N°. 7390. Donderdag 20 Maart. A0. 1884. Avond-editie. LEIDSCH dffil DAGBLAD. PRIJS DEZER 06UBA.NT: ?®or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afeonderlijke Hommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS j?ER ADVERTEKTIEX: i r. Iedere regel meer 0.17A. Van 1—6 regels LD*. j Voor het tncassce- Grootere letters naar plaatsrmmw. .„^<5 ren baiten de stad wordt 0.10 Officieel© KennI»aT©rlneren. JACHT EN VI§§CHERIJ. De Burgemeester van Leiden herinnert aan hen, die 2ich voor het aanstaande seizoen 4881/85 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Visch&kten9 of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der Visseherij, dat de blanco verzoekschriften tot bekoming daarvan gratie verkrijgbaar zyn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, be hoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den 15den April dezes jaars moeten terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschriften tot het bekomen van buitengewone mach tiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistool schoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het icater met ijs bedekt is, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 48 Maart 4884. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der wet van den 29sten Juni 1881, Staats blad No. 97; Brengen ter algemeene kennis dat door F. J. C. VAN AKEN alhier een verzoekschrift is ingediend om ver gunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Oude Rijn No. 93. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 Maart 4884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 19 Haart. Door de afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal op 25 Maart a. s. alhier eene ten toonstelling gehouden wordon van bouqoetten, afge sneden bloemen enz., waaraan alle 'e leden der afdeeling door inzending kunnen deelnemen. Het doel hiermode is voornamelijk, zooniet alleen, aan Leidens ingezetenen te toonen, wat de leden der afdeeling op dit gebied vermogen en tevens ten einde het ontbieden van bouqnetten enz. uit andere steden zooveel mogelijk te voorbomen en daardoor de belangen derLeidschetuinbouw-indostrie en die der omstreken te bevorderen. Voor de beoordeeling zijn uitgenoodigd drie er kende deskundigen buiten Leiden, die aan deze uitnoodiging welwillend gehoor hebben gegeven} zoodat voor de beoordeeling de meest mogelijke on partijdigheid gewaarborgd is. Op der leden belangstelling in den bloei der afdeeling en alles, wat deze kan bevorderen, ver trouwende, ziet het Bestuur verlangend hunne aan meldingen te gemoet. Het programma is bij den secretaris verkrijgbaar. Op het in April, onder beschermheerschap van Z. K.-K. Hoogheid den Aartshertog Rudolph, te Weenen te houden Ornithologisch Congres, zal de Nederlandsche Regeering vertegenwoordigd worden door dr. F. P. L. Pollen, honorair-adsistent bij het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden. De heer H. De Laat te Rotterdam is tegen 1 April benoemd tot onderwijzer aan eene bijzondere school te Leiden. Tot predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te Valkenbnrg is beroepep ds. A. H. De Klerk te Weesp. Tot ledon van den gemeenteraad van Zwam- merdam zijn gekozen de heeren F. J. Brouwer en P. Van Oosterom. Dezer dagen gaf de onlangs opgerichte zang- vereeniging „Crescendo" te Leimuiden voor een talrijk publiek hare eerste uitvoering onder leiding van haren ijverigen directeur den heer Elzinga. Naar onze berichtgever meldt, is de uitvoering uitstekend geslaagd; een keurig en afwisselend programma was voor dezen avond samengesteldde nummers 6a en c in de lste afdeeling en 1 en 10 in de 2de afd. vonden zéér veel bijval. Ook het pianospel van de dames H. en R., die voor deze gelegenheid wel willend hare medewerking hadden toegezegd, viel bijzonder in den smaak; vooral was dit het geval met „Blake The Shepherds Evening Song" A 4/ca. Veler wensch zal het zeker zijn dat de zangver- eeniging „Crescendo" op den ingeslagen weg zal blijven voortgaan en dat nog vele nieuwe leden zich bij dit gezelschap zullen aansluiten dan kan het niet anders of „Crescendo" zal bloeien en alzoo nog menigen genoeglijken avond verschaffen aan Leimuiden8 ingezetenen. Theodorus Philippi, die gisteren 50 jaren als pedel van den senatus veteranorum bij het Utrechtsch studentencorps heeft gefungeerd, heeft dien dag van den senaat en bijna het geheele studentencorps in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen de meest mogelijke hulde ontvangen, ja zelfs waren daarvoor oud-leden van den senaat en van het corps, mannen van raDg en stand, nu van elders naar Utrecht overgekomen. De rector van den senaat, de heer Van de Poll, sprak den jubilaris hartelijk toe; hij deed vooral uitkomen hoe getrouw Philippi gedu rende eene halve eeuw den senaat en het corps had gediend. De jubilaris ontving, in tegenwoordigheid van senaat en het corps, een étui en een portefeuille, inhoudende een stoffelijk bewijs van hulde en waar deering, bijeengebracht door leden en oud-leden van het Utrechtsche studentencorps. Bovendien werd hem een prachtig gouden horlogo vereerd. Na deze aanbieding schaarden zich allen in twee rijen, ten einde den jubilaris, tusschen den rector en den ab-actis van den senaat, in een vierspan te doen plaats nemeD, om met hem een groot ge deelte van Utrecht door te rijden, gevolgd door nog meer vierspannen, met de overige leden van den senaat. Bij het afrijden uit het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen werd de pedel-jubilaris van het balkon met bloemen bestrooid. De Transvaalscho gasten hebben gisteren den tocht door Rotterdam voortgezet, o. a. Daar de fabriek der Ned. Stoombootmaatschappij, waar het klinken en ijzergieten zeer de aandacht trok. In tegenwoordigheid der bezoekers werden de woorden „Leve de Transvaal" in ijzer gegoten. Vele inrich tingen voor onderwijs werden er bezocht. Overal zongen de kinderen liederen en juichten zij de Transvalere toe. Generaal Smit was steeds door de kleinen omringd. In de Diergaarde was het stampvol en de geest drift was er zoo groot, dat Krnger tot matiging aanspoorde. Door de Transvaalsche gasten werd voor de sociëteit een boom geplant, die de Trans- vaalboom zal heeton. De gasten brachten verder nog een bezoek bij ds. Lion Cachet en gebruikten het middagmaal bij den Burgemeester. In het Verkooplokaal werd ten slotte des avonds door een viertal godsdienstige vereenigingen eene hulde gebracht, en een bijbel met zilveren beslag aan „excellentie" Kruger aangeboden. De zaal was zoo stampvol en de menigte zoo buitensporig geestdriftig, dat van de toespraken, zelfs van Krnger en den burgemeester, veel ver loren glDg. Krnger dankte namens de Deputatie en hetgan- sche Transvaalsche volk voor de hulde hun ook hier weder gebracht, doch wees er op, dat den Heer boven alle- de eere moet gegeven worden. Daverende toejuichingen volgden op zijne woorden. De tijd drong, dus moest de plechtigheid bekort worden. Voor een plechtig afscheid in de wacht kamer van het station was geen tijd meer. Uit den salonwagen dankte de heer Kruger den burgemeester en de Rotterdammers voor al het genotene. Bij hun vertrek naar het station geleidde hen een ontzaglijke jubelende menigte. Om 9.50 uit Rotterdam vertrokken, k.^8111®11 heeren Kruger, Smit en Esselen om halftwaa^ *e Amsterdam aan. Zij brachten weer verscheiden mooie kransen mede en andere huldeblijken. Toen de trein aan het station te Leiden eenige minuten stilhield, werden de Transvalere door de op het perron zijndo aanwezigen gegroet, hetwelk zij wederkeerig op minzame wijze beantwoordden. Heden bezoekt de deputatie Kampen. Ook door de Amsterdamsche afdeeling der Kon. Ver. „Het Nod. Tooneel" zal binnenkort opge voerd worden het tooneelspel: „De Industrieel van Pont-Avesnes," van George Ohnet. Gelijk men weet, werd dit stak door de Rotterdamsche afdee ling reeds verscheidene malen elders gespeeld. Naar het „D. v. N." verneemt, zal men, in afwachting van eene mogelijke nadere regeling, het bezwaar voor Z.-Afrikaansche studenten om aan de Nederlandsche academiën te studeeren, trachten te ontgaan, door aan den Volksraad voor te stellen een persoon in Nederland te belasten met het toe zicht op de Transvaalsche studenten. Deze zou dan door een commissie examens doen afnemen, die alleen voor de Transvaal rechten verleenen. Reuter seint uit Londen onder dagteekening van 18 Maart: Naar men verzekert, rechtvaardigen de laatste berichten uit Sumatra de verwachting, dat de onderhandelingen over de invrijheidstelling van do bemanning der „Nisero" met goeden nit- slag zullen bekroond worden. Waarschijnlijk zal een losgeld worden geëischt, maar toch niet zoo groot als aanvankelijk door den radja van Tenom gevorderd werd. Naar men verneemt, heeft de commandant van het gesticht „De Kruisberg", de heer Bosschaert, eervol ontslag aangevraagd. Het stoomschip „Edam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gister voormiddag Lizard. De luit. ter zee 2de kl. L. A. Van Asperen Van der Velde, nit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De gewone audiënties van den minister van oorlog op Donderdag 20 en die van marine op Vrij dag 21 dezer zullen niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Den bewoners van de Kaisorstraat, Doezastraat en gedeeltelijk ook van het Plantsoen werd hedennamiddag omstreeks twee uren een niet alledaagsch schouwspel aangeboden, althans niet voor het rustige Leiden. Een poney deed in volle vaart eenige toertjes doör dat gedeelte der stad en veroorzaakte allerwegen groote opschudding, ver warring en last not least een drijfjacht te land en te water. Nabij het kruithuis toch sprong do poney in den Singel, maar kwam er even spoedig weer uit om zijn vliegende vaart te vervolgen. Kort daarna werd het beest - dat ook nog een bezoek aan „Musis Sacrum" had gebracht, door over het ijzeren hek te spriDgen - aan den Vliet gegrepen en keerde alles weder tot de gewone kalmte terug. Door de politie is proces -verbaal opgemaakt tegen P. L., wonende alhier, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van dakpannen, welke bij eene in aanbouw zijndo woning aan de Langebrog lagen. Aan den Koning en de Koningin wer den gisteren de eerste kievitseieren aangeboden door den heer H. Lensing, hofleverancier, in de Hoog straat te VGravenhage. Op den hoek van het Voorhouten Korte Voorhout te 's-Hage liepen gistermorgen twee mannen elkander tegen het lijf. Een hunner (een eierenkoopman) kwam dat duur te staan, daar zijn mand met eieren op den grond viel en de broze inhoud in een monster-eierkoek herschapen werd.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1