DAGBLAD. 7371, Woensdag 27 Februari. A0. 1884. Ayond-editie. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: ?ecr Leiden per 3 maanden,1.10. Grew* per post1.40. Afzw-derlylte Nommers.0.05, Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESt Tm 1—0 regels 1.06. Ieder® regel meer 0.174.' Groetere letters naar plaatsruimte. Voor het incessee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van liet Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de lot dien datum verschijnende num mers gratis. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 28 tot 33 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. S,5SlBEWt 26 Februari. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indiëen Padang, doormid del van bet stoomschip „Noord-Holland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam i3 bepaald op Zaterdag don lston Maart a. 8., des morgens te halfelf. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag morgen om 6,20 bezorgd zijn. Met. inüig leedwezen vernemen we dat de heer J. M. E. Derckseu, notaris en lid van den gemeenteraad alhier, door znlk oene ernstige onge steldheid is getroffen geworden, dat hij in een zeer zorge'ilken toestand verkeort, welke zelfs Het ergste doet vreezen. Voor het brengen van waterleidingen en brandkranen in de kazernogobouwen alhier, waarvan de raming f 6000 bedroeg, zijn bij de heden ge- houdeu aanbesteding ingeleverd 5 geldige biljetten. Minst? -ki chrijver was de heer F. Colson te 's-Hage voor f 4999, terwijl nog was ingeschreven door de heereo: A. Ressenaar alhier voor f 5770, L. Van Es alhier voor 5790, G. "Wilson te 's-Hage voor f 5831.84 en M. G-. Sonders alhier voor 5916. Men kent het doel der Nederlandsche Pon- 8ioenvercenigiDg: de oprichting van een Nederlandsch Werkliedenpensioenfonds te bevorderen en na de oprichting door allerlei middelen de toetreding der werkli den aan te moedigen en te vergemakkelijken. Eer gewichtige stap ter bereiking van dat doel zal worden gedaan op de algemeeno vergadering, die op 1 Maart te Amsterdam zal worden gehouden. Daar toch zullen worden behandeld de ontwerp statuten van het werkliedenfonds en van het waar borgfonds. Morgen, Woensdag, zal blijkens achter staande advertentie de Leidsche afdeeling der Pen sioen vereeniging vergaderen om het mandaat vast te stellen voorde afgevaardigden naar die vergadering. In korte trekken zij herinnerd, cp welke grond- slageu de twee bedoelde fondsen zijn ontworpeD. Er kan drieërlei verzekering worden gesloten: uit keering van een wekelijksch pensioen; uitkeering van eeno bepaalde som bij overlijdenuitkeering van een wekelijksch pensioen benovens uitkeering van eene bepaalde som bij overlijden. In dit laatste geval wordt bij onvoldoenden gezondheidstoestand bij overlijden uitgekeerd het totaal der gestorte premicn met 4 pet. rente 's jaars. Deelnemers kunnen zijn alle personen boven 18 jaar, verzekerden werk lieden (mannelijke en vrouwelijke) boven 12 jaar, terwijl ook op hoofden van kinderen van werklieden eene bepaalde uitkeering bij overlijden kan worden verzekerd. De stortingen kunnen geschieden in eens of bij de weok; de wijze van storting wordt gemakkelijk gemaakt, daar zij kan geschieden door tusschen- komst van verschillende lichamen; staking van stortingen doet het recht niet terstond verloren gaan, maar loidt tot beperking der uitkeeringen. Er is een maximum bepaald voor het pensioen of de uitkeering: namelijk 14 en 1000. Wie voor een pensioen verzekerd zijn, hebben het recht hun pensioen te verschuiven om het bedrag te verhoogen, of om pensioen aan te vragen voor minder bedrag, dat na overlijden voor het geheel of voor de helft overgaat op den echtgenoot. Hot doel van het waarborgfonds is do verbinte nissen van hot werkliedenfonds te waarborgen. Daar uit worden mogolijko nadeelige saldo's gedekt en wordt het uit de voordeelige saldo's te vormen zekerheidsfonds zoo Doodig aangevuld; overigens zal het worden aangewend om naar zekere regelen de pensioenen te verhoogen. Dit fonds zal worden gevormd nit jaarlijkeche bijdragen, giften, inschrij ving op aandeelen, inschrijving eener som op het Grootboek ten name van het fonds. De beide laatste middelen worden ten bate van het fonds aange sproken, als de beide eerste niet toereikende zijn om de premiënreserve on het zekerheidsfonds van het pensioenfonds aan te vollen. Pensioenfonds en waarborgfonds worden dcor ver schillende bestaren beheerd, beide onder toezicht van het hoofdbestuur der Nederlandsche Pensioen- vereeniging. Mej. E. A. Yan Dijk te Leiden komt voor op do aanbevelingslijst voor onderwijzeres te Deventer. De bisschop van Haarlem hoeft den heor Poelhekke, kapelaan der H. Petruskerb alhier, benoemd tot kapelaan der Kathedrale kork van Haarlem. Het 19 heden de 100ste geboortedag van den voortreffelijken geleerde Elias Annes Borger, een dag, die in zijne geboorteplaats De Joure niet on opgemerkt voorbijgaat. Reeds in 1807, toen hij tot tbeologiae doctor promoveerde, wekte bij de bewondering der go- oefendste theologen en literatoren door zijne disser tatie over den brief van Paulus aan de Galaten. Dit geschrift was dan ook de aanleiding tot zijne aanstelling als lector in de Gewijde uitlegkunde aan de Leidsche Hoogeschool, waaraan hij in 1813 als buitengewoon en in 1815 als gewoon hoog- leeraar optrad. Behalve door onderscheidene redevoeringen en geschriften op het gebied der klassieke letterkunde, waarvan velen werden bekroond, heeft Borger ook als kanselredenaar groote vermaardheid verworven. In het huiselijk leven heeft Borger veel leed ge kend. Tweemalen gehuwd, verloor hij beide keeren zijne geliefde gale reeds binnen het jaar. De dood der laatste, Cornelia Scheltema, deed hem het wee moedige gedicht „Aan den Rijn" schrijven. Hij overleefde zijne tweede gade slechts kort. Den 12den October 1820 volgde hij haar in het graf. In de woning van den gezant der Fransche Republiek, den heer Legrand, bewoog zich gister- namiddag tusschen 3 en 6 uren een talrijke schare van kinderen van de meest aanzienlijke Haagsche ingezetenen, allen genoodigd op een gekostumeerd kinderhal, hetwelk de heer en mevrouw Legrand voor hun gezin hadden laten organiseoren. Eerst schonk professor Henri uit Brussel het jeugdige gezelschap een aangenaam uurtje met eene vertooning zijner gunstig bekende marionetten, en daarna begon de bal-maequé-pret, waarbij lustig gedaost werd door paartjes in de allerbevalligsto pakjes uitgedost. Onder de bonte mengeling van jeugdige bezoekers trokken vooral de aandacht de sneeuwwitjes, roodkapje met den wolf, pages, een Scbeveninger met vrouw enz. De meeste gezanten der te 's-Hage vertegen woordigde vreemde mogendheden waren, onderschei dene met dames, getuigen van deze allervermake- lrjkste kinderpartij. De collecte ten behoeve der Maatschappij van Weldadigheid heeft te Leiderdorp opgebracht f 74.521/,. De rustend-landbouwer G. Beyen Gz. heeft een legaat van f 1500 vermaakt aan de algemeene armen van Bodegrave, zijne geboorteplaats. Do Koning is gisteravond om zeven uren nit Soestdijk te 's-Gravenhago teruggekeerd. Yan Prinses Hendrik heeft de Maatschappij van Weldadigheid, door bemiddeling van den voor- zitter-commi88aris, jhr. mr. J. K. W. Quarles Van Ufford, te 's-Gravenhage, eene gift van f 100 ontvangen. Naar het „Vad." verneemt, is de nieuwe Indische begrooting voor 1884 reeds gereed en kan hare indiening spoedig verwacht worden. De minister van koloniën bewerkte de begrooting in de laatste dagen van zijn verblijf te Batavia en gedurende zijne reis naar Europa. De heer F. Sarcey las gisteravond te 's-Hage in „Oefening kweekt Kennis" over opkomst, bloei en verval der Fransche Operette. Hij wees in een van geest tintelende en met tal van anecdotes ge kruide causerie de oorzaken aan, waaraan de ope rette haar ontstaan te danken heeft. Volgens hem is de operette haar einde nabij, omdat de tijdgeest veranderd is en men verzadigd is van hetgeen een maal geheel Parijs vervulde. Te Utrecht is het plan opgevat om ter her innering aan het bezoek der Transvaalsche depu tatie aan ons land een penning te laten slaan en dien in goud aan de leden der deputatie aan te bieden. Do voorzijde van dezen gedenkpenning ver toont eene golvende zee, waaruit de opkomende zon verrijst, zinnebeeld van de toekomst van de Trans vaal en de glorie van oud-Nederland; het element waardoor stamverwanten zijn gescheiden, is tevens het verbindingsmiddel voor beide volkeren, wier wapens daarboven zijn geplaatst: rechts dat der Transvaal, links dat van Nederland, omgeven door het rand schrift „uit ééneu stam" en „God zij met hen!'1 Daardoor wordt de stamverwantschap aangeduid en de bede geuit voor de toekomst van beide vol keren. Aan de keerzijde word alleen vermeld: „de Transvaalsche deputatie bezoekt Nederland, 1884." Het bestuur der R.-K. Ziekenverpleging te Amsterdam heeft van een onbekende f 10,000 ontvangen voor de algemeene behoeften van het liefdewerk. Het stoomschip „Samarang", van Rotterdam naar Java, passeerde gistermiddag Panta de Gua; de „Zuid-Holland" arriveerde gisteren van Rotter dam te Batavia. Do gewone audiëntie van den minister van marine op Vrijdag en die van financiën op Donder dag a. s., zullen niet plaats hebben. Ecu eersteling*. Indien wo nog in den tijd leefden dat het ge bruikelijk of een gewoonte of zelfs wel een ver- eischte was om aan een tooneelstnk een dubbelen titel te geven, dan had de heer Willem Van Zaylen aan den naam van zijn eerste tooneelkiod „'t Is maar eon smid", gerust kunnen toevoegen„of hoogmoed komt 7oor den val." Men oordeele: HavermaD, een gewezen kruidenier, heeft het geluk gehad oen hoogen prijs nit de Weener loterij te trekken en als hij deze som in zijn bezit heeft, moet de zaak verkocht en de geheele leefwijze van het gezin voranderd worden, opdat niets hem meer aan zijn vroegeron werkkring kan herinneren. Het gezin Haverman bestaat uit den heer en mevrouw Haverman en hunne eenige dochter Marie, benevens de oude huishoudster Jansje en den ouden huisknecht Kees. Beiden zijn reeds bij de ouders van Haver man in dienst geweest, Jansje als meid en Kees als winkelknecht, en ook na hun huwelijk zijn ze hunne betrekkingen blijven vervullen. Toen Haver man de zaak aan bant deed en ging verhuizen, trokken ook de oude gedienstigen mede, zoodat zij als het ware als familieleden beschouwd werden. Zoodra Haverman in het bezit van fortuin was, werd hij zeer onrustig. Iu den tijd van anderhalf.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1