LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7368. Zaterdag 23 Februari. A0. 1884. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 munden.1.10. Franco per poet.1.40. A&eoderttyke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBUS DER ADVERTEHTIEHJ fu 1—6 rtfeli LOS. Ieder* r*g*l m*«r (M7|! Grooter* Utters naar plaaUraimt*. foor ket i ren buiten d« stad wordt 0.10 barakend. Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van bet Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. LEIDEN, 22 Februari. Ten voordeele van de gepensioneerde onder officieren en minderen gaf de onderofficiersvereeni- ging „Door vriendschap vereenigd" gisteravond in den Schouwburg eene zeer afwisselende voorstelling. De avond werd geopend met gymnastiek, en wel met vrije oefeningen, zoodat ieder zijn beste beentje kon vóórzetteD. De verschillende toeren aan rekstok, ringen en brug werden ving en zeker ten uitvoer gebracht, 't Herhaald handgeklap was dan ook een sprekend bewijs dat de eerste afdeeling van het programma volkomen naar wensch was geslaagd. Hierna voerde men op: „De Pruisen komen! of do scherpschutters van St.-Pietersdorp", een klacht- spel in één bedrijf, waarmede herhaaldelijk, vooral door Joohem en Dries den veldwachter, een har telijke lach werd opgewekt. De „bogendaos", welke men vervolgens te zien kreeg, was voor hier iets geheel nieuws en ook de uitvoering daarvan was zóó dat men niet anders dan een woord van lof er voor over kan hebben. Het schermen met sabel, degen, kort6n en langen stok en geweer is mede iets dat door velen gaarne wordt gezien. Met aandacht volgde men de be wegingen der kampioenen. Athlefcische standen vormden het slot. Ook deze heeft men zeker met genoegen bijgewoond. Uit de toejuichingen, welke den vertooners telkens ten deel vielen, mag men dit veilig opmaken. De schouwburg was op alle rangen zeer goed bezet; de uitkomst zal dus ook in finantiëel opzicht zeker de verwachting niet beschamen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat de verzamelingen, die te zamen het Rijks-Ethnographisch Museum te Leiden vormen, tot nadere aankondiging voor het publiek geopend zijn als volgt: op Maandag, Woensdagen Vrijdag de verzameling, die zich bevindt in het gebouw aan de Hoogewoerd; op Dinsdag, Don derdag en Zaterdag de verzameling, die zich be vindt in het gebouw aan het Rapenburg, beide van des middags 12 tot des namiddags 4 uren. Aan den scheepskok F. Netten, gedetacheerd bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier, en aan de matrozen der lste klasse R. Van der Klaauw en W. Romijn, dienende aan boord van Zr. Ms. schooner „Argus", is vergund deel te nemen aan den aan staanden tocht van de „Willem Earendsz" naar de Noordpool. Het stoffelijk overschot van den een paar dagen geleden op zoo jammerlijke wijze om het leven gekomen conducteur P. Segaar van den stoom tram LeidenHaarlem is gistermiddag onder vele blijken van deelneming te Hillegom ter aarde be steld. Op de kist bevonden zich twee fraaie kransen, de eene van de familie en de ander der nog school gaande abonné's van den tram uit Sassenheim en Lisse. De lijkbaar werd gedragen door tien kameraden van den overledene en, behalve de familie, gevolgd door den burgemeester van Sas senheim, den dominee van Heemstede, die ook bij het afsterven tegenwoordig was geweest, door den direc teur, den chef-boekhouder en hoofdconductenr der Noord-Zuid-Holl. Stoomtrammaatschappij enz. Aan de groeve werden van aandoening getuigende toe spraken gehouden door den directeur der Maat schappij en den predikant van Heemstede. Velen waren per stoomtram ook sit de andere gemeente j gekomen om mede van hunne deelneming in het zoo verschrikkelijk voorval te getuigen. De begra fenis geschiedde op kosten der Maatschappij. In de Kathedrale Kerk te Haarlem heeft de plechtige installatie plaats gehad van den heer H. J. J. Prenger, president van het Groot Seminarie te Warmond, die onlangs door den bisschop benoemd was tot Kanunnik-Theologaal van het Kapittel. Nogmaals heeft zich de Raad der gemeente Wassenaar bij adres tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek het wetsontwerp tot verandering der grens tus6chen Den Haag en die gemeente niet aan te nemen, maar de bestaande grens te behouden of naar den wensch van Wassenaar te wijzigen. De Raad weerlegt in dat adres de be weringen in 's ministers Memorie van Antwoord, vooral ook wat betreft de vermindering van uit gaven, voor Wassenaar uit de grensverandermg voortvloeiende. De hoer Sprenger Van Eyk, minister van koloniën, is gisteravond te 10 uren van Batavia te 's-Hage aangekomen on afgestapt in het „Hotel des Indes". De heer E. A. Rovers, secretaris van den nieuwen minister en afgetreden inspecteur van financiën in Ned.-Indië, was er eenige uren vroeger gearriveerd. Voor het middelbaar onderwijs gaf het Rijk over 1882/83 uit f 1,109,326, het ontving f 97,578, zoodat de kosten zuiver waren f 1,011,749. Sedert het in werking treden der wet tot uit0. Dec. 1882 gaf het Rijk zuiver uit voor middelbaar onderwijs f 13,425,109 en de gemeenten f 10,796,287. In 1882 werd door Rijk on gemeenten voor het mid delbaar onderwijs uitgegeven ƒ2,105,131, ontvangen f 341,501 en dus zuiver uitgegeven f 1,763,631. Voor teeken-, industriescholen enz. en inrichtingen van onder wij 8 aan doofstommen werd door Rijk, provinciën en gemeenten nog uitgegeven f 277,719. Het getal middelbare scholen voor meisjes bleef onveranderd, nl. 11 met 5-jarigen, 1 met 4-jarigen, 2 met 3-jarigen cursus. Zij werden bezocht door 1134 leerlingen, of 45 meer dan in 1881, terwijl 168 onderwijzeressen en leeraren aan deze scholen verbonden waren. Door Rijk en gemeenten werd in 1882 voor het openbaar lager onderwijs uitgegeven f 14,384,913.58 of f 2,829,406.70| meer, ontvangen f 1,353,082.28^ of f 3481.07 minder dan in 1881. Het zuiver be drag der uitgaven was dus f 13,031,831.29'/2 tegen over f 10,198,943.52 in 1881. Voor hooger, middelbaar en lager onderwijs - dat bij de land- en zeemacht, in de gevangenissen en het onderricht op de bewaarscholen blijven buiten aanmerking - gaven Rijk, provinciën en gemeenten uit na aftrek der inkomsten f 17,048,602.88'/, tegenover f 14,168,734.95'/2 in 1881. Bij den Rotterdamschen gemeenteraad is inge komen een verzoek van deElectriciteits-maatschappij, systeem de Kothinsky, om als proef een metalen kabel te mogen leggen door gemeentegrond. - Goed gekeurd werd een voorstel om aan de afdeeling Rotterdam der Maatschappij van Tuinbouw een subsidie van f 300 te verleenen voor hare aanstaande tentoonstelling. - De Raad nam aan het voorstel tot aankoop en tot mil van gronden te Kralingen tot uitbreiding van het terrein der gasfabriek, waar van de kosten f 116,400 bedragen. Onder eerevoorzitterschap van den burgemees ter heeft zich te Amsterdam een comité gevormd, dat, in verband met hetgeen de gemeente reeds ter waardeering van nu wijlen Prins Hendrik der Ne derlanden heeft gedaan, een zichtbaar huldeblijk wenscht te wijden aan 's Prinsen nagedachtenis. Is men wel ingelicht, dan zou dat bestaan in een bronzen borstbeeld op voetstuk van graniet, waar voor het plantsoentje op de Kade, welke's Prinsen naam draagt, als de plaats wordt aangewezen. Nadere bijzonderheden en de namen der leden van het comité, dat nit een dertigtal Amsterdammers bestaat, znllen weldra bekend worden gemaakt. Volgens de „N. R. Crt." berust het wets ontwerp tot invoering eener klassen-belasting, het welk dezer dagen bjj de Tweede Kamer zaliDkomen, geheel op aaDslag ambtshalve door de colleges van zetters, wier getal voor de vervulling dezer werk zaamheden zou worden uitgebreid. Met uitzondering van tabel IX, rakende de divi denden van naamlooze vennootschappen, zou te gelijk de Patentwet worden ingetrokken. De collecte voor de Maatschappij van Wel dadigheid heeft te Utrecht gisteren opgebracht ruim f 3500, een cijfer, dat daar ter stede bij colleoten zelden is behaald. Te Groningen werd f 1227.82 gecollecteerd. Als een bewijs dat de krankzinnigengestichten thans overvol zijn, deelt men mede dat dezer dagen, toen door een gemeentebestuur plaats werd gezocht voor eene vrouwelijke patiente, slechts één van de 13 gestichten plaats had. Door den minister van binnenlandsche zaken is met ingang van 1 Maart a. s. tot tweeden klerk bij dat departement benoemd de heer C. L. Du Saar. (St.-Crt.) Door den minister van koloniën is de hoofd onderwijzer C. De Rooy gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip dor lste klasse „Atjeh", onder bevel van don kapt. ter zee H. Dijserinck, den 21sten dezer van Batavia vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Nederland. Het stoomschip „Zaandam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gisteren Dover; de „Leerdam" vertrok 20 Febr. van Nieuw-York naar Amsterdamde „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Marseille; de „Sama- rang", van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Southampton. Z. M. heeft Johan Wilhelm Edouard De Sturler, te Tjiomas bij Buitenzorg, residentie Batavia, eiland Java, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederland- schen adel verheven; - in zijn rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, den laten luit. R. A. Jackson, vau het 8ste reg. inf.; - aan dr. Adalbert Bosanyi, geboren te Stuhlweissenburg, in Hongarije, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uit zondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uit oefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakomo; - den heer A. K. Van Deventer, laatstelijk hoofdkantoor-chef bij den post- en telegraafdienst in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met 1 Maart a. s., eervol nit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Toen de boterhandelaar J. A. van Stompwijk naar Leiden reed, schrikte zijn paard op de hoogte van den landbouwer J. v. D. Paard en rijtuig vielen beiden om en zoo er geen opgaand hont langs den kant gestaan had, dan waren zij zeker in de diepte der sloot terecht gekomen. Door spoedige hulp werd alles overeind gesteld en nadat de mederijdenden er met den schrik bleken te zijn afgekomen, kon de voerman met paard en gebroken wagen weer naar hnis terugkeeren. Tegen den verjaardag van den Ko ning had Prinses Wilhelmina een alleraardigst tapisserie-werkje gemaakt en daarmede op Zr. Ms.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1