vooral in tongen, d!e mooi van stuk en levend waren. In het Gortstraatje te 's-Hage is een bediende van de heeren Peek Cloppenburg bij het schoonmaken der groote spiegelruit van een trapje in het raam gevallen. De man bekwam gelukkig geen letsel, hoewel de ruit geheel was vernield. De boschwachter Snoek, die de vo rige week in de Scheveningsche boscbjes een kogel in het been kreeg, moet in zorgwekkenden toestand verkeeren, ten gevolge van zware wondkoortsen. Bij hot naderen van den tram, ter hoogte van den hoekmolen te Delfshaven, legde zekeke S., oud 72 jaren, uit Gorkum, zich op de rails, met het doel een einde aan zijn leven te maken. Hij werd echter bijtijds door den machinist van den tram opgemerkt, die dezen onmiddelljjk deed stoppen. In de politiewacht opgenomen, is S. later van Rotterdam naar Gorkum gezonden. Ofschoon men meent volkomen zeker heid te hebben omtrent den misdadiger, die onlangs den moord te Rotterdam pleegde, worden toch nog nieuwe getuigen opgeroepen. Een der verdachten is ontslagen, omdat men hem als voornaamsten getuige bezigen wil; hij verklaart dat de ander den moord heeft gepleegdmaar die ander ontkent nog steeds hardnekkig. Omtrent het bericht van de „Maas bode" dat twee onderinspecteurs van politie te Rotterdam een tweegevecht hebben gehouden, ver neemt de „Dordr. Crt." nader het volgende: Een dag of tien geleden kregen de onder-inspecteurs G. on P. C. op het bureel der vierde afdeeling onaan genaamheden, welke spoedig zoo hoog liepen, dat de twistenden handgemeen werden. Hun chef was echter van oordeel dat dergelijke rustverstoringen onder rustbewaarders allerminst te pas komen en gaf beiden ontslag. G. verliet toen op staanden voet den dienst, terwijl P. C. eerstdaags uit het politie personeel treedt. Een paar veertienjarige knapen, schoolkameraden, uit Keulen, hadden stilletjes de ouderlijke woning verlaten, met het plan naar Amerika te gaan. De oudelui, nog intijds gewaar schuwd, hadden het geluk de jongenB in Rotterdam te achterhalen en ze weder mede naar huis te nemen. Bij een twist sloeg te Arnhem een vader zijne dochter met een stoel een gat in het hoofd. Geneeskundige hulp moest worden verleend. De Maandag-nacht te Arnhem ver wonde besteller is gisteren overleden. Het rugge- merg was onder de halswervel getroffen, waardoor hij geheel verlamd was. De dader had zich, zooals men weet, vergist, en in plaats van den verwonde, diens broeder bedoeld. Drie Duitschors, die zich te Har- derwijk hadden doen aanwerven, zijn met hun ont vangen handgeld op den loop gegaan. Als vermoedelijke dader van den verleden week op Maria Van B. te Best geploegden moord is, zooals wij hebben medegedeeld, in ver zekerde bewaring genomen de gemeente- en onbe zoldigde rijks-veldwachter H. Kuppens, die zich thans te 's-Hertogenbosch in arrest bevindt. De bevolking was op den gearresteerde uiter mate verbitterd en juichte de justitie allerwegen, tot zelfs in de gemeente Bokstel, van harte toe, toen zij den veldwachter meenam. Kuppens is, naar de „Prov. N.-B." meldt, aan het gezicht en de handen verwond en naar men wil, zou zich aan zijne kleederen bloed bevinden. Vóór den moord schijnt op het slachtoffer te zijn geschoten, daar aan den schouder en nabij de knie wondjes van hagelkorrels gevonden werden. Het vermoeden schijnt niet ongegrond, dat Maria Van B. zich dien avond in gezelschap van een ander heeft bevonden, die door een schot van den moordenaar is verjaagd en dat toen deze zich naar het slachtoffer heeft begeven en baar heeft omge bracht. Intusschcn moet dan die derde waarschijn lijk wel zijn deel hebben gekregen van de hagel korrels en daarvan is tot heden niets gebleken. Omtrent den diefstal in het post- kantoor te Breda wordt aan het „Hbl." gemeld dat de justitie een draad in handen heeft gekregen .door bankbiljetten, uit den diefstal herkomstig, die te Antwerpen zouden zijn uitgegeven. Het is in het belang van het aanhangig onderzoek niet raad zaam, in meer bijzonderheden te treden, maar nog kan wel gezegd worden dat de arrestatie van B. met de gedane ontdekking verband houdt. Het bevel tot inhechtenisneming van den meester knecht der sigarenfabriek schijnt volgens het „D. v. N." o. a. ook gegeven te zijn op grond dat het touw, waaraan het ledige kistje van de aangetee- kende brieven in de haven is gevonden, te Breda niet anders geleverd werd dan aan die fabriek. Ook is de justitie dezer dagen den schrijver van de aan haar gerichte anonieme brieven op bet spoor gekomen door eene toevallige omstandigheid. Een man, wiens werkkring geheel buiten do fabriek is, doch die een huisje van den eigenaar er van bewoont, verzocht uitstel tot betaling der huishuur. Het schrift had overeenkomst met de anonieme brieven, waarvan de justitie dien fabri kant inzage schijnt gegeven te hebben. Daarin werd, zooals men weet, gezegd dat de dader van den diefstal niet ver te zoeken zon zijn. Of die persoon nu meer licht in deze duisternis kan ontsteken, zal moeten blijken. De hieronder voorkomende adver tentie lazen we in een Twentsch weekbladwe vonden haar karakteristiek genoeg om te trachten haar aan do vergetelheid te ontrukken, door haar ook onder onze gemengde berichten op te nemen Bericht voor belanghebbende kleermakers die de snijkunst nog geheel of gedeeltelijk ontbreken. De ondergetoekende biedt bij nader overeenkomst aan belanghebbenden do gelegenheid aan, om in bovengenoemd vak onderricht in de snijkunst te geven, - en wel volgens eene universells methode, welke hier en in den omtrek nergens wordt aan getroffen. Deze uitvinding is wel de nieuwste en eenvoudigste, hetgeen door een professor te Parijs is uitgevonden. Teekening voor overzicht van jas, vest en broek kan worden gevraagd bij overmaking van een postwissel groot f 1.80. Tan een enkel stuk de teekening voor 60 ets., de snijkunst over het proportions-schema of de zoogenaamde 48sto indeeling daarin kan ook grondig onderricht worden gegeven en om te voorkomen, dat de broek niet naar geen schema indeelingsmaatje behoeft te worden verkleind of vergroot, zoo wordt daarbij geleerd de broeken te snijden naar de genomen maat aan den kalant gedaan naar eene Duitsche methode. G. MTailleur te D Te Auch, in het Fransche departe ment Gers, is een grijsaard van vier en zeventig jaar, Faget genaamd, die zijnen bedienden legaten had vermaakt, tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer SO,000 fr., door hen vermoord geworden. De daders, in hechtenis genomen, hebben alles bekend. Men berekent dat de kosted, waar toe de gezamenlijke Noorsche ministers door het Rijksgericht veroordeeld zijn of worden, eene som van 80,000 kronen zullen bedragen. Daarvoor was eenige dagen geleden te Christiania alleen reeds voor eene som van 30,000 kronen geteefcend. D i nsdag-avond heeft in de straat Clóvy te Parijs eene gasonlploffiog plaats gehad, waardoor een persoon gedood en verscheidene an deren meer of min ernstig gekwetst werden. BUITENLAND. Frankrijk. De commissie, belast met het onderzoek van het wetsontwerp op den invoer van Amorikaansch spek, wil, voordat zij zich in bijzonderheden over het voorstel-Hérisson verklaart, dit onderwerp van de economische zijde bestudeeren. Zij is ook voornemens zich bezig te honden met de quaestie van den invoer van levend vee, voornamelijk uit Duitschland. Te Parijs wil men een kinderententoonstelling houden in Juli. Het voorzitterschap zou aan Tictor Hugo worden aangeboden en de diploma's en medail les krijgen natuurlijk de moeders der bekroonde kinderen. Men wilde eerst de tentoonstelling in Juni houden, maar dan is er een honden-expoBitie. Eerst de hondjes dus en dan de kindertjes. Jéróme Napoleon is naar zijn kasteel te Pran- gins vertrokken; volgens de „Clairon" nam hij al zijne papieren en waarden mede en is hij van plan weer een manifest uit te vaardigen. Duitschland. De gezant der Tereenigde Staten te Berlijn, mr. Sargent, heeft, volgens de „Frankfurter Zeitung," van zijne regeering een schrijven ontvangen, waarin zijne houding in de zaak van het adres van rouw beklag bij den dood van Laskor volkomen wordt goedgekeurd. Hem is tevens verlof gegeven om, indien hij dit wenscheljjk acht, Berlijn voor eenïgen tijd te verlaten. De gezant zal echter van dit ver lof geen gebruik maken, waarschjjnlijk omdat uit de veranderde houding van den heer Ton Bis marck te zijnen opzichte is gebleken dat de booze bui van den Rijkskanselier weder is overgedreven. De nieuwbenoemde Russische gezant Orloff is gisteravond, met zjjn gezantschapssecretaris graaf Muravieff, uit Parijs te Berlijn aangekomen. De wetenschappelijke deputatie voor den ci vielen geneeskundigen dienst in Pruisen heeft aan den minister van eeredienst enz. haar rapport uitge bracht betreffende de overlading der leerlingen in de hoogere inrichtingen van onderwijs. Het rapport is zeer uitvoerig en er volgt nit dat voor eene wetenschappelijke oordeelvelling over de uitgebreid heid van de overlading der leerlingen van de hoogere inrichtingen van onderwijs de grondslagen ontbreken. Groot-Rr it annië. De heer Gladstone had gistermorgen een vrij lang bezoek van den dokter. De gezondheidstoestand van den promier was iets beter, doch men achtte het eerst niet waarschijnlijk dat hij gisteren zou uit rijden of zooals het plan was naar zijn buitengoed zou vertrekken. Toch is do heer Gladstone gisternamiddag te 3 uren nit Downingstreet vertrokken, om zich naar Combe te begeven, waar hij tot Maandag zal blijven. Tolstrekte rust is hem aanbevolen. De heeren Pinkney Sons en Clare hebben van het ministerie van buitenlandsche zaken gister namiddag te 5 uren het volgende bericht ont vangen: „De commandant van het oorlogsschip „Pegasus" seint dat hij en Maxwell een onderhoud hebben gehad met den radja van Tenom, over de bemanning der „Nisero." Hunne zending is mislukt, maar de gevangenen worden goed gevoed. Levens middelen en kleederen zjjn hun toegezonden." Het Chineesche gepantserde ramtorenschip „Nankin", dat eenige dagen geleden teNew-Castle aankwam om Armstrong-kanonnen in ontvangst te nemen, heeft van de Engelsche autoriteit bevel ont vangen, niet te vertrekken. Het schijnt dat de vijande lijkheden tusschen China en Frankrijk biervan de oorzaak zijn. Uit Londen wordt aan de Temps" geschre ven dat de heer Tincent, die eergisteren uit Cairo is aangekomen, reeds verscheiden conferentiën met lord Granville heeft gehad en daarbij sterk heeft aangedrongen op de afschaffing der Egyptische Iiquidatiewet. Geeft de Engelsche regeering hierin toe, dan hebben de houders van Egyptische fondsen eenige magere jaren te wachten. Egypte- Uit Soeakim wordt gemeld dat generaal Graham gisteren met zijn staf en een escadron cavalerie eene verkenning gedaan heeft in den omtrek van Handoeb. Hij meldt dat alles rustig is. Spionnen verzekeren dat Osman-Digna zich thans acht mijlen van Handoeb bevindt, dat zijn leger gedemorali seerd is en hij slechts weinig aanhangers heeft. Het is niet waarschijnlijk dat hij opnieuw don strijd zal kunnen aanvaarden. Zuid-Af rïUa. De te Kaapstad verschijnende „Zuid-Afrikaan'1 bevat het volgende bericht uit Pretoria: De zendeling Coillard, van het Fransche zen dingsgenootschap, die een zending in het land der Baroetse gaat stichten, is met zijn gevolg door Pretoria gekomen, waar hij een vergadering ge houden heeft, door al de notabiliteiten der stad bijge woond. Nadat hij een schets der zendingsplannen ge geven had, werd hem door den waarnemenden presi dent Joubert dank toegebracht voor zijn rede. „ZHEd. zeide dat hij ook een voorstander van de zende lingszaak was, ten minste wanneer dit in de goede richting geschiedde, en door menschen, wier eenig doel de eere Gods was, en niet door menschen, die onder den dekmantel van godsdienst zich zolven trachten te verrijken, of die onder de inboorlingen het zaad van tweedracht en ongehoorzaamheid trachten te verspreiden tegenover de blanken. ZHEd. besloot met te zeggen, dat, geloovende in het strikt evangelisch karakter van deze missie, hij haar Gods besten zegen op hare grootscbe en edele onderneming toewenschte." Telegrammen. LONDEN, 19 Maart. Mejuffrouw Colenso, de vriendin van Cetewayo, spreekt het bericht tegen dat bij vergiftigd zou zijn. Do „Kaapsche Courant" bestrijdt het plan der Engelsche regeering om haar protectoraat op het gebied der Zoeloes uit te breiden. STOCKHOLM, 19 Maart. De kroonprins is tof onderkoning van Noorwegen benoemd. ROME, 19 Maart. De heer Coppino is met 228 stemmen tot president der Kamer van Afgevaar-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2