LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7376. Dinsdag 4- Maart. A0. 1884. Eerste Bind. Avon cl - editie. PBIJS DEZER COÜBANTs tëscr Leiden per 8 maanden1.10. Fveiwo per post.1.40. Afsrcderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIES: Taa 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iuei reu buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Bit v«mmcr bestaat uit TWEE BLADEN. /Mciëelo Ken nlst^etrintfea» Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden op Donderd&g 6 Maart 1884, des namiddags te halfdrie. f'ifntm ter behandeling 1°. Benoeming van een derden onderwijzer aan de Jon gensschool 1ste klasse. (301 S0. Idem als voren van een tweeden onderwijzer. (30). 3°. Idem van eene derde onderwijzeres aan de Meisjes school 2de klasse. (33) 4°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1883, der Bank van Leening. (28) 5°. Idem als voren van het Gereformeerd Minne- of Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (28) 6V Verzoek tot plaatsing van een gedenkteeken voorden overleden Adjudant-onderofficier der Schutterij. (29) 7°i Idem van M. Splinter om een brug te leggen over de Heerensingelsloot. (31) 8°. Idem van het Bestuur van den Marendijkschenpolter, om eene uitloozing te maken door den Stations weg. (31) O®. Idem van de Wed. Van Iterson, om eene loozing te leggen naar de Zijlsingelsloot. (32) ■50°. Voordracht tot aanvulling van art. 17 van het Regle ment van Orde voor de vergaderingen van den Ge meenteraad. (34) LEIDEN, 3 Maart. Aan den gemeenteraad wordt door B. en Ws. voorgestold om art. 17 van het reglement van orde voor do vergaderingen van den gemeenteraad met de volgende bepalingen aan te vallen: „Wanneer de motie strekt om een aan de orde gesteld onderwerp tot eene volgende vergadering te verdagen, dan wordt zij, bij staking van 3temmeD, geacht te zijn verworpen." De commissie voor de huishoudelijke verordenin gen is echter van oordeel dat de Raad niet met het oordeel van B. en Ws. moet medegaan, op grond dat zij betwijfelt of de Raad wel bevoegd is dergeVjke nieuwe uitzonderingen, welke lijnrecht in strijd zijn met de Wet, in te voeren. Het adres, hetwelk tot onzen minister van binneulandsche zaken zal worden gericht betreffende maatregelen, te nemen tot behond van den invoer van slachtvee uit Nederland in Engeland, ligt voor belanghebbenden ter teekening in het café Noë aan de Beestenmarkt alhier, van bedeö, Maandag tot en met Vrijdag aanstaande. Zij die de Vrijdag ge houden vergadering hebben bijgewoond en de pre sentielijst teekenden, worden eveneens tot ondertee- kening uifgenoodigd. Het adres vindt men in zijn geheol meegedeeld in het bij dit nommer behoorend tweede blad. Op eene vergadering van het Leidsch Stu dentencorps werd Zaterdag-avond besloten om een adres van sympathie te zenden aan de Transvaal sche deputatie en haar uit te noodigon tot een be zoek ook aan Leiden. Haar zal dan vanwege het Studentencorps een banket worden aangeboden. Bij hare aankomst alhier zal eene eerewacht van stu denten te paard de deputatie aan het station af wachten en haar verder begeleiden. Gedurende de maand Febraari van dit jaar is de Kweekschool voor Zeevaart alhier met een 24-tal jongens vooruitgegaan. Hun aantal aldaar bedroog- den laatsten dier maand 258. Hcdennamiddag ontvingen wij per Franscho mail, via Napels, de Indisohe bladen van 30 Janu ari, nadat gisteren die van den 24sten tot en met den 29eton per Nederlandsche mail, via Marseille, waren aangekomen. Bij de heden gehouden openbare verkooping VAD cokes in partijen van 1000, 500, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 310, 160, 34, 17.50, 3.70 en 1.90; de laagste 300; f 160, 34, 17.50, 3.50 en ƒ.1.80. Voor de Maatschappij van Weldadigheid was tot 29 Februari outvaugen een bedrag van pi. m. 32,700. To Wassenaar werd/* 234.66 gecollecteerd. Het banket, Zaterdag-avond door de residentie aan de Transvaalsche deputatie aangeboden, was even schitterend als gezellig. De groot© eetzaal in het „Hotel den Oaden Doelen" was in een ware feestzaal herschapen. De Transvaalsche en Neder landsche wapens in vlaggentropeeën weerkaatsten in de met groen omlijste spiegels, en de tafels waren zóó geplaatst, dat eigenlijk ieder mede in den kriog zat. Een kleine 100 gasten, waaronder de Kamer leden Wintgens, Keucbenins, De Bruyn Kops en Schaepman, waren er bijeenvloot en leger, letteren en kuDst waren er vertegenwoordigd. Terecht mocht dan ook herhaaldelijk geconsta teerd worden, dat dezen avond een nationale holde werd gebracht aan het Transvaalsche driemanschap, dat aan de hoofdtafel werd geflankeerd door den burgemeester mr. Patijn, prof. De Vries, dr. Schaep man, vice-admiraal Uhlenbeck, jhr. mr. Beelaerts Van Blokland, generaal Netscher en vele anderen. Het maal zelf was door de zorgen van den heer Van Santen zoo keurig mogelijk en de commissie voor het feestmaal, de heeren jhr. mrs. W. M. De Brauw en H. Van Hogendorp, had gezorgd voor een echt Hollandsche lijst der spijzen. Toen het oogenblik von toosten was aangebro ken, volgden de feestdronken elkaar onafgebroken op, eD, merkwaardig, in alle klonk een echt na tionale en tegelijk humoristische toon. De officiëele eerste dronk op den Koning werd door den burge meester mr. J. G. Patijn iDgeeteld, die er onmid dellijk aan verbond eon keurige hulde aan de Zuid- Afrikaansche Republiek en het Driemanschap. Een gloedvolle rede van prof. De Vries op de Nederlandsche taal, die in Zuid-Afrika een nieuwe toekomst tegemoet ging, werd, nadat mr. Star Naman op Dn Toit, den bevorderaar van het on derwijs, had gedronken, door deze op geestige wijze beantwoord. Hij toonde daardoor zijn zucht om het Nederlandsch een eereplaats te verzekeren nog onverzwakt te koesteren. Vooral en dat denkbeeld vond grooton bjjval hoopte hij dat de Zuid-Afrikaansche studenten voortaan in Neder land, in plaats van in Engeland, hunne opleiding zouden gaan genieten, waarvoor hij zijn uiterste best zou doen. Mr. Coninck Lieftink nam het voor onze voorvaderen op door zijn betoog, dat Neder land niet do Kaap had losgelaten, maar dat deze van ons was afgescheurd. Het kohier van den hoofdei ij ken omslag der Hervormde gemeente van Zoetermeer en Zegwaard is voor hot jaar 1884 vastgesteld tot een bedrag van 459. Door bet gemeentebestuur van Nienwveen is aanbesteed de levering van 12- a 15,000 stuks straat keien. Minst inschrijver was F. Bodson te Nijme gen voor 50.50 per duizend, aan wien de leve ring is gegund. Ook prof. Donders te Utrecht is door de Edinburgsche universiteit honoris causa benoemd tot doctor in de rechten. Graaf Dumonceau, chef van het militair hnis des Konings, is te 's-Hage overleden. De toestand van den heer Van Nispen Tot Sevenaer, lid der Tweede Kamer, is weder min der gunstig. Naar do „N. R. Crt." verneemt, is de heer H. A. De Groot, directeur van financiën van Ned.- Indië, op zijne terugreis naar het vaderland, te Marseille overleden. De Haagsche correspondent van de „Midd. Ct." heeft reden om te meenen dat alles wat voor de invoering van het Wetboek van Strafrecht noodig is, reeds is afgewerkt en het Departement heeft verlaten. Door den minister van oorlog is bepaald dat gedurende de aanstaande zomermaanden weder of ficieren en onderofficieren van het wapen der in fanterie zullen worden gedetacheerd bij de Normaal- Schietschool en bij hot corps genietroepen, tot het bgwonen der practische oefeningen dezer corpsen. In de verschillende garnizoensplaatsen, waar bereden en onbereden wapenen vereenigd zyn, wor den, evenals ten vorïgen jare, weder groote vo&r- jaar8-manoeuvres gehouden. Het stoomschip „Limburg", van Java naar Rotterdam, passeerde Zaterdag Wight; de „Sama- rang", van Rotterdam naar Java, vertrok Zaterdag avond van Marseille. De gewone audiëntie van den minister van justitie op 4 on die van den minister van oorlog op 6 Maart, zullen niet plaats hebben. De beroemde gouverneur-generaal van Ned. Indië, do beer Van Rees, zr.n heden te Marseille naar Indië embarqueeren. De uitslag van den te Leeuwarden gehouden nationalen biljartwedstryd is aldus: 1ste prijs R. Bierliog, van Groningen; 2de prys H. J. Buis, van idem, en 3de prijs G. Bylsma, van Bolsward. Het stoomschip „Padang", van Batavia naar Marseille, is gisteren te Suez aangekomen; de „Prinses Amelia" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam via Padang; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Southamptonde „Prinsos Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Port-Saïd 2 Maart en vertrok denzelfden dag; de „W. A. Scholten", van Rotterdam naar Nieuw-York, pas seerde gistermiddag het eiland Wight. O e o NI en wa Gedurende de maand Februari zijn por Leidscheu paardenspoor 16,389 personen ver voerd. De horlogemakersbediende nit Lel den, die zich een serie van horloges door diefstal in zyn dienst of door misbruik van vertrouwen toeeigende, is tot één jaar cellnlaire gevangenis straf veroordeeld. De persoon, die te 's-Hage de doodsbeenderen van paarden trachtte op te graven, dooh in zyn werk door de politie gestoord word, is tot drie dagen celstraf veroordeeld. Men schrijft ons nit Katwijk aan Zee: Schipper KI. Van der Boon, reeder P. Haasnoot Pz., kwam 11. Vrijdag alleen aan wal met een ruime vangst levende visch, waarvoor zeer hooge prijs werd besteed. Hij besomde 250 in 4 dagen. Er werd besteed voor buitenlekschol 17 a 18 per mand, binnenlekschol f 12 a ƒ14 en scharren 7 a 8 per mand; voor bnnschol 0.75 a ƒ0.90 en tong 0.65 a 0.80 per stuk. Den lsten dezer zyn hier 30 bommen aangeko men, welke besomden van 30 tot 240 in 5 a 8. dagen. De visch was tot den avond-afslag nog zeer duur. Er werd besteed voor tarbot 4 a 10, tong 0.25 a 0.60 en rog 0.70 a ƒ1 per stuk; voor buitenlekschol 8 a ƒ11 en scharren 5 a 7 per mand. Donderdag is de timmerman J. W., wonende te Zoetermeer, door het uitschieten van den stok, voorover op het roer zyner schuit gevallen, waardoor zijn aangezicht ernstig werd verwond. Gedurende de maand Februari heb- ben te Zegwaard geene sterfgevallen plaats gehad. Twee soldaten van het 4e reg. inf., te Haarlem in garnizoen, zyn wegens voortdurend wan gedrag mot een briefje van ontslag nit den dienst verwyderd en door de politie buiten do gemeente gebracht. In de yorige maand kwamen toUtrecht 117 gevallen van mazelen en 5 van febrisfyphoïdea voor; do mazelen, die geruimen tyd sporadisch.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1