LEIDSCH DAGBLAD. jV. 7384. Donderdag 13 Maart. A0. 1884. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: V©or Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt f 0.10 berekend. IJEI0ENI, 12 Waart. Het programma van de feestelijke ontvangst der Transvaalsche Deputatie hier ter stede, op Donderdag a. 8., lnidt aldus: De stoet, die de Deputatie van het station zal afhaken, wordt te 10 uren des ochtends aan de Academie opgesteld en vertrekt te 101/* u. naar het station, waar te 11 uren de Deputatie perex- prestrein aankomt, vergezeld door den heer J. G. Th. Beelaerts Van Blokland. Op het perron wordt de Deputatie welkom geheeten door den heer L. TJdo De Haes, praeses van hot Leidsch studenten corps, en worden eenige personen aan haar voor- Van het station gaat de stoet stapvoets langs den Stationsweg, Beestenmarkt, Paardensteeg, Kort Rapeoburg, Rapenburg (binnenzijde), Breestraat tot het Stadhuis. De volgorde van den stoet is deze: a. Muziek der buzareD. b. Pedel van het L. S.-C. c. Het corps- vaandel (te paard), d. Eerewacht van studenten te paard (eerste gedeelte), e. President Kruger en de heeren Beelaerts Van Blokland en Udo De Haes in een rijtuig met 4 paarden. (De commandant der eerewacht rijdt naast het rijtuig.) f De heeren Du Toit en Smit en twee leden van het collegium in een rijtnig met 4 paarden, g. Eerewacht van stu denten te paard (tweede gedeelte), h. De secreta rissen der Deputatie met twee leden van het col legium in een rijtuig met 4 paarden, i. Eereleden van het collegium in rijtuigen met 2 paarden, staf muziek der infanterie, k. De corpsgezelschappen met hunne vaandels: Pro PatriaSoc. MinervaArena StudiosorumNjordDoctrinay IJsclub en Studenten- afdeeling van het Ned. Tooneelverbond. I. De ver schillende faculteiten met hunne vaandels en hare leden. in. Verschillende gezelschappen met hunne vaandels. De optocht wordt omgeven en gesloten door be reden artilleristen. Op het Stadhuis wordt de Depu tatie begroet door het Stedelijk Bestuur. De stoet gaat naar de Sociëteit Minervawaar het zich ont bindt; de eerewacht en de rijtuigen blijven de Deputatie overal vergezellen. Van het Stadhuis gaat de Deputatie te 12'/t n. naar de zaal van den heer Wijtenburg, waar het déjeuner zal plaats hebben, haar door de burgerij aangeboden. Het Collegium is gast. Van daar gaat het naar de academie, waar de Deputatie in de Senaatskamer door alle professoren wordt ontvangen. Daarna brengt de Deputatie een bezoek aan de Maatschappij van Letterkunde (Natszaal) en aan de Kweekschool voor Zeevaart, waar de muziek der huzaren zich zal laten hooren en de jongens der Kweekschool eene parade zullen honden. Ver volgens een bezoek aan de fabriek van den heer Le Poole op de Garenmarkt, en van daar ten slotte naar de Sociëtiet Minerva, waar de Deputatie, on geveer te 5 uren aangekomen, wordt verwelkomd door het bestuur der Sociëteit. Van 4 tot 6 nren zal op de Sociëteit eene ma tinee musicale plaats hebben. Te 6 uren begint het diner (a f 7.50 het couvert zonder wijn) door het Leidsch Studentencorps aangebodeii. Gasten zijn behalve de Deputatie een der leden van het Dagelijksch Bestuur, prof. Doyer, rector-magnificus der academie, prof. Huet, kolonel Leers, de heer De Goeje en prof. Acquoy, voorzitter der Maat schappij van Nederlandsche Letterkunde. Voor de waarheid van het bovenstaande kannen we echter niet instaan. Immers wij ontvingen niets dienaangaande. Met voorbijgang van onze stadge- nooten, was het programma niet aan de Leidsche bladen, maar.... aan de N. Rott. Crt. gezonden! j Aangezien we echter in dit geval een andere meening dan de betrokken feestcommissie of leden daarvan zijn toegedaan en vast overtuigd zijn dat de Leidsche ingezetenen in het programma méér belangstellen dan die van Rotterdam, ja zelfs op de bekendheid er van recht hadden meer dan laatstgenoemden, namen we het hier na over. Onze stadgenooten mogen van zulk een handel wijze, welke zeer zeker geenszins geschikt is om hun geestdrift te verhoogen, niet de dupe worden. Toch noodigen we hnn nogmaals uit om door het alge meen vlaggen te doen blijken van hunne belang stelling in de Transvalere, die aan het gepasseerde natuurlijk part noch deel hebben. Intusschen kuDnen we aan bovenstaand programma nog toevoegen dat in de Senaatskamer van het universiteitsgebouw Leidens Mannenkoor aan de Deputatie een ovatie zal brengen, bestaande in de uitvoering van het Transvaalsche Volkslied, het Wien Neerlandsch Bloed en „Hollands Glorie" van Richard Hol. De leden van het zanggozelschap zullen zich daartoe tegen 12 nren in de academie vereenigen. Aangenomen is het beroep naar Pijnakker (cl. 's-Gravenhage) door ds. O. Schriecke, te Noord- wij kerhont. Uit het Tweede-Kamer-afdeelingsonderzoek van het ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het geslacht, blijkt dat hot algemeen met instemming werd begroet en dat men waardeerde het streven der Regeering, om door het wegnemen van bezwarende bepalingen aan den landbouw en de nijverheid te gemoet te komen. Men wees er echter cp, da' door dezen maatregel slechts gedeeltelijk in de behoeften voorzien werd, en dat onze diplomatie moest werkzaam blijven om de openstelling der vreemde havens voor den uitvoer van levend vee te verkrijgen. Naar wij vernemen, hebben veertien leden van de linkerzijde der Tweede Kamer in een af zonderlijke nota, welke bij het afdeelingsverslag zal worden gevoegd, hunne bezwaren tegen het ont werp van wet voor een klassenbelastïng geformu leerd. Ia die nota wordt, naar men ons mededeelt, aangedrongen op een herziening van de belasting plannen der Regeering in dien zin, dat de Regee ring de geheele opbreDgst van het personeel voor het Rijk zou terugnemen en dan een inkomsten- of klassenbelasting zou heffen, van welker opbrengst */J0 aan de gemeenten zou worden uitgekeerd. (Vad.) Uit 's-Gravenhage wordt gemeld dat voor de betrekking van inspecteur van het wapen der infan terie door den Koning eene keuze zal worden ge daan uit de generaal-majoors C. M. H. Pel, com mandant der 2de divisie infanterie, te Arnhem; F. J. Pfeiffer, id. der 3de divisie, te Breda, en P. M. Netscher, inspecteur van het militair onderwijs, te 's-Gravenhage. Behalve de luitenant-generaal Van Willes, zullen ook de generaal-majoors Qaeysen, Pel, Heitz en Netscher op pensioen gesteld worden. Naar men verneemt, is bij het departement van marine eene reorganisatie van onze scheeps macht in Oost-Indiö in bewerking. De viering van den „dies natalis" van het Delftsche studentencorps zal op de gebruikelijke wijze plaats hebben op 21 en 22 Maart aanstaande: de oudejaarsavond-viering nl. in huiselijken kring binnen de muren der sociëteit „Phoenix", den vol genden ochtend om 12 uren receptie van den senaat, om 1 uur gekostumeerde rijtoer naar Voorburg en Wykerbrog, om 7 uren variëteiten-concert in „Stads Doelen", om 11 uren eindelijk collation op de sociëteit „Phoenix." Met Juni aanst. zal op den H. IJ.-Spoorweg de waggon-salon worden ingevoerd. Hij moet inge richt zijn voor 28 personen en in renaissance-stijl gemeubileerd wezen. Men zal, naar het „D. v.N." verneemt, 50 cents extra vragen voor de reis Rotter damAmsterdam en 30 cents voor tusschenatations. Men deelt aan het „H. Dbld." mede dat de onderhandelingen over de slnitiDg van een handels verdrag tusschen Nederlsnd en Frankrijk ten einde loopen. De Fransche regeering heeft er in toege stemd met Nederland te contracteeren op den voet der meest begunstigde natie; de in Nederland inge voerde Fransche producten zouden datzelfde voor recht genieteD. Deze grondslagen zijn vastgesteld. Zonder onvoorziene omstandigheden zal het daartoe betrekkelijk protocol eerlang door de gevolmach tigden worden onderteekend. Volgens de opbrengst in 1883, kan de be looning van het vacante kantoor der directe be lastingen en accijnzen te Venray op f 1G44 gesteld worden, zoodat het gerangschikt is in de achtste klasse. Naar men meldt, worden tusschen de Trans vaalsche regeering en eene combinatie van Engolsche kapitalisten onderhandelingen gevoerd over den aanleg van een 8poorweg, welke onderhandelingen reeds zoover gevorderd zijn dat naar de Transvaal geschreven is om uitvoerig uitgewerkte plannen en teekeningen. Het wachten met de definitieve be slissing is nog slechts op de ontvangst dier tee keningen. Voor het oprichten van volkskoffiehuizen is te Utrecht f 18,000 bijeengobracht. Het comité rekent daarmede te kunnen beginnen, in het vaste vertrouwen dat het nog ontbrekend bedrag wel zal worden verkregen. Op een nader vast te stellen tijdstip zal een postkantoor worden gevestigd in de gemeente Breu- keleD, provincie Utrecht. De aanvraag om subsidie, door de IJsel- stoomtram-maatschappij aan de gemeente Ammer- stol gericht, is door den gemeenteraad verworpen. Bij den minister van buitenlandsche zaken is, door tu88chenkom8t van den agent- en consnl- generaal der Nederlanden in Egypte, 1000 fr. ont vangen, welke som ter gelegenheid van den joDgeten geboortedag van Z. M. den Koning, door den heer David Rahmin Aghion, te Alexandrië, ten behoeve der armen te 's-Hage is geschonkeD. (St.-Crt.) Z. M. heeft mr. W. H. Roijer, te 's-Graven- hage, met 16 Maart a. 8., benoemd tot schoolopz. in het arr. Woerden; - den heer J. N. T. Baining, leeraar in het handteekenen aan de ambachtsschool te Arnhem, met 1 April a. 8. benoemd tot leeraar in het handteekenen aan de Kon. Milit. Academie;- den luit.-kol. J. C. E. graaf Van Lynden, van het lste reg. huzaren, op zijn aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1165 'sjaara; - met 1 April a. s. benoemd tot ijker der maten en gewichten W. J. C. Verhage, thans adjunct-ijker; - den lsten luit. H. O. Hol- werda, van het 6de reg. inf., voor 5 jaren gedeta cheerd bij het wapen der inf. van het leger in Ned.- Indië; - met 1 April a. 8. aan J. G. Van Nes Van Meerkerk, op verzoek, eervol ontslag verleend als commies der posterijen 3de kl.; - met 1 Mei a. s. voor 5 jaren gedetacheerd bij het wapen dor inf. van het leger hier te lande, en wel bij het 2do reg., den lsten luit. H. F. V. M. Schwing, van het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië; - den kapt. G. J. Couvée, van het lste reg. inf., enden lsten luit. J. C. Van Teylingen, van het reg. grena diers en jagers, op non-activiteit gesteld, in af wachting dat omtrent hen nader zal worden be schikt; - don kapt. der inf. H. Berail, thans met verlof in Europa, met 1 April a. s., wegens lichaams gebreken, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ont slagen, met toekenning van pensioen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1