•van 's-Gravenhage"; tot secretaris de heer Der KindereD, hoofdredacteur van de „Kleine Kapitalist", en tot penningmeester de heer Van den Heuvel, hoofdredacteur van „De Tijd". Het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw-York, is gisternamiddag Dover gepas seerd; de „Voorwaarts" kwam gisteren van Java in IJmuiden, stoomde te ruim vier uren naar Amsterdam op en kwam er hedenmorgen 8 u. aan de Handelskade. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, mr. A. P. Visser, caudidaat-notaris, advocaat en procureur aldaar; - benoemd tot rechter-plaatsverv. in de arrond.-rechtbank te Almeloo, mr. G. Kortenbout Van der Sluys, adv. en proc. aldaar- aan W. Pie- ters, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Voerendaal; - aan de na te noemen vreemdelingen, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoen, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs bier te lande, als aan: mej. E. M.Swin dells, geboren te Nottingham (Engeland), en J. J. H. Rix, geboren te Somerleyton (Engeland). Gemengd Nieuwe. Naar uit de residenti e wordt gemeld, vordert de instructie in de Leidsche vergiftigings zaak zeer spoedig en kan men nog vóór de jaar- lijksche vacantie van het gerechtshof dit sensatie proces verwachten. Waar moet men een postzegel op een brief plakken Het gevoelen daarover verschilt ten onrechte, want de ambtenaren der posterijen zullen n zeggen, in welk geval het publiek hun den grootsten dienst bewijst, en dat is, wanneer de postzegel steeds rechts van boven op den brief wordt bevestigd. Zij stempelen natuurlijk met de rechterhand en hebben dan de hand het minst te bewegen. Bij één brief maakt dit natuurlijk niet uit, doch bij de groote hoeveelheden, welke de posterij te vervoeren heeft, wèl. Een ieder gewenne zich dus den postzegel in den rechterbovenhoek van den brief te plakken. Aan den Koning is gisteren uit Kra lingen een verjaarsgeschenk gezonden, dat wel zeldzaam mag heeten. Den warmoezier C. M. Yan Zanten, aldaar, is het gelukt reeds versche postelein te winnen, waarvan hij den eersten pluk aan Zijno Majesteit hoeft gezonden. Hedennacht is de bouwmanswoning met den grooten hooiberg, bewoond door J. Ver- steegh, staande langs den straatweg nabij Nieuwer- brug onder de gemeente Bodegrave, totaal afgebrand. De kleine hooiberg en een schuur zijn behouden gebleven. Al het vee, bestaande uit ongeveer 40 stuks, is gered. De brand ontstond in den berg staande tegen de woning en werd middernacht ont dekt. "Vijf brandspuiten waren op de plaats des onheils aanwozig. Men denkt aan kwaadwilligheid. Alles was tegen brandschade verzekerd. In den vroegen morgen van gisteren zijn bij den landbouwer C. Hillenaar te Stompwijk 18 kippen en een haan ontvreemd. De nog onbekende daders moeten achter door de schuur zijn ingekomen. De politie is met de zaak bekendgemaakt. Omtrent het ongeval met den stoom tram bij Loosduinen vernemen wij nader, dat hier geen sprake van eenig plichtverzuim of van roe keloosheid bij den machinist geweest is en alles het gevolg was van de verregaande onvoorzichtig heid van den oogelukkige, die er bij omkwam. Deze, v. d. II. geheeten, verliet met vier knechts de kalkbranderij van den heer Blom, waar hij werk zaam was. V. d. H. ging voorop, dragende een zak steenkolen, op 4 a 5 pas afstands gevolgd door 2 kameradeD, waarachter de heer Blom met den 4den knecht zich bevond. Niettegenstaande het aan houdend luiden van de bel, het roepen van den machinist van den aankomenden trein en de kreten der achter hem aankomende kameraden, om halt te houden, stapte v. d. H. de rails dwars over, met het ongelukkig gevolg, dat hij, ofschoon nage noeg de andere zijde bereikt hebbende, door de machine werd gegrepen, daaronder gesleurd en zoodanig verwond werd, dat hij nagenoeg onmid dellijk overleed. (Roit. N.) Van pokkenkwamen in de vorige week in de provincie Zuid-Holland nog de volgende gevallen voor: te Oud-Beierland één (één sterfgeval), te Sassenheim één en te Mijnsheerenland één. De lste luit. S., van het 4de bat. 3de reg. inf. te Vlissingen, zal voor een raad van on derzoek terecht staan. Bij gelegenheid van den verjaardag van den Koning zijn bij het reg. grenadiers en jagers, alle aan onderofficieren, korporaals en man schappen opgelegde straffen en de daaraan ver bonden gevolgen kwijtgescholden, met uitzondering van die straffen alleen waaraan het ontnemen van de sabel buiten dienst verbonden is, namelijk dron kenschap en misbruik maken van wapenen. EoDe half beschonken vrouw heeft ge poogd haar 3-jarig kind in de Maas te Delftshaven te verdrinken, hetwelk gelukkig intijds door eenigo inwoners verhinderd werd. Het kind werd in be scherming genomen en de moeder aan de politie overgeleverd. De millioencn-juffrouw. - Het is nu volgens den Amsterdamschen briefschrijver in de „Pr. Gr. Crt." bekend geworden dat er nog een door Jaantje Struik benadeelde bestaat, iemand te Arnhem, die zij er voor ƒ180,000 (zegge: honderd en-tachtig duizend gulden) in heeft laten loopen, maar die, om buiten het proces te blijvon en het geld toch verloren achtende, er maar een schen king van maakte, toen het onderzoek begon. Het met C. Yan Baaren, leverancier van aardappelen, voor de troepen-menages te Amers foort gesloten contract is door den minister van oorlog verbrokon. Hem is het recht ontzegd in het vervolg eenige leverantie voor het Rijk te doen, omdat hij geschenken heeft aangeboden aan per sonen, die in betrekking staan tot die leverantie. Betreffende de gebrekkige telegraaf verbinding tueschen Nederland en Groot-Britannië, wordt uit Londen aan de „Amst. Crt." nader be richt dat van de twee tcsschen Lowestoft en Zand- voort bestaande kabels één gerepareerd wordt^ ter wijl voor den anderen een nieuwe zal worden gelegd. Aan boord van het stoomschip „Bur gemeester Den Tex", waarmede de nieuw benoemde gouverneur-generaal vau Nederlandsch-Indië, de heer O. Van Roes, de reis naar Indië zal maken, is voor dezen hoogen ambtenaar eene speeialo in richting gemaakt, welke volgens het „Hbl." wat comfort en pracht betreft der Stoomvaartmaat schappij „Nederland," zoowel als den gouverneur- generaal waardig is. De hutten zijn midscheeps aan dek en bestaan uit een prachtig gemeubileerd salon, uit eene van al het noodige voorziene ruime badkamer en eene ruime, keurig ingerichte hut, dienende tot slaapkamer. Het middelgedeelte van het dek blijft geheel voor den heer Van Rees af gesloten. In elk compartiment zijn spreekbuizen, leidende naar de hofmeestershut, aangebracht. Voor het uit Friesland naar do in ternationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam te zenden jong vee heeft de Commissaris des Konings in die provincie, mr. B. P. baron Van Harinxma Thoe Slooten, een gouden medaille, en jhr. mr. A. E. Van Boelens Van Eysinga een zilveren medaille uitgeloofd. Gister namiddag te vier uren heeft in de wijk Oerle te Tilburg, ter plaatse genaamd hot Heike, bij den huisschilder Jos. J. Yan Pelt een hevige brand plaats gehad, waarbij niet alleon het huis, bestaande uit twee woningen, mot den geheelen inboedel en de aanwezige verfstoffen door de vlammen is vernield, maar ook do man bij een poging om zijn ziekelijke vrouw en een kind te redden, lichte brandwondon heeft bekomen en een kind van anderhalf jaar den dood vond. De verf stoffen verspreidden een zoo felle vlam, dat er geene gelegenheid bestond het huis te genaken. Aan de goede werking der brandspuiten is het te danken dat de belendende panden en de werkwinkel, waarin nog meerdere verfstoffen aanwezig waren, zjjn be houden gebleven. Naar men verneemt, is een en ander bij de Zutfensche Maatschappij tegen brand schade verzekerd. In de „Soer.-Crt." deelt een inzender mede dat „Zijn Meisje komt uit" oorspronkelijk ge schreven was voor de officiersvereeniging aldaar, doch toen het voltooid was geen genade kon vinden in de oogen der directie dier vereeniging; om welke reden hij betreurt, dat niet aan Indië de primeur verzekerd werd van een tooneelwerk, dat in Holland zulk een schitterend succes bad. De inzender stelle zich - op raad van het „D. v. N." - gerust de kans is groot dat het stuk, in Indië vertoond, fiasco maakt. Reeds hier te lande begint men zich af te vragen, welke waarde de intrige heeft: nu het nieuwtje er af is en de ietwat gebrekkige nabootsing van Indische toestanden meer algemeen bekend wordt, verlaten velen van de toeschouwers onvoldaan den schouwburg. In Elzas nemen de zelfmoorden toe onder kinderen. Onlangs schoot een leerling van het lyceum van Straatsburg zich dood; thans ver neemt men dat een jongen van zeven jaren te Sto8Bwika zich in de rivier wierp om een berisping te ontgaan; bij had zijn moeder wat geld ontstolen. Te Collonges hoeft een landbouwer uit jaloezie zijne vrouw doodgeschoten. BUITENLAND. FrauliriJk. De koning van Anani heeft den president Grévy per telegram zijne tevredenheid over hel leggen van den üieuwen telegraafkabel betuigd. Hij zegt dat de betrekkingen tusschen beide volken daardoor inniger zullen worden. Tevens uit hij de hoop dat het verdrag eerlang met eenige verzachtende be palingen bekrachtigd zal worden. De aangekondigde bijeenkomst der Jeromisten te Parijs heeft Zondag plaats gehad. Zij was talrijk bezocht, maar, naar het schijnt, bevondon zich onder de aanwozigen niet weinig nieuwsgierigen. Een voormalig keizerlijk minister, Maurice llichard, zat voor. Hot vroegere lid van den Raad van State Pascal betoogde de wen schel ij kheid eener constitutie- herziening door eene Constituëorende Vergadering. Een ander redenaar toonde aan dat een krachtig uitvoerend bewind noodzakelijk was, waarbij hij zich tamelijk minachtend over den heer Grévy en zijne ministers uitliet en de conservatieven aan spoorde om z'ch te scharon achter het „hoofd des volks," enz. Alles ging zeer ordelijk toe. Sodort verleden Zaterdag is het tolographisch verkoor met Tonkin opengesteld voor het publiek. Italië. Het onder de telegrammen reeds vermelde voorval op den spoorweg tusschen Montalto en Cor- neto is tot onderwerp geweest eener interpellatie in beide huizen van het Parlement. In den Senaat en in de Kamer gaf do regeering, voor zooveel zij daartoe in staat was, de verlangde inlichtingen, welke niet meer inhouden dan hetgeen per telegram is bericht. De Senaat en de Kamer hopen dat de zaak niet zoo ernstig van aard zal zijn als men zou kunnen vermoeden, en vertrouwen van het Kabinet dat dil alle bijzonderheden, welke het onderzoek zal aan het licht brongen, aan de volks vertegenwoordiging zal mededeelen. Do aanslag op den karabïnier, die den hoftreïn afwachtte, waarin de koning van Italië zat, wordt dan ook als zonder politieke bedoeling gepleegd beschouwd. Men meent dat de daders gewone roovers zijn, die toevallig een soldaat ontmoetende, besloten hem als veiligheidsmaatregel af te maken. Toch komen uit de Italiaansche stedeu adressen van golukwensching naar Rome, het geheele corps diplomatique is op receptie gegaan op hot Quirinaal, telegrammen zijn uit binnen- en buitenland gezon- doD, de Paus zelfs heeft aan den kapelaan des koning3 zijn leedwezen over het voorval bericht. De „Fanfulla" heeft eene inschrijving voor den karabinier Varicckio geopend de gemeente Corneto schonk hem reed3 de som van 500 lire. Grroot-Bi'itauni©. De conferentie, welke gisteren de Transvaalschc afgevaardigden met lord Derby hielden, duurde ongeveer tweo uren. Sir Hercules Robinson en de heer Herbert waren tegenwoordig. Verschillende onderwerpen botreffoode de nieuwe conventie wer den behandeld, maar de discussie voerde niet tot eene eindbeslissing. Morgen, Donderdag, zal zij worden voortgezet; zoodra de nieuwe conventie definitief vastgesteld is, zal zij den ministerraad worden voorgelegd, om formeel door dezen be krachtigd te worden. De gedelegeerden schijnen niet ingenomen te zijn met het voorstel van lord Derby betreffende de vermindering der schuld. Het Hoogerhuis heeft gisteren het wetsont werp betreffende den invoer van vee in tweede lezing, zonder stemming, aangenomen. Lord Rich mond kondigde aan dat hij een amendement zal indienen, waarvan de strekking is om de wet meer afdoende te maken tegen het binnensluipen van ziekten. De heer Bradlaugh is te Northampton tot parlementslid gekozen met 3922 stemmen, tegen 3488, welke op den candidaat der conservatieven, den heer Richards, waren uitgebracht. Bradlaugh kreeg nog nooit zooveel stemmen. Egypte. Uit Soeakim wordt aan de „Daily News" gemeld dat Zondag-nacht aldaar een brief uit Tokar ont vangen is, met verzoek om een spoedig ontzet. De

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2