Vervolgens reed de stoet in zeven rijtuigen langs de Prins-Hendrikkade, voorbij Zr. Ms. opleidings schip „Wassenaar", hetwelk koninklijke eer bewee?. De manschappen paradeerden in het want. Langs den goheelon weg dien de stoet nam om het „Doe lenhotel" te bereiken, waren duizenden menschen geschaard. Om zes uren was daar groot diner en des avonds serenade met fakkellicht van de studenten. De deputatie ontvangt overigens zoo menigvuldige bewijzen van sympathie, dat zij genoodzaakt is voor afdoening van zaken eenige uren vrij te hou den. Zij zal dus niet voor dén uur des namiddags voor deputatiën en particulieren in de hoofdstad te spreken zijn. Heden, Vrijdag, wordt aan de Zuid-Afrikaanache deputatie een diner aangeboden door de Z.-Afri- kaansche Yereeniging, ten hnize van den heer Zomerdijk Bussink. President Krüger zal op dien tijd ten gehoore zijn bij Z. M. den Koning, waar heen hij door den minister van buitenlandsche zaken wordt begeleid. Morgen, Zaterdag, vertrekt de deputatie naar Arnhem. Maandag brengt ze een bezoek aan Amersfoort; zij zal dan ook tot prof. Harting gaaü. Dinsdag woont zij eene vergadering bij van Patrimonium. Woensdag ia er waarschijnlijk te Ajnst. een groot banket, waaraan ieder belangstellende zal kunnen deelnemen. Vrijdag 14 is een groot 8chietconcour8, dat door haar zal worden bijge woond. Zaterdag daarasnvolgende vermoedelijk feestvoorstelling in den Stadsschouwburg. Maandag 17 en Dinsdag 18 bezoekt de deputatie de ge meente Rotterdam. Men schrijft uit 's-Hage aan de Amat. Crt. „Het tooneelspel „Burger Humbert", Dinsdag avond alhier door het Nederlandsch Tooncel opge voerd, heeft, naar het schijnt, de goedkeuring van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning niet mogen verwerven. „De rol van Humbert, door den heer Louis Bouw meester vervuld, is van republikeinsche strekking niet vrij te pleiten, en dit gaf wellicht Z. M. aanlei ding om even na het ophalen van het gordijn zijn rijtuig to doen voorkomen, en plotseling, blijkbaar iu minder goede stemming als bij Zijne intrede, bot komediegebouw te verlaten." Naar aanloiding van dit bericht wordt ons echter ten stelligste medegedeeld dat de Koning en de Koningin eerst na afloop van de voorstelling de komedie verlieten. In de Vereenigde Vergadering van Delfland is besloten aan Gedeputeerde Staten voor te stellen een afzonderlijk beheer over de werken ten dienste der zeewering in het leven te roepen en de kosten voor de werken om te slaan naar de kadastrale huurwaarde der gebouwde en ongebouwde eigendommen. De vele kosten dier werken, welke in do laatste 5 jaren p. m. f 900,000 beliepen, noopten tot dit voorstel. Het stoomschip „Gelderland", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteravond van Marseille. Z. M. heeft aan den commies der posterijen lste kl. E. Van den Brandeler, te Leiden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, behoudens aan spraak op pensioen; - aan J. Van Nahuys, opzijn verzoek, eervol ODtslag verleend als commies der posterijen van de dorde klasse; - den lsten luit. P. F. Peters, van hot lste regiment infanterie, op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt- den kapitein T. W. J. Buys, van het 2de regiment iofanterie, voor den tijd vau vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië. Gemengd Nieuw* De heer B. M. Duyser vraagt niet om eene electrische geleiding te mogen leggen over de gemeentestraat, maar over de gemeenteschool. De eerste grasboter is den Koning aan geboden door A. Vogelezang, landbouwer te Al- blasserdam, en wol, naar 't „Yad." meldt, reeds op 22 Febr. jl. Gisteren werden aan het strand te Scheveningen vanwege de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingsmaatschappij proeven met vuurpijlen genomen. Een dier pijlen sprong en de bok, waarop do pijl was bevestigd, word vernield. - De heer Vernée aldaar verbrandde weder een partij dyna miet in de duinen, ten noorden van het Oranje- hotel. - Door gebrek aan matrozen zijn enkele roeders te Scheveningen genoodzaakt nu reeds elders eene geschikte bemanning te zoeken. Gisteren werden twee equipages Katwijksche matrozen aangemonsterd. In de py r o tochnische werkplaatsen te Delft is gisternamiddag een kartels-granaat go- sprongen, waardoor een onderofficier vrij ernstig gekwetst werd, terwijl op verren afstand in de stad stnkken metaal en kleine kogels, van het projectiel afkomstig, terecht kwamen. Tweegroote spiegelruiten van den winkel van H. Sautarell, in parapluies en petten, wonende in de Koningstraat te Haarlem, zijn gister nacht door eene baldadige hand vernield. Men houdt een behuwdbroeder van den heer S., die daags te voren bij dezen tevergeefs geld tor leen had gevraagd, voor den dader, en vermoedt dat hij uit wraak deze daad heeft verricht, waardoor hij een schade van minstens f 160 heeft berokkend. De „N. R. Crt." verneemt dat tegen een der personen, die, ter zake van den in den nacht van 23 op 24 Februari jl. te Rotterdam gepleegden doodslag op den matroos J. Hansen, naar de cellulaire gevangenis werden overgebracht, door de arrondissements rechtbank aldaar rechts ingang met bevel tot gevaDgeDhoudiDg is verleend, terwijl de andere in vrijheid ia gesteld. Mocht men zich op andere plaatsen bij de loting voor de nationale militie over de goede werking dor drankwet verheugen, te Oud- Beierland was dat niet het geval. Bij de gisteren aldaar plaats gehad hebbende loting had er in eene herberg, oven buiten de kom der gemeente gelogen, eene vechtpartij plaats tnsschen eenige lotelingen en den herbergier. De boel word kort en klein geslagen en men bracht elkander bloedende wonden toe. Een persoon, die de partij der lotelingen nam, werd door don kastelein met een kruik een slag op het hoofd toegebracht; kortom het was een ge weldig spektakel. De vechtenden werden ten slotte door eenige inmiddels toegeschoten burgers ge scheiden. Er is proces-verbaal opgemaakt. Naar men zegt, liep het geschil over den prijs van een borrel. Ook bet glaswerk en de ruiten in de herberg werden niet gespaard. Ra ra wat is dat! De Amsterdamsche. bladen deelden gisteravond met vreugde mede dat het geschil tosschon het gemeentebestuur en dr. Mez- ger was bijgelegd, zoodat laatstgenoemde de hoofd stad niot zal verlateü, - en tegelijkertijd bevat de „N. R. Crt." eene advertentie, waarin wordt aan gekondigd dat „de behandelingen van dr. Joh. G. Mozger op 29 April te Amsterdam zullen eindigen en te 's-Gravenhage in het „Hotel des Indes" op 1 Mei 1884 weder beginnen." - "Wie heeft hier nu gelijk? Ook volgODs eene advertentie in het „N". v. d. D." zou dr. Mezger blijven. Te Araerongen is een smid vaneent rap geslagen en aan de gevolgen overleden. - Een arbeider te Valburg, die eene losloopende dol ge worden koe in hare vaart wilde tegenhouden, werd door haar op do hoornen genomen, en zóó getroffen, dat men voor zijn leven vreest. - Te Beemstor ein delijk is de 75-jarige watermolenaar W. B. van boven uit den molen gevallen. Hij was terstond een lijk. Omtrent den diefstal te Breda wordt de volgende bijzonderheid, die tevens tot waar schuwing kan strekkeD, medegedeeld. Een brief met f 6000 was aangegeven voor f 4000. Voor den afzender derhalve een verliespostje van f 2000. Voor eenige dagen kwam te Cork het stoomschip „Parkland" binnen, welks equipage het geluk had gehad een drietal schepelingen van de ontredderde bark „Ada Baton" uit een toestand te redden, welke allervreeseljjkst mag worden ge noemd. De genoemde bark, bevracht met planken, bad de haven van St.-John verlaten met bestemming naar Liverpool. Op weg derwaarts werd het schip in den Atlantischen Oceaan door eon orkaan be- loopen, waardoor het geheel reddeloos geraakte. Drijvende als het ware op de lading was het dek onder water; de kapitein, de eerste en tweede stuurman, benevens zes man der equipage waren overboord geslagen en hadden hun dood gevonden in de baren. De drie overgebleven matrozen moesten hun toevlucht zoeken in het want en hadden zich geborgen in den mars van den grooten mast, alwaar zij zich hadden vastgesjord. Zonder voedsel, zonder drinkwater, ten prooi aan de zware nachtelijke koade, hadden zij reeds vijf dagen in dien toestand doorgebraoht, toen zij de golvende, lang uitgestrekte rookwolk van do „Parkland" ontwaarden. De bango vrees, dat zij wellicht niet zouden wordeu opge merkt aan boord van bet naderend stoomschip, verzwaarde hun toestand gelukkig niet lang en maakte weldra plaats voor het zalig gevoel dat hun redding nabij was. Welk een ongekend geluk hunne harten vervulde, laat zich gemakkelijk begrijpen, indien men in aan merking neemt dat in dienzelfden ochtend het plan was vastgesteld om te loten wie van de drie aan de beide anderen tot voedsel zou strekken ingeval vóór het middagnur geen redding opdaagde. Zekere Glassock, in het graafschap Fanquior, Virginië, heeft Maandag in eene vlaag van verstandsverbijstering zijne vrouw en drie kinderen vermoord, zijn huis in brand gestoken en eindelijk de hand aan zich zeiven geslagen. BUITENLAND. Frankrjfk. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Girard gisteren zijne interpellatie over do werk staking te Anzin gehouden. De minister Raynal antwoordde dat eene tus- schenkorast van den Staat ten behoeve van de veiligheid der werklieden ondoenlijk is. Hij trad in eene ontwikkeling van de bepalingen der wet en betoogde dat de Staat alleen het recht heeft om de concessie in te trekken, welke maatregel echter door de omstandigheden niet zou gerecht vaardigd zijD. Hij toonde vorder aan dat de Maat schappij te Anzin onder den gelijktijdigen druk verkeert van winstvermindering en loonsverhooging, terwijl hare productie minder ia dan die in andere mij oen van Frankrijk en het buitenland. De Kamer heeft ten Blotte, met 345 tegen 139 stemmen, de eenvoudige orde van den dag aange nomen, waarmode de regeering verkaard had zich te vereenigen. Grjroot>3E5r*it»rmië. In het Lagerhuis heeft de markies van Hariington gisteravond verklaard dat generaal Graham en admiraal Hewetfc gemachtigd zijn om, indien zij het noodig achten, tegeu Osman-Digna op te rukken. Hij zeide verder dat de positiën aan het kustland der Roode zee door Engeland moeten beschermd en verzekerd worden tegen de bedreigingen der stam men. Is dit deel der expeditie bereikt, dan zou een klein garnizoen in Soeakim voldoende zijn. In het Hoogerbuis deelde lord Granville mede dat hij gisternamiddag een telegram heeft ontvan gen, waarin gemeld wordt dat een duizendtal op standelingen, van El-Obeïd naar Khartoem gezonden, volkomen verslagen zijn door de stammen, die op de hand zjjn van generaal Gordon. De heer Dawnay zou gisteravond in het Lager huis de regeering interpelleeren over den stand der zaken in Zoeloe-land. "Vereenigde Staten. Uit Washington wordt gemeld dat in de Wet gevende Vergadering van Nieuw-Jersey een voor stel is ingediend, waarbij de vervaardiging van ontplofbare stoffen en wapenen, voor onwettigo doeleinden, verboden wordt. Bij den Amerikaanschen Senaat is een wets voorstel ingediend tot het verzekeren van het eigendomsrecht van nieuwstijdingen gedurende acht uren na het ter perse gaan der courant. Egypte. Volgens eene te Caïro van generaal Gordon ont vangen depeche, heeft een Egyptisch officier, die van El-Obeïd te Khartoem is aangekomen, het be richt aangebracht dat de Mahdi een expeditie naar Darfoer had gezonden, welke echter door Slatin-bey verslagen is. Ia eene officiëelo depeche uit Khartoem wordt verder gemeld dat de stam der Kabbabish eene over winning op den Mahdi heeft behaald, ten noorden van Floreïd. Dit bericht is echter nog niet nader bevestigd. Het geheele van Trinkitat gekomen expeditie corps is te Soeakim aan land gezet en zal waar schijnlijk morgen, Zaterdag, tegen Osman-Digna oprukken. Volgens de verzekering van spionnen wordt laatstgenoemde door zijne aanhangers verlaten. Telegrammen. LONDEN, 6 Maart. De heer Fifcz-Maurioe ont ving heden in het ministerie van buitenlandsche zaken eene belangrijke deputatie, de reeders van de „Nisero" en de vrienden der schepelingen ver tegenwoordigende, die hem de belangen dor be manning kwam voordragen. Hij antwoordde dat de regeering al het mogelijke zou doen om de bevrij ding dor schepelingen te verkrijgen en onmiddel lijk aan den gouverneur der Straits-Settlements zou telegrapheeren om hem te vragen, wanneer de expe ditie, welke thans te Atjeh is, waarschijnlijk terug-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2