Een tabel, aantoonende het verkeer en de opbrengst der onderscheiden kantoren van de Rijks telegraaf over het jaar 1883, iB in de Staatscourant van heden opgenomen. In het geheel zijn behan deld 3,379,743 telegrammen. De opbrengst is in het geheel 1,039,192.37'/,, waarvan te Leiden f 10,132.20, Alfen 983.67'/,, Bodegrave ƒ485.76, Boskoop 286.59, Haarlemmermeer f 321.49, Kat wijk f 1342.84, Noordwjjk 633.30 en de kantoren van het Hoogheemraadschap van Rijnland f 74.26. In het directorium der Vrije Universiteit te Amsterdam is het secretariaat overgegaan op den heer J. C. Fabius te Delft, en het thesaurierschap op den heer S. J. Seefat te Amsterdam. Uit de rekening van ontvangst en nitgaaf der commissie voor de Bijbeltent, op de Internatio nale Tentoonstelling, in 1883 te Amsterdam, blijkt dat de ontvangsten f 5,406.89 en de uitgaven f 4,960.87 hebben bedragen. Heden is het 195 jaren geleden dat Willem IU, Prins van Oranje, en zjjne gemalin Maria als koning en koningin van Engeland werden uit geroepen. Op last van den minister van marine zal het stoomschip „Tromp" einde Februari van Kaap de Goede Hoop naar San Paolo de Loando vertrekken, om, in overleg met den consul aldaar, maatregelen ce nemen ter bescherming van de Zuid-Afrikaansche Handelsvoreeniging te Maculla, welke door de in boorlingen is aangevallen. De Transvaalsche deputatie samengesteld nit de heeren Kriiger, president der Zuid-Afrikaan sche republiek, Du Toit, intendant van onderwijs aldaar, en Smit, den bekenden „vecht-generaal" uit den oorlog van 1880 zal de volgende week te 's-Hage aankomen. Ter feestelijke ontvangst van genoemde heeren heeft er zich een commissie gevormd, met den bur gemeester aan het hoofd. Deze commissie zal zich begeven naar het station van den Hollandschen Spoorweg, de hooge gasten aldaar begroeten en met de muziek der schutterij ontvangen en hen vervolgens geleiden naar het „Hotel des Indes," waar de deputatie haar intrek zal nemen. De Staatscourant van heden bevat het besluit van 22 Febr. waarbij in het reglement op de pen sioenen aan burgerlijke ambtenaren in Indië achter de 2de alinea van art. 1 als 3de alinea wordt in- gelascht: „Ook kan hun pensioen worden verleend, ongeacht hun diensttijd en leeftijde. als zij eervol uit den Indischen dienst zijn ontslagen wegens een benoeming tot hoofd van een departement van alge meen bestuur in Nederland." Deze bepaling wordt geacht evonals het reglement zelf op 1 Juli 1881 in werking te zjjn getreden. Gisteravond arriveerde te Tlissingen de prins Ton Wied met gevolg, komende van Neuwied, met bestemming naar Londen. Z. D. H. vertrok onmid dellijk na aankomst, per mailboot „Prinses Marie", naar Engeland. Het stoomschip „Utrecht", van Rotterdam naar Java, passeerde gisteren het eiland Malta; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Port-Said. Gemengd Nlen w a. In een galanteriewinkel op de Haar lemmerstraat, tusschen de Kerk- en Bakkerstegen, viel gisteravond eene brandende petroleumlamp, welke in de uitstallingskast hing, naar beneden, waardoor zich in één oogenblik een vrij groote vlam verspreidde. De eigenaar, geholpen door een voor bijganger, schoof dadelijk het raam open en wierp de brandende lamp naar buiten; doch de vlam had zich reeds medegedeeld aan de voorwerpen welke uitgestald lagen - en deze konden eerst, naar buiten gehaald zijnde, worden gebluscht toen iemand ze met zijne jas bedekte. De vertegenwoordiger alhier van het bekende naaimachinenhuis Lewenstein is met de noorderzon vertrokken, men meent naar Londen. Hedenmorgen ontdekte men dat een schuit, welke even buiten de stad in den Vliet lag, verdwenen was. Het vaartuig behoorde toe aan zekeren A. K. te Zoeterwoude. Men vermoedt dat er diefstal gepleegd is. Het ruim driejarig zoontje van een inwoner van Oudshoorn aan den Rijn geraakte dezer dagen al spelende iu de vrij diepe sloot, die den tuinder woning omringt. Hoewel het kind er bijna op hetzelfde1 oogenblik uitgehaald weid en genees kundige hulp terstond aanwt.zig was, i* het niet mogen gelukked 'even weer pp te we'kkcn. Voor de betrekking van brugwaoli ter te Woubrugge, op eene jaarwedde van ƒ363 en vrije woning, hebben zich aangemeld 294 sollicitanten. Te Schijndel N. - B.is den llden Februari een brief op het postkantoor bezorgd, inhoudende 2 bankjes van 25, gemerkt lett. E. O. No. 8860 en C. P. 857. Deze brief, geadresseerd aan den heer J. C. Smits te Haarlem, is niet aan het adres bezorgd. Ook een brief uit Vlissingen met twee munt biljetten van 10 (Z. 03668 en B. W. 00032) met het adres: A. F C. Strack Van Schijndel aan de Papendrecht (Papengracht te Leiden, is niet bezorgd. Een brief, te Zweeloo ter verzending bezorgd en inhoudende een bankbiljet van 25, No. 1529 D. E., is wel aan zijn adresJ. Hoekman, Rijks ambtenaar te Wijk-Maastricht" bezorgd, doch zonder het bankbiljet. Ten nadeele van den heer v. d. B., kunstschilder in de Javastraat te 's-Hage, zijn een paar gouden oorbellen, eene revolver en nog eenige goederen ontvreemd. Dader onbekend. De bekende Haarlemsche dief Ja- cobus De Zwaan, sedert de vorige maand in hech tenis wegens diefstal van schoenen, laarzen en eon vaatje boter, is thans door de arr.-rechtbank aldaar veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. Er zijn te Schiedam weer nieuwe gevallen van longziekte voorgekomen, thans onder het vee van de veehouders B. A. J. Wittkampfen J. Oosterveer. In de s t oom-ka t oen we ver ij der firma G. Jannink Zn., te Enschedee, ontstond brand op de tweede verdieping, welke door het direct inlaten van stoom, en daarna door behulp eenor inmiddels tewerkgestelde brandspuit, weer gebluscht werdde brand was vermoedelijk ontstaan door het warmloopen eener ruwmachine. De Bchade aan goederen, door het vele water, moet nogal aan zienlijk zijn. Volgens de jongste mailberichten heerscht de koorts in sterke mate in sommige zui delijke residenties van Java, bepaaldelijk in Ban joemaas en Bagelen. Vooral in het „Bat. Hbl." kwamen hartverscheurende berichten voor en werd geklaagd over de zorgeloosheid der Regeering, die geen hand tot hulp uitstak. Volgens in de residentie ontvangen particuliere berichten zou het geval nog veel erger zijn en zou de ziekte, die reeds 140,000 slachtoffers moet hebben gemaakt, hongertyphus wezen. Het „Vad." meldt het onder voorbehoud, in de hoop dat (je Regeering in staat zal zijn gerust stellender mededeeliogen te doen. Bij Sablé ging de 70-jarige weduwe Rousseau den spoorweg over, bij het vallen van den avond. Zij was doof en hoorde niet dat een trein aankwam. De ongelukkige werd door de loco motief vermorzeld. Te Rochefort heeft de bankier Emile Cordier, lid van den Algemeenen Raad en presi dent van de Kamer van Koophandel, zijne beta lingen gestaakt. Het passief bedraagt eenige mil- lioenen. Te Fontenay heeft de bankier Radillé zijne betalingen gestaakt met een passief van 3 millioen fr. De majoor Moletta, die aan den veldslag van Tob, bij Tokar, deelnam, heeft aan zijn familie te Napels geschreven dat hij de eenig overgeblevene is van al de Italianen die den slag medemaakten. Eene stoute operatie. - In het Belle- vue-hospitaal te Nieuw-York heeft een stoutmoedige operatie plaats gehad en wel aan een mensche- lijken schedel. Een jonge Duitscher had een poging gedaan om zich_ zeiven van 't leven te berooven en daartoe zich in het hoofd geschoten. Bewusteloos werd hij naar het Bellevue-hospitaal vervoerd. Hier nam dr. Fauhrer, na inspectie van de wond, het besluit om den kogel zoo mogelijk nit zijn her senpan te halen. Daartoe boorde hij eerst een gat in den schedel (trepaneerde hem). Daarna zocht hij met het daartoe bestemde werktBig (sonde) naar den kogel, maar vond hem niet. Toen boorde hij achter in den schedel een gat. En nu vond hij in het achterste gedeelte der hersenmassa den kogel en verwijderde dien. Daarna bracht hij een buis door dat gat in den schedel langs het geheele kanaal, dat door den ingeschoten kogel gemaakt was. Deze buis loopt door geheel het hoofd en steekt zoowel aan het voor- als aan het achtereind een heel stuk, ongeveer één duim, naar buiten. De geheele operatie, door vele mannen van 't vak bijgewoond, duurde ongeveer vier uren. De toestand van den patiënt is bevredigend. Telegrammen. LONDEN, 22 Februari. De Oostenrijksche consul te Khartoem heeft aan den Mahdi 25,000 ge zonden, om de loslating der gevangen Katholieke geestelijken te bewerken. Admiraal Howett heeft Osman Digna gesommeerd de wapens neer te leggen. Het antwoord luidde: Als ik Tokar genomen beb, zal ik de Eogelschen verslaan, zooals ik dit den Egyptenaren onder Baker-paoha deed. LONDEN, 22 Februari. De onderhandelingen tusBchen de Engelsche regeering en de Transvaal sche gedelegeerden zijn heden ten einde gebracht; de nieuwe conventie zal Woensdag worden onder teekend, zoodra zij de sanctie van het Kabinet heeft ontvangen, welke ongetwijfeld niet achterwege zal blijven. De overgave van Tokar brengt hier eene groote ontroering teweeg. In allerijl is de ministerraad bijeengeroepen, die onmiddellijk vergaderde. Na afloop daarvan had de hertog van Cambridge, opperbevelhebber van het Engelsche leger, een lang onderhoud met lord Wolseley en lord Hartington op het ministerie van oorlog. Er werd geconstateerd dat de troepen van Graham de reeds vastgestelde route zouden blijven volgen, omdat zij reeds te Trinkitat waren ontscheept. LONDEN, 23 Februari. Hedenmorgen te negen uren vertrekken de leden der Transvaalsche dele gatie naar Schotland. Het bezoek bepaalt zich tot Edinburg, waar zij de gasten zullen zijn van de Zuid-Afrikaansche studenten, die Maandag a. s. te hunner eer een groot banket geven. De heeren komen Dinsdag-avond hier terug. Het vertrek naar Rotterdam per stoomschip „Batavier" heeft dien zelfden dag te vier uren 's namiddags plaats. SOEAKIM, 23 Februari. Hedenmorgen zjjn admi raal Hewett, generaal Graham en Baker-pacha met den staf van de Engelsche expeditie naar Trinkitat vertrokken. CAIRO, 23 Februari. Officiëele depeches uit Soeakim verzekeren dat het niet wegens gebrek aan levensmiddelen is dat men Tokar heeft moeten overgeven, maar wegens oproer onder een ge deelte van het garnizoen, vooral onder de Egyptische officieren. Men meent dat de Engelsche expeditie onmiddel lijk zal terugkeereneen gedeelte van het garnizoen van Khartoem is reeds ingescheept om naar Cairo terug te gaan. SOEAKIM, 23 Februari. Spionnen berichten dat Osman Digna met een groot aantal opstandelingen zich bevindt ter plaatse waar Baker-pacha verslagen werd, en dat hij de komst der Engelsehen met ongeduld afwacht. Hij zegt verzekerd te zijn van de overwinning. Men houdt het er voor dat de veldslag binnen twee of drie dagen zal worden geleverd. CAIRO, 23 Februari. (12 n. des namiddags.) Generaal Stephenson telegrapheerde naar Lenden om instruction van de regeering te vragen, daar met het oog op den tegenwoordigen toestand de tot nu toe door hem ontvangen instrnctiën onvoldoende zijn. Intusschen heeft hij aan generaal Graham bevel gezonden om zijne positie te Trinkitat te hand haven, indien de overgave van Tokar op afdoende wijze bevestigd wordt. LONDEN, 23 Februari. (A.) Volgens de „Daily News" laat de nieuwe conventie met de Transvaal bet sluiten van verdragen met de grensstammen vrij, behalve waar deze stammen éók grenzen aan het BritBoh grondgebied. Het blad is tamelijk wel tevreden over den afloop der onderhandelingen en acht de door de regeering geëisohte waarborgen voldoende. LEIDEN, 23 Februari, De verwachting voor morgen is: zuidwestelijke wind. Door de politie alhier zijn gisteren aan het bnreel gebracht twee manspersonen, genaamd J. V. en H. D., die met elkander aan het vechten waren. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Een hedenochtend uit Londen bij de Haagsche commissie tot ontvangst der Transvaalsche deputatie ingekomen telegram meldt dat de drie heeren reeds Dinsdag a. s. per trein HollandBche spoor van 1.48 in de residentie worden verwacht. De direotie van het Holl. Spoor heeft voor hen een salonrjjtuig beschikbaar gesteld. Het pogram van de feestelijkheden is nog niet definitief vastgesteld. Evenmin is nu reeds de duur vau het verblijf der heeren in de residentie te bo-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2