LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 7383. Woensdag 12 Maart. A0. 1884. Tweede Blad PRIJS DEZER COURANT: V«or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.9 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, nitgegeven. PRIJS DER ADYERTEKTIENi Vnn 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsraimle. Voor het incassee- ren buiten dc stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nlenw. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Den 8sten en lOden dezer zijn hier 32 bomschuiten nangekomen, welke besomden ran f 50 tot 152 in 5 a 7 dagen. Wegens eenige dagen windstilte werd er niet yeel levende viscb aangevoerd. Er werd besteed voor levende tarbot 6 a 8, levende toög f 0.40 a f 0.60 por stnklevende schol f 8 a f 10, droogschol 4 a 5 en droogscbarren f 5 a 6 per mand; zeesterren ƒ10 a ƒ12 per kar. Te Schiedam beeft een droevig on- golnk plaats gehad. Toen de heer T., hoofd der voorbereidende school, thnis kwam, vond bij zijne troow bijna geheel verbrand op den grond liggen. In weerwil van alle aangewende bnlp, is zij nog 's avonds bezweken. Men gist dat, bij het uitdooven van een spaander, haar kleed in brand is geraakt cn dat, daar zij alleen in huis was, haar hulpgeroep door niemand is geboord. Haar men te Amsterdam vertelt, ,:on er een aanslag gepleegd zijn op het leven van den lieer T. A. Huizonga, redacteur van een fin. blad. De heer H. ging Zaterdag-middag als gewoonlijk per Oosterspoor van 5.10 naar zijne villa te Hil versum terng, toen er een harde zelfstandigheid met oen plof tegen het venBter van zijn conpc aan kwam. De waggon was even bniton bet perron. Een schot is niet gehoord. De rnit is echter gebroken. Of 't een kogel is geweest, weet men niet, maar do heer H. denkt van wel en is bepaald overtuigd dat men het op hem gemnnt had. Den vorigen dag kroeg hij een dreigbrief. Te Hilversum hebben alle passagiers hunne namen moeten opgeven. Ten gevolge van eene weddenschap at een landbouwer te Meyenburg (Pruisen) een half kilogram pruimtabak op, behalve verscheidene eindjes sigaren. Hij bezweek kort daarop aan inge wandsaandoening. In den nacht van Vrijdag II. op Zater dag is in de bnreelen van den Hoorder-Spoorweg te Parijs een diefstal gepleegd met ongelooflijke stoutheid. Tegen middernacht hield eene handkar met eene lantaren, planken en werktuigen voor het gebouw stil, begeleid door drie mannen. Deze ver voegden zich in eene herberg om te vragen, of men hnn meesterknecht ook gezien had, daar zij in den kelder van het gebouw eene dringende horstelling moesten aanbrengen. Op het ontkennend antwoord laadden zij de planken af en terwijl twee hunner in de herberg bleven drinken, wist de derde een tralie van een keldervenster door to vijlen, naar binnen te kruipen en de denr van kinnen te openen, zoodat na het sluiten van de herberg het drietal op zijn gemak de brandkast en alle mogelijke andere kassen en laden konde openbreken, onderwijl den wagen met de brandende lantaarn enz. buiten latende staan, zoodat voorbijgangers moesten denken dat men aan herstellingswerken bezig was. Twee aren lang moeten de dieven bezig geweest zijn, doch zij hebben niet meer gevonden dan 3000 fr. Bij onder zoek bleek dat de wagen, de planken, het gereed schap enz. nit eene werkplaats in de Honoréstraat gestolen waren. In de vorige week werd te Hieders- hansen een bende Zigeuners aangehouden, die twee kinderen met zich voerden, van welke men ver moedde dat zij niet tot de bende behoorden. De Zigeuners werden ondervraagd en zij zeiden dat zij het eene kind ten geschenke gekregen hadden, terwijl het andere door aankoop hun eigendom was geworden. Het signalement van een der kleinen komt overeen met dat van het kind, dat sedert eenigen tjjd te Diedenhofeo vermist wordt en voor wellis terugbezorging de vader 1000 mark heeft toegezegd. Den vader is onmiddellijk van deze aanhouding tele- graphisch kennis gegeven. Te Parijs zijn zeven aangoteekende brioven, gedeponeerd bij het kantoor van het Beurs plein, verdwenen. Een aangeteekende brief met 50,000 fr., bestemd voor Tonlonse, werd op den weg daarheen gestolen. KOLONIËN. BATAVIA, 8 Februari. De betrokken autoriteiten hebben reeds de offi- oiëele aanschrijving ontvangen, dat Z. E. de gon- verneur-generaal Van Kees via Atjeh en Deli te Batavia zal arriveeren, en zijn nitgenoodigd een programma van feestelijkheden bij gelegenheid van den inhaal te ontwerpen. Aan een particnliere correspondentie nit Kotta- Radja dd. 29 Januari aan de Java-Bode" ontleenen wij het volgende: „Reeds tijdens de Tenom-expeditie was men be ducht voor ernstige gebeurtenissen op Groot-Atjeh zelf, blijkbaar nit de aanhoudende zoogenaamde machtsvertooningen te Kotta-Radja, die eenige malen gedurende dien tijd plaats hadden en waarbij alle mogelijke troepen bij elkander gehaald werden, om maar te laten zien, dat wjj voor mogelijke gebeur tenissen nog over een voldoende macht te beschikken hadden en zoodoende den overal spionneerenden vijand eenig ontzag in te boezemen. Hn het 3de bataljon c. s. teruggekeerd is, na met zooveel Bncces (PP) de Tenom-qnaestie beëindigd te hebben, schijnt er ernstig over gedacht te worden op Groot-Atjeh op meer nitgebreide schaal op te rakken. En hiertoe is voldoend motief, want de vijand wordt met den dag brutaler. Hagenoeg overal vertoont hij zich tnssohen onze postenketens, en wordt hem niet eerstdaags een gevoelige les gegeven, dan zie ik de toekomst met het oog op de veiligheid in het algemeen donker in. Om n een enkel staaltje van de verregaande brutaliteit van enkele Atjehers te geven, diene het volgende: „Een paar dagen geleden, in den nacht van 26 op 27 dezer, ongeveer te twaalf nroD, werd men in de Sociëteit „de Atjeh-Clnb," waar de Zaterdag-avond op gebruikelijke wijze met het maken van partijtjes als anderszins werd doorge bracht, opgeschrikt door het hooren van geweer- echoten in de richting van Hesoeh, bij de nienw gebonwde officierswoningen aldaar, waarin de kolonel en de majoor-commandant van het 14de bataljon reeds sinds eenigen tijd wonen. Wat was hier gebeurd p Op geen 300 pas afstand van 's kolonels woning was een post aan het seintoestel - waar zich behalve de schildwacht nog een hoornblazer bevond, die tot taak had om door een signaal op de hoorn kennis te geven als er geseind werd - door eenige Atjehers bekropen, die behendig onze beide militairen op een dosis klewanghonwen trakteerden. Gelukkig werden hunne verdere plannen verijdeld door het flink op treden van een sergeant, die, mede belast met het seintoestel, daar in de bnnrt woonde, en die, toen de kerels reeds op het pont waren zijn tijdelijk logies daar binnen te dringen, hen door geweervnnr verjoeg. Haar ik zooeven verneem, is, dank zij de aanwijzingen van dezen onderofficier, reede een van die vriendjes ingepalmd. Dienzelfden dag was er 's morgens van Ana Ga- Ioong uitgerukt naar Pasar Satnaganie (op den weg Tjot-Basotoel), waar wij met den vijand slaags raakten en wel is waar succes hadden, doch ten ko9te van een verlies van één doode en 3 gewonden (mindere militairen). Bij deze gelegenheid raakte de luitenant Koot handgemeen mot den vijand en I had hij het voorrecht met zijn sectie een 12-tal I vijanden neer te leggen. Hadere berichten omtrent deze aangelegenheden ontbroken nog." Haar de „Sam. Crt." verneemt, is de majoor der artillerie Krijger sinds gernimen tijd ernstig ongesteld en wordt voor hem opnieuw een buiten- landsch verlof van eenige jaren noodig geacht. Met de waarneming van den plaatselijken veeartsenijdienst en van de botrekking van keur meester van het bestiaal ter hoofdplaats Batavia is door bet Hoofd van Gewestelijk bestnnr belast do gonvernemonts-veearts D. P. F. Driessen, wonende te Kwitang. De kolonel Van Kesteren is van Telok- Betong teruggekeerd en heeft - zegt men - den toestand der bezetting, gebonwen enz., naargelang der omstandigheden allervoortreffelijkst bevonden. De pokken hebben Padang nog niet verlaten, maar komen nog in verscheidene buurten voor, vooral op de Berok in een kwaadaardig karakter. In een particnliere correspondentie nit Sera- wak, de bekende onafhankelijke nederzetting op Borneo's Hoordknst, wordt medegedeeld dat Knching, do hoofdstad, in den nacht van 19 Jannari, voor een groot deel door brand vernield is; 160Chinee- sche toko's en pakhnizen zijn verbrand, de helft van de stad is in de asch gelegd. De schade wordt geraamd op 100,000 dollars. Er waB maar één brandspuit, doch een onbruik bare. Brandweer is er niet en geen voldoende politie om de orde te bewaren, zoodat er nog voor een 20,000 dollars aan goederen geplnnderd is. Prettig nieuws voor raja Charles Brooke, die hoog en droog in Engeland zit. Eenige firma's te Soerabaia werden in het begin van Febrnari verrast met een mandaat van den directenr van financiën tot sitbetaling van het geen zij in het laatste halfjaar aan invoerrechten op reukwerken, met alcohol, blijkens de ODlangs gevallen beslissing van het Hooggerechtshof te veel hadden betaald. Hieruit blijkt dat de Regeering zich nu bij die beslissing neerlegt, voorloopig althans. Ook die firma's ontvingen bedoeld mandaat, welko nog niet om restitutio gevraagd hadden. Op verzoek is eervol nit zijne betrekking ontslagen de opziener bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen te Snmanap (Madnra) W. H. Meyer. Het „H. Pad. Hbl." verneemt dat nit Atjeh eene versterking van troepen aangevraagd is, en dat het garnizoen van Padang ook een contingent leveren zal van twee compagnieën. Door den gooverneur-gcnerail tod Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot algem. ontvooger (e Meden A. H. Pabit; te Cheriboo P. J. Eache; te Pati F. M. Bernhard; te Palembang W. H. Witteorood; to Japara J. C. Bier; te Beioeki P. E. Schotel. Bevorderd: Tot landmeter late kl. bij bet kadaster in Ned.-Indië It. B. G. Broitonskij en J. C, Bertsch. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, mat iogaog van I Ang. 1883, aan den wegens ziekte eervol oil zijne betrekking ontslagen controlenr lete kl. bij bet binnen!, best. op de bezitliogen buiten Java en Madnra P. Tb. Coupero9- Ontslagen: Eervol, de algem. ontvanger van 'alands kav te Japara "W. F. E. J. Abke Departement van Oorlog. Benoemd: Met iogang van 11 Jan. 1884, tot onderopzieoer over den wagenwerkers, en knipera- winkel bij deD artili.-couitructiew. te Soerabaia G. L. Ucrmaoa. Geplaatst: De kapt. dar inf. J. H. Derks te Soerabaia. Overgeplaatst: De 2de Idit. der iof. G. Keeling Brou wer uaaz Batavia. Departement van Marine. Beooemd: Tot commandeur voor het vak vao echeepsboaw bij het marioe-etabl. te Soerabaia A. N. Koigrok. Overgeplaatst: Naar bet marioe-etabliss. te Soerabaia de baaszeilioaker F. W. Bodart; op Zr. Ms. schepenst. Banks", op folio van luit-.ter-zee 2de kl. de adelborst lete kl. J. Van Van der Eist; et. .Baoka" id. L. J. Van Heioma; st. „Salak" de lnit.-ter-zee 2de kl. E. b'. F. Bik; wachts. te Soerabaia de id. J. H. Commijs; id. te Batavia dc id. J. G. A. Goedhart; id. de lort.-ter-zee jhr. H. L. Wicheve. Vergunning verleend: Om tc repatriëeren aan den dirig. olüc. van gez. 2de kL P. J. Frilkatnp en aan de luita.- te.'-zee 2de kl J. G. V. Goedhart, jbr. K. L. Wicbere, E. E. Dulemond, J. Corumijs co P. D. Uoltzaptfel.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1