Een goed succes. - Het blijkt van achteren dat de Afdeelmg Leiden en Omstreken der Nederland- Bche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde zoo dwaas niot handelde, met een kist planten naar de in September 11. te Buitenzorg (Java) ge- honden tentoonstelling te zenden. Daartoe waren, gelijk vroeger gemeld is, gekozen 24 Croton's. Dit waren goen specimen's, maar gezonde jonge planten, en ze werden gezonden met het tweeledige doelom een blijk van belangstelling te geven, en tevens om te doen zien welke variëteiten hier tegen woordig het meest in trek zijn. De bepaling was er bij gemaakt,dat ze, na afloop der tentoonstelling, publiek verkocht moesten wordeD, en de opbrengst moest wor den gestort in de kas derO.-IndischeAfdeeling, indien eene zoodanige inmiddels mocht gevestigd zijn of op 't punt zijn gevestigd te worden. Die planten nu zijn allen (een bewijs hoe goed ze gebleven zijD) in auctie verkocht en brachten het aanzienlijke be drag van 157 op. Daarernoggeon Oost-Indischo Afdceling bestond en de oprichting daarvan, met het oog op locale toestandon, zeer onzeker was, heeft het Bestuur der Tentoonstelling gemeend dit bedrag, na aftrek der onkosten, aan de afdeeling Leiden en Omstreken te moeten toezenden. - Als men nu weet dat aan dezo Afdeeling voor die in zending een zilveren medaille werd toegekend en dat deze planten slechts 80 hebben gekoBt, is het gemakkelijk na te rekenen dat zij daarmede geen onvoordeelige zaak heeft gemaakt. (Sempervirens.) De heer A. Van de Water, predikant te Sassenhoim, is beroepen naar Purmerend. De bevolking der gemeente Voorhout beBtond op 31 December 1882 uit 655 mannen en 465 vrouwen, te zamen 1120, werd in 1883 vermeer derd door geboorten met 22 jongens en 20 meisjes, te zamen 42 kinderen, en door vestiging in de gemeente met 66 mannen en 35 vrouwen, te zamen 101 personen, terwijl ze verminderde door sterfte met 9 mannen en 7 vrouwen, totaal 16, en door vertrek uit de gemeente mot 59 mannen en 24 vrouwen, te zamen 83zoodat de werkelijke be volking op 31 December 1883 bedroog 675 mannen eu 489 vrouwen, te zamen 1164 zielen. Er werd dén kind als levenloos aangegeven. Gesloten werden er 5 huwelijken. Uit goede bron verneemt de „Amst." dat de pas aan de Koninklijke Militaire Academie benoemde leoraar in het handteekenen, de heer Buining, uit Arnhem, voor de betrekking ueeit bedankt, eens deels omdat zijn salaris in de tegenwoordige be trekking verhoogd, anderdeels omdat de jaarwedde aan de K. M. A. zeer laag gesteld is. Aan het departement van marine wordt thans de koe bij de horens gevat. Behalve de presentie lijsten, die onlangs werden ingevoerd, is in een paar afdeelingon het gaan-koffiedrinken afgeschaft, met het vooruitzicht dat andere afdeelingon zullen volgen. Hoezeer vroeger tegengesproken, wordt in welingerichte kringen wederom verzekerd dat inder daad onze gezant te Parijs, baron van ZuylenVan Nijevolt, dit hooge ambt zal neerleggen. Alleen zou do titularis dit voornemen niet in Mei, maar eerst in September a. s. ten uitvoer leggen, om alsdan voorgoed te 's-Hage terug te keeren. Aanstaanden Dinsdag zal door Prinses Hen drik een diner worden gegevon, waartoe leden van hot corps diplomatique en andere hooggeplaatste personen genoodigd zijn. Bij koninklijk besluit is de bezoldiging van den commissaris van politie te Nijmegen in dier voege geregeld dat zij zal bedragen ƒ2200'sjaars, te rekenen van 1 Januari 1884. Generaal Smit en de secretaris Eloff bezoch ten gisteren den schietwedstrijd aan het Tolhuis bjj Amsterdam. Met eenige genoodigdon en de mu ziek van Sonneman werd eerst een stoomboottocht door de stad gedaan. Aan het Tolhuis aangekomen, werd de generaal door dr. Schnbart verwelkomd en werd hem de eerewijn aangeboden, waarna men naar het schietterrein trok. Er waren vele deel nemers voor den wedstrijd ingeschreven. Generaal Smit wilde bij aankomst maar dadelijk eens een schot doen. Zijne partij werd bij het con cours waargenomen door den heer Trichard, een jongen Transvaler van die „schuttersgarde", wier roem door den oorlog onsterfelijk is geworden. Doch de vechtgeneraal wilde het zelf ook eens beprooven. 't Was hem wat vreemd, dat „schieten in oen huis" en ook het geweer scheen hij wat moeilijk te hanteeren; daarenboven kende hij de lading niet en waren zoowel hot terrein als hot mik punt hem vreemd. Toch mochten zijne schoten, alle zeer vaBt in de verticale lijn, meesterschoten genoemd worden. Do heer Trichard schoot achtereenvolgens 117, 10 en de witte roos. Bij het laatste schot ging een daverend hoezee op. President Kruger en Du Toit hebben aan dezen tocht geen deel genomen. In den ochtend ontving de deputatie verschillende bezoeken. Zij gebruik ten het middagmaal bij dr. A. Kuyper, waar des avonds receptie ter eere der Transvaalsche gasten werd gehouden. De leerlingen der H. B.-School voor meisjes te Utrecht zullen hedea door een commissie uit haar midden een kranB aan de Transvaalsche deputatie doen aanbieden. Hedenavond, na do terugkomst der deputatie uit Utrecht, zal zij ten huize van den burgemeester de receptie bijwonen, waarvoor leden en vertegen woordigers van corporatiën en eommissiën te Am sterdam, uitnoodigingen hebben ontvangen. De studenten der Vrije Universiteit bieden der deputatie Donderdag a. s. een souper aan in hot Amstel-Hotel. De minister van financiën maakt bekend dat op den lston Maart 11. een bedrag van 15 millioen gulden aan schatkistpromessen in omloop was. Z. M. heeft den officier van adm. 2de kl. C. C. Hammaoher, ter zake van in doch niet door den dienBt ontstane zielsgebreken, met ingang van 1 April a. s., voor 5 jaren op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van 400 'sjaars en voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen, een verhooging van pen sioen van 450 'sjaars. Telegramaien. LONDEN, 14 Maart. Gisteren werd den heer Mackenzie een banket tot afscheid aangeboden, waarop de Kaffervrienden in grooten getale ver tegenwoordigd waren. De heer Mackenzie, den toost van den voorzitter Mac Arthur beantwoor dende, zeide dat naar zijne mecning een vereenigd Zuid-Afrika slechts eene qnaestie van tijd was. Krachtig bepleitte hij de oprichting van een Kaffer ministerie te Kaapstad. Ook de onder-staatssecre taris van koloniën, de heer Ashley, zeide dat zulk een departement noodzakelijk was. De heer Mackenzie is naar de Kaap vertrokken. SOEAKIM, 14 Maart. Generaal Graham en kolo nel Stewart zijn met den Btaf hier aangekomen. Do gewonden zullen morgen komen. Heden vonden de troepen, toen zij de munitie van den vijand vernielden, twoeduizend geweren, die ook werden vernield. Eenige gewonde opstandelingen, die heden werden gevangengenomen, verklaarden dat de neef van Osman-Digna en vele hoofden zijn gedood. Gisteren was Osman-Digna te Tamanhid bij het begin van den slagdoch toen hij zag dat zijne troepen verslagen waren, trek hij terug naar de bergen. Vijftienhonderd opstandelingen werden dood ge vonden in een kuil. BERLIJN, 15 Maart. (Part. Tel.) Ten gevolge der aanvallen van Von Bismarck, eergisteren in den Rijksdag tegen den Amerikaansohen gezant alhier gericht, hem verwijtende bij de Lasker-reso- lutie weinig tact aan den dag gelegd te hebben, heeft de Amerikaansche minister Frelinghuysen aan den gezant Sargent een telegram gezonden, met de vraag welke stappen deze voorstelt te doen naar aanleiding van dit incident. "Waarschijnlijk zal Sargent zijn ontslag nemen. LONDEN, 15 Maart. Aan het ministerie van oorlog zijn gisteravond de volgende depeches van generaal Graham ontvangen: De geheole krijgsmacht is voortgerukt tot het dorp waar Osman-Digna zich bevond; het bevatte een groote hoeveelheid munitie voor kanonnen en geweren. De vijand bood geen wederstand. Nu en dan werden enkele schoten gelost; één man werd gewond. De cavalerie zal hedenavond te Soeakim terug- keeren; de infanterie en artillerie bivakkeerden te Zereba en zullen morgen naar Soeakim terngkeeren. Ook de gewonden worden morgen naar Soeakim gezonden. In het geheel zijn gedood vijf officieren en 86 man, gewond acht officieren en 103 man en vermist 19 man. De meeste verliezen werden veroorzaakt door het verbreken van het carré door den vijand, die do Engelsche gelederen bestormde zonder zich eenigs- zins om zijne eigen verliezen te bekreunen. Men vond op die plaats de lijken van 600 vjjanden. Drie officieren en zeven man van de marine- brigade werden gedood bij de verdediging hunner kanonnen, die in handen van den vijand vielen, doch enkele minuten later werden heroverd. De vijand deed ook tegelijkertijd een aanval op het andere carré, doch werd teruggeslagen. Hij had eene groote macht tot zijne beschikking, ongeveer tien of twaalf duizend man. Zjjne verliezen worden geschat op meer dan 2000 man. De Transvaalsche quaestie wordt heden in het Lagerhuis behandeld. CAIRO, 15 Maart. De telegraphische gemeen schap aan gene zijde van Berber is verbroken. De opstandelingen hebben op eene van Berber komende stoomboot geschoten. PARIJS, 15 Maart. (A.) De minister president Jules Ferry, die alleen burgerlijk getrouwd was, heeft gisteren zijn huwelijk door den pausehjken nuntius in de kapel der Nunciatuur doen inzegenen Hij had getracht de zaak geheim te doen hou den zij is echter bekend geworden en dezen mor gen door de bladen medegedeeld, met levende com mentaren. BRUSSEL, 15 Maart. De „Nationale Bank" heeft haar disconto op 3 pet. gebracht. LEIDEN, 15 Maart. De verwachting voor morgen is: goed weer. De Indische mail per stoomschip „Oxus" wordt morgen alhier verwacht. Naar men mededeelt, zou de luit.-kolonel A. Pompe, eerste officier aan de Kon. Mil. Academie, te Breda, zijne betrekking moeten verwissolen met die van het bevel over een regiment infanterie. Op 8 Maart zijn de volgende geldswaarden ontvreemd, uit een koffer, gedurende het vervoer per Staatsspoorweg van 's-Hertogenbosch naar Utrecht en vandaar per Holl. IJzeren-Spoorweg maatschappij, via HilversumAmsterdam, naar Haarlom 200 aan bank- en muntpapier, waaronder min stens 4 bankbiljetten van 25- f 70 aan gouden tienguldenstukken; 2.72 aan verschillende munt speciën; - vermoedelijk heeft men den koffer met behulp van valsche sleutels geopend. De officier van justitie te Haarlem verzoekt op sporing en bericht. Er zullen brieven en andere stukken voor Suriname kunnen worden verzonden met de stoom schepen van den Koninklijken Westlndischen mail dienst, die de eerste maal den 27sten Maart, en te beginnen met 12 Mei a. s. den 12den van elke maand van Amsterdam naar Paramaribo zullen vertrekken. Do brieven enz., bestemd om met de bedoelde stoomschepen te worden verzonden, moeten uiterlijk één uur voor het vertrek van het stoomschip ten postkantore te Amsterdam aanwezig zijn. Door den heer C. J. A. Wijnaendts, burge meester van Overschie en Schiebroek en lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, is aan de Regeering ten behoeve der Koninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage ten geschenke aangeboden het album amicorum, afkomstig van Isaak Massa, zaak gelastigde der Vereenigde Nederlanden bij den czaar van Moscoviën in het begin der 17de eeuw. Dit album, met houten schutbladen voorzien, be vat, behalve tal van wapens en handteekeningen van beroemde personen, een hoogst merkwaardig plan van Moskou en eene teekening van Pieter Wouwerman. Eene uitvoerige beschrijving van dit album, als mede de afbeelding van het plan en van de teekening worden aangetroffen in het IVde deel van Obreen's archief voor Nederl. kunstgeschiedenis. Aan den heer C. J. A. Wijnaendts wordt de dank der Regeering voor dit geschenk betuigd. (St.-Crt.) Prof. Heremans is, naar wij uit Gent vernemen, aldaar na een langdurige ongesteldheid overleden. Hij was ook lid van de Maatschappij der Neder- landsche Letterkunde te Leiden. Het stoomschip „C. Fellinger" arriveerde gis teren van Amsterdam te Padang; de „Noord-Hol land", van Rotterdam naar Java, arriveerde heden ochtend te Marseille. Naar het „H. Dagblad" meldt, is mr. A. Beaujon, die zal optreden als directeur van het te Amsterdam op te richten Statistisch Bureau, tevens bestemd om van den hoogleeraar mr. N. G. Pier- son de colleges in staathuishoudkunde en statistiek over te nemen, met den titel van buitengewoon hoogloeraar.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2