N°. 7393. Maandag 24 Maart. A0. 1884. Derde Blad. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS ?«cr Ltiden per 8 maanden.1.10. Fiasco per post1.40. AJfcoderLQke Nommers.0 0.05. Deze Oeorant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEE ADVERTENTIES Vu 1—6 regeU 1.06. Ieder, regel meer 0.17$ Grootere lellen neer plealeniimte. Voer hel incueee- ren buiten de eted wordt f 0.10 berekend. BUITENLAND. Duitschland. Bij de voortgezette behandeling in den Rijksdag omtrent eene verlenging der socialistenwet werd het regeering8voor8tel door den heer Haenel bestreden. Hij verklaarde namens zijne partij zich te kunnen vereenigen met het zenden van het ontwerp naar eene commissie van onderzoek. De verlenging zal even nutteloos blijken te zijn als de wet zelve. Zij heeft de tegenstellingen in de partijen verscherpt en de anti-8emieti8che beweging opgewekt. Hij verzocht, wegens rechtsgronden het voorstel te verwerpen. De heer Yon Bismarck trad toen juist de verga dering binnen. De heer Kardorff verdedigde het voorstel, hetwelk tegen gevaarlijke uitbarstingen, als waardoor andere landen bezocht zijn, beschermt. Hij achtte het inter nationale karakter der sociaal-demooratische partij tot heden nog niet herkenbaar, wat men ook daar omtrent bewere. De heer Sonnemann, lid der volkspartij, bestreed het voorstel, op grond dat de uiting van eene mee ning niet vervolgd mag worden. De wet maakt leering en bekeering der sociaal-democraten onmo gelijk, daar zij elk debat belet. Verder meende spreker dat de regeering niet zonder schuld was in zake de dynamiet-aanslagen. De minister Von Puttkammer kwam ten krach tigste op tegen eene dergelijke veronderstelling en beloofde de eventueele commissie van onderzoek eenige gegevens onder de oogen te brengen, die een duidelijk beeld zullen geven van de drijfveeren, welke tot dergelijke daden als te Frankfort geleid hebben. De heer Malzahn verklaarde zioh voor het ont werp, zonder verzending naar eene commissie. De heer Jagdzewski (Pool) was tegen de voor dracht. De versterking der kerkelijke overheid zou, volgens hem, de beste bescherming tegen de sociaal democraten zijn. Prins Bismarck zeide dat vroeger de Poolsche provincie eene eigenaardige verhouding aanbood, zooals de traditioneele partij-verdeeldheid enz. Zoo lang die bestond, kon natuurlijk de sociaal-demo cratie aldaar niet uitgeroeid worden. Nadat ook de heer Liebknecht zich tegen de voordracht had verklaard, ontkende deheerWindt- horst dat zijn voorstel, om het ontwerp naar eene commissie te verzenden, een dilatoir karakter draagt. „Wij, die onder de Mei-wetten zuchten", zegt hij, „kunnen maar niet zoo lichtvaardig voor anderen kluisters laten smeden." Het Huis besloot ten slotte het ontwerp naar eeDe commissie van 21 leden te verzenden. De Bondsraad heeft de pensioenwet, zoomede de met België gesloten twee tractaten tot bescher ming van den letterkundigen eigendom, de fabrieks merken enz., goedgekeurd. De koning van Saksen is eergisteren te Berlijn aangekomen; hij werd aan het Aühaltstation ont vangen door den keizer, den kroonprins en de overige prinsen van het koninklijk huis. De koning heeft verzocht van elke offioieele receptie verschoond te blijven. De keizer van Duitschland viert heden zijn 87sten verjaardag. GS-root-Britannië. Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp op den vee-invoer gisteren bij tweede lezing zonder stem ming aangenomen. Sir Robert Peel (conservatief) is in Hunting donshire tot lid van het Parlement gekozen met 455 stemmen, tegen 446 welke op den heer Beaty (candidaat der liberalen) werden uitgebracht. Te Coombe, bij Wimbledon, is Gladstone alleen vergezeld van zijne vrouw en een paar be dienden. De „premier" draagt een dikken doek om de keelhij spreekt reeds iets gemakkeljjker en men hoopt, dat hij Maandag weer op zijn post zal zijn in het Lagerhuis om de tweede lezing van de kieswet voor te stellen. Een politie-agent houdt dicht bij het tijdelijk verblijf de wacht. Thaüs is ook een Blauwboek uitgegeven, bevattende de briefwisseling aangaande de nieuwe conventie met de Transvaal. Na het teekenen der conventie vroeg de depu tatie aan lord Derby of - met het oog op hare aanstaande onderhandelingen in Nederland en Por- tngal over finantiëele zaken - de bepaling welke de Republiek machtigt tractaten te sluiten, onmid dellijk zou kunnen in werking treden. Lord Derby antwoordde den 3den Maart dat dit in wettelijken vorm niet kon geschieden, doch bood aan om aan de deputatie verlof te geven te onder handelen en de belofte te geven tot het sluiten der haar noodig voorkomende tractaten, mits deze niet schadelijk zijn voor Britsohe belangen. Italië» De koning confereerde Donderdag-avond met den heer Cairoli en gisteren met den heer Di RudiDi, van de rechterzijde. De heer Mancini moet, volgens de „Agenzia Stefani", niet geneigd zijn zich met de vorming van een nieuw Kabinet te belasten. Eeae nieuwe inzameling is geopend. Het be stuur der Propaganda heeft een brief aan de bis schoppen gericht, waarin wordt medegedeeld dat de inrichting door het verlies harer onroerende goe deren genoodzaakt is, in het buitenland de gelegen heid open te stellen tot het in ontvangst nemen van giften en legaten. Voor Nederland is de Nun tius te 's-Gravenhage met de ontvangst belast. Spanje. Het getal in hechtenis genomen generaals, onder officieren enz., die in de dezer dagen vermelde samen spanning betrokken waren, bedraagt thans in het geheel 25. Volgens den Madridschen berichtgever der „Times" heeft de regeering besloten, zoo spoedig mogelijk na te gaan, welke stappen zouden kunnen gedaan worden om een einde te maken aan de ontevreden heid onder de 15,000 overcomplete officieren in het Spaansche leger. Hunne bezoldiging is niet vol doende om er zelfs ongehuwd van te leven, en de gehuwden sleepen, met schulden beladeD, een ellendig bestaan voort, zoodat samenzweringen ook bij do slechtste kans van slagen eene chronische kwaal zullen blijven zoolang het kwaad niet met wortel en tak wordt uitgeroeid. Uit Madrid wordt dd. 20 dezer gemeld dat de instructie in de zaak der gearresteerde personen onafgebroken wordt voortgezet, maar tot dusver, ook volgens de ministeriëele bladeD, geen voldoende ophelderingen heeft verschaft over den aard der revolutionaire beweging. De overheid weet alleen dat er een complot bestaat, hetwelk vooral in de provinciën vertakkingen heeftdoch de draden daarvan heeft men nog niet in handen kunnen krijgen. In de staatkundige kringen wordt zelfs als zeker aangenomen, dat de in hechtenis genomen personen, uit gebrek aan bewijs, weder zullen worden Rusland» De adjudant-generaal graaf Wladimir Adlerberg (de oudere) is eergisteren overleden. Hij werd in 1793 te St.-Petersburg geboren, genoot wegens zijne gematigde denkbeelden de algemeene achting, was van 1852 tot 1872 minister van het Keizerlijke Huis, en teveüs de vertrouwde raadgever der keizers Nicolaas en Alexander II. Volgens bijzondere berichten, te Londen uit St.-Petersburg ontvangen, zouden in laatstgenoemde stad verleden Donderdag twintig nihilisten gearres teerd zijn, onder welke vier officieren der artillerie. Eerypte- In depeohes uit Soeakim aan de Engelsche bladen wordt gemeld dat verschillende sheiks op 21 dezer eene bijeenkomst met Osman-Digna zonden hebben tot vaststelling hunner toekomstige gedragslijn. Volgens de „Daily News" zou Osman-Digna niet meer dan tweehonderd volgelingen bij zich hebben. Hetzelfde blad verneemt uit Caïro dat drie stam men, onder aanvoering van een derwisch en eenige sheiks, Khartoem belegeren. Behalve aan de rivierzijde zou die stad reeds geheel omsingeld zijn. Vereenigde Staten. De commissie voor bniteolandscho aangelegen heden uit het Huis der Vertegenwoordigers heeft door de volgende motie, welke door het Huis werd aangenomen, een waardig einde gemaakt aan het Lasker-incident „Wordt besloten, dat het op den dood van dr. Ed. Lasker betrekking hebbende besluit van 9 Januari bestemd was een bewijs te zijn voor de nagedachtenis van dien man gekoesterde achting - van dien man, die een hart had voor het Daitsche volk en van dat volk een waardig vertegenwoor diger was. Wordt besloten dat - daar het Huis met de betrekking der uitvoerende tot de wetge vende macht bij de Duitsche regeering geene offi- ciëele aanraking had - het Hnis tot handhaving zijner waardigheid niet noodig acht de wijze, waarop dat besluit werd in ontvangst genomen, of do oor zaken, die verhinderden dat het, na langs den jui8ten weg aan de Duitsche regeering te zijn mede gedeeld, tot zijne bestemming geraakte, aan eene beoordeeling te onderwerpen." De heer Ochiltree stelde zich in het debat over de motie vreemd aan. Hjj had - zeide hij - een lau werkrans gelegd op het graf van een groot man, doch was met de bajonet teruggedreven. Hij verge leek den rijkskanselier bij don despoot, die zeide: „Een doode tegenstander heeft altijd een aangename geur voor mij." En eindelijk noemde hij prins Bis marck „het van egoïsme dronken orgaan der abso lute macht." In deze onkiesche bewoordingen treedt de Yankee op den voorgrond. Zuid-Afrïka. Volgens het Kaapsche „Volksblad" is de tijding omtrent de overeenkomst, tnsschen lord Derby en de Trao8vaalsche Deputatie gesloteD, in de Kaap kolonie met allesbehalve onvermengde vreugde be groet. Men maakte zich ongerust omtrent de quaestie van de suzereiniteit der Koningin. De grensscheiding was daarentegen toegejuicht, maar de benoeming van Mackenzie tot resident in Bechuanaland werd scherp afgekeurd, omdat hij te zeer tegen de Boeren ingenomen is. Cetewayo's lijk lag den 27sten Febr. nog te Ekowe; men durfde niet tot zijne begrafenis over te gaan uit vrees voor rustverstoring. Tal van inboor lingen bezoohten de hut, waar zijn lijk werd bewaard. De pokken heerschen nog met groote hevig heid in Basutoland; er zijn reeds 150 personen aan bezweken. De Pondo's gaan dapper voort met veedief stallen. Volgens de laatste tijdingen maken Massouw en andere hoofden zich weer gereed voor een aanval op Mankoroane. CHRISTIANIA, 21 Maart. Het Rijksgerecht ver oordeelde heden ook den staatsraad Holmboe tot vervallenverklaring van zijn ambt als minister,

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1