Gemengd Nten"W Voor den morgen te honden optocht ■werd heden op het Rapenburg in den omtrek van het academiegebouw wat men ook wel noemt eene „groote repetitie" gebonden. Naar aanleiding van den „plechtigen intocht" zullen do scholen, naar we vernemen, gesloten blijven, in tegenstelling van Amsterdam ook die der meisjes. Op de Transvaalsche Boerinnetjes behoeven deze dus niet te wachten. Een dam6chnitje, groot 40 ton, van P. Kok, gedomicilieerd te Amsterdam, is, vermoe delijk door eene lichte aanvaring met een Bleep- boot, zoodanig lek geworden dat het in de Ring vaart tegenover don Kruisweg nabij Aalsmeer is gezonken. Jacob De Moor, uit Haarlemmermeer, die den 4den Maart 11. wegens het afleggen onder eede eener valsche getuigenis voor het gerechtshof te Amsterdam terecht stond, is gisteren deswege tot drie maanden celstraf veroordeeld. Als eene bijzonderheid meldt men dat de landbouwer J. Oliemans te Nieuwveen een 7-jarig schaap heeft, dat in 6 jaren het groot aan tal van 20 lommeren heeft ter wereld gebracht: de eerBte 4 jaren 3, de laatste 2 jaren 4 lammeren. Voor het postkantoor te Haarlem zal in 't vervolg een schildwacht geplaatst worden. Baron Van Heeckeren heeft gratie gekregen, zoo meldden wij gisteren. Thans blijkt wat de grond is voor het verleenen van deze kwijt schelding van straf. In het geslacht van den heer Van Heeckeren moet krankzinnigheid een erfelijke kwaal wezen, en de korte tijd, dien de veroordeelde in eenzame opsluiting doorbracht, heeft op zijn geestestoestand een zoo noodlottigen invloed uitge oefend dat er gegronde vrees ontstond, dat een ernstige stoorniB zijner geestvermogens het gevolg van langere opsluiting zou zijn. In zulke gevallen wordt, naar men mededeelt, altijd gratie gegeven. Er is dus in deze geen reden voor gevolgtrek kingen, die sommigen licht genegen zonden zijn te maken op grond van den maatschappelijken stand van den veroordeelde. Bij het Utrechtsche stndentenproces, dat op 24 dezer voor het Hof te Amsterdam in appèl wordt behandeld, zijn tien getuigen gedag- a. lion veronderstelt dat de zaak ook nu weder meer dan één zitting in beslag zal nemen. Tegen een man te Stadsmusselka- naal, die zijne vrouw een schop had gegeven omdat zij buiten zijne voorkennis bij een winkelier goederen op krediet had gehaald, tot een bedrag van f 16, is een celstraf van 8 dagen geëischt. De justitie te A1 k m a a r heeft geene termen gevonden om de „kwartj es vinders-vals che spelers" van Schagen, wier arrestatie dezer dagen werd gemeld, te vervolgen. Zij zijn op vrije voeten gesteld en in het bezit gebleven van het „gewon nen" gold. Meermalen komt het voor, dat het on voorzichtig eten van biefstuk den dood door ver stikking ten gevolge heeft. Ook nu weer is zulks, naar de „Zw. Crt." meldt, te Zwolle het geval ge weest. De kastelein uit het logement „Het Speel jacht" aldaar is aan tafel dood gebleven, daar een stuk vleesch hem in de keel bleef steken. Te Poortugaal zijn de bouwhoeven van K. Vermaat en Joh. De Koning tot den grond toe afgebrandvan den voorraad vlas en koren is niets gered. Oorzaak onbekend. Men schrijft uit Par ij s aan de „Amst. Crt.": De nieuwbenoemde gouvernenr-generaal Van Rees verzocht aan zijn vriend L. alhier om voor hem appartementen te bespreken in het „Hotel Con tinental" en naar het station een rijtuig van het hotel te doen zenden. De vriend had bij die bestelling de woorden ge voegd: „pour le vïce-roi des Indes." De heer Van Rees komt in Parijs aan on ziet aaJ> het station gereed .staan een prachtig gala-rijtuig met vier naar^en bespan.nen, met jockey's en koechts in groot pont.^eaa'' m6t k'1rte broek eu witte fcou8en- Dat de fcijrt dat ceremonieel niet t f -Sjpen, en sïeohls tegen ^.nomen was, laat zich beg. -ifj); vervoermiddel zijn wil maakte hij van aat vorstt..„ gebruik. De 82-jarige Francois B a 111 g n 6 te Parijs heeft zioh van het leven beroofd in zijne eigen woning. Hij sneed zich don buik open en rukte zich do ingewanden uit het lijf; toen sleepte hij zioh naar een stoel en wachtte daar den dood af. Men vond hem den anderen morgen dood. Alles was in de beste ordemen vond een brief aan den commissaris van politie, inhoudende dat men 6000 fr. in zijne woning zon vinden. En inderdaad vond men die in zijn secretaire. Wat den ouden man tot den zelfmoord dreef is onbekend. Hij leefde alleen en was somber van aard. Zekere Rose Levesley te Londen worgde haar driejarig dochtertje. Zij leed aan geloofsmanie en was verslaafd aan het gebruik van chloral. KOLONIËN. BATAVIA, 8 Februari. {Vervolg.) Aan het door den resident van Sumatra's West kust over December 1883 ingediend maandrapport omtrent den stand van zaken aldaar, wordt het volgende ontleend: In de onderafdeeling Laboean Deli waren eenige valsche bankbiljetten van de „Chartered bank of India, Australia and China" in omloop gebracht. De daders werden aangehouden, terwijl op al hunne gereedschappen en stempels beslag werd gelegd. Eene poging tot Bchuurbrandstichting werd in de onderafdeeling Timbang Langkat geconstateerd. Zekere Hongkong, een berucht Bataksch brand stichter, werd gearresteerd en tot 20 jaren dwang arbeid in den ketting veroordeeld. In de onderafdeeling Beneden-Langkat kwamen drie nieuwe tabaksondernemingen in werking, ter wijl aan drie reeds bestaande uitbreiding werd gegeven. De Resident van Soerabaia deelt onder dag- teekening van 23 Januari jl. mede dat het Neder- landsche schip „Dordrecht II", hetwelk met brand in de ladiog gouvernements-steenkolen van Sapoedi naar de reede van Probolinggo werd gesleept, op den avond van den 21sten te voren ter reede Soerabaia is gearriveerd, Dadat de brand reeds te Probolinggo was geblnscht. Van de lading, welke in haar geheel 1000 ton nen bedroeg, waren 500 tonnen te Ternate gelost, terwijl de resteerende 500 tonnen bestemd zijn voor Onrust. - (Jay. Crt.) Tot de nieuw opgerichte Ned.-Indische Juristen- vereeniging zijn op de voorloopige vergadering 30 personen als leden toegetreden. In eene volgende vergadering zullen de statuten worden besproken. Deze zullen binnen eene maand worden geconci pieerd door nano commissie, bestaaode uit de mrs. L. W. C. Van den Berg, M. C. Piepers en P. Maclaine Pont. Men schijnt in de ambtenaarswereld te Bata via zeer bevreesd te wezen voor oozen nieuwen landvoogd, den heer Van Rees - aldus leest men in het „Bat. Hdb." Op bijna alle bnreelen heorscht thaus een onge kende drukte met afdoening van zaken en vooral oprniming van oude onafgedane stukken. Zoo vernemen wij dat ambtenaren, die vroeger gewoonlijk eerst tegen tien of elf uren op het kan toor verschijnen, nu vóór halfnegen zelfs reeds achter hun lessenaar te vinden zijn en achtereen volgens zitten te werken, onkelen zelfs tot vier a vijf uren in den middag, met slechts hoogstens een half uurtje tusschenruimte, om voor deu inwendigen mensch te zorgen. Het politiek verslag van den gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van en met 1 tot en mot 14 Jan., behelst nog de volgende tijdingen: Tengkoe di Tieroe hield zich bij voortduring te Mocroeë op. Bij gelegenheid van het Moeloedfeest (den llden dozer) moet daar zeer veel volk ver zameld zjjn geweest, waaronder vele lieden van de Noordkust. Volgens spionnenberichten zou Tengkoe di Tiroe voornemens zijn eerlang weder een inval in do XXII Moekims te doen en zich te GIó Praboe te vestigen, om van daaruit onze transporten te be- moeielijken. Een onzer spionnen rapporteerde dat talrijke benden, wier gezamenlijke sterkte met de gewone overdrijving gezegd werd ongeveer 2000 man te bedragen, van de noordkust naar Tenom waren gegaan, om daar tegen ons te strijden. Toekoe Hoessin Longbattah werd gezegd zich aan het hoofd dier benden te hebben gesteld. In de residentiën Banjoemaas en Bagelen blijveB koortsen onverminderd in kracht voort woeden on ,7«rpen zij de inlanders bij duizendtallen op het ziekbed en' J>jj honderden in het graf. In de residentie' Cberibon, en wol in de af- deelingen Cheribon en MiiJjslongtvS, is eene ziekte onder het suikerriet uitgebroken.' BUITENLAND. Frankrgk. In de couloirs verneemt men dat de commissie omtrent den invoer van Amerikaansch gezouten vleesch heeft besloten, de Algemeene Raden te raad plegen alvorens eene beslissing te nemen. De heer De Lanessan zal den minister Hérisson verzoeken, het decreet op te Bchorten tot de com missie hare meening hoeft doen kennen. Bijna op hetzelfde oogenblik dat de graaf van Parijs met de zijnen naar Cannes vertrok, leverde een besteller aan het goederenkantoor te Lyon een pakje af, geadresseerd aan het hotel des graven te Parijs. Het droeg eene gedrukte etiquette, waarop als afzender vermeld stond„Becker, Rue des Feuillants, Lyon" en als inhoud stalen van zijden, snuisterijen enz. De beBteller betaalde den vraohtprijs en ging heen. De beambte, getroffen door den vreemden vorm van de etiquette en geene straat „des Feuillants" kennende, raadpleegde een adresboek en kon er evenmin die straat als den zich noemenden Becker in vinden. Na eenige be raadslaging besloot men het pak te openen en vond men een houten doosje met een schuifdeksel. Toon dit met de grootBte voorzichtigheid was ver wijderd, vond men een helsch werktuig, dat bij minder voorzorg zou zijn ontploft. De besteller, in verhoor genomen, verklaarde het pak ter bezorging ontvangen te hebben van een welgekleed heer met een lorgnet. Men houdt den toeleg voor het werk van een onhandig vriend, die, den graaf van Parijs een goedkoop martelaarschap willende bezorgen, deze Neurenburger heiecho machine heeft samengesteld. De helsche machine was inderdaad te kunsteloos toebereid om ernstig gemeend te kannen zijn. Gelijk men mede nit een telegram weet, heeft er in de douanekazerne te Lyon werkelijk eene ontploffing plaats gehad, waardoor een sergeant zwaar gekwetst werd. Eigenaardig genoeg bad eenige dagen vroeger de heer Yacquerie, in de „Rappel" op luchthartigen toon sprekende over hetgeen van dien aard elders plaats had, er roem op gedragen dat Frankrijk ten minste verschoond bleef van aanslagen met dynamiet; alsof die niet reeds vroeger te Montceau-leB-Mines, Lyon en ver schillende andere plaatsen waren voorgekomen en niet eerst eenige weken geleden de anarchist Cyvoct wegens zulk een aanslag ter dood veroordeeld was. Naar men verzekert, worden togenwoordig in Frankrijk niet minder dan 83 personen door de politie in het oog gehouden, als verdacht van be trokken te zijn bij de aanslagen te London, o. a. ettelijke te Bordeaux vertoevende Iersche Amerikanen. Tegen de te Lyon verschjjnende „Hydre anarchiste" is, wegens opruiing tot moord en brand stichting, eene gerechtelijke vervolging ingesteld. België. Het Belgische ministerie van justitie heeft eene enquête bevolen naar den toestand der krankzin nigengestichten, naar aanleiding van de onthullin gen die door oen Australisch geneesheer, dr. Tucker, met name omtrent de krankzinnigen-kolonie te Gheel, gedaan zijn. Dr. Tucker reist op kosten van Nieuw- Zuid-'Wales om rapport nit te brengen, maar heeft reeds in den Parijschen „Morning-News" een voor proefje gegeven. Volgens hem moet de kolonie te Gheel enkel verwaarloozing en mishandeling in de hand werken. Op dakkamertjes opgesloten in de boerenwoningen, als misdadigers behandeld, verteren Belgische en buitenlandsche krankzinnigen er aan zienlijke jaargelden. In een huiBje vond hij twee vrouwen, beide op hunne stoelen vastgebonden, de eene onder den rookenden schoorsteen. In de kamer er naast waren twee bedden, het eene voor twee krankzinnige vrouwen, het andere voor het geheele gezin. Een herbergier had een aantal krankzinnige meisjes in huis, die hij mishandelde. In een enkel huis slechts van de kolonie had dr. Tucker boeken gevonden, nergens werd iets gedaan tot verstrooiing of verstandsontwikkeling van de bestedelingen. De kolonie te Gheel wordt in België vaak ge roemd, zoodat de verhalen van dr. Tucker er veel Bensatie maken. Groot-Itritftnnië, In antwoord op het verzoekschrift der voor naamste bankiers en kooplieden van Londen, om verbetering in de telegraphische verbinding tusschen Engeland en Nederland, erkent de heer Fawcett, directeur-generaal voor het postwezen, ten volle den slechten toestand, waarin de telegraafkabels verkeeren. Reeds sedert lang beeft hij getracht in

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2