Avond - editie. N°. 7377. Woensdag 5 Maart. A#. 1884. PRIJS DEZER COURANTt ?etf* Leiden per 8 meenden1.10. franco per post1.40. ir^iodsrtfjke Nommers.0.05. O^aoiëele Konninsrevin^en. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brenren bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de navolgende per sonen én rechtverkrijgenden, als: aan G. HILLENAAR, tot oprichting van eene varkcnsslac7iterij in het perceel in de Langstraat No. 71; aan T. J. BOTS, tot oprichting van eene bergplaats voor paardenmest in het perceel in de Vestestraat No. 16; aan J. DEVILEE, tot oprichting van eene manufactuur- ververij in het perceel aan de Middelstegracht No. 62. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Maart 1884. E. KIST, Secretaris. L.B2BKW, 4 Waart. Het stoffelijk overschot van wijlen den heer J, M. E. Dercksen zal morgenochtend om elf nren op do begraafplaats aan de Groouosteeg worden ter aarde besteld. Door de Rotterdamsche afdeeling van de Koninklijke Vereenigiog „Het Nedorlandsch Too- neel" werd gisteravond in onzeo schouwburg op gevoerd Ibsens tooneelspel „Een vijand dos Volks," dat door Ida Donker uit het Noorach in onze taal is overgezet. Over het stuk zelf valt weinig to zeggon. Dr. Thom Stockman, geneesheer aan eene badinrichting, komt tot de ontdekking dat het duinwater geheel bedorven wordt doordat er schadelijke deeltjes in werden opgenomen. Aanvankelijk is men zijne meeniug zeer toegedaan, doch zijn oudere broeder Peter, die burgemeester der badplaats is, weet te bewerken dat de redactie van „De "Wildes Volks" van zionswijze verandert en zich geheel tegenover den dokter stelt, niettegenstaande beiden zeer goed weten dat de geheele badplaats daardoor met onder gang wordt bedreigd. Na het honden eener volksvergadering, waarin dokter Stockman de zaak zou bekend makeD, wordt deze door valsche voorstellingen zóó aan het volk voorgemeld, dat men hom eindelijk voor een „vijand des volks" uitmaakt. De ruiten worden bij hem ingeworpen en met moeite komt hij door het volk naar huis. Nu ontvalt hem alles. Door de waarheid te verkondigen, is hij in ODgenade gevallen en nog denzelfden dag wordt hem zijn ontslag gegeven. Zijne dochter krijgt mede ontslag als onderwijzeres en de zeekapitein Horster, die voor de volksver gadering eene zaal van zijne woniDg had afgestaan, deelt in hetzelfde lot. De huisheer zegt dr. Stockman tot overmaat van ramp de huur op, en als niet de kapitein zijne woning had aangeboden, zou hij met vrouw en drie kinderen geheel op straat gestaan hebben. De waarheid had dus voor de publieke opinie moeten zwichten en ten slotte komt de dokter tot het besluit dat de sterkste man is hij die alleen staat. Of het stuk bij allen in den smaak is gevallen, valt zeer to betwijfelen. De hoer J. Haspels vervulde meesterlijk de rol van dr. Stookman. Het zal dan ook velen genoegen gedaan hebben dat hem aan het einde een prachtige krans werd aangeboden. Daaruit bleek opnieuw dat hij „een vriend des volks" mag genoemd worden. Misschitn geschiedde de aanbieding bovendien nog wel naar aanleiding van het onlangs door hem gevierde 25-jarig jubilé. Ook de heeren D. Haspels als Peter Stockman, Jan C. De Vos als redacteur en Rosier Faassen als de „otter" werden zeer be wonderd. De overigen hadden slechts rollen van meer ondergeschikten aard, welke echter zeer goed werden vervuld. Var. dit tooneelspel verscheen bij den heer A. Btwsing te 's-Gravenhage de Nederlandeche uitgave, 1 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zod- en Feestdagen, uitgegeven. welke zich door duidelijken en netten druk ken merkt. Van het oorspronkelijke werk werden in Scandinavië binnen li dagen 10,000 exemplaren verkocht. Ook prof. Cobet al bier is door de Edinbnrg- sche universiteit honoris causa benoemd tot doctor in de rechten. De heer A. P. M. Van Oordt alhier is benoemd tot gewoon lid van het Utr. Historisch Genootschap. Blijkens het Nederlandsch muzikaal tijdschrift „Caeoilia" werd den 22sten Februari in de Stads- zaal alhier door do Leidsche afdeeling der Amster- damsche Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst een coacert gegeven, waaromtrent de heer V U. P. in genoemd blad verslag geeft. Tot zijn leed wezen kan hij daarin niet vermelden dat velen er van waren komen profiteeren: „de zaal was slechts uiterst matig en de gaanderij bedroevend slecht bezet; zeker weinig opwekkend voor een koor, dat zijn best doet, en voor den diretteur, die om zijne goede zorgen en voor zijne hegel-iding der solo voordrachten aanspraak kan maken op onze erken telijkheid Bedroevond is zulk eene opkomst zeer zeker; maar men kan er onze stadgenooten geen verwijt van maken. Bij gebrek aan publiciteit, welke de afdeeling aan hare uitvoeringen toch dient te geven, blijven deze bij de moesten ten eenenmale onbe kend. Natuurlijkerwijze blijven de evolgen dan óók niet uit. Gedurende de tweede helft der maand Jan. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden M>j. Van 't Riet, Alfen; A. Nieuwenhuizon, "W. Christiaanse, "W. Duffmer, mej. Diest Lorgion, A. Smit, mej. J. Vermeer, B. GraefF, Amsterdam; miss B. Uitenbogardt, Arnhem; J. B. Broeksma, wed. G. B. Lintvcld Lustenbarg, Breda; W. Stoop, Staal, moj. C. Van Gigch, J. C. Creut, J. v. d. Reijdeo, C. Jaspers, 's-Gravenhage; A G. Huykes, Groenloo; mej. Michelsen, Leiden; H. Boot, Voor hout. - Briefkaarten: mej. J. A. H. Albert, Am sterdam M. Amersfoort, Arnhem"Weeber, onbekend. Verzonden geweest naar Amerika: J. Bogerd, Nieuw-York. - DuitschlandGebr. Fritze, Lichten- 8teinLouise Van Salomy, Meram. - Engeland: Arie Van den Eykel, Londen. - Frankrijk: A. Hunzeker, Champagne; Agnot et fils, Parijs. - Oost-Indië: wed. Severing, Soorabaia. - Italië: Rezia Lopio, Milaan. Aan het departement van marine werd heden aanbesteed de levering van 2000 liter jenever. Het minst was ingeschreven door den heer A. F. Hop man te Leiden a f 70.98 per heet. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Sassenheim is benoemd mej. J. C. Corpo- raal, thans als zoodanig werkzaam te Krommenie. De oud-minister van justitie, mr. Modderman, is gisterochtend uit Wiesbaden vertrokken on wordt morgen te 's-Hage terugverwacht. Naar men verneemt, zal de vice-admiraal jhr. J. H. Van Capellen, adjudant-generaal der marine van den Koning, optreden als chef van het Militair Huis des Konings, en zal de betrekking van tweeden chef niet weder vervuld worden. De Transvaalsche deputatie bezichtigde gister namiddag de vergaderzaal der Eerste Kamer en de bibliotheek. Een langdurig bezoek bracht het ook aan het diaconie-weeshuis der Ned.-Herv. gemeente te 's-Hage. Bij het verlaten van dat gebouw werden den Transvalors nogmaals de Tranvaalsche en Neder- landsche volksliederen nagezongen. De deputatie bezocht tevens het geneeskundig gesticht voor minderjarige idioten. Dof avonds werd haar door de jongens der PRIJS DEB ADYERTENTIEN: ▼tl 1—6 regel» 1.0». Iedere regel meer O.lTfc Groot* re lettor» n*»r pleetoraimte. Voor het inceisee- ren boiton de »t*d wordt f 9.10 berekend. hoogere burgerschool oene warme ovatie gebracht. De Transvaalsche en Nederlaudsche volksliederen klonken vroolijk door de luoht en luide werden daartusscben de hoezees gehoord. De heeren Kruger, Smit en Du Toit vertoonden zioh herhaaldelijk op het balkon en wnifden met de hoeden. Een groote opgewektheid heerschte onder de menigte, die van de ovatie getuige was. Do heer W. F. Treub, directeur van het hois van burgerlijke en militaire verzekering te 's-Hage, is gistermiddag in het gebouw van het kanton gerecht, alwaar hij zich met den vice-president der commissie van administratie der gevangenis over ambtsaangelegenheden onderhield, door een beroerte getroffen en nog vóór het vervoer naar zijne woning overleden. Hij was oen ijverig en nauwgezet ambtenaar. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 1 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 4,102,884.84 en bij de betaalmeesters f 2,422,211.49te zamen f 6,525,096.33'/,. Morgen, Woensdag, zal het 200-jarig bestaan van het hofje van Beresteyn te Haarlem feestelijk worden herdacht. Des morgens zal die merkwaardige dag kerkelijk worden gevierd, en door de zorgen van heeren Regenten zullen de bewoonsters des avonds feestelijk worden onthaald. Zondag daarop volgende zal aan de bewoonsters van het genoemde hofje een maaltijd worden aangeboden en zij zullen in de ge legenheid worden gesteld om den avond verder ge noeglijk door te brengen. De bewoonsters van het er naast gelogen hofje van Spoorwater zullen dien- dag als gasten worden genoodigd. Het theoretisch tandheelkundig examen is met gunstig gevolg afgelegd door de dames Rosalie en Henriette Yan Gel deren, dochters van den heer M. Yan Gelderen fils, te Amsterdam, zijnde de eerste Hollandsche dames die zich voor dit examen hebben bekwaamd. De eerste pedel van hot Utrechtsche studen tencorps, de heer Philippi, hoopt binnenkort den dag te herdenken, dat hij vijftig jaren pedel is. De tegenwoordige studenten zullen dezen dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan. En ook van do oud-studenton zal de oude vriend zeker vele bewijzen ontvangen, dat men zich zijner gaarne gedenkt. Uit het verslag over het ontwerp tot ont eigening voor den aaoleg van een kanaal van Amster dam naar de Merwede (gedeelte van de Oude Vecht te Nichtevecht tot de sluis tot scheidiDg van Vecht en Vaartschen Rijn, bewesten Utrecht) blijkt dat de commissie van rapporteurs van oordeel is dat door de gewisselde schriftaren de openbare beraad» slaging over het voorstel genoegzaam is voorbereid. De fabriek van verdunrzaamde levensmiddelen van den heer Willem Sepp is geen onbekende. Ieder herinnert zich ongetwijfeld de fraaie en rijk gesor teerde inzending van dien nijveren fabrikant op de Am8terdam8che Tentoonstelling. Minder bekend ia misschion echter dat die fabriek een zoo gewichtig aanhangsel is van do vrije kolonie Frediksoord der Maatschappij van Weldadigheid, die dezer dagen zoo zeer tor sprake is gekomen. De welvaart van deze fabriek, die van de vrije kolonisten de pro ducten opkoopt en verwerkt, bevordert in kooge mate ook de welvaart der kolonie. Uit Maastricht wordt gemeld dat de president der rechtbank aldaar, mr. Gordon, gevaarlijk ziek ligt en men voor zijn behoud vreest. Tor aanvulling van het vorig bericht omtrent den Afrika-reiziger J. M. Schaver kan dienen dat volgens een schrijven van den heer Insinger, ge dateerd uit Luxor (Egypte) en gericht aan den secretaris van het Ned. Aardrijkskundig Genoot— LEIDSOH DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1