N°. 7369 Maandag 25 Februari. A0. 1884. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden.1.10. fruor per post.1.40. Afzonderlijke Normners.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTESTEEÏs fan 16 regels 1.05. Iedera régel meer 0.17^, G roe te re letters naar plaatsruimte. Voor het inoaastt- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LfSIBEN, 23 Februari. Omtrent het nieuwe wetsontwerp tot invoering eener klassenbelasting, meldt het „Vad." thans nog dat daarbij wordt voorgesteld een jaarlijks door de Wetgevende Macht vast te stellen percentage, van alle inkomsten der ingezetenen, in klassen verdeeld, te beffen. Yoor de eerste maal stelt de minister van financiën voor dit percentage op l'/j te bepalen. Ten onrechte is van andere zijde medegedeeld dat de inkomsten uit grondeigendom van de klassen- belasting vrijgesteld zullen zijn. Alle inkomsten worden naar deze voordracht belastingplichtig, doch enkel zal de patentwet bij de invoering der klassenbelasting verdwijnen, be halve wat tabel IX betreft (dividenden der naam- loozo vennootschappen). De aanslag zal geschieden ■door colleges van zetters, die iedereen zullen in- deelen in een klasse, waarvan het minimum wordt aangenomen als basis ter berekening van zijn aan slag. Iedereen is bevoegd, niet verplicht, bij bet doen aan de zetters van eenige zeer algemeene opgaven, inlichting te geven nopens zijne inkomsten. Ingeval van reclame zal men bij het college van zetters allereerst revisie kannen vragen. Op initiatief van den heer J. A. Bientjes, directeur van de maatschappij „Noordwijk", zal te Noord wijk aan Zee op een fraai plekje een hotel verrijzen met oDgeveer 30 logeerkamers, bescheiden doch comfortable ingericht. Het plan is van den architect Freem te Arnhem. Het hotel wordt beheerd door eene afzonderlijke vennootschap en zal den naam dragen van „Het Huis ter Duin". De voorbe reidende werkzaamheden zijn reeds aangevangen. De Koning en Koningin vonden gisteravond bij hunne komst in den Haagschen schouwburg de vestibule in de hoeken met heerlijk groen versierd en den foyer achter de koninklijke loge met geurige bloemen en tropische gewassen, smaakvol gegroe peerd door den hovenier De Broyo, opgevuld. Met deze hulde van de Koninklijke Yereeniging „het Nederlandsch Tooneel" ter gelegenheid van Zr. Ms. jongsten geboortedag, betoonden de vorstelijke be zoekers zich hoogst ingenomen. Z. M. sprak een bijzonder woord van lof over de pracht van dezen feestdos. HH. MM. woonden de opvoering bij van het blijspel „Doctor Klaus." De Tweede Kamer zal Dinsdag te drie uren eene openbare zitting houden tot regeling der werkzaamheden. Donderdag 28 Februari te tien nren zal het nieuwe afdeelingsonderzoek der wet nopens de bepalingen van den suikeraccjjns plaats hebben. De tweede soiree van het „Casino" zal plaats hebben den 12don Maart a. s. in het „Hotel den Ouden Doelen" te 's-Hage. Dinsdag 4 Maart a. s. is er diner bij den minister van buitenlandsche zaken, waarop o. a. de nieuwe minister van koloniën genoodigd is. Heden hebben de benoemde gouverneur-gene raal en de minister van koloniën hun eed in handen van den Koning afgelegd. Prinses Hendrik heeft de soiree bij baron Yan Wa9senaer van Catwijck bijgewoond. Luidens een particulier telegram uit Berlijn is, na een poos te Wiesbaden vertoefd te hebben, de keizerin van Oostenrijk voornemens haar kuur in Nederland voort te zetten. Zij zal ook Den Haag bezoeken. Graaf Kapnitz, raad van het Russische ge zantschap te Parijs, is benoemd tot Russisch gezant te 's-Hage. Gistermiddag werd te Assendelft de heer C. J. M. Bottemanne, bisschop van Haarlem, door een eere- wacht van 20 jongelingen te paard, afgehaald om aan een 130-tal leden het Yormsel toe te dienen. Benoemd zijn tot onderwijzers aan de lste ko9telooze school te Gouda de heeren G. Van Mont- foort te Zevenhuizen en N. Vlasveld te Gouda. Den heer J. Haspels werd de afgeloopen week te Delft bij de voorstelling van Ibsen's: „Een Vijand des Volks", een gouden horloge vereerd. BUITENLAND. Frankrijk. Verleden Woensdag is de gouverneur van het „Crédit Foncier", de heer Christophle, door de com missie der Vier-en-veertigen gehoord. Hij verklaarde van meening te zijn dat de crisis der bonw-indnstrie te Parijs zeer overdreven was. Men hoorde gewoonlijk zeggen dat er in de laatste jaren voor zeven- tot achtduizend millioen fr. gebouwd was, maar de heer Christophle zou een cijfer van tusschen de twaalf- en dertienhonderd milloen dichter bij de werkelijk heid achten. Gedurende de negen laatste jaren, zeide hij, had het „Crédit Foncier" voor huishouw 400 millioen fr. geleend en voor opnieuw te bouwen en reeds bestaande hnizen samen 819 millioen. Het geheele getal huizen te Parijs, 76,000, vertegen woordigde volgens hem eene waarde van 12,000 millioen fr. De weduwe van Jean Cronzet (neef van mevrouw Grévy) verkeert in de grootste armoede. De wijkbewoners wendden zich, daar het Elysée geen antwoord zond op alle vragen, tot Waldeck- Rousseau met verzoek Grévy daarover te willen onderbonden. De minister zou volgens de „Figaro" hebben geantwoord dat hij zich niet in familiezaken kon mengen. Uit Haï-Phong wordt geseind dat de Chineezen plan hebben Bac-Ninh te ontruimen en do Fransche troepen hun voorwaartschen tocht zoo snel mogelijk voortzetten. De werkstaking te Anzin werd gisteren bijna algemeen. Van de 11400 arbeiders werken er slechts 4600. Verscheidene werkstakers met stokken gewa pend deden een poging om den anderen arbeiders het werken te verhinderen, doch werden door de politie uiteengejaagd. Groot-Britannië. Naar het schijnt, was de eenige werkelijke moeie- lijkheid bij de onderhandelingen tusschen de Trans- vaalsche afgevaardigden en lord Derby gelegen in de regeliog van de buitenlandsche betrekkingen der Zuid-Afrikaansche republiek. Engeland wilde deze blijven controleeren. De quaestie der staatsschuld van de republiek leverde geen onoverkomelijke bezwaren op. Het Hoogerhuis heeft gisteravond de motie- Sali8bnry tot benoeming eener koninklijke commissie van onderzoek naar den toestand van de huisvesting der werklieden en arbeiders, aangenomen. De regee ring had vooraf verklaard zich met deze motie te vereenigen, doch daarin tevens de wijziging voor gesteld, dat het onderzoek niet zou beperkt worden tot do groote steden, maar zich ook tot de land bouwdistricten zou uitstrekken. Doze wijziging werd door het Huis goedgekeurd. Lord Derby zeide dat de regeering krachtige pogingen zal in het werk stellen tot bevordering van het federatieplan der Australische koloniën. In het Lagerhuis werd het amendement, door den heer Parnell op het adres van antwoord voorgesteld en waarbij de staatkunde der regeering in Ierland wordt afgekeurd, met 81 tegen 30 stemmen ver worpen. Het adres is daarop aangenomen. Sir Charles Dilke zeide dat de regeering aan het kabinet te St.-Petersbarg hare inzichten be treffende Merw heeft medegedeeld. Hij verklaarde verder dat Eyoeb-Khan zich nog steeds in Perzië bevindt, en dat Afghanistan zeer vriendschappelijk gezind is jegens Engeland, aan welke mogendheid net gelakt is zich van eene sterke en onafhanke lijke stelling meester te makeD. Engeland heeft vormelijk en op het verzoek der bevolking, het bestuur over Qaetta aanvaard. Ten gevolge van de vriendschappelijke gezindheid der bevolking van Belouchistan beschikt Engeland over de pasengte van Bolan. Nadat het adres van antwoord definitief was vastgesteld, gaf de voorzitter kennis dat hij in de smartelijke noodzakelijkheid verkeerde om zijn ont slag te nemen. De heer Gladstone gaf daarover zijn leedwezen te kennen, en deelde mede dat hij aanstaanden Maandag zou voorstellen aau den voorzitter den dank van het Huis te brengen, en der koningin een adres te zenden, waarin H. M. wordt verzocht den voorzitter een schitterend be wijs van hare waardeering te geven. De heer Bradlaugh zal, naar de „Daily News" verneemt, terwijl de tegen hem door don procureur- generaal ingestelde gerechtelijke vervolging wegens onwettig zitting nemen en stemmen hangende is, geene pogingen aanwenden om opnieuw den eed af te leggen en zitting te nemen. Het plan bestaat aan lord Shaftesbury, den bekenden philanthroop, het eerebnrgerschap van Londen aan te bieden. Rusland. Volgens telegram uit St.-Petersburg heeft de politie een der moordenaars van den luit.-kolonel Szudeikin aan de Duitsche grens in hechtenis genomen. De heer Von Buetzow, gewezen gezant van Rusland te Peking, is benoemd tot gezant te Athene. Effypte- In eene depecho van generaal Graham wordt gemeld dat te Soeakim spionnen zijn aangekomen, die het bericht aanbrengen dat de burgerlijke gou verneur van Tokar en de commandant der troepen Woensdag eene bijeenkomst hadden met Osman Digna, met wien overeengekomen werd dat het garnizoen zich den daaropvolgendeD dag zou over geven. Generaal Graham voegt er bij, dat vijf soldaten van het garnizoen te Tokar, die vervol gens te Soeakim aankwamen, deze mededeeling volkomen bevestigenmaar aangezien nog geen nader bericht is ontvangen dat de overgave wer kelijk is geschied, wordt het landen van troepen te Trinkitat zoo spoedig mogelijk voortgezet. In den omtrek van Soeakim vertoonen zich talrijke vijandelijke benden. De verschansingen, door Baker-pacha te Trinkitat opgeworpen, zijn door Engelsche troepen bezet en het vuur der Eegelsche schepen joeg den vijand uiteen. De correspondent van de „Times" te Caïro seint dat zoowel te Khartoem als in de hoofdstad van Egypte alles rustig is, maar het niettemin voorde handhaviog der rust meer dan ooit noodzakelijk zou zijn, ia het land een Engelsch bestuur te vestigen. De „Daily Telegraph" verneemt van zijn corres pondent te Cairo dat de khedive zeer verrast werd door de proclamatie van Gordon-pacha betreffende den slavenhandel, maar meent dat laatstgenoemde niet anders kon handeion dan hij gedaan heeft. De khedive verklaarde zich overigens bereid, om En geland in het onderdrukken van den slavenhandel bij te staan. In eene depeche uit Caïro wordt gezegd dat de plunderaars de graven der soldaten te Heloean van de uniform beroofden. Ook werden aan cholera gestorven soldaten weggevoerd en verkocht. Men vreest dientengevolge voor het weder uitbarsten der cholera. Uit Alexandrië wordt gemeld dat de indem- niteits-commi8sio waarschijnlijk, op 1 Maart a. s. hare laatste zitting zal London. In het geheel zullen de schadevergoedingen 4,3.^0,000 pd. st. bedragon*

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1