Mme Yendel, concierge op den Boule vard Bonne-Nouvelle, rue Saint-Dénis, daalde eer- gisterochtend te 8 uren in haar kelder, gelegen op de tweede verdieping onder den grond, af met eene kaars en eene mand met flessohen by zich. Nau welijks had ze echter een stap in haar kelder ge daan of een hevige ontploffing had plaats, waardoor zij op den grond werd geworpen. De op den knal toegeschoten buren haalden Mme Vendel uit den kelder, waarna om den commissaris van politie in die wijk werd gezonden, welke spoedig aanrukte met eenige brandwachten. Brand was er echter niet door ontstaan, slechts eenige muren waren gescheurd en een reuk van petroleum werd waargenomen. Een oude, met nog drie andere huizen gemeen schap hebbende put, welke uiteen geslagen was, scheen ontplofbare gassen te hebben bevat. Weldra was men echter genoodzaakt weder op te stijgen, daar enkele brandwachts in onmacht vielen van de reuk, welke in de kelders heerschte. Om de onderzoekingen voort te zetten, besloot men in de kelders van een belendend huis te gaan zien, of daar ook de oorzaak te vinden was. Nau- welyks was men er echter in afgedaald, of eene tweede nog heviger ontploffing volgde, waardoor de straat omgewoeld werd en de vensterruiten in de straat braken. Verscheidene voorbij gangers wer den er door getroffen en men geloofde niets anders of de 6 personen, welke in den kelder gegaan waren, waren er het slachtoffer van geworden. Weldra kropen twee van de zes er echter onder uit, met een deerlijk verbrand gezicht, en werden door de hulp van de politie, brandwachten en alles wat maar helpen kon twee anderen er uitgehaald, waar van één het been gebroken had. De twee overigen hebben er het leven by ingeschoten en zijn by na onherkenbaar onder het puin vandaan gehaald. Om verdere ongelukken te voorkomen, heeft men die plaats afgezet en de gasleidingen afgesneden. Behalve de twee gedooden, zyn 7 ernstig en 14 minder ernstig gewond. BUITENLAND. Fraakryk. Volgens de openbaar gemaakte officiëele opgaven, zQn verleden jaar 935,566 geboorten en 838,539 sterfgevallen in Frankrijk voorgekomen, d. i. 97,027 geboorten meer. In 24 departementen werden echter de geboorten door de sterfte overtroffen. In het departement der Seine (Parijs) kwamen 77,213 ge boorten voor, tegen 73,721 sterfgevallen. Pasteur zal de Fransche Academie van Weten schappen vertegenwoordigen by het feest te Edinburg. De heer Arlemann, die lid was van de jury, welke het schuldig uitsprak in het proees tegen de „Cri du peuple", heeft aan dat blad een brief geschreven, waarin hij verklaart tot de veroordee ling niet te hebben medegewerkt. Door het afleggen dezer verklaring schond hij het geheim der beraad slagingen van de gezworenen en te dezer zake moet hij heden voor de correctioneele rechtbank verschijnen. Duitsdxland- In den Rijksdag is gisteren het debat geopend over de voorgestelde verlenging der socialistenwet en over de memorie betreffende de toepassing dier wet op Berlijn en Hamburg. De sociaal-democraten Hasenclever, Gullenberger en Bebel protesteerden tegen de gelijkstelling van anarchisten en sociaal democraten. De wet had hun party geen nadeel gedaan, maar slechts verbittering gewekt. De af gevaardigde Marquardsen verdedigde namens de nationaal-liberalen het voorstel der regeering. De minister Von Puttkamer uitte de hoop dat de ontworpen maatschappelyke hervormingen de op een dwaalspoor geleidf^h^nigte tot bezinning zullen brengen. Thans minder dan ooit achtte spreker de opheffing der wet denkbaar, daar zij heeft beschermd tegen dergelijke gevaarlijke uitbarstingen, als in bijna alle andere landen hebben plaats gehad. De heer Windthorst stelde voor, het ontwerp naar eene commissie te verzenden. Eerst later zou hy verklaren, welke houding hy tegenover het ontwerp zal aannemen. Intusschen hoopt hy dat het herstel der gezondheid van den rijkskanselier het sein moge wezen, om spoedig in Pruisen voor goed tot de oude christelijke wereldbeschouwing terug te keeren. Prins Von Bismarck verklaarde dat de regeering, ten gevolge van het wantrouwen der moerderheid, was genoodzaakt om eene verlenging van slechts twee jaren voor te stellen. Hy betoogde dat de genezing der maatschappelyke kwalen niet alleen moet bereikt worden door repressieve, maar ook door positieve maatregelen, ten behoeve der werk lieden, zooals in de keizerlijke boodschap in 1881 werd aangetoond. Het is echter onmogelijk om de voorbehoedmiddelen uit de handen te geven. De dagbladen der Fortschritt-party bevorderen het streven der sociaal-democraten, door de voornemens der regeering verdacht te maken en de werklieden tegen de nieuwe sociale politiek op te hitsen. Na eenige opmerkingen van persoonlijken aard, werd het debat tot heden verdaagd. Grroot-Britaniiië. In het Lagerhuis deelde gisteravond de heer Ashley mede dat slechts weinig blanken zich naar Nieuw-Gosen en Stella-land aan gene zyde der nieuwe Transvaal-grens begeven; doch hoe dit zy, hy acht het ongeraden om thans reeds te zeggen welke maatregelen Engeland te hunnen opzichte nemen zal. Lord Hartington verklaarde dat de telegraphische gemeenschap tusschen Cairo en Khartoem steeds afgebroken is. Naar het schijnt verkeert het district in de nabijheid van Berber min of meer in onrust. Hy verklaarde verder dat het Congo-verdrag nog niet geratificeerd is en er ook geen plan bestaat om het onmiddellijk te bekrachtigen. Dit zal niet ge schieden zonder voorafgaande kennisgeving aan het Huis. De minister kan echter nog geen dag voor de behandeling dezer quaestie vaststellen. De minister van oorlog heeft, uit Soeakim van gisternamiddag, het volgende telegram van generaal Graham ontvangen: „Uit Handuk wordt gemeld dat heden drie sheiks, tot de stammen van Samara en Amrar behoorende, met zeventien volge lingen in onderwerping gekomen zyn. Mahmoud Ali-bey verzekert dat anderen morgen dit voorbeeld zullen volgen, wanneer de sheik Morgani en zyn broeder naar Handuk gaan. Het aantal zieken by de geheele Eogelsche strijdmacht is beneden 2 pet." By de verkiezing te Cambridgeshire, ter ver vanging van den heer Brand, den voormaligen voor zitter van het Lagerhuis (liberaal), is gekozen de heer Thornhill (conservatief), met 3815 stemmen. Op den heer Coote (liberaal) waren 2912 stemmen uitgebracht. De uitslag dezer verkiezing is een aan winst voor de conservatieven. ItaUS. De premier Deprotis heeft aan de Kamer mede gedeeld dat naar aanleiding van den tegenwoor- digen toestand in het Parlement, het ministerie zyn ontslag heeft ingediend. De koning heeft zich eene beslissing voorbehouden, zoodat het ministerie voorloopig blijft om de loopende zaken af te doen. De dagbladen gelooven dat de heer Depretis belast zal worden met de vorming van een nieuw Kabinet. Indien hy weigert, zou den heer Mancini die taak worden opgedragen. Telegrammen. CHRISTIANIA, 20 Maart. Het Rijksgerecht heeft heden ook den staatsraad Vogt tot vervallenver klaring van zyn ambt veroordeeld. LONDEN, 20 Maart. Hedenavond interpel leerde in het Lagerhuis sir Henry Holland de regeering over hare voornemens betreffende het gedeelte van Bechuanaland, dat onder het Britsch protectoraat komt. De interpellant wenschte te weten of de regeering de vrijbuiters gewapender hand wil wegjagen, of hunne veroveringen wil eerbiedigen. De regeering echter weigerde volledig bericht te geven omtrent hare bedoelingen in Bechuanaland, daar dergelyke verklaringen onmiddellyk aan de vrijbuiters getelegrapheerd worden. De heer Ashley verklaarde dat, naar hy ver trouwde, sir Hercules Robinson en de heer Mac kenzie de zaken op bevredigende wijze tot eene schikking zouden brengen. BERLIJN, 21 Maart. (Part. Tel.) Het Ryksge- rechtshof heeft voorloopig beslag doen leggen op het vermogen van den beroemden Poolschen dichter Kraszewski, tot na afloop van het gerechtelijk onder zoek, dat tegen hem wegens landverraad werd ingesteld. LONDEN, 21 Maart. (A.) Men verzekert dat Mac Murdoe, concessionaris van den Delagoa-baai-spoor- weg, tevens concessie heeft gekregen voor eene telegraaflijn van Pretoria naar Lorenzo Marquez. LONDEN, 21 Maart. De „Times' beveelt eene ge heele afdanking van het Egyptische leger aan, daar het toch nutteloos is, terwijl er Engelsche troepen noodig zyn om de orde te handhaven. De afdanking der Egyptische troepen zou ook het jaar- lyksch tekort der begrooting voorkomen. LEIDEN, 21 Maart, De verwachting voor morgen isnoordwestenwind, veranderlijk weer. Tot het houden van de gewone jaarlyksche voorjaar8-inspectie over de dd. schutterij zullen de manschappen a. s. Dinsdag-middag om één uur op de Papengracht aantreden. Naar r9eds gemeld is, zal bij die gelegenheid aan den kapitein den heer W. C. Zuurdeeg het onlangs hem door den Koning toegekende officierskruis voor langdurigen eervollen werkelyken dienst plechtig worden uitgereikt. Het bataljon, in groot tenue en geheel compleet, zal zioh onder het commando van den kapitein W. C. Zuurdeeg naar het Schuttersveld begeven,- waar het commando aan den kapitein G. N. Van der Koog zal worden overgedragen en de man schappen door den waarnemenden commandant, den kapitein W. L. Van Kaathoven, zullen worden ge ïnspecteerd. Indien, by ongunstig weer, de vlaggen van den stadhni8toren hangen, zal de wapenschouwing eene week worden uitgesteld. Ter beschikking van den eigenaar is aan het politiebureel een groote, bruine, kortharige hond, met buitengewoon lange naar beneden han gende oorende rug is donkerbruin gekleurd. De hond draagt een lederen halsband. De Hooge Raad heeft heden arrest gewezen in de zaak van de naamlooze vennootschap „The Singer Manufacturing Company" te Nieuw-York, eischere8se, tegen F. P. J. Beek te 's-Hage, ver weerder. De Raad heeft beslist dat door het te koop aan bieden van verbeterde Singer-naaimachines, door den verweerder geen onrechtmatige daad was ge pleegd, zooals door de eischeresse was beweerd, omdat daaruit niet bleek dat de machines als uit hare fabriek afkomstig moesten worden beschouwd, en was tevens van oordeel dat de benaming „Singer- naaimachines" in den handel veelal wordt gebezigd als de benaming van een handelsartikel. Op grond hiervan werd de eisch tot cassatie verworpen en de eischeresse veroordeeld in de kosten. De Am8terdamsche vereeniging „Burgerplicht" hield gisteravond om zeven uren in het gebouw der Vrije Gemeente eene vergadering, ter behande ling van het aan de orde gestelde onderwerp: „De toekomst der Transvaal in verband met de Neder- landsche handelsbelangen." Nagenoeg geheel het ruime lokaal, evenals de galerij, was ingenomen door het publiek, waaronder ook dames, waarvan het getal geïntroduceerden bijzonder groot was. Van de getrouw opkomende leden der kiesvereeniging waren velen tegenwoordig. Bij het binnenkomen der heeren Kruger, Du Toit en Smit met het bestuur van „Burgerplicht" ston den allen op, en terwijl de heeren plaats namen op de eerezetels voor hen bestemd, werden ze met handgeklap begroet. Na het welkom van den voorzitter mr. J. A. Levy werd het woord gegeven aan den heer Du Toit, die in eene duidelijke, hartelijke en veelzeggende improvisatie, welke herhaaldelijk ook om de geestige gezegden toejuichingen uitlokte, aantoonde waarom de Transvaal een Bank en een Spoorweg wenscht, en vervolgens verschillende vragen beantwoordde welke werden gedaan omtrent het belastingwezen, de vakche beschuldiging van het drijven van slaven handel, den handel in het algemeen, de immigratie en de verhouding der Transvaal tot Portugal. Het al of niet komen van bank en spoorweg werd voor de Transvaal als een levensquaestie voorgesteld. De grootste worstelstrijd is daarbij de worsteling des geestes, die voor opvoeding, beschaving, weten schap. De mannen tooh, die eenmaal de leiding dei Transvaalsche natie in handen zullen moeten nemen moeten thans opgevoed worden aan Engelsche col leges, waar niet de algemeene geschiedenis, maai de „history of England" onderwezen wordt, waa alles draait om Engeland. Op dezen stond bevindei zich wel honderd en twintig 7an die jongeliedei aan de overzijde van het Kanaal. En dit nu is een worstelstrijd, waarbij Hollant óok helpen kan. De Transvaal, door haar tweeërlei temperatuur biedt een zeldzame gelegenheid voor den landbouv want de meest tropische gewassen groeien er eve goed als planten uit deze streken. Toch is ervoo den landbouw weinig gedaanmen had er geen mark Eigenaardig is het daarom dat, ofschoon d

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2