LEIDSCH DAGBLAD. j\°. 7367. Vrijdag Februari. A0. 1884. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Fneco per poet.1.40. Atsecderl$be Nommerc.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTESTIEHt ▼tl 1—regeli 1.05. Iedere regel meer 0.17*. Grootere letter» nair plaatsruimte. Voor bei incaswo- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Otnclöele K»nnl*i{eriiigea. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5, der wet van den 29sten Juni 1881, Staats blad No 97; Brengen ter algemeene kennis dat door M. Th. ULJEE te Haarlem, een verzoekschrift is ingediend om vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Stationsweg No. 13. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 20Febr. 1884 E. KIST, Secretaris. L.EIi»EN, 21 Februari. De heden gohonden collecte ten behoeve van de Maatschappij van Weldadigheid heeft, na aftrek van de onvermijdelijke onkosteD, hier opgebracht eene som van f 737.501/,. Tot plaatsvervangend lid der commissie, die gednrende de jaren 1884, 1885 en 1886 belast is met het afnemen van het veeartaenijkundig examen, is o. a. benoemd dr. Th. H. Mac Gillavry, hoog leeraar aan de Rijks universiteit te Leiden. Op eenvoudig militaire wijze - zonder treur muziek - werd hedenmorgen het stoffelijk overschot van den dezer dagen overleden oud-strijder J. Ko- ningh, die door zijn moedig gedrag op de citadel van Antwerpen tot ridder der Militaire Willems orde werd benoemd, op de begraafplaats nabij de Warmonderbrug ter aarde besteld. De stoet werd voorafgegaan en gevolgd door eenige manschappen der infanterie in groot tenue, waarbij zich tevens hadden aangesloten de mede ia het Invalidenhuis verpleegd wordende oud-militairen. Drie geweer salvo's werden den overledene op den doodenakker gewijd; het laatste op de kist toen dit in het graf was nedergedaald. Ons bericht dat de heer Locher alhier be noemd is tot kapelmeester bij de schutterij te Nij megen, wordt door de N. R. Crt. voorbarig ge noemd. De benoeming zou nog onbeslist zijD. Die tegenspraak is onjuist. De heer Locher toch is wel degelijk benoemd, doch omtrent de aanneming dier benoeming heeft hij nog geen besluit genomeD. Leidens Mannenkoor gaf gisteravond in de Stadszaal zijne vijfde huishoudelijke uitvoering. Het programma bostond ditmaal, behalve uit een viertal koorwerken, nl. Verholst's „Vlaggelied", Schamans mannenkoor uit „der Rose Pilgerfahrt", Hols „Hol lands Glorie" en het drinklied uit Halévy's opera „La Juive" - uit solo-voordrachten voor viool en piano, zoomede voor viool met violoncel-solo, en een quintett voor piano, 2 violen, alt en violoncel, waartoe de heeren A. J. Wetrens, H. Doesburg, L. Springer en J. Felix, alsmede mej. A. Schnlz- Lessig hunne medewerking verleenden. Zij allen maakten dat den genoodigden, zoowel dames als heeren, die de zaal van voor tot achter geheel vulden, een kostelijke avond werd aange boden. Koristen en solisten werden bij herhaling toegejuicht, elk voor de taak die zij op zoo verdien stelijke wijze vervulden. Bij voortduring blijkt dat de vereeniging ouder leiding van den heer Taylor steeds vooruitgaat en zich telkens ook in meerdere belangstelling harer stadgenooten mag verheugen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Amsterdam", van Amsterdam vertrekkende. Ton postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgeD, Vrijdag-nacht, om 12 uren bezorgd zijn. Blijkens een heden te 's-Hage ontvangen telegram zal de nieuwe minister van koloniën, de heer Sprenger Van Eyk, hedenavond omstreeks 7 uren aldaar uit Marseille arriveeren. Hij zal intrek nemen in het „Hotel des Indes" en vóór of op a. s. Zaterdag de portefeuille van zijn tijdelijken ambtgenoot overnemen. Der Transvaalsche deputatie zal gednrende haar verblijf in de residentie een diner worden aangeboden. In den toestand van den vice-admiraal Gregory is eenige verbetering gekomen. Generaal Dnmon- cean's toestand blijft zorgelijk. Dezer dagen werd gemeld dat onder de predicatie van ds. v. d. Flier, te 's-Hage, f 1000 voor de scholen met den bijbel gecollecteerd werd. Z. M., die toen in de kerk was, werd voor den milden gever gehouden. 't „Yad." meldt echter dat Z. M., toen de buiten gewone gift werd ontvangen, niet in de kerk was. Naar wij met zekerheid vernemen, heeft de Nederl. Handel-Maalschappij aan de heeren J. Groll en D. Maarschalk haar ffnanciëelen steun toegezegd voor de uitvoering van het door genoemde heeren aan de Regeering voorgestelde yilan tot aankoop van de Staatsspoorwegen op Java. (D. v.'s-Hage.) De Staat der Nederlanden is door aannemers van het spoorweggedeelte AmersfoortReenen dor lijn AmersfoortNijmegen gesommeerd tot betaling der reeds geleden en nog te lijden schade, omdat zij niet konden doorwerken aan voormeld gedeelte ten gevolge van anteigenings-beletselon. Naar men meldt, is, ter vervanging van den overleden heer De Stolipine, tot gezant van den keizer van Rusland bij ons Hof benoemd de Staats raad in gewonen dienst en kamerheer van den czaar, de heer De Kapnist, thans Raad van de Russische ambassade te Parijs. In enkele Dnitsche bladen is er sprake van, dat Prinses Hendrik der Nederlanden voorgoed ons land zou verlaten om zich metterwoon te Berlijn te vestigen. Er wordt bij verhaald dat een gevol machtigde van den keizer van Duitschland zich reeds iu Den Haag bevindt om dien terugkeer naar Ber lijn voor te bereiden. Een en ander wordt in ver band gebracht met de pogingen om prinses Frederik Karei, moeder van Prinses Hendrik, te bewegen naar Berlijn terug te keeren. De commissie voor de stenographic bij de Staten-Generaal heeft besloten, in het vervolg geen niet-uitgesproken toelichtende noten in het verslag der zitting te doen opnemen, tenzij daartoe uit drukkelijk verlof is verleend. Het adres der Amsterdamsche kleedermakers aan de Tweede Kamer, om verhooging van invoer rechten op gemaakte kloederen te verzoekeD, is de vorige week verzonden, voorzien van 1103 hand- teekeniDgen. De gemeenteraad van Amsterdam besloot gisteren aan de teeken9chool der timmerlieden- vereenigiDg „Concordia Inter Nos" aldaar, voor den tijd van éóa jaar, een subsidie to verleeDen vau f 500. In zake de voordracht van B. en Ws., tot vor ming van een gasburean, werd in de namiddag- zitting geen besluit genomen, daar op verzoek van mr. F. S. Van Nierop burgemeester en wethouders in geheime zitting eeaige nadere inlichtingen over hunne plannen omtrent een te benoemen deskundige zouden geven. Des avonds hoeft de gemeenteraad, ca wederom anderhalf uur in comité generaal bijeen te zijn ge weest, een voorstel, des namiddags door den heer Tromp gedaan, strekkende om nu reeds een onaf hankelijk gasbureau in te stellen met een gas- inspecteur aan hot hoofd, die een salaris van ƒ10,000 zou hebben, - met algemeene stemmen verworpen. Daarop is de voordracht van B. en Ws. met 10 tegen 2 stemmen aangenomen. Uitdrukkelijk - boe- wel de clausule niet aan de voordracht is toege voegd - heeft de Raad, onder instemming van B. en Ws., beschikt dat de door dezen voorgestolde maatregelen genomen zullen worden, in afwachting of noodig zal blijken een wezenlijk gasbureau in te stellen. Blijkt het noodig, dan zal het ingesteld worden. Het „Hbl." verneemt dat bij de Hollandsche Spoorwegmaatschappij het voornemen bestaat om binnenkort ia hare sneltreinen op de lijnen Am sterdamRotterdam en AmsterdamZutfen, salon rijtuigen van de compagnie des wagons-lits op te nemen. Den 18den Maart a. s. zal de heer Th. Philïppi den dag herdenken, dat hij vóór 50 jaren tot pedel van het Utrechtsche stndencorps werd aangesteld. Er wordt voor bet jaar 1884 weer een subsidie van ten hoogste f 12,000 uitgeloofd, voor de los lating in de bovenrivieren van zalmen (salmo salar). Aanmelding vóór 15 Maart bij den minister van waterstaat. Bij de gouvernemeDts-marine in Noa.-Indië kan een derde stuurman worden geplaatst op een traktement van f 60 's maands. Men verneemt dat er sprake is van den aan leg van een spoorweg van Baarn naar het lustslot Soestdijk. Het stoomschip „Drente", van Java naar Rot terdam, vertrok Dinsdag van Colombo; de Zaan dam", vaD Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gisteren Lizard; de „Nederland en Oranje" is 16 dezer van Amsterdam te Atjeh aangekomen. Dit jaar is spoediger dan voorheen hot verslag verschenen van den staat der hooge-, middeibare- en lagere scholen over 1882—1883. Daarin wordt, wat hot Hooger Onderwijs betreft, gezegd dat het geheel getal ingeschreven studenten te Leiden ver minderde met 32, doch te Utrecht vermeerderde met 24 en te Groningen met 16 studenten, zoodat de goheele toeneming 8 bedroeg. Het getal der voor alle lessen ingeschreven studenten verminderde te Leiden met 34, terwijl het te Utrecht en te Gro ningen gelijk was met dat van het vorige jaar. Het getal der voor enkele lessen ingeschrevenen nam toe te Leiden met 2, te Utreoht met 24 en te Groningen met 16, zoodat de geheele vermeer dering 42 bedroeg. Die aanzienlijke toeneming moet daaraan worden toegeschreven dat aan beide laatst genoemde universiteiten een steeds ruimer gebruik van de academische lessen wordt gemaakt door heD, die zich voor de akten van het Miad. Ond., in het bijzonder voor de Nederlandsche en vreemde moderne talen en letterkunde bekwamen. In hun verslag constateeren curatoren van de Utrechtsche hooge- school dat het onbevoegd collegebezoek nagenoeg heeft opgehouden. Deze voor de werking der wet gunstige uitkomsten zijn echter niet verkregen zonder zachten dwang. Tot toepassing van art. 82 der wet op het H. O. word éénmaal overgegaan. Naar aanleiding van ongeregeldheden in den vroegen morgen van 3Mei 1883 op het Munsterkerkhof te Utrecht voorge vallen, werden 2 studenten, wier namen het meest in de zaak waren betrokken, voor den rector-magni- ficus en assessoren ontboden en richtte de -octor een schrijven tot bet studentencorps. Het corps antwoordde hierop met eene betuiging van zijn leedwezen over het gebeurde. Wat de uitkomsten van het onderwijs betreft, het oordeel der hoogleeraren der theologische facul teit was te Leiden vrij gunstig, te Utrecht gunstig, ta Groningen tamelijk guustig. Een hooglcer.t ir te Utreeht achtte de algemeene kennis en die der klassieke talen weinig bevredigend en zoebt do

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1