polder DeyffelsbroekG. Van Schouwen, als ijjk- graaf van den Heerenpolder, J. A. Scholtz Yan HaegeD, als hoogheemraad van het hoogheemraad schap de Zwijndrechtsohe "Waard, allen in Zuid- Holland. Gemengd Nieuw»» Dezer dagen werd onder 6terk ver- moeden van brandstichting in hechtenis genomen iemand, die volgens het „Nieuwsblad van Neder land" de volgende curieuze geschiedenis achter den rug heeft. De man was van beroep schoenmaker en ver diende zijn brood en wat hij verder noodig had voor het dagelijksch onderhoud van zich en zijne vrouw waaronder eene bepaalde hoeveelheid jenever niet mag vergeten worden door onde schoenen op te koopen, op te lappen en dan weder als nieuwe aan den man te brengen. Ook speelde de man in de loterij. Vrouw Fortuna was hem gunstig. In vier klassen achter elkander had hij het geluk een kleiner of grooter prijsje to trekken en man en vrouw be schouwden dit als zóó'n gunstig voorteeken, dat zij, toen de vijfde klasse begon, een tientje in plaats van een twintigje kochten en nu vast rekenden op een part in de honderdduizend. In dat zalig vooruitzicht werd de borrelflesch door hem dagelijks moer aangesproken, zoodat het werk onafgedaan bleef. Bergswijs hoopte zich het lapwerk dan ook opde man zag geon kans om er door te komen, te minder daar hij er niet aan dacht een begin te maken. „Vrouw," zei hij dan, als hij dien stapel oude schoenen aanzag, „als we de honderdduizend trek ken, dan gooien we die koele fricot de straat op en zullen er eens een oud leventje van nemen 1" De groote dag naderde; eiken morgen ging de man naar het huis van den collecteur; zijn Dammer bleef er in en ook do 100,000 was nog niet ge trokken. Het eiken dag steeg de kans. „Vrouw," zei eindelijk de man, „vandaag moet de bom barsten. Als ik hem heb, kom ik met een vigilante thuis en dan rep je je maar om dien schoenenrommel op straat te werpen. Als ik de deur binnen ben, mag er geen enkele slof meer in huis zijn." Onderweg kon de man niet nalateD, in de vol heid van zijn geluk, bij al zijne vrienden eens aan te loopen om hnn goeden morgen te wenschen. Toevallig hadden al die vrienden een tapperij en ons schoenlappertje kwam in vrij opgewonden stemming bij den collecteur, die hem reeds op wachtte met de tijding dathij een niet had. De arme man 1 Wat zon hij doen Naar huis gaan Eene slechte tijding wordt altijd vroeg ge noeg vernomen. Als zoo meermalen ging hij dus zijn leed bij de bovenbedoelde vrienden verzetten. Ein delijk maakt hij zich gereed om zijne vrouw de tijding te brengen, doch daar het evenwicht hem wat zwaar te bewaren valt, struikelt hij en ver stuikt zijn voet. Een politie-dieaaar ontfermt zich over den ge vallene en neemt hem mede naar het bureel, waar zijn voet verbonden en verder besloten wordt, den man per vigilante naar zijne woning te brengen. Nauwelijks echter verschijnt er hot rijtuig om den hoek van het smalle steegje waar zijoe woning ie, of zijne vrouw staat reeds vol oDgeduld op hem te wachten, en volvoert het bevel van haar man. De ontnuchtering was al te wreed. De man wordt te bed gebracht en moet eenige weken het gebruik zijner ledematen misseD. In die gedwongen rust had hij ruimschoots gelegenheid om over het wis selvallige der fortuin na te denken. Van de loterij heeft hij thans genoeg; hij zal op andere wijze zijn inkomen zoeken te vermeerderen en na lang be raad besluit hij zijn inboedeltje te verzekeren en dan den boel in brand te steken. Zoo gezegd, zoo ge daan De buren, die echter spoedig onraad bespeur den, waarschuwden de politie en de man heeft zich thans niet verder om zijn onderhoud te bekommeren. De politie gaf hem vrij logies. Voor het gerechtshof to Amsterdam stond gisteren terecht Jacob De Moor, arbeider uit Haarlemmermeer. Op 19 December 1883, voor den kantonrechter te Haarlemmermeer als getuige in een jachtdeliot gehoord, had hij, onder eede, eeno verklaring tot ontlasting van den beklaagde afge- Vgd, maar was toen onmiddellijk als verdacht van valst *1® ^ai"gen,s 10 hechtenis geuomeD. Zijne ver klaringen" Farea toch lijnrecht in strijd met die der andere ?an wie hlJ vroeger juist het omgekeerde had gezegd, als nu. Hij bekende dan ook nog dienzelfden dag dat hij voor den rechter onwaarheid had gesproken, en daartoe vooraf van den beklaagde f 5 ontvangen had. Thans te dier zake, voor het Hof voornoemd, terechtstaande, bleef bij zijne bekentenis volhouden, waarop het Openbaar Ministerie, bij monde van den advocaat-generaal, mr. Jolles, 3 maanden celstraf eischte. De verdediger echter, mr. D. Simons, wees op enkele verzachtende omstandigheden en drong aan op lichter straf. Het Hof bepaalde daarop de uitspraak op 11 Maart a. s. Gistermiddag is in de Hoogstraat te 's-Hage een bejaarde Scheveninger door een 'Ütoig) van d0 Plaats af kwam, overreden, met het noodlottig gevolg dat hem de beide armen wer den gebroken. Hoewel de koetsier bijtijds en lnide riep, heeft de grijsaard, naar het scheen, de waar schuwing niet gehoord. - In de Schoolstraat te Scheveningen viel een voermansknecht van een wagen, terwijl hij bezig was rijshout af te laden; hij brak door den val zijn been. Gisteren werd te Delft door de politie onschadelijk gemaakt eene aldaar ingevoerde partp kalfsvleesch, die als bedorven was afgekeurd. Ter beëindiging van de zoogenaamde Utrechtsche „zaak van eer" - dus niet van het Munsterkerkhof - moet er aldaar niet ver van het Huis ter Weide een doel hebben plaats gehad. Er werd tweemaal geschoten, doch niemand gewond. Heel de stad spreekt er van. Het dnel had plaats tusschen de heeren S. v. V. en baron v. H. v. W., naar aanleiding van een geschil onlangs in eene sociëteit te Utrecht tusschen twee spelers gerezen. Men meldt nit Maastricht aan de „N. R. Crt.": By de joDgste carnavalsfeesten ge beurde het dat een echtpaar de vermakelijkheden 's nachts wilde by wonen, niettegenstaande een kind de mazelen had. Men bracht daarom het kind in een kleed gewikkeld by een zijner vrienden. Toen men het echter 's anderen daagB weer naar huis wilde halen, kon men slechts het lijkje vervoeren. Uit Zatfen wordt aande„Zw. Crt." gemeld dat do aldaar zich in arrest bevindende Gradus Arends bekend heeft met Schepop, die in Duitschland gevangen zit, den moord onder Kaalte gepleegd te hebben. Ook Schepop moet onlangs eene dergelijke bekentenis hebben afgelegd. Naar men verneemt, is de luit. S.,van het 4de bat. 3de reg. infdoor den Raad van onder zoek vrijgesproken. Sedert Zaterdagjl. zijn drie jong e- lieden van de instructiebattery te Arnhem weg- geloopen. In de kerk v a n J o i n v i 11 ed i c h t b y Parijs, werd door 5 boosdoeners brand gesticht. Van de verwarring maakten zij gebruik om de sacristie en het altaar te plunderen. Voorwerpen van waarde zijn door de dieven niet gevonden, aangezien de pastoor die eiken avond placht mede te nemen naar zijne woning. In denzelfden nacht is het postkantoor van Nogent bestolen. Dit gedeelte der omstreken van Parys is trouwens zeer onveilig. In den laatsten tijd is or in verscheidene landhuizen ingebroken. Bij den laatsten storm, zoo telegra- pheert men van 2 dezer, ziju aan de oostkust van Noord-Amerika tal van vaartuigen vergaan en heb ben tien menschen het leven verloren. Te Bolivar, in Noord-Carolina, sloeg bovendien eene sloep om en verdronken vijf personen. Aan de giftmongsters Catherine Fiannagan en Margaret Higgcns, ter dood veroor deeld wegens het vergiftigen van Thomas Higgens, dsn man van Margaret, is Maandag II. te Liverpool het doodvonnis voltrokken. BUITENLAND. Fi-ankryk. In de Kamer van Afgevaardigden stelde de heer Haentjens gisteren voor, om het ontwerp-Ballue be treffende eene belasting naar het inkomen aan de orde te stellen. De minister van financiën, de heer Tirard, ver klaarde dat de regeering elk voorstel tot belasting der rente zal verwerpen. Het verzoek van den hoer Haentjens werd daarop afgewezen. Drie interpellaties zijn ophanden in de Kamer. Morgen, Donderdag, zal de beer Girard inlichtingen vragen over de werkstaking te Auzin; Zaterdag de heer De Lanessan over de zaken van Mada gascar. Maandag eindelijk zal de heer Marius Poulet do regeering interpelleeren over eene onlangs door den prefect van het departement Var gehouden redevoering. Jules Ferry heeft de uitnoodiging om de ont hulling van het Gambetta monument te Cahors bij te wonen aangenomen, maar op zyn verzoek is de plechtigheid van 2 tot 14 April uitgesteld, omdat het Parlement dan vacantie heeft. De prix-Lacaze van 6000 fr. is door de Aca demie van Wetenschappen toegekend aan Cailletet, die er in slaagde zuurstof vloeibaar te maken. Gri*oot>£tiritaniiië. In het Lagerhuis heeft de markies Van Harting- ton gisteravond ook medegedeeld dat generaal Gra ham geen bevel heeft ontvangen, om Daar Trinkitat terug te keereD. De heer Mackenzie, Engelsch commissaris voor Bechnanaland, heeft gisteren zyne definitieve instruct'ën ontvangen en zal op 14 dezer naar Zuid-Afrika vertrekken. Het is niet onmogelijk dat O'Donovan, do welbekende „DaiIy-News"-correspondent, toch nog in leven is. Men zegt dat hij door een der opstan delingen werd verkocht aan een koopman te Darfonr. Hy droeg geen militaire uniform en daardoor be hield hy het leven. Zijn meester behandelde hem goed en O'Donovan schikte zich in zyn lot. Zwitserland. Ook Zwitserland wordt gedwongen maatregelen te nemen tegen de anarchisten. Op verzoek der Oostenryksche regeering heeft de Bondsraad een onderzoek gelast naar de anarchisten-vereeniging „Freiheit", wier president, de smid Kennel, in hech tenis is genomen wegens vergrijp tegen het ge- meene recht. De Madrid8che „Ecopa" meent te weten dat Duitschland by Zwitserland een vertoog zal indienen tegen het verleenen van het asylrecht aan de samenzweerders en nihilisten. Spanje. De minister van fioanciën heeft in den Kabinets raad medegedeeld dat op het door hem a-in te bieden budget voor 1885, het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven zal bereikt zijn. Turkije. Uit Syra wordt gemeld dat de Porte officiëel de benoeming van Halil Rifaat tot gouverneur van Creta (Candia) ontkent. Zij verklaart dat de Creten- zische quaestie een punt van overweging by haar uitmaakt. Dientengevolge vermindert de spanning onder de bevolking van het eiland eu wachten de christenen het besluit der Porte af. Effypte. Volgens de mededeelingen van den correspondent van de „Daily News" is Osman Digna met zijne troepen thans gelegerd te Tamanid, waarheen gene raal Graham tegen hem zal optrekken, omdat de Arabieren de overwinning der Engelschen niet al afdoende zullen erkennen, vóórdat de leider van den opstand zelf is geslagen. Men zegt in het Engelsche leger dat men het verder wel met geringe krijgsmacht kan doen, doch de correspondent is niet van die meening. Tamanid ligt in eene heuvelachtige streek, waar de Soedaneezen moeilijker te bevechten zyn dan in het vlakko void. Osman Digna heeft eene sterke positie en zal dezen keer het uiterste inspannen, want het geldt zijn prestige. In ieder geval zal hij niet vluchten. Eene nederlaag kan hij voor zyne volgelingen uit leggen als eeue straf Gods voor hunne zonden, maar eene vlucht stelt zijn invloed op de troepen in de waagschaal. De Engelschen vinden dus nog hard werk voor zich. Telegrammen. SOEAKIM, 4 Maart. Berichten uit Yeddah mel den dat de Turksche regeering aan de kooplieden aldaar, op straffe van drie jaren gevangenisstraf, verboden heeft koopwaren naar Soeakim uitte voeren. Dagelijks wordt de terugkeer der troepen ver wacht. Een groot aantal rebellen zijn op zeven mijlen van Soeakim vereenigd. Do bevriende stam men zyn hier nog niet aangekomen. Osman Digna vervolgt hen zooveel mogelijk; hij wil hen dwingen zich aan zyne zijde te scharen. (Des avonds). Door een Egyptisch stoomschip zyn hier uit Tokar 700 vluchtelingen, mannen, vrouwen en kinderen, aangebracht. Uit de Engelsche pantserschepen werden 300 zeesoldaten ontscheept. Het garnizoen te Soeakim bestaat thans uit 650 zee soldaten en 500 man Egyptische troepen; deze laatsten evenwel zullen spoedig naar Caïro terug gezonden worden. Het algemeen gevoelen is hier

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2