Bohap, de dood van onzen landgenoot nog geenszins als een fait accompli kan worden beschouwd. Vol gent den schrijver zon bet waarschijnlijk zijn dat Schuver gevangengenomen is, tot het Mahomeda- nistno is overgegaan en het bevel heeft ontvangen over eene leger-afdeeling van den Mahdi. Van Znylens ,'t Is maar een smid" werd Zaterdag ook te Zwolle opgevoerd. Gedurende het eerste bedrijf, even vóór zijn optreden in de rol van Andries Bolton, den smid, werd de heer Chris- pijn door eene ernstige bloedspuwing overvallen. De rol van den heer Cbrisprjn moest verder gelezen worden. Ofschoon het geheel der voorstelling daar door natuurlijk leed, liep zij tot algemeen genoegen ten einde. Bij herhaling werden de spelers terug geroepen. Na afloop der voorstelling werd den heer Van Zuylen een lauwerkrans en mevr. Bruyn (zijne Jans) een fraaie bouqnet aangeboden. De toestand van den heer Chrispijn is nog van dien aard, dat zijn vertrek, op aanraden van den geneesheer, tot later is uitgesteld. Blijkens een op 28 Febr. 1884 van den gouv.- generaal van Ned.-Iadië ontvangen telegram, werd de gonvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar gesohat op 970,000 picols. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Tromp", onder bevel van don kapt. ter zee P. Ten Bosch, adjudant van den Prigi) ygn Oranje Jlen lsten dezer j£aap ja Goede Öoéji aan gekomen, kooiende van de Falklands-eilanden. Aan boord was alles wel. De gewone audiëntie van den minister van financiën op G en die van marine op 7 dezer, zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Marseille; de „Gelderlaud", van Java naar Rot terdam, arriveerde dien dag te Frionl. Z. M. heeft, met ingang van 1 April a. s., aan den commies der posterijen van de 4de kl. H. B. Nieuwenhnis als zoodanig eervol ontslag verleend; - benoemd tot telegrafist 2de klasse bij de Rijkstelegraaf K. Cox, thans tijdelijk bureel beambte bij de werken van het Noordzeekanaal- bepaald dat als gedelegeerde van de Nederlandsche Regeering aan de zitting van het internationaal ge neeskundig congres, hetwelk in de maand Augustus dezes jaars te Kopenhagen zal gehouden wordeD, zal deelnemen dr. J. N. Ramaer, te's-Gravenhage; - aan den arts Leon Polewski, geboren te Karmin, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wotteljjke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stipteljjk nakome. Gemengd Nlenws. In deafgeloopen week werden bin nen deze gemeente door mazelen aangetast 121 personen, een cijfer, belangrijk lagor dan dat van de voorgaande week, en zijn 2 personen aan die ziekte overleden, beiden kinderen. De sterfte blijft, in verhouding tot het getal aangetasten, zeer ge ring. In het genoemde tijdvak kwam geen nieuw geval van pokken voor, doch zijn 2 patiënten aan die ziekte overleden. Ben der noginlevenzijndeslacht- offers van de Leidsche giftmengster Tan der Linden, de soldaat die ongeveer zeventien maanden in het militair hospitaal alhier heeft doorgebracht, is thans daarnit ontslagen, niet om weer al3 tamboer bij de grenadiers te gaan dienen, maar omdat hij wegens verlamming daartoe vorder ongeschikt is verklaard. Hij schijnt niet geheel genezen te kunnon worden. Slechts gebrekkig kon hij zich over de straat bewe gen op zijn tocht naar hot station. Op de gisteren te Haarlem gehouden paardenmarkt waren 178 paarden aan de lijn, meeren- deels van inlandsch ras. De prjjzen liepen van f 500 tot f 70. De handel was tamolijk levendig. Zaterdag-nacht is, naar 't „N. v. d. D." verzekert, op een der vele te Amsterdam gehouden bals masques een jongeling door een tot nog toe onbekend gebleven persoon met een scherp werktuig verwond. Hij word naar het gasthuis vervoerd. Naar do directie van den Parkschouwburg bericht, is het daar niet geschied. Te Hilversum is gisteren zokere De G., oen oppassend werkman, die Zaterdag jl. door een geladen houtwagen overreden werd, ten gevolge van de daardoor bekomen inwendige ver wonding overleden. Gistermiddag heeft to Amsterdam een zoon, die beschonken was, zijn vader met een bijl deerlijk gekwetst aan hot hoofd. Do dader is in hechtenis. In het begin van Jannari kwam te Sliedrecht een eerste geval van pokken voor. On middellijk zijn in dat gezin, bestaande nit man, vrouw en 4 kinderen, het jongste kind gevaccineerd en de overige hoisgenooten gerevaccineerd. De man en zijn zoon werden tegen schadeloosstelling te huiB gehouden en het gezin geheel afgezonderd. Het noodige werd hun door tusschenkomst der politie bezorgd. Door deze ernstige maatregelen van het bestuur en den geneeekundigo, is het mogen gelukken de ziekte tot dit geval te beperken. Een brutale diefstal heeft plaats gohad te 's-Gravendeel. Men had er zich namelijk toegang verschaft tot de consistoriekamer der Ned.- Herv. kerk en heeft daarnit zes zilveren avondmaal- bekers, drie Borlijnzilveren schotels en de catechi satiebus met eenig geld ontvreemd. Te Maastricht is een kind van 5 jaren in een ketel met kokend water gevallen en aan de gevolgen der bekomen brandwonden overleden. Aangaande den aan het postkantoor te Breda gepleegden diefstal meldt mén nóg', 2:! aan geldswaardige papieren een som van rnim tienduizend gulden en aan bankpapier ongeveer zeventien duizend gulden ontvreemd is. Onder deze gelden waren vele halfjarige stortingen voor de cadetten der K. M. A., waarvoor 1 Maart de ver valtijd was. Waarschijnlijk zal dit den dief of dieven bekend zijn geweest. Een ingesteld onderzoek aan de belendende perceelen van het postkantoor, naar aanleiding van hot feit dat men 's morgens de eenige deur naar een klein binnenplaatsje open vond, een deur, die men 's avonds te voren, naar gewoonte, goed gesloten had, heeft tot geonerlei ontdekking geleid. Aan de brandkast is geen braak of geweld bespeurd kunnen worden; men vond haar eenvoudig ontsloten. Voortdurend wordt door den officier van justitie oen zeer gestreng onderzoek ingesteld. Deze heeft nu met betrekking tot den diefstal de volgende kennisgeving rond gezonden „Wie in don nacht van Donderdag 28 op Vrij dag 29 Februari iemand ontmoet of gezien heeft in of buiten de stad met een houten bruin kistje, lang 41 centimeter (duim), breed 25 centimeter (duim), hoog 11 contimeter (duim), of wio in dien nacht iemand het postkantoor (bestollersdeur) of directeurswoning (Kraanstraat) heeft zien in- of uitgaan, wordt dringend verzocht zich aau te melden bij den heer rechter commissaris mr. Die- mont, bij den heer officier van justitie of bij den heer inspecteur der posterijen. „Eene belooning van f 50 (zegge vijftig gulden) wordt toegezegd aan hem of haar die eenige aan wijzing doet, welke strekt tot de ontdekking van den dader of de daders vau den gepleegden diefstal." Uit Den Haag wordt aangaande dezelfde zaak het volgende aan de „Amst. Crt." geschreven: „De inspecteur van de posterijen te Breda de heor W. P. Nagel, geeft onmiddellijk per draad van het voorgevallene bij den directeur van het postkantoor aldaar kennis aan zijn chef den hoofd directeur der posterijen alhier J. P. Hofstede, die dadelijk tot hot instetlen vau een onderzoek in loco vergezeld van zijn factotum, den inspecteur J. J. Doifognie6, op den trein gaat zitten, naar Leiden!!! waarom? omdat de directeur van bet postkantoor aldaar ook toevallig Nagel heet. De groote man, de hoofd directeur van hotge- heele Nederlandsche postwezen, verzuimt te doen wat ieder gewoon mensch doet, als hij een telegram ontvangt, dat is, te lotteu op de plaats van afzending. De inspecteur der posterijen voor Noord-Brabant en Zeeland heeft trouwens niets met Zuid-Holland te maken. Toen de heoren op weg zijn ontdekt de inspec teur der posterijen C. Van der Veen de onver klaarbare dwaling van zijn chef, en stuurt onmid dellijk een bode naar het station. Als de bodo op het perron komt, rijdt de trein juist weg. Met ontstelde gezichten komen de heeren bij den directeur van het postkantoor te Leiden aan. De heor A. L. Nagel geeft do verzekering dat hij dien nacht niet alleen rustig geslapen heeft, maar bij het ontwaken in het bezit is bevonden van al zijne aangeteekende brieven, en van den prins geen kwaad weet. De gezichten van beide heeren beginnen eene akelig geheimzinnige uitdrukking te krijgen; zij keeren naar het departement terug, en zijn nog niet bekomen van den schrik. Geen quaestie verdor van eeno reis naar Breda; men blijft te huis. Het onderzoek in loco, dat voor Leiden dringend noodig was, is op eenmaal voer Breda overbodig geworden. Iemand, die met den tegenwoordigen staat van zaken erg ontevreden is, zegt dat dit do schuld is van het nieuwe tarief op de reis- en verblijf rosten, dat zeer weinig geschikt is om dienstijver op groote afstanden op te wekken." Wegons het o n b e v o e g d n i t o e f en en der geneeskunde is do koperslager B. te Namans dorp veroordeeld tot eene maand cellulaire ge vangenisstraf. Alle vier de groote planeten zijn thaos om esn uur of zes - bij helder weer nl. - aan den avondhemel zichtbaar. Westelijk hoog boven den gezichteinder de flikkerende avondster; oostelijk onder het sterrenbeeld der tweelingen Jupiter, die aanstonds wegens het felle schitteren in het oog valt iets naar beneden links de roodachtig stralende Mars en ïd het zuiden, boog bij het zevengesternte en de roodachtige ster Aldobaran, de vierde groote planeet Satnrnus met wit licht. BUITENLAND. FrankrUk. De interpellatie van den heer Giard over de werkstaking der mjjnwerkors van Anzin, is door de Kamer van Afgevaardigden op aanstaanden Don derdag bepaald. Gróvy heeft bedankt voor do uitnoodiging om de onthulling van het monument van Gam- betta te Cahors op 2 April bij te wonen. Generaal Pittió zal hom vertegenwoordigen. Waldeck-Rou6seau heeft de uitnoodiging aangenomen. Prins Victor Napoleon zal na een verblijf te Carlsruhe naar Rumenië vertrekken, en aldaar dienst nemen. Hetzelfde werd vroeger gemeld om trent zijn bezoek aan het Zweedsche hof; daar was het onmogelijk, omdat men door ZweedBch soldaat te worden, genaturaliseerd wordt, en de prins zijne hoedanigheid als Franschman niet verliezen wilde. De Fransohe Academie, uitgenoodigd een harcr leden af te vaardigen ter bijwoning van het derde eeuwfeest der universiteit van Edinburg, 15,17 en 18 April a. e., zal bij deze gelegenheid vermoedoljjk vertegenwoordigd worden door den heer Angier, of door don hertog De Broglie, of door den heor Alexandre Dumas. Te Eordeaux heeft een dagbladredacteur ge duelleerd metden hoofdcommissaris van politie. Nadat beide heeren licht verwond waren gewordeD, de eerste aan het voorhoofd, de tweede aao de bovenlip, verklaarden de getuigen dat aan de eer was voldaan. Duitseliïand. De „Standard" vermeldt de voorwaarden van de nieuwe „triple alliantie", dio te Berlijn tusschea Rusland, Oostenrijk en Dnitschland zou gesloten zijn. Rusland trekt als waarborg zijne troepen torug vau do Duitscho on Oostenrijksche grenB; het om schrijft, duidelijk on stipt, zijne verhouding tot Oos tenrijk in het schiereiland van don Balkanhet waarborgt aldaar het „statu quo" en erkent de positie van Oostenrijk in Bosnië en de Horzego- wina; het belooft Frankrijk niet in „revanche"- planuen te steunenhet verbindt zich tot het onder houden van den vrede in Europa, terwijl de duur der alliantie op vijf jaren bepaald is. Deze alliantie verschilt met die, waarin Italië deelt, daarin, dat zij eukel negatief is, terwijl Italië zich tot actief optreden ingeval van oorlog verbon den hoeft. Rusland wenscht een tijdperk van rust en fiuantiëel herstel; baron Von Giers heeft deze alliantie op zijne geheimzinnige reizen bewerkt. Groot-Britannic. In het Hoogerhuis heeft lord Granville gister avond verklaard dat het gerucht, als zou bevel gegeven zijn tot het onmiddellijk terugtrekken der Engelsche troepen van het kustland aan de Roode Zee, volkomen ongegrond is. Deze verklaring werd met toejuicbiogeu ontvangen. In het Lagerhuis deelde de heer Ashley, in antwoord op eene vraag van den heer Hubbard, mede dat de titel: „Zuid-Afrikaansche Republiek" in de Transvaalsche conventie, niet in zich sluit eenige souvoreiniteit of suzereiniteit over de Kaapkolonie, noch over eenig ander deel vau Zuid-Afrika, buiten de Transvaal. De heer Harcourt zeide dat krachtige maatregelen tegen de agenten der dynamietpartij zijn gelast.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2