LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7381 Maandag ÏO Maart. A0. 1884. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden.1.10. Franor per posL1.40. Afconderlijke Nommers.0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADYERTE5T1EH: Tm 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17* Groetere letters naar plaatsruimte. Yoor het iacassaa- ren builen de stad wordt f 0.10 berekend. LEIOEK, 8 Klaart. In den schouwburg alhier werd gisteravond ©ene voorstelling gegeven door het Amsterdamsche Dnitsche Opera-gezelschap van den heer JoBef Juhasz, ter opvoering van „Die lustigen Weiber von Windsor", van Otto Nicolai. De opkomst van het publiek was op alle rangen zeer gering. Schitterende sterren traden er in deze komische opera niet op; maar toch schijnt het gezelschap over enkele vrij voldoende krachten te beschikken, o. a. de heeren Ignaz Robicek (sir Falstaff) en Hausmann (Fluth), zoomede de dames Pauline Hocke (Anna) en Essolda Fritsch (Fran Fluth). Deze hadden soms inderdaad niet onverdienstelijke oogenblikkeD, evenals de heer Franz Winkel- mann (Fenton). Eene eenigszins meerdere fijnheid van uitvoering en meer overeenstemming tusschen 6olisteD, koren en orkest zonden evenwel geen schade gedaan heb ben aan het geheel, dat thans dientengevolge niet in staat was een gansch en al gnnstigen indruk te maken, te minder, nn de laatste akte zoo geweldig gekortwiekt werd als maar zelden het geval is. Met klokslag van halftien was de voorstelling dan ook reeds afgeloopen en spoedden de leden zich naar het station, om nog den trein van 9.49 te halen. Voor een liefdadig doel trad dezer dagen in de „Vereeniging tot het organiseeren van concerten enz.1' te Noordwyk als spreker op mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck, van Leiden, met eene voor dracht over „Nederlaudsche Spreekwoorden" en eene nieuwe novelle van den bekenden Emile Leipgens. Naar onze correspondent van daar meldt, had de heer Hurrelbrinck zijne voordracht blijkbaar g09d ingestudeerd: vooral de toelichting van de spreekwoorden moet interessant geweest zijn; van de ongetwijfeld schoone Limburgsche novelle ging veel voor de toehoorders verloren, daar aan de meerderheid het Limburgsche dialect vreemd was; een minder „vlugge" voordracht ware bovendien zeer gewenscht geweest. Ook de vierde leziüg van het Nat van het Alge meen, departement KoudekerkHazerswoude, werd door genoemden heer waargenomen. Was, zoo schrijft onze Koudekerksohe berichtgever, de lezer tot nn toe weinig bekend, namelijk om zijne voordrachten, thans voorzeker zal ieder onzer gaarne bekennen dat de leden van bet departement een aangenameD, maar ook tevens een leerrijken avond hebben gehad. De wijze hoe de spreker zijne gedachten mededeelde verschilde veel met die van de meesten onzer Hol- landsche redenaars. Het was meer eene causerie, zooals wij meermalen van Franschen hooren. Voor zeker, als wij nagaan wat de spreker van de meeste spreekwoorden ons mededeelde, dan kan gerost gezegd worden dat wij somwijlen spreken zonder na te denken, en wat nog meer is, dat wij meer malen woorden en zinnen gebruiken, die juist ver keerd worden toegepast. - Na de pauze verraste hij zijn gehoor met een paar kleine gedichtjes; jammer voor de leden, dat zij zoo klein waren. Eon woord van dank van den voorzitter, met aanhaling van eenige zijner besprokene spreek woorden, zal den spreker een blijk gegeven hebben dat wij hem - zoo eindigt onze correspondent - een volgend seizoen gaarne wederom voor ons Depar tement zullen zien optreden. In de jongst gehouden Nntsvergadering van het departement KoudekerkHazerswoude werd door de daartoe benoemde commissie verslag uit gebracht over den toestand en de werking der Spaarbank. Aan dat verslag ontleenen we het volgende De bezittingen der Bank vertegenwoordigden op 31 December 1883 eene waarde van 27,480.31, hare sohnlden op genoemden datum 24,025.38, sluitende dus het boekjaar 1883 met een voordeelig saldo van 3454.93. Het aantal deelhebbenden steeg van 127 tot 140. Door 67 hunner werd ingebracht de som van 5710.221/, en aan 25 is terugbetaald 5230.63,/a. De commissie prijst zeer de nauwkeurige admi nistratie, het uitstekend beheer en de zeer solide belegging der inleggelden en uit den wensch dat deze zoo nuttige instelling, betrekkelijk nog zoo jong, zich in steeds toenomenden bloei moge ver heugen. De kapitein G. J. Couvée van het lsto reg. infanterie te Leeuwarden heeft non-activiteit aan gevraagd. Bij het wapen der infanterie wordt binnenkort eene belangrijke promotie verwacht. De directeur van het postkantoor te Deventer heeft plan pensioen aan te vrageD. Een balddadige hand heeft van het Singer- naaimachinen-depot te Deventer het koninklijke wapen afgerukt. Men meldt uit Utrecht dat de senatus vete- ranorum van het Utrechtsch Studentencorps voor nemens is, om, met machtiging van het corps, der Transvaalache deputatie een huldeblijk aan te bieden. Het stoomschip „Padang", van Java naar Amsterdam, passeerde hedenmorgen Malta. De gewone audiëntie van den minister van jastitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. In verband met het bericht der „Amst. Crt." over 'sKonings vroegtijdig vertrek jl. Dinsdag uit den Haagschen Schouwburg, wordt van goedinge- lic'nte zijde medegedeeld dat er wellicht niemand in ons land zoo goed op de hoogte is van de Fransche tooneelliteratnnr in het algemeen en van Ponsard's werken in het bijzonder als Z. M.dat men dus mag aannemen dat de Koning het tooneel- stuk „Humbert" - eene vertaling van Ponsard's „Lion amoureux" - wel gelezen of gezien zal hebben en het dus goed zal hebben gekend; dat Z. M. eerst te 10 uren is weggegaan en dat op Zijn ver zoek een stak van Ponsard („Lucrèce") van gelijke strekking als „Humbert", door den heer Schimmel is vertaald. Men verneemt dat onderhandelingen over trac- taten met de Zuid-Afrikaansche Republiek, vroeger reeds begonnen, met het ministerie van buiten- laDdsche zaken worden voortgezet.- In het Hotel „den Ouden Doelen te's-Hage zal den 20sten Maart door de leden van den Ge meenteraad een diner worden aangeboden aan den burgemeester der residentie. Naar men verneemt, heeft de luitenant-generaal N. Yan Willes, inspecteur van het wapen der infanterie, pensioen aangevraagd. De Haagsche Margarineboterfabriek is op de tentoonstelling te Calcutta bekroond met de zilveren medaille, de hoogste onderscheiding daar aan mar- garineboter toegekend. In de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering der Prins-Alexander-8tichting werd verslag uitgebracht, waarin werd gewezen op den bevredi genden toestand der stichting en de verschillende blijken van belangstelling. Onder meer werd gewag gemaakt van twee belangrijke legaten, een van ƒ1000 van mevr. Dubois en een van 10,000 vau mej. Kadink, beide eerst in het loopende jaar ingekomen. Voorts wordt in het verslag nogmaals de aandacht der geneeskundigen op het nut der stichting ge vestigd. Naar aanleiding van het verslag verzocht dr. Dooremaal te 's-Hage, dat in het vervolg bij de lijst der opgenomen kinderen ook de oorzaak der blindheid zal worden opgegeven, ten einde dan grondslag te krijgon eener nuttige statistiek. Het verslag van den penningmeester, 6379 voor ont vangst en uitgaaf aangevende, werd bij acclamatie goedgekeurd. Bij de uitloting van twee aandeelen der rentelooze leoning stelde de eigenaar van een dezer aandeelen, de beer Dribbelaar, ter vergade ring aanwezig, het bedrag ter beschikking der stich ting. Nadat nog besloten was om de circulaire, bevat tende wenken voor de behandeling van pasgeboren kindoren om blindheid te voorkomen, nogmaals ruim te verspreiden, werd de vergadering gesloten. Het aftredend bestuurslid Wertheim werd herkozen. Naar het „D. v. N." verneemt, is do com missie, door den minister van justitie benoemd om met den samensteller, den heer H. W. J. Sannes, ontvanger der registratie en domeinen te Steenwijk, het ontwerp van wet tot regeling van het notaris ambt te herzien, met hare taak gereed en kan spoedige indiening van haar rapport worden te gemoet gezien. Aan de armen der Ned.-Herv. gemeente te Amsterdam i3 door wijlen mej. S. M. Radink een legaat vermaakt van 10,000 en door mej. J. Yennewaldt, wed. A. Ebink, een van ƒ8000. Yoorts is aan het Diaconie-Weeshuis der genoemde ge meente door wijlen den heer B. Dijk Jr. 6000 besproken. Te Maastricht is overleden mr. Gordon, sinds 1877 president van de rechtbank aldaar. De overledene had den ouderdom van 73 jaren bereikt. In hem verliest de rechtbank een hoogge waardeerd en kundig magistraat. Eenvoudig in den omgang en voor een ieder toegankelijk, wist hij met waardigheid de zittingen der rechtbank te leiden, zonder nochtans zijn gezag te doen drukken. In 1842 werd hij tot officier van justitie bij do rechtbank te Roermond benoemd en in 1846 in gelijke betrekking bij de rechtbank te Maastricht overgeplaatst, zoodat hij meer dan 43 jaren de rechtspraak met eere heeft waargenomen. Yan 1857 tot 1878 was hij schoolopziener in het lste district van Limburg. Mr. Gordon was commandeur der orde van de Eikekroon en ridder der orde van don Neder- landschen Leeuw. Commissarissen der Rotterdamsche Broodbak kerij hebben het dividend over 1883 vastgesteld op 5 pet. Dit is voor 't eerst dat de fabriek winst behaalde. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken zijn de schoolopzieners in de arrondissementen Dordrecht en Delft alsnog benoemd tot loden-plaatsvervangers in do commissie die in het voorjaar van 1884 in Z.-Holland zitting zal houden tot het afuemen der examens ter verkrij ging van de akte bedoeld in art. 56 ondor A van de wet van 17 Aug. 1878. Het stoomschip „Maasdam" vortrok Woens dag van Nieuw-York naar Rotterdam de „Madura," van Batavia naar Amsterdam, passeorde gisteren Aden; de „Edam" vertrok Donderdag van Nienw- York naar Amsterdam; de „Drente", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Port-Said. Z. M. heeft tot lid der commissie belast met het afnemen der examens voor de aanstelling van leerliDg-consuls herbenoemd de heeren dr. H. R. F. Hubrecht en mr. E. N. Rahnsen; - mr. S. C. H. Neder'ourgh, lid in den Raad van Ned.-Indië, op zijn yerzoek, met 4 Mei a. 8., eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder dankbetuiging voor de goede diensten in de verschillende door hem bekleedo be trekkingen aan den lande bewezen; - aan A. W. G. Boele Yan Hensbroek, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 April a. s., eervol ont slag verleend als adjunct-Qoraraiea bij het depar tement yan justitie

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1