Verzoek van J. M. Van Vliet tot plaatsing van boomen langs het Delftsche Jaagpad. (39) 6°. Idem van A. G. Huyskes tot storting van diepwerk in de Zijl. (39). 7°. Idem van de wed. A. Biben, om een stoep te leggen. (40) 88. Idem van J. Noest, om ontslag als concierge der Hoo- gere Burgerschool. (42) 9°. Idem van dr. F. De Boer, om ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool. (44) 10°. Voordracht betrekkelijk de beweiding van het Schut tersveld. (41) Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat bij de op heden plaats gehad hebbende uitloting van zes obligation, lot een bedrag van zes duizond gulden, behoorende tot de geldleening van 500,000 aangegaan krachtens de raadsbesluiten van 8/29 Augustus 18S2, zijn uitgetrokken de Nos. 13, 2SS, 306, 51, 208 en 271, die op den lsten Juli a. s. aflosbaar zijn gesteld, op welk tijdstip de obli- galiën ophouden rente te dragen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Maart 188 i. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 24 Maart. De tentoonstelling van bouquetten en wat meer tot die rubriek behoort, welke morgen, Dinsdag, door de afdeeling Leiden en Omstreken der Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde zal gehouden worden, belooft niet alleen aan de verwachting te zullen beantwoorden, maar die zelfs zeer verre te overtreffen. Alle firma's te dezer stede en in de omstreken, die zich met bouquet- terie bezig houden, hebben zich ter mededinging naar de uitgeloofde prijzen aangemeld, sommigen met een aantal verschillende inzendingen. Eene vooraf uitgeschreven tentoonstelling van dien aard, naar oen goed geordend programma, is tot dusverre te dezer stede nog niet gehouden, en het is dns niet twijfelachtig dat ze zeer veel belang stelling ook bij niet-leden zal vinden. "Wij juichen dan ook het denkbeeld van het bestuur van heeler harte toe om gedurende den dag, van één nur 's namiddags af, de expositie tegen entrée toegan kelijk te stellen, "s Avonds blijft die alleen voor leden met hunne dames gereserveerd. Gedurende de maand Januari 1884 werden in deze gemeente 7 kinderen levenloos aangegeven; er stierven: 28 personen beneden 1 jaar; 17 tus- schen 1 en 5 jaar; 1 tusschen 5 en 14 jaar; 13 tusschen 20 en 50 jaar; 16 tusschen 50 en 65 jaar; 15 tusschen 65 en 80 jaar en 8 boven 80- jarigen leeftijd. Aan tering bezweken hier 24 personenaan klier ziekte 1; aan absc. ulc. gangr. pyaem. liaem. 2aan kanker 3; door aanhoudende koorts 2; aan pokken 2; aan roodvonk 2; aan stuipen 1; aan hersen ziekte 5; aan apoplexie 3; aan keel- en longtering 6; aan croup 2; aan kinkhoest 3aan acute ziekten der ademhalingsorganen 6aan chron. ziekten der ademhalingsorganen 14; aan hart- en vaatziekten 2; aan organ, hartgebreken 5; aan angina diph- therina 3; aan acute ziekten der spijsverterings werktuigen 3aan chron. ziekten der spijsverterings werktuigen 3; aan ziekten der organa urogenitalia 3; aan ziekten van het kraambed 1; door geweld- dadigen dood 1 en door verdrinking 1. De verhouding der overledenen tot 1000 inwo ners was alhier 28.8; te Amsterdam 31.8; Arn hem 24.4; Dordrecht 31.1; 's-Gravenhage 26; Gro ningen 22.5; Haarlem 24; 's-Hertogenbosch 27.7; Leeuwarden 21.6; Maastricht 30.8; Rotterdam 28.9 en Utrecht 31.9. Hedenmiddag ontvingen we per Nederlandsche mail, via Marseille, de Indische bladen van 14 tot en met 19 Februari. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 34, 17.50, 3.70 en 1.80; de laagste 34, 17.50, 3.60 en 1.80. Door den heer J. Tideman, hoofdcommies bij de Koninklijke Bibliotheek en secretaris van het Koninklijk Instituut van iDgeniours te's-Gravenhage, is ten behoeve van het Rijksarchief aldaar ten ge schenke aangeboden het navolgend stuk, waarvoor hem de dank der Regeering is betuigd: „Dirk Van Wassenaar geeft het leen, dat zijn oom, heer Arnold Van Wassenaar, van hem hield, aan diens oudsten zoon Dirk, en zoo deze geene kinderen nalaat, aan diens broeder of zuster ten erfleen, 29 Augustus 1262. Vidimus van Hendrik Van Wassenaar van 1432." Dit stuk werd by de uitgave van het Oorkonden- boek van Holland en Zeeland als verloren beschouwd en is eene gesvenschte aanwinst voor het Rijks archief. (St.- Crt.) De 2de luitenant M. J. L. Oudshoorn, die, zooals gemeld is, den 23sten April a. s., ten gevolge zij oer detacheering naar Oost-Indië, daar heen zoude vertrekken, heeft verzocht dit tot eene latere gelegenheid te mogen uitstellen. Haar men aan de „Midd. Crt." meldt, bestaat bij den directenr der rijkspostspaarbank te Amster dam het voornemen binnenkort een ambtsreis door Zeeland te maken, ten einde belangstelling op te wekken voor deze nuttige instelling, vooral door persoonlijke bemoeiingen bij notabele ingezetenen, die kunnen meewerken om anderen tot deelneming aan ta sporen. Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Zaterdag te Frioul (Mar seille) en vertrok dadelijk; de „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gisteren Lizard; de „Batavia", van Java naar Rotterdam, vertrok Zaterdag-avond van Port-Said; de „Zuid- Holland" vertrok dien dag van Batavia naar Rot terdam; de „Noord-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok gistermiddag van Suez; de „Macassar", van Amsterdam naar Java, arriveerde gisteren te Londen; de „Padang", van Java naar Amsterdam, vertrok 22 Maart van Liverpoolde „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Suez; de „"Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde dien dag te Southampton; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 22 Maart te Batavia; de „Soenda", van Batavia naar Am sterdam, passeerde dien dag Point de Galle; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Marseille. Gemengd Nieuwt*. In het koffiehuis „De Poort van Kleef" op de Breestraat is thans weer een orchestrion ge plaatst, dat niet alleen wat het uitwendige aangaat het vorige in sierlijkheid overtreft, maar ook van binnen op uitgebreider schaal is bewerkt. Vele instrumenten, welke bij het eene ontbraken, vindt men bij dit vertegenwoordigd; zoomede rollen met minder bekende orchestwerken. De concerten namen gisteren een aanvang. Des avonds was het lokaal reeds door een vrij talrijk publiek bezet. In de afgeloopen week kwam binnen deze gemeente één geval van diphtheritis voor. De 6 5-jarige vrouw Tegelaar viel Zater dag-avond om negen uren, door de duisternis misleid, in de Middelstegracht. Zekere v. d. Meel bracht de oude op het droge, doch bet mocht niet meer gelukken de levensgeesten op te wekkeD. Yan der Meel werd in 1877 bekroond voor het redden van drenkelingen. Niet minder dan vijftien danken aan hem reeds het leven. Gisteravond heeft men aan eene in de Stille Mare liggende schuit braak gepleegd en er eenige goederen vau ontvreemd, tijdens de schip per en zijn knecht Daar hunne woonplaats, de Kaag, waren en de schuit odbeheerd lag. De politie doet onderzoek. Door de politie uit Oestgeest zijn naar Leiden drie minderjarige knapen overgebracht, die zwervende waren en van wie het gebleken ie dat zij zich in de omstreken van Haarlem aan dief stal hebbeD schuldig gemaakt. De Amsterdamscbe briefschrijver in de Arnhemsche courant zegt dat thans ook „het beeld van vrouw Van der Linden, beschuldigd als giftmengster te Leiden", in het Nederlandsch Panop ticum ter bezichtiging is gesteld. De schrijver vraagt of de directie van het Panop ticum wel het recht heeft aldus te handelen. Uit finantiëel oogpunt is de zaak wellicht zoo winst gevend mogelijk: 'tis een speculatie op de harts tochten van het groote publiek, maar niettemin be vindt vrouw Van der Linden zich nog slechts in preventieve hechtenis, en al is geheel Nederland ook moreel van hare schuld overtuigd, feitelijk is zij nog niet ter openbare terechtzitting verschenen, nog niet gevonnist, nog niet veroordeeld. Uit dien hoofde is de directie van het Panopticum dan ook zoo voorzichtig om de door haar geconter- fijte vrouw aan te duiden met de meer juiste dan taalkundig fraaie omschrijving van: „beschuldigd als giftmengster." „Gedoogt de achtbaarheid onzer Nederlandsche justitie, dat aldus worde gesold en gespeculeerd met de delinquenten, over wier schuld of onschuld zij na nauwgezet en onpartijdig onderzoek uitspraak heeft te doen?" vraagt de schrijver, en hij antwoordt mijns inziens niet. Hy weet niet of de diep beklagenswaardige be trekkingen van vrouw Van der Linden in deze eigen aardige exploitatie bezwaar zien en zich genoopt zullen gevoelen om daartegen langs wettelijken weg op te komen; maar wèl gelooft hjj dat het hun weinig zou kosten om van hooger haud een einde- aan deze wansmakelijke vertooning te doen maken. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Den 22sten dezer zijn alhier 52 schuiten met eene mooie vangst aangekomen. De Noordvisschers be- somden van 110 tot 230 in 8 a 9 dagen en de binnenlekkers van 70 tot ƒ120 in 5 a 6 dagen. Er werd besteed voor tarbot 5 a 8, groote tong 0.50 a 0.60, kleine tong 0.15 a ƒ0.20 en bunschol 0.30 a 0.50 per stuk; levende schol 6 a 7, droogschol 5 a 6 en scharren 4 a 5 per mand. Wegens tegenwind kan men niet op de visscherij uitgaan. Gistermorgen te omstreeks zeven uren is op de PrinB-Hendrikkade te Amsterdam een moord gepleegd. Twee matrozen van het Eogelsche schip Athlone," dat in het Westerdok ligt, waren den geheelen nacht „uit" geweest en hadden op den Zeedijk ruzie gekregen. Waarschijnlijk was hun humeur daardoor niet al te best, althans dat van een hunner, want toen zij op de Prins-Hendrikkade kwamen a

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1