LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7372. Donderdag Februari. A0. 1884. Eerste Blad. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maandenL10. Frteoo per post.1.40. ürooderl^ke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBUS BEE ABTEBTEHTUUIl Vu 1—4 regeU L08. I«kr« rt|«l nmr 0.!7fc Grootere lettert naar plaatsruimte. Voor het iacmw, ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. it Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Offlciëel© KennisgeringeBu Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van P. VAN EGMOND, wonende alhier, oudende verzoek om vergunning tot oprichting van eene lachlplaals, in het perceel aan de Langegracht No 163; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1876 Staatsblad N®. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd erzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente er visie gelegd is; alsmede dat op "Woensdag den 12den aart aanst, 's voormiddags te elf uren, op het Raad- uis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen at verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, BE KANTER, Burgemeester. Febr. 1881. K KIST, Secretaris. Ko§tclooze inenting met stof afkomstig van het kalf. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter bennis van belanghebbenden, dat gelegenheid bestaat tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie, met of afkomstig van het kalf, voor onvermogenden, in het lokaal der Stadswaag en wel op de volgende dagen, als: Maandag 4 Februari, Maandag 28 April, Dinsdag 12 Februari, Dinsdag 6 Mei, Woensdag 20 Februari, Woensdag 14 Mei, Donderdag 28 Februari, Donderdag 22 Mei, Zaterdag 8 Maart, Zaterdag 31 Mei, Maandag 17 Maart, Maandag 9 Juni, Dinsdag 25 Maart, Dinsdag 17 Juni, Woensdag 2 April, Woensdag 25 Juni, Donderdag 10 April, Donderdag 3 Juli, Zaterdag 19 April, Zaterdag 12 Juli a. s. zoo vervolgens met eene tusschenruimte van achtof als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. Febr. 1884. E. KIST, Secretaris. LëIDEN, 2? Februari. Blijkens het rapport der commissie van fabri- cige bestaan er uit een technisch oogpnnt geen bezwaren tegen de plaatsing van een gedenksteen ter herinnering aan den overleden adjudant-onder officier der schutterij in het voorportaal der Schut- ter8hoofdwacht, zooals door den waarnemenden com mandant namens het corps officieren is verzocht. Uitdienhoofde zou alzoo hot verzoek kunnen worden iogewilligd. Intusschen is bij het collego van B. en Ws. de vraag gerezen of het inderdaad raadzaam kan worden geacht in gevallen als de onderwer- pelijke, vaste gedeDkteekenen op te richten ter her- mnering aan de overledenen. Met de schutterlijke autoriteiten zijn zij ten volle overtuigd van de bijzondere verdiensten van den overledene, terwijl schntterij door zijn overlijden ongetwijfeld een belangrijk verlies heeft geleden en de herinnering aan hem voorzeker nog tal van jaren levendig zal blijven. Desniettegenstaande achten zij het aan be zwaar onderhevig van die waardeering en hoog achting door de plaatsing van een openbaar gedenk- teeken te doen blijken. Zij vreezen namelijk dat wanneer eenmaal met deze wijze van waardeering van overleden verdienstelijke personen een aanvaüg wordt gemaakt, dit voorbeeld in het vervolg navol ging zal vinden en in voorkomende dergelijke ge vallen op de betrekkelijke aanvragen gunstig zal moeten worden beschikt. Bovendien komt het hun voor dat de schntterjj voldoende gelegenheid heeft op andere dan de voorgestelde wijze de nage dachtenis van den heer Baer bij de schutterij in te houden, zoodat zij den gemeenteraad in overweging geven aan den adressant te kennen te geven dat er bezwaar bestaat de gevraagde ver gunning te verleenen. - De commissie van financiën heeft geene be-, kingen tegen de in hare handen gestelde staten Tan af- en overschrijving van de Stadsbank van en van het Gereformeerd Minne- of Arm 3 Onde-Mannen- en Yronwenhnis, alhier, dienst 1883, weshalve zij voorstelt die goed te kenren. Doorliet hoofd van de Jongensschool der lste klasse wordt het voorstel gedaan om den onder wijzer der 3de klasse G. Rükaart, sedert April 1883, en om den onderwijzer der 2de klasse J. Hage, sedert Augustas van hetzelfde jaar tijdelijk in de genoemde betrekkingen werkzaam, definitief te be noemen, met welk voorstel de arrondissements schoolopziener zich vereenigt. Aangezien er ook bij B. en Ws. tegen deze definitieve benoemingen geene bedenking is, geven zij in overweging daartoe over te gaan, voor den onderwijzer G. Rijkaart op eene jaarwedde van ƒ550 en voor den onderwjjzer J. Hage op de bezoldiging van 800 'sjaars. Ook geven zij in overweging vergunning te ver leenen aan M. Splinter om eene losse brug te leggen over de Heerensingelsloot en aan het bestuur van den Marendijkschen polder om eene uitloozing te maken door den Stationsweg, onder de door de commissie van fabricage voorgestelde voorwaarden, doch om afsvijzend te beschikken op het verzoek van de wed. Yan Iterson om eene loozing te leggon naar de Zjjlsingelsloot. Yoor de betrekking van 3de onderwijzeres aan de Meisjesschool der 2de klasse, vacant ge worden door het aan mej. W. H. De Yisser ver leend eervol ontslag, heeft zich na gedane oproe ping slechts cóne sollicitante, mej. A. C. De Yisser, onderwijzeres te Poortvliet, aangemeld, omtrent wie het hoofd der school zeer gunstige inlichtingen heeft ontvangen zoo wat practische bekwaamheid als wat tact betreft om eene talrijke klasse in orde te houden, zoodat hare benoeming aan die school wel gewenscht zou zijn. De schoolopziener kan zich met die voordracht vereenigen, terwijl er ook bij B. en Ws. daartegen geen bezwaar bestaat. Derhalve wordt voorgesteld genoemde mej. De Yisser te benoemen op eene jaarwedde van f 550, vermeer derd met f 100 voor het geven van onderwijs in de Fransche taal. In de bestuursvergadering van het Nut van 't Algemeen, departement Zaandam, is met bjjna algemeene stemmen tot concierge van het Nuts- gebouw aldaar, tevens pedel van het plaatselijk Nut, benoemd de heer Jac. Fris Gz. alhier. Er wordt medegedeeld dat prins Roland Bonaparte aan 's Rijks EtbDographisch Museum alhier nog ten geschenke heeft gegeven een aantal photographieën voor zijne rekening vervaardigd en voorstellende de in den „Jardin d'acclimatation" te Parijs te zien geweest zijnde Kalmukken en Rood huiden, benevens de portretten van de inboorlingen nit onze koloniën, die op de tentoonstelling te Amsterdam zijn geweest; een en ander bestemd voor anthropologische studiën. Het studentengezelschap „üoctrina" stelde onze stadgenooten gisteravond in de gelegenheid den geestigen Franschen schrijver Francieque Sarceyte hooren. Deze had tot onderwerp gekozen Beaumarchais en wel voornamelijk als dramatist. Wie Beaumarchais in zijn veel bewogen loven geweest is, merkte hij op, kan men in elk handboek over Fransche lite ratuur lezen. Beaumarchais heeft eene nieuwe richtiDg gegeven aan de dramatische poëzie. Yroeger volgde men vaste regels, men maakte een kader en hierin wer den de karakters opgesloten. Hij nam een feit uit het leven en werkte dit verder uit; het gevolg hiervan is dat die toestanden natuurlijker en frisscher zijn. De nieuwere dramatisten Scribe, Dumas, Sardou, Labiche en anderen hebben hem hierin nagevolgd. In eene serie voorbeelden uit zijne werken, voor namelijk uit de „Barbier de Seville" en „Le Mariage de Figaro", liet spr. deze behandeling uitkomen. Het is niet mogelijk hier des causeurs immer van geest tintelende beschouwingen weer te geveD. Men moet hem zelf hooren en ook zien. Met hooge be langstelling werd hij gevolgd, ook door de dames. Dank aan het bestuur van „Doctrine" voor de gelegenheid welke 't daartoe zoo beleefd en welwillend had aangeboden. De „Leidsche „Trio-Vereeniging" gaf gisteren hare tweede soirée. Ofschoon dienzelfden avond in de Stadszaal „Doctrine" eene lezing gaf, was de Nuts-zaal toch drnk bezocht. Eene nieuwe soliste deed er zich hooren, nl. mej. A. M. C. Enderlé, nit Brussel, en we kannen met recht zeggen dat zij dien avond zeer veel succes behaalde. Zij wist eene warme voordracht met eene goede techniek te paren, zooals zij allereerst toonde in de „Sonate"' van Grieg voor piano en viool. Zoo wel het Allegro con brio, als het Andantino en Allegro molto vivace werden bijna onberispelijk uitgevoerd. Als we eene aanmerking mogen maken, dan zou ze deze zijn dat de middelsats nit het andantino iets langzamer had kunnen geweest zijn; het effect zou daardoor verhoogd zijn geworden. Ook de heer Striening heeft zijn roem gehand haafd; zijn spel was edel en meesleepend voor 't publiek. Het en3emble-spel was goed, ook wat betrof het „Trio" van Beethoven en de „Balletmusik in sechs Canons" (zu 4 Handen). Al de vijf nummers werden met grooto exactheid en vol gevoel ten gehoore gebracht. "Was het eerste meer bewerkt en moeie- lijker to verstaan, het laatste was zeer gemakkelijk te begrijpen en de passages voor do bovenpartij werden zeer zuiver en zangrijk gespeeld. De inzet van het „Trio" van Beethoven mocht uitstekend heeten, het Largo was in het beginniet geheel en al zuiver, maar deze kleine vlekjes wegen niet op tegen al de andere moeilijkheden welke met zeer veel gemak werden overwonnen; zelfs het laatste gedeelte van het Presto - dat voor de piano partij zeer moeilijk is - werd in een flink tempoen glashelder afgespeeld. Wat den heer F. D. betreft, wij hebben hem in onze stad reeds meermalen op concerten ontmoet,, en steeds heeft hij getoond het publiek aau zich te kunnen boeien door zijn innemend geluid. Ook dezen avond, toen hij de liederen van Henschel voor droeg, was zijne stem onberispelijk; de voordracht was even warm als het gevoel in zijne stem. De Ballade van Liszt en het lied „O glücklichr wer ein Herz gefunden", van Gebhard, werden even talentvol gezongen; zelfs het laatste, dat toch eon eenvoudige compositie is en niet in vergelijking kan komen met de voorgaande, werd zóó goed voor gedragen dat het publiek een da capo wenschte. Zoo komen wij tot de slotsom dat deze tweede soirée uitstekend is afgeloopen en we wenschen den solisten geluk met bet succes dien avond behaald. Vermoedelijk zal de Leidsche Maatschappij voor Toonkunst a. e. Woensdag, den 5don Maart, haar derde concert deD leden aanbieden, waarop zich alsdan zal doen hooren de zoo gunstig bekende Amsterdamsche Orkesivereeniging, onder directie van den heer Coenen. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch gevraagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden gevraagd tot 777/8 pet.; de aand. Rijnl. stoomtram gevraagd tot 64 pet. en aangeboden tot 85 pet.de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 105 pet.; de aand. Leidsche Duinwatermaat- schappij aangeboden tot 121 pet.de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 200 pet.; de aand.' IJ8el-Stoomtramweg-Maatschappij noch aangeboden noch gevraagd; de aand. Noord-Znid-Hoilandsche Stoomtramweg-Maatschappij gevraagd tot 95 pet.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1