Nadat j 1. Zaterdag reeds door den officier van justitie last gegeven was om den ver dachte van den aanBlag op den boschwachter Snoek in de Scheveningsche Boscbjes uit zijne voorloopige hechtenis te ontslaan, schijnt er aanleiding te zijn gevonden om het onderzoek toch nog voort te zetten, met het gevolg dat, naar het „Vad." verneemt, de raadkamer der Haagsche rechtbank gisteren een bevel heeft uitgevaardigd van gevangenhouding van H. C. De Bruin, en wel ter zake van „gewapende rebellie, gevolgd door verwonding". Te Botterdam had de agent van po litie 3de klasse J. Henkos het ongeluk aan den Eendrachtsweg, door het gedrang der massa men- schen bij gelegenheid der serenade ter eere van de Transvaalsche deputatie, onder den voet te ge raken, waardoor hij aan een zijner ribben is gewond. Hij is per vigilante naar het stedelijk ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. In d e H e m o n y s t r a a t t e A m s t e r d am is eene dienstmeid verdwenen. Er wordt 100 uitgeloofd aan dengene, die eenige aanwijzing kan doen, welke tot ontdekking leiden kan. Men zegt dat het meisje ontvoerd is. Aan de „Maasbode" wordt gemeld dat twee onder-inspecteurs van politie te Botterdam een tweegevecht hebben gehouden, met het gevolg dat er een eenige lichte kwetsuren bekwam. De eene, zekere G., zou ontslagen zijn, terwijl de ander eene geldboete zou hebben opgeloopen. Een tienjarig knaapje te Arnhem viel sichterover tussohen de wielen van een stilstaand dokterskoetsje. De koetsier reed verder en den kleine gingen beide wielen over den buik. Bewus teloos werd hij in huis gedragen, waar bij onder zoek bleek dat hij geen letsel had gekregen. Bij den val was zijn schooltaseh naar voren geschoten, en deze had hem voor de wielen beschermd. Daar tor stede is bij een familietwist een der twistenden met een scherp voorwerp een verrader lijke stoot in den hals toegebracht. Men vreest voor zijn behoud. De dader is in arrest genomen. Almanak-Leugenzak! Een der kalen ders voorspelde voor den 18den en 19den Maart wind, sneeuw en regen. Het prachtige weer van gisteren en heden heeft den profeet een leelijke streep door de rekening gegeven. Bij den Maandag-avondjl. te Sneek gehouden wedstrijd op het biljart, tusschcn do twee bekende meesters K. Bierling van Groningen en G. Bijlstna van Bolsward, heeft eerstgenoemde de overwinning behaald. Toen Bierling de vastge stelde 1000 punten had verkregen, had Bijlsma er 963. Een zeer talrijk publiek woonde met belang stelling den wedstrijd bij. Met den trein, die te 5 u. 35 m. van Arnhem naar Zutfen vertrok, werd gistoren tusschen Brummon en Zutfen een jongen van 14 jaar over reden. De machinist bad geen schuld, daar het hek aan den overweg behoorlijk gesloten was. Het lijk werd naar Zutfen vervoerd. Te Hilversum heeft gistermiddag een tapijtwever zijn vrouw en kind zóó mishandeld dat de politie zich met de zaak moest bemoeien. Een paar dagen geleden reeds, had de vrouw ten gevolge van ondergane mishandeling in het holle van den nacht met haar kind de woning moeten verlaten. Toen zij er gistermorgen terugkeerde, vond ze de deur dichtgespijkerd. Zij wist zich echter toegang te verschaften, doch werd even spoedig door den woedenden echtgenoot weder verjaagd. Te Maastricht had een zekere J. J. in dienst bij een wijnhandelaar, het ongeluk in een kelder te vallen, met het noodlottig gevolg dat zijn schedel werd verbrijzeld. Zijn toestand is hopeloos. Zekere H.die zich steeds schuldig maakte aan het misbruik van sterken drank, is, van Purmerend terugkeerende naar De Eijp, waar hij woonachtig was, in een sloot jammerlijk om gekomen. Te Groningen zou dezer da gen ee n huwelijk voltrokken worden. De bruid zat met de leden harer familie en de getuigen 't eene uur vóór en 't andere na te wachten op de komst van haar beminde, met wien zjj dien dag iu het huwelijk dacht te tredeD. Alles waB voor die plechtigheid in orde gebracht; mon wilde er allen luister aan' bij zetten, meer zelfs dan de beurs kon lijden, en de -"«sten, die, groot en klein, waren verzocht, werden recht u ontvangen. Hoe meer hetoogenblik naderde" waa.'>0 men ^")r ^en ambtenaar van den burgerlijken 'stand' «oe«£ verschijnen, hoe meer bezorgd men zich maakte. Men zag uit en alweer uit, maar wie kwam, de gewensohte man niet. Boden, die uitgezonden waren om hem te zoekeD, kwamen onverrichter zake terug. De bruidegom, die zeker weinig trek had om het vrijgezollenleven vaarwel te zeggen of tegen het voorgenomen huwelijk bezwaar maakte, liet niets van zich hooren. Het stoomschip „Leerdam", van Nieuw- York naar Amsterdam, dat met noodroer de reis voortzette en het laatst gepraaid werd den 5den Maart op 43° N.B. en 46° W.L., is thanB gepas seerd den lïden Maart op 43° N.B. en 36° W.L. De gezagvoerder verlangde geen adsistentie. Aan het station Langenlonsheim (Eijn- Nahe-spoorweg) had vóór een paar dagen een ont zettend voorval plaats. Terwijl zich juist de Parijs Frankforter sneltrein in beweging stelde, drongen twee kindertjes, die voor de gesloten barrière stonden, er doorheen en wilden over de rails naar de moeder loopen, die hen aan de overzijde; van de baan wachtte. Zjj Bnelde hen te gemoet om ze nog te redden maar te laat; moeder en kinderen werden verpletterd. De zilvermijn bij Schwaz (Tirol) is vol water geloopen, dat uit een of andere bron schijnt te zijn gekomen. Een aantal mijnwerkers kwamen om. Zaterdag 11. heeft de Amerikaan Weston in Engeland zijn grooten wandeltoer van 5000 mijlen in honderd opeenvolgende dagen - hij moest eiken dag precies vijftig mijlen afleggen en bovendien iederen avond op een aantal plaatsen voor lezingen houden - ten einde gebracht. Hij bevond zich steeds in goede gezondheid en is ook thans volmaakt wel. Eenige zijner vrienden beweren dat hij de wereld door dezen tocht eene weldaad bewezen heeft, doende zien, dat men zonder het gebruik van geestrijke dranken tot groote inspanning en het verdragen van zware vermoeienissen in staat is. Hij heeft van de 5000 mijlen er 2000 in ge bouwen of omheinde plaatsen afgewandeld, de overige op de openbare wegen. Zoo heeft hij een groot deel van Engeland in allerlei richtingen doorkruist. Des Zondags mocht hij rusten. BUITENLAND. Frankrijk. Sedert eenigen tijd houdt een scbandaal-proces de stad Marseille bezig. Twee van de leden van den gemeenteraad zouden door de omnibus-maatschappij omgekocht zijn, met het oog op een voordeelig raadsbesluit. Het blijkt nu dat de zaak bij een tweetal leden niet blijft; met iederen dag wordt de kring wijder. Een der wethouders, Garnier, is onder borgstelling in vrijheid gesteldtegen de grootste helft van de leden van den gemeenteraad zou men schriftelijke bewijzen van door hen ontvangen giften bezitten. De inschrijving voor het gedenkteeken voor Gambetta is thans tot 357,000 fr. geklommen. De heer Ferry heeft gisteren den heer Patre- notre, gezant te Pekin, ten gehoore ontvangen. Men gelooft dat laatstgenoemde zich binnenkort naar zijn post zal begeven. Naar men verzekert, heeft de Chineesche regee ring tot dusver nog geen poging gedaan, om in onderhandeling te treden. Inmiddels is generaal Millot gemachtigd om de troepen zóó ver te doen oprukken, als hij noodig zal achten. In militaire kringen wordt de bezetting van Lang-Son, Cao- Bang en Lao-Koï noodzakelijk geacht voor de veiligheid van Tonkin. In berichten uit Pekin, over Shanghaï ontvangen, wordt de ChineeEche regeering voorgesteld als zeer ontmoedigd en tot vrede gestemd. Generaal Millot meldt in eene depeche aan den minister van marine, uit Bac-Ninh van 17 dezer, dat de nederlaag der Chineesche troepen meer en meer volkomen wordt. Do Franschen ver volgen hen tot aan Thai-Nguyen en halverwege den wog naar Lang-Son. Generaal Millot meent dat het niet noodig zal zijn verder te gaan. Hij meldt voorts het fort Phulang als vooruitgeschoven post te zullen behouden, en seint ten slotte dat hij naar Hanoï terugkeert. De Kamer van Afgevaardigden heeft de laatBte artikelen van het wetsontwerp op het lager onder wijs, met geringe wijziging, aangenomen. Verschil lende amendementen, door de rechterzijde voorge steld, werden verworpen. Van geene enkele openbare manifestatie wordt molding gemaakt naar aanleiding van den Com- mun ^-verjaardag van 18 Maart. Alleen waren tegen den av'ond eenige particuliere feestmalen aange kondigd. In de „Prolétaire," ter viering van de ver jaring der Commune op rood papier verschenen, komt een brief voor Tan den voormaligen commu- nistischen „generaal" Cluseret, waarin deze met nadruk alle revolutionaire beweging ontraadt, tot tijd en wijle de „proletariërs" terdege zullen zijn georganiseerd. Vóór dien tijd kan, schrijft hij, geen opstand slagen zonder de hulp van de vijanden der republiek, wien het daarbij slechts om visschen in troebel water te doen zou zijn. Duitschland. De Bijksdag heeft de marinebegrooting, waarbij 18'/i millioen mark is uitgetrokken voor den tor- pedodienst en de pantseering van schepen, in handen gesteld der budgetcommissie. De woordvoerders aller partijen verklaarden zich voor de voordracht en uitten hunne waardeering over de administratie der marine, die in korten tijd met een klein begin een flinke oorlogsvloot had gevormd. De chef der admiraliteit, Von Caprivi, dankte den Bijksdag namens de marine voor do ondervonden belang stelling en steun. De hoer Von Bismarck doet zijn best om zijne onbeleefdheid tegenover de Vereenigde Staten weder goed te maken. In zijne redevoering over het Lasker-iocident ontkende hij jegens Amerika andere dan de meest vriendschappelijke gevoelens te koesteren, doch beklaagde zich over de bonding van den Amerikaanschen gezant. Thans is ook deze weder in genade aangenomen. De heer Sargent is namelijk togen 22 Maart (den verjaardag des keizers) bij den rijkskanselier ter tafel genoodigd en heeft die uitnoodiging aangenomen. Als de heer Von Bismarck nu maar Amorikaansch varkensvleesch op zijn menu wilde zetten, zou de heer Sargent zeker bereid zijn, om de oneenighoden af te drinken. De gezant heeft echter veel kans om slechts Pommersche of Westfaalsche ham te krijgen. De keizerin van Oostenrijk en de groother togin Valórie zijn eergistermorgen te 8 uren te Wiesbaden aangekomende regoeringspresidont en de prefect van politie ontvingen de vorstelijke gasten, die onder juichkreten der bevolking naar het hotel „Zu den Vier JahreBzeiten" reden. België. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft gisteren de discussie over de interpellatie van den heer Honzeau, betreffende het „kiezersvraagboek", ten einde gebracht. De motie van wantrouwen des bee- ren Janson werd met 61 tegen 61 stemmen ver worpen, en daarentegen aangenomen de motie- Jamme, waarmede de regeering verklaard had zich te vereenigen. De motie van den heer Paul Janson luidde aldus: „De Kamer, van oordeel dat het door het ministerie van onderwijs openbaar gemaakte stel vragen be hoort te worden herzien en vereenvoudigd, en dat alle vragen betreffende de wijsgeerige of godsdien stige meeningen der candidaten daaruit moeten wor den verwijderd, gaat over tot do orde van den dag." De te Berlijn verschijnende „Vossische Zei- tung" meldt - hoewel onder alle voorbehoud - uit Brussel, dat koning Leopold voornemens is in April eene reis naar het Congo-gebied te ondernemen. Hij zou via Frankrijk incognito zich naar Lissa bon begeven, en zich daar inschepen op een boot der koninkljjke Nederl. marine, welke te zijne be- scbikking is gesteld. Groot-ïli-ïtiimiië. In het Lagerhuis heeft do markies van Hartington medegedeeld dat de proclamatie, waarbij een prijs op het hoofd van Osman-Digna gesteld wordt, door de regeering niet goedgekeurd en hare intrekking gelast is. Hij zeide verder, dat het plan niet bestaat om admiraal Hewett terug te roepen. [Ook te Soe- akim wordt deze proclamatie als een onhandige maatregel beschouwd, omdat het in de oogen der inboorlingen den schijn krijgt, als ware Osman- Digna een martelaar van het geloof.] De heer Fitz-Maurice deelde mede dat de laatste depeche van generaal Gordon van 11 Maart was gedagteekend. De heer Dodson stelde voor, tot de tweede lezing van het wetsontwerp op den invoer van vee over te gaan. Hij verklaarde dat de regeering voornemens is, bij de artikelsgewijze behandeling, do verwer ping voor te stellen van de belangrijke veranderin gen, door het Hoogerhuis in de voordracht gebracht. Na eene discussie, welke vijf uren duurde, is de tweede lezing van het ontwerp verdaagd. Men meldt uit Bome aan de „Temps" dat de Engelsche kardinalen bij het Yatikaan moeite doen

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2