feestdag haren papa verrast. Naar men verneemt, had het Prinsesje in den laatsten tijd dagelijks één uur onder leiding harer moeder, de Koningin, gearbeid. Eon kneoht bij eene hotelhoudster te 's-Hage, zekere Dirk Gimberg, oud 17 jaren, heeft zich met eene som van ƒ260 aan bankpapier, welke hem ter inwisseling was ter hand gesteld, uit de voeten gemaakt. Naar aanleiding van ongeregeldheden door troepen te Amsterdam in garnizoen (voorna melijk mariniers) in den nacht van 19 op 20 dezer, heeft de kolonel-plaatselijke commandant bij gar nizoensorder zijne hooge ontevredenheid en veront waardiging kenbaar gemaakt, en tot het instellen van een streng onderzoek naar de schuldigen, het garnizoen (met uitzondering der gegradueerden) in het kwartier geconsigneerd, om na onderzoek de beschuldigden voor een krijgsraad te doen te rechtstaan. Verschillende balddadigheden zijn er namelijk door beschonken burgers en militairen uitgevoerd. Alle wapens waren vertegenwoordigd en de Zeedijk was tot operatie-basis gekozen; te halftwaalf werd de geheele beschikbare politie gerequireerd om de militairen, die met getrokken sabels duchtig aan het huishouden waren, eenigszins tot bedaren te brengen. Tweehonderd man met den inspecteur Doornbosch aan het hoofd rukten uit om te trachten aan deze eigenaardige militaire wijze van feestvieren een einde te maken. Dit gelukte, maar niet dan nadat er hier en daar wonden geslagen waren. Daarop volgden de arrestatiën. Ook op andere punten van de stad werd slag geleverd. Het is te Amsterdam nog alles behalve veilig. Op één avond is op de De Ruyterkade eene vrouw door 5 of 6 man aangevallen en mishan deld, daarna heeft men een slagersjongen 5 afgenomen, en ten slotte heeft men een kruier aangerand met het doel hem geld af te persen. Ten gevolge van het hulpgeroep heeft hem de equipage der Hullsche boot ontzet. De politie, in middels toegeschoten, heeft de daders in handen. In de Hermietensteeg aldaar kreeg gistermiddag een man een toeval; nauwelijks bijgekomen over viel hem een tweede, die zijn dood ten gevolge had. Te Schiedam zijn wederomalsverdacht van longziekte onteigend 29 runderen van den vee houder F. W. Buachmann. Naar aanleiding van het bericht dat de luitenant-ter-zce J. v. H. is voorgedragen tot ontslag uit den zeedienst met een jaarlijkschen onderstand van ƒ500, wordt in herinnering gebracht dat in een Raad van Eer wordt geantwoord met ja of noen op drie vragenlo. Is de aangeklaagde schuldig? 2o. Moet hij den dienst verlaten? 3o. Zijn er verzachtende omstandigheden? - Het overige gaat den minister aan. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft Lambertus Yan den Enden, oud 39 jaren, bankwerker, geboren en wonende te Rijp-Wetering, gemeente Alkemade, schuldig verklaard aan dief stal in een onbewoond huis, gepleegd bij nacht door middel van buitenbraak en inklimming, na vroeger veroordeeld te zijn geweest in 1867 te Leiden tot één jaar correctioneele gevangenisstraf, in 1870 te 's-Gravenhage tot vijf jaren tuchthuis straf en in 1875 voor hetzelfde gerechtshof tot zes jaren tuchthuisstraf, telkenmale voor diefstal, - en hem alzoo nu veroordeeld onder verzachtende omstandigheden tot twee jaren celstraf. Het „Rott. Nbl" verneemt dat deheer Hermann Csillag er plotseling zijn ontslag heeft ge kregen uit zijne betrekking aan de Muziekschool en bij de quartet- en concert-uitvoeringen derRot- terdamsche afdeeling van Toonkunst. Te Heinenoord hebben eenige bald- dadige jongens een keet met hout in brand ge stoken de keet is geheel afgebrand. Het kruisgewelf der bijna voltooide kerk in het gehucht Wybosoh, onder Schijndel, is dezer dagen ingestort. Van een werkman werd een been verbrijzeld, terwijl een ander lichte kwetsu ren bek wan. Als eene curiositeit wordt verhaald dat de buren van een sedert jaren onbewoond huis, te Vaassen, de vorige week min of meer verrast werden toen ze bemerkten dat zich aldaar teekenen van leven voordedenalthans men hoorde gerucht. Om de oorzaak van dit ongewoon verschijnsel te vernemen, verschafte men zich toegang tot het woonvertrek, - en wat kreeg men daar te zien? Het bed van den overleden bewoner op twee stoelen afgehaald, de kopjes en schoteltjes, waaruit de familie en dragers bjj de begrafenis hadden ge dronken, nog ongewas8chen op tafel, den waterketel boven den haard, in één woord alles in denzolfden toestand, als waarin de overledene het vóór 7 jaren had achtergelaten. Het gedruisch was ver oorzaakt door het vallen van vleesch uit de wim. Aan boord der gistermorgen van Antwerpen komende Liverpoolsche boot „Zwail" werd het lijk van een der stokers in de kolen- bunters gevondenmen vermoedt dat de man door eenig toeval naar beneden gestort en door de uit de kolen zich ontwikkelende gassen gestikt is. Het lijk werd, nadat de dood door een geneeskundige geconstateerd was, te Vlissingen aan wal gebracht. Te Hergnies (dép. du Nord) heeft de 22-jarige Arthur Caulier zijne 10 jaren jongere zuster in de rivier geworpen om alleen erfgenaam te zijn van zijne moeder. Hij zegt dat deze hem bij de daad behulpzaam was. Moeder en zoon zijn in de gevangenis van Valenciennes. Te Perpignan heeft eene vrouw, die door haar minnaar werd verlaten, deze met eene revolver doodgeschoten. Als man verkleed, trachtte zij daarop de Spaansche grens te bereiken, maar zij werd gearresteerd. Door een cycloon die Georgie en Alabama teisterde, zijn te Amberson (Alabama) 14 personen omgekomen. Een afschuwelijke moord is te Posz- neck (Saksen-Meiningen) gepleegd door een ge- brekkigen bedelaar. Wegens verlamming in de beenen sleepte hij zich steeds, met schoenen aan de handen, op deze voort; hij wekte ieders mede lijden en werd met weldaden overladen. De ellen deling kwam dezer dagen in eene afgelegen woning, waarin hij eene aanzienlijke som gelds zag voortellen aan een jongen, die dit voor zijn patroon kwam ont vangen. Hij maakte spoedig dat hij wegkwam, en legde zich in een goot bij hot huis. Toen do jongen met het geld naderde, begon hij te jammeren en te smeeken hem uit de modder op te helpen en een eindje voort te dragen naar een droog plekje om daar te rusten. De jongeling nam den armen kerel op den rug, maar terwijl hij hem droeg, haalde de ellendeling een mes uit don zak en sneed den jongen den hals letterlijk door. In diens doodsstrijd beroofde hij vervolgens zijn slachtoffer van het geld en maakte zich zoo snel het hem gelukken wilde „uit de voeten." Toevallig kwam iemand de plek voorbij, waar de stervende lag hij hielp hem en vernam de vreeselijke daad. Men begrijpt het overigede kreupele snoodaard is in handen der justitie; zijn slachtoffer is overleden. Volgens gerucht heeft de moordenaar reeds zeven van dergelijke misdaden op zijn geweten en is bij daardoor in het bezit van ettelijke duizenden guldens gekomen. Een boambte aan de Fransche Ooster- spoorweg-Maatschappij, een gewezen sergeant, moet uit de kas der Maatschappij te Parijs voor 150,000 fr. wissels gestolen hebben, welke hij met don naam van een der administrateurs onderteekende en incasseerde. Men gelooft dat hij buitenslands gevlucht is. BUITENLAND. Frankrijk. In de couloirs der Kamer van Afgevaardigden werd gisteren medegedeeld dat de ministers Ferry, Tirard, Campenon en Peyron door de budget com missie zijn gehoord, en deze ministers eenparig van oordeel waren dat, wegens den financiëelen toestand, de behandeling der wetsontwerpen van militairen aard behoorde uitgesteld te worden. De heeren Francois Coppée en Ferdinand Do Lesseps zijn tot leden der „Académie frangaise" gekozen. Uit Tanger (Marokko) wordt gemold dat de quaestie van het Rif tot volkomen tevredenheid van Frankrijk is geregeld. Voortaan zal het Rif voor alle vreemdelingen toegankelijk zjjn. De minister van koophandel heeft besloten, over te gaan tot het samenstellen van eenHoogen Raad voor Statistiek. Eindelijk heeft de heer Emile Labiche uit naam der betrokken commissie bij den Senaat het verslag ingediend over de verschillende voorstellen tot wederinvoering der echtscheiding, concludeerende tot een ontwerp, waarin het beginsel, behoudens verschillende beperkingen, wordt toegepast. Dit ont werp, waarop bij de behandeling in bijzonderheden zal kunnen worden teruggekomen, is met 5 togen 4 stemmen door de commissie goedgekeurd. ItallS. Aan de Parijscho „Figaro" telegrapheert men uit Florence een nieuw Italiaansch proces, dat veel van zich zal doen spreken, daar partijen hooge posten bekleeden en zich niet ontzien hebben hunne grieven door de pers wereldkundig te maken. De senator Casalis, prefect van Turijn, beschuldigt een ander senator, den prefect van Florence, generaal Corte, dat deze geld zou aangenomen hebben van een buitenlandsch bankier met het doel een Ameri- kaaDsch falsaris, George Wilkes, te doen ontsnappen, wiens medeplichtigen thans voor het hof van assises te Turijn terecht staan. De senator, generaal Corte, protesteert in brieven aan de „Nazione" en voegt daarbij aan het adres van generaal Corte de be schuldiging van leugen, laster, openbaarmaking van staatsgeheimen, enz. Hij vraagt spoedig onderzoek der zaak om zijne onschuld te kunnen bewijzen en tegen zjjn belager schadevergoeding en straf te kunnen eischen. Bedenkelijk is het dat de voornaamste getuige, de Amerikaansche consul-generaal Crosby, juist thans met verlof naar Amerika is. Groot-Britannië. Door het Hoogerhuis zijn in de gisteren gehouden zitting, bij de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp op den invoer van vee, twee door lord Richmond gestelde amendementen aangenomen, on danks het verzet der regeering. In het Lagerhuis gaf de voorzitter voorlezing van een brief aan den heer Bradlaugh, waarin dezen verzocht wordt zich niet in het Huis te vertoonen, voordat de rechtbank in zijne zaak uitspraak zal gedaan hebben. Sir Stafford Northcote vroeg daarop hernieuwing van de twee resolutiën van 11 Februari, waarbij de verwijdering van den heer Bradlaugh uit het Huis wordt gelast. De heer Gladstone bestreed deze motie, welke echter met 226 tegen 173 stemmen word aangenomen. De heer Bradlaugh verwijderde zich daarop, onder protest tegen onwettige vervolging. Ecrypte. De heeren Bulwer, Stewart en andere Engelsche officieren zijn gisteren aan boord van de „Helicon" te Alexandrië aangekomen en in den namiddag per sneltrein naar Suez vertrokken. Heden zouden zij zich per stoomboot naar Soeakim begeven. Naar men verzekert, zal Gordon den Mahdi tol daar te gemoet gaan. De „Noera" met een regimen! huzaren is aldaar de kust genaderd. De „Retriever' zet thans de troepen van de „Neera" aan land. Bij aankomst van generaal Gordon te Khar toem was des avonds de stad geïllumineerd en warei vele particuliere gebouwen prachtig versierd, ter wijl door do Negerbevolking een vuurwerk geor ganiseerd was. Tevens wordt van daar gemeld, dat de aldaa wonende Europeanen met voldoening de proclamati van generaal Gordon vernomen hebben, daar i van oordeel zijn dat alleen langs den door hei ingeslagen weg het garnizoen gespaard kan blij vei Zij zouden er op de volgende wijze over spreker „Het is waar, dat de Mahdi als sultan van Ko: dofan is erkend; hij heeft echter feitelijk dat gebit reeds in zijne macht en de officiëele erkenning z zijn optrekken naar Khartoem voorkomen. De slave handel is niet verboden, maar de regeering is thai reeds machteloos om dien te bestrijden en de ger raai heeft daarom slechts gedaan wat noodzakol: was. De halve belasting is kwijtgescholden; b geschiedde omdat de bevolking niet in staat v haar geheel te betalen." Aan de „Times" wordt uit Soeakim gemeld i tu88cben admiraal Hewett en Osman Digna een onderhandelingen gevoerd zouden zijn. Deadmir zou den aanvoerder der opstandelingen hebben d< aanzeggen dat eene Engelsche expeditie tot onh van Tokar zou worden afgezonden, en dat hij, schende een onnoodig bloedvergieten te voorkok de opstandelingen niet zou aantasten, tenzij zij£ tegen het ontzet mochten willen ontzetten. Os® Digna zou geantwoord hebben, dat bij Tokar f; den mahdi in bezit nemen moest en daarom gen# zaakt zou zijn, tegen de Engelschen te strijd Ook hij betreurde het, dat een zoodanige sü onvermijdelijk was. Naar het schijnt, zal dus de Engelsche expedi een aanval van de opstandelingen te overwin® hebben. Aan den bevelhebber der expeditie, gener Graham, is, naar men zegt, opgedragen, Tokari mogelijk te ontzetten. Wanneer zulks geschied' of het mogelijk mocht blijken te zijn, moest hij nad bevelen uit het hoofdkwartier te Caïro afwacb

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2