LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7378. Donderdag 6 Maart. A0. 1884. -JLvoncI-eclitie. PRIJS DEZER COURANTS r Leiden per 8 maasden.llll'.f L10. per post1.40. Abcoderlfike Nommerc.a 0.05. Deze Cenrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- ea Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIE*: T«tB 18 regelf 1.05. Iedere regel meer 0.17^ Groolere letters near plaattrnimte. Voer het met ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Ofüciëele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van de firma VAN HARTROP ZOON, alhier gevestigd, houdende verzoek om vergunning tot uitbreiding van hare fabriek in wollen stoffen door de plaatsing van een tweeden stoomketel in het perceel aan het Galgewater "Wijk I No. 22; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 4875 (Staatsblad N°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den I9den Maart aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. •5 Maart 1884 E. KIST, Secretaris. LRIBEN, 5 Waart. Zeer velen hadden zich hedenmorgen op den doodenakker aan de Groenesteeg vereenigd om een taatsten afscheidsgroet te brengen aan wijlen onzeu geachten stadgenoot den heer J. M. E. Dercksen. De lijkbaar was met vijf fraaie kransen bedekt, waarvan vier nit levende bloemen bestaande. Geheel onder don indruk van het plechtige des oogenbliks, bracht allereerst ds. C. G. Chavannes namens de Waalsche gemeente eone weemoedige hnlde aan den overledene, in wien zijne kerk zoo veel verloor. Edel van karakter, was hij mensch en christen beiden. Heeft in het particuliere zijn -dood een leegte veroorzaakt, ook in het openbaar leven, ook in de maatschappij zal zijn heengaan diep gevoeld worden. Do herinnering aan hem zal eohter blijven bestaan. Welke waardige plaats de heer Dercksen onder zjjne medeburgers innam, daarvan gaf de heer De Fremory als oudste wethouder bij afwezigheid van den burgemeester, die door andere ambtsplichten verhinderd was aan deze groeve tegenwoordig te zijD, eene korte, maar des te meer van waardeering getuigende schets. Sinds 15 jaren was de overledene lid van don gemeenteraad. Allen kunnen het getui gen in welk een ruime mate hij de belangen be hartigde zijner geboortestad, welke hem immers zoo lief was. Ook zijne talrijke geschriften en ont boezemingen zijn daarvan de bewijzen. Aan anderen staat het ter beoordeeiiDg welke verdiensten hij daardoor ook op letterkundig gebied had. Die op maatschappelijk gebied waren vele - en weldoen deed hij ook waar bij koD. Steeds zal men aan hem denken. Onze vroegere stadgenoot, de hoer D. F. Van Heyaf, thans te 's-Hage, voelde, na de reeds ge brachte hulde, behoefte ook als vriend daaraan iets toe te voegen. Liefde voor onze nationale letter kunde had hen samengebracht. Ieder uur dat Dercksen van zjjne beroepsbezigheden kon afzon deren, wijdde hij daaraan, en wel mot zulk gelukkig gevolg dat kon getuigd worden dat hij een der verdienstelijkste, een der waardigste beoefenaars er van was. Toen spr. door oen ernstige oogkwaal werd getroffen, kwam Dercksens ware vriendschap eerst recht uit. Ook dit zal bij nimmer vergeteü, en moge daarom en om nog zooveel meer de door den overledene gedurende zijn leven beoefoDde poëzie, thans voor hom de poëzie der onsterfelijkheid zijn geworden. Hij raste zacht! Door een der familieleden, dr. Yan Praag, uit Oudewater, werd namens de betrekkingen van den overledene, dank gezegd voor de ook te dezer plaatse betoonde deelneming. Het bovenlokaal van de Stadszaal was gis teravond vrij goed bezet door hen die waren op gekomen ter bijwoning van het aangekondigde con cert, door mej. Martha Pfeiffer en de heerenG.A. Michelsen en Arnold Spoel op hunne kunstreis door ons land ook hier te geven. Eerstgenoemde voldeed door haren lieven, een- voudigen, maar somwijlen zóó meesleependen zang dermate dat zij niet enkel na Rossini's „La danza" en Tanberts „Marznacht" in antwoord op de daverende toejuichingen van het vol enthousiasme zijnde publiek een liedeken van hoe men ijzer gloeiend smeedt ten beste gaf, maar dat baar ook na een duo mot den heer Spoel een bouquet werd vereerd. Ze is eene lieve verschijning, die met haar prachtig sopraan-geluid der componisten arbeid tot zijn recht doet komen. "Werd zij in de tweestemmige voordrachten op flinke wijze ter zijde gestaan door genoemden heer Spoel, in diens voordrachten alleen toonde hij als baryton-solist niet minder verdiensten te bezitteD, welke door de aanwezigen dan ook mede zeer werden gewaardeerd. Hij is een concert-en blijkens het programma ook een opera-zaüger, dion we, al heeft hij, evenals de beide andere medewerkenden, zijn zetel te Berlijn opgeslagen, met eere tot onzen landgenoot mogen rekenen. Niet onverdienstelijk kweet hij zich ook in eeu paar nommers van het piano-accompagnement. Het overige gedeelte van het programma aan dit instrument gewijd, werd vervald door den heer Michelsen, die wel bewijzen van een buitengemeene techniek gaf, maar overigens te weinig rekening hield met de beperkte ruimte van het lokaal. Mis schien dat hij daarom in de grooto zaal beter zon hebben voldaan. Daar zou men ook gespaard zijn gebleven van het vrij hinderlijk gedruis, dat zich nu telkens van buiten door de voorbijgaande rijtuigen deed hooren. Aanstaanden Maandag zal Yan Zuylens too- neelspel „'t Is maar een smid" hier voor de tweede maal worden opgevoerd. De rol van den heer Chris- pijn, die te Zwolle opnieuw door een bloedspuwing werd getroffen, zal alsdan worden vervald door den heer Moor. Yolgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Houders werden gedurende de afgeloopen week de óprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch gevraagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden gevraagd tot 777/* pet.de aand. Rijnl. stoomtram gevraagd tot 64 pet. en aangeboden tot 85 pet.de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 105 pet.; de aand. Leidsche Duinwatermaat schappij aangeboden tot 121 pet.; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 200 pet.de aand. IJsel-Stoomtramweg-Maatschappij noch aangeboden noch gevraagd; de aand. Noord-Znid-Hoilandsche Stoomtramweg-Maatschappij gevraagd tot 95 pet. en aangeboden tot 98 pet.; de aand. straatweg en vaart Gouda-Bodegrave gevraagd tot 15 pet.; de aand. studentensociëteit „Minerva" te Leiden aangeboden tot 90 pet.; de obligatiën der geldlee- ning toD laste der gemeente Katwijk aangeboden tot 80 pet. Men schrijft ons uit Noordwijk: „Eene voor dracht, te honden door den heer F. Pantekoek, student te Leiden, was de reden dat eene kleine, doch uitgelezen schare van dames en heeren was saamgekomen iu het „Hof van Holland." Eene niet te lange pauze er afgerekend, hield de heer Pantekoek ons van 8 tot 11 uren zoer aaDgenaam bijeen. Yóór de pauze droeg hij voor „Luarda", van J. Yan Be9rs, en eene novelle „Drie huwbare dochters"na de pauze „Een avond van kunstgenot", van Justus Yan Maurik, en een paar gedichtjes van dr. Laurillard. De heer Pantekoek is geknipt voor Nutalezer. Zijne stembuiging is voortreffelijk, zijne voordracht van verzen uitmuntend. Hij is in staat zelfs diegenen met Yan Beers te verzoenen, die niet met zijne ziekelijke poëzie dweepen, doch aan de prachtige versificatie recht laten wedervaren. De heer Pan tekoek leest een vors voor zooals het behoortmen beeft oogenblikken, dat men meent bezield proza te hooren. Het lichtpunt van de voordracht was „Een avond van kunstgenot". Hier vooral waren actie en stembui ging zoo juist geëvenredigd. We zagen dat tooneel met zijne acteurs van den 26sten rang, afgewisseld door zijne burlesque scènes onder de toehoorders, zoo treffend juist dcor Justus Yan Maurik geschetst. Als ik mij niet had overtuigd dat de heer P. een gaaf gebit had, zou ik gezworen hebben dat hij, evenals die oude juffrouw die hij sprekend opvoerde, de beide voortanden miste. Wo twijfelen Diet of de beer P. zal, waar hij dergelijke voordrachten houdt, overal succes hebben. Wjj hebben ons geamuseerd en we gunnen anderen hetzelfde elders en op anderen tijd." Ter voorziening in de predikants-vacature te Valkenburg, nog steeds voortdurende door het be danken van ds. Beekman te Almberk, is een drietal opgemaakt, waarop voorkomen de heeren A. H. Do Klerk te Weeep, A. Knol te Ter-Aar en E. A. Lazonder te Zegveld. Dezer dagen is te Lisse en in de naburige dorpen eene collecte gehouden voor de weduwe van den onlangs overreden conducteur van den stoomtram. De opbrengst was ODgeveer f 400. Nader verneemt men, dat de berichten van ovatiën, welke men voornemens zou zijn aan den oud-minister, mr. Modderman, bij zijn terugkomst te 's-Hage to brengen, zeer overdreven zijn. Alleen heeft een 20-tal ingezetenen van Den Haag het voornemen opgevat den terngkeerende aan het spoorwegstation met een handdruk welkom to heeten. De beer Modderman wordt aanstaanden Vrijdag, te 2 u. 55 m., aan het Rijnspoorwegstation daar ter stede verwacht. De minister van koloniën, de heer Sprenger Yan Eyk, vertoonde zich gisteren voor de eerste maal in de Kamer. De Staatspresident der Zuid-Afrikaansche Republiek was tegen heden 11 uren genoodigd op een déjeuner bij den Prius van Oranje, en de ge- heele deputatie met den heer Beelaerts op een diner om kwart vóór zevenen. Naar wij vernemen, is van een bezoek van de keizerin van Oostenrijk aan ods land bij de Oostenrijksohe legatie alhier nog niets bekend. Daarentegen is het zoogoed als zeker dat de ex-koningin van Napels Theresia, dochter van aarts hertog Karei van Oostenrijk, eenigon tijd alhier zal komen vertoeven. (D. v. 's-Hage.) De heer Rovers, die den nieuwen minister van koloniën naar Holland begeleidde en onderweg met hem de begrooting van Ned.-Indië samenstelde, blijft, volgens de Prov. Gron. Crt., slechts een maand te 's-Hage en vertrekt dan weer naar Insu- linde, om eene loopbaan voort te zetten, die hem verder en hoogor breDgen zal, dan wanneer hij op het Plein te 's-Hage het secretariaat-generaal aanvaardde. De Transvaalsche afgevaardigden komen waarschijnlijk don 17 en 18 dezer te Rotterdam. Het stoomschip „Koning Willem Hl", van Pa- dang naar Amsterdam, passeerde Point de Galle en arriveerde gisteren te Suez. Z. M. heeft benoemd tot lid in den Raad van Nederlandsch-Indië de heeren J. H. Panne- koek, thans algemeen secretaris van het gouver nement van Nederlandsch-Indië, en J. A. De Gelder, laatstelijk hoofdingenieur der 1ste kl., chef van den dienst der Bataviasche havenwerken, thans met verlof in Nederland; - aan A. H. Metelerkamp, met 1 April a. s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Yeenendaal; - op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan: C. Kleyne, als dijkgraaf, en J. Biort, als hqomraad van den

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1