LEIDSCH DAGBLAD. iV. 7392. Zaterdag 22 Maart. A0. 1884. ^Lvon<l-editie. PRIJS DEZER COURANTS Yeor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt/ 0.10 berekend. Offlciëele Kennlugerliigen' De Burgemeester der gemeente Leiden; Gezien de circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zaid-Holland van den 19den Maart 1884 A. No. 687, ('2de afd.) (Provinciaal blad No. 23). Brengt ter kennis van belanghebbenden dat op den 26sten Maart a. s. des middags te 12 uren zal worden overge gaan tot de openbare aanbesteding der levering van 150 remontepaarden, en wel voor het lste reg. veld-artillerie te Utrecht 31 stuks; 2de d a 's-Gravenhage 49 3de d Breda 50 korps rijdende Arnhem 20 Ten gerieve van kooplieden, die den païrdenhandel op beperkte schaal drijven, is ditmaal, bij wijze van proef neming, de inschrijving in perceelen gesplitst en wel als volgt: Bij het lste regiment veld-artillerie'. één perceel van 15 en één van 16 paarden; Bij het 1de regiment veld-artillerie'. twee perceelen ieder van 16 en één perceel van 17 paarden Bij het 3de regiment veld-ariitlerie twee perceelen ieder van 17 en één perceel van 16 paarden Bij het korps rijdende artillerie-. twee perceelen ieder van 10 paarden. De gegadigden zijn gehouden voor ieder der vermelde perceelen in hun geheel afzonderlijk in te schrijven, doch kurvzen op hetzelfde biljet inschrijven voor zooveel per ceelen als zij goedvinden. De voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing voor de gegadigden o. a. in het gebouw van het Provinciaal bestuur van Zuid-Holland. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 17 Maart 1884. DE KANTER. LEIDEN, 21 Blaart. Bij het passeeren der Ruïne heeft men reeds gedurende eesige dagen kunnen opmerken dat de werkzaamheden aan het voetstuk voor het Monu ment van Leidens Ontzet niet zóó meer vorderen als dit in den beginne het geval was - ofschoon ze ook niet gehéél stilstaan, daar de werklieden zich onledig houden met de nog noodige ornamenten, het voegen van de aaneengesloten hardsteenen stukken enz. Door die storing in den met kracht aange vangen arbeid, moet er zelfs groote kans bestaan dat het gedonkteeken niet op den bepaalden datum, nl. 26 Mei a. s., zal kunnen worden onthuld. Het is geen geheim meer dat de aanleiding hiertoe is een geschil, gerezen tusschen het dagelijksch bestuur en de feestcommissie. Deze laatste, gesteund door deskundigen, wil het beeld van Yan der Weif geplaatst zien met het aangezicht naar het zuiden, waardoor het den rug zou toekeeren aan het Rapen burg. Het dagelijksch bestuur echter wil het in den Raad genomen besluit gehandhaafd zien en het beeld geplaatst hebben met het front naar het Rapenburg gekeerd, al moge dan ook waar zijn wat deskun digen beweren, dat het in casu steeds in de schaduw zoude staan. Met het oog op de bovengenoemde nog steeds onderhanden zijnde werkzaamheden is het evenwel te verwachten dat het geheele voetstuk, in verband met de reeds aangebrachte opschriften, indien het dagelijksch bestuur als overwinnaar uit den strijd komt, niet in zijn geheel, zooals men zegt, zal behoeven te worden opgebroken. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben eene beslissing genomen betreffende het verzoek van G. Baas, om vernietiging van het besluit der vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder Blokland, in zake het onderhoud der waterkeering van de Aarj vóór diens eigendommen. Gedeputeerde Staten hebben daarbij verklaard dat er geen termen bestaan om aan des adressants verzoek te voldoen. Gedep. Staten hebben ook verklaard dat er ten opzichte van het verzoek van den heer J. A. Charbon te Sassenheim, om den Minneweg van den Legger der wegen en voetpaden dier gemeente te doen royëeren, geen termen bestaan om aan adres sants verzoek te voldoen. De vereeniging voor Tuinbouw en Plantkunde, gevestigd te De Steeg, Ellekom en Dieren, onder bescherming van den heer W. C. P. O. graaf Van Aldenburg Bentinck, heeft tot haar eerelid be noemd den heer K. J. W. Ottolander, boomkweeker. De aftredende bestuurders der Stoomboot maatschappij „BoskoopWaddingsveenGouda", de heeren C. J. C. H oogend ijk en H. Overeynder te Gouda, zijn als zoodanig herkozen. De heer M. M. Couvée, eigenaar van den Koninklijken Nederlandschen boek- en kunsthandel te 's-Hage, is door den graaf van Vlaanderen be noemd tot Hds. hofleverancier. De gemeenteraad van Den Haag heeft in zijne gisteren gehouden vergadering vastgesteld de voorwaarden voor de geldleening van f 2,600,000. De heer Rietstap stelde voor de leening in vier serieën te verdeelen en aanvankelijk slechts drie serieën uit te geven, doch dit voorstel vond geen ondersteuning. Evenmia werd ondersteund een voor stel van hetzelfde raadslid om de leening niet te Amsterdam open te stellen. Men schrijft uit Amsterdam aan de „Haagsche Crt." dat doctor Maller onder protest heeft toe gestemd, niet meer als woordvoerder der socialisten op te treden en alzoo leeraar aan het Amsterdamsch gymnasium blijft. Mevrouw Albani trad gisteravond wederom te 's-Hage opditmaal in Donizetti's „Lucie." Haar succes was, zoo mogelijk, nog grooter dan de vorige maal. Het publiek werd door hare wonder- schoone stem zóó in geestdrift gebracht, dat het de gevierde zangeres lö-maal terugriep. Ook Séguin en Selrack kweten zich uitmuntend. De ontvangsten bedroegen f 4755. Een prachtige bonquet viel haar weer ten deel. Voor de aanstaande examens ter verkrijging van de akte van onderwijzer en onderwijzeres heb ben zich in de provincie Zuid-Holland ruim 280 candidaten aangegeven. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer hebben de heeren Blom en anderen voor gesteld om voor de invoeringsontwerpen van het Strafwetboek eene gewijzigde behandeling aan te nemen. Daarna werd behandeld het ontwerp tot wijziging der Drankwet. De heeren Van der Oye, Beelaerts, Van "Wassenaer, Borgesius enW. K. Van Dedem bestreden eene verlenging van den termijn binnen welken de gecombineerde winkelneringen zijn toegelaten. De minister en vele andere sprekers betoogden het nut daarvan om de werking der Wot na te gaan. Maandag voortzetting. Naar het „D. v. N." verneemt, is aan den beer J. H. Neuman, kunstschilder te Amsterdam, opgedragen de vervaardiging van een portret van wijlen den hoogleeraar dr. J. J. Van Oosterzee, dat bestemd is om door de studenten der theolo gische faculteit te Utrecht aan de universiteit aldaar aangeboden te worden. Het stoomschip „Maasdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gistermiddag Dover; de „Amsterdam" is Woensdag van Nieuw-York naar Amsterdam vertrokkende „Noord-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok gistermiddag van Southampton; de „W. A. Scholten" is Woensdag van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen. Gemengd Nieuws. Yoor de betrekking van brugwach ter te Woubrugge hebben zich 367 sollicitanten aaBgemeld. Door zich gekleed te water te be- geven, had de heer G. Heenk, boomkweeker te Leimuiden, jl. Woensdag het geluk een vijfjarig meisje van den dood te redden. Het kind was voorover in een diepe sloot gevallen. Daar de punten der klompjes nog boven het water uitstaken, trok zulks de opmerkzaamheid van den redder, zonder wiens tusschenkomst het kind zeker in de modder zon zijn gstikt. Hedenmorgen omstreeks 10 nren ontstond, naar men zegt door het te hard stoken van den oven, bij den Haagschen banketbakker A. in de Zeestraat brand, welke spoedig door de gemeente8puit en door die van de grenadiers en jagers gebluscht werd. Gelukkig is deze brand zonder onheil afgeloopen, maar het scheelde weinig. Een der jeugdige be dienden van den suikerbakker bevond zich namelijk nabij den oven en werd door de stiklucht belet naar deur of raam te komen. Doordat men de ruiten van het onderhuis verbrak, om er de water slangen in door te laten, kwam er Incht en kon de knaap nit zijn gevaarvollen toestand gered worden. Door de Haagsche politie zijngis- termiddag bij aankomst van den Amsterdamschen trein een drietal „kwartjesvinders" in hechtenis genomen, die plan hadden heden hunne operatiën aldaar aan te vangen en eenige weken geleden f 200 met kaartspelen van een „buitenman" hadden gewonnen. Vanwege de afdeeling 's-Gravenhage en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal er in het begin van dezen zomer weder eene harddraverij worden gehouden door in- landsche paarden van ze9sen klaar, gespannen voor Hollandsche of Friesche sjeezenvoorafgegaan door een wedstrijd in het schoonrijden door paarden, ge spannen voor tweewielige rijtuigen. De dag is be paald op Donderdag 19 Juni a. s., terwijl aan den minister van financiën verlof zal worden gevraagd den weg langs de noordzijde van het Malieveld voor dat doel te gebruiken. De Haagsche Maria Christina De Leeuw is voor de lilde maal wegens openbare dronkenschap veroordeeld. Het paard voorde kar van een Sche- veningschen broodbakker viel gisteravond in de Trompstraat te 's-Hage plotseling dood. In de dninen nabij Scheveningen viel eergisteravond een vuurbol. Een man, die zich nabij de plaats bevond, waar de bol moet neerge komen zijn, rook een sterken zwaveldamp. Een landbouwer uit 's-Gravenzande had gistervoormiddag van een notaris te Delft af rekening gehad en een bedrag van f 200 ontvangen, waarmede hij zich begaf in eene tapperij in de Krom8traatsteeg. Eenigen tijd later bleek hem dat de f 200, zonder dat hij daarvan iets had bemerkt, uit zijn zak verdwenen waren. Eene aangifte bij de politie gedaan was oorzaak, dat de vermoedelijke schuldige naar het politie-bnreel werd gebracht, doch het bleek weldra dat deze persoon niet in het bezit was van het vermiste. Een apothekersbediende te Körmend (Hongarije) gaf onlangs in vergissing aan een boer insectenpoeder in plaats van de voorgeschreven medicijn, ten gevolge waarvan de man overleed. Toen de zaak uitkwam en er een gerechtelijk onderzoek werd ingesteld, schoot zijn patroon, de apotheker, in drift eerst hem en daarna zich zeiven dood. In den omtrek van Madrid werden de lijken gevonden van twee kinderen, behoorende tot den werkenden stand; het een was 8, het ander 13 jaar oud. Beiden waren vermoord. Men denkt dat een familieveete de drijfveer was van de misdaad. De 35-jarige Relton, makelaar in fondsen, woonde met zijne moeder, 60 jaren ond, te Brixton. Reeds zes maanden was hij een beetje van de wijs en hij waB in de laatste dagen ziek geweest. Eergisteren vond men de moeder op haar bed liggen met afgesneden hals; de zoon was in zijn kamer, maar zijne kleeren waren vol bloed. De ongelukkige is gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1