daaronder geraakte en toen aan een der beenen belangrjjk gekwetst werd, is thans dat lichaamsdeel geamputeerd. Uit Katwijk aan Zee wordt ons ge meld dat van 15 tot 18 Februari aldaar voor har den wind zijn aangekomen 35 bommen, met zeer ongelijke vangst, sommige zelfs met verlies en sohade van netten of met stuk gebroken zwaarden. Er werd besomd van f 22 tot 160 in 4 tot 6 dagen. Yoor tarbot werd besteed van f4 tot ƒ9; voor tong f 0.40 a f 0.60voor rog f 0.50 a f 0.70, alles per stukvoor levende schol f 8 a f 15 en voor scharren 5 a 7 per mand. De geheele vloot is in de vaart, behalve twee bommen van den reeder W. Dubbeldam, welke gereed worden gemaakt om in de maand April op de kol- of kabeljauwvi8scherij uit te gaan. In den avond van 10 dezer, terwij 1 er bruiloft werd gehouden ten huize van H. Dekker, wonende nabij Nieuwebrug te Haarlemmermeer, zijn aldaar op het erf zes personen gekomen, die verlangden binnengelaten te worden en sterken drank verzochten. Na weigering en na herhaald verzoek om heen te gaan, gingen zij tot balddadigheden over door met een stok te slaan, met een me3 zoo danige verwondingen toe te brengen dat heelkundige hulp is moeten worden ingeroepen, zoomede door trappen, schoppen, het inslaan van glasruiten enz. Naar men zegt, zijn de schuldigen bij namen be kend en waren sommige hunner beschonken. e 1 s-Hage is doormiddelvanbraakten nadeele van schipper D. uit een schuit eene som van ongeveer f 90 ontvreemd. Te S ch e v e ni n g e n s p o e 1 d e gi 8 t er e n weder dynamiet aan, dat door den commissaris van politie aldaar door middel van kali caustica werd onschadelijk gemaakt. Masquelin, van Rijsel, die zijn moedor vermoordde, ia ter dood veroordeeld. Pierre Xavier, die zeven maandenpre- ventief gevangen zat wegens het misdrijf te Molen beek en die wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten werd gesteld, heeft 300 fr. gekregen bij wijze van vergoeding! Een schoon 18-jarig meisje, de doch ter van een bouwopzichter te Petersdorf bij Warm - brunn, is in het bosch nabij die plaats met afge sneden hals gevonden. Yan den moordenaar is nog geen spoor ontdekt. Uit Tunis wordt bericht dat 25 galei boeven uit Goletta zijn ontsnapt en er in geslaagd zijn de kust te bereiken. BUITENLAND. FrankiiS k. De Kamer van Afgevaardigden hield zich gisteren bezig met de behandeling van het wets ontwerp tot het stichten van scholen voor regiments kinderen. Mgr. Freppel stelde als amendement voor, dat bij die scholen aalmoezeniers zonden aangesteld worden. Generaal Campenon daarentegen verklaarde namens de regeering dat aalmoezeniers slechts wan orde zonden stichten. Deze woorden werden door de linkerzijde daverend toegejuicht, maar gaven der rechterzijde aanleiding tot hevig protest. Verschei dene leden werden tot de orde geroepen. Het amendement van mgr. Freppel werd ten slotte met 368 tegen 97 stemmen verworpen. De enquête-commissie uit de Kamer heeft o. a. gehoord een deputatie van de Parijsche steenhouwers. Dezen waren vijf jaren geleden 18,000 in getal, in de laatste twee jaren was hun aantal tot 12,000 gedaald en daarvan waren slechts 2000 man werk zaam in de laatste 16 maanden. Oroot-Britannië. In het Lagerhuis deelde de heer Fitz Maurice gisteravond mede dat de regoering er in toegestemd heeft, om met Frankrijk en andere mogendheden bij Chili en Peru op de bescherming van de rechten der houders van de Poruaansche schuldbrieven aan te dringen. De heer Gladstone zeide dat het gerucht, als zou het Egyptische leger afgedankt worden, onge grond is. Verder verklaarde hij niet to gelooven dat Gordon, wiens denkbeelden over den slaven handel bekend zijn, aan een verdrag betreffende dien handel zijne goedkeuring verleende. Het Huis hervatte daarop de discussie over de motie van wantrouwen, door sir Stafford Northcote voorgesteld. Bij de regeering is van de inneming van Tokar niets bekend. Te Caïro loopt echter het gerucht, dat het garnizoen van Tokar is vermoord. Generaal Gordons berichten getuigen van eene zeer hoop volle stemming. Telegrammen LONDEN, 18 Februari. De „Times" ontvangt een telegram uit Durban, meldende dat, naar de beer Grant, Cetewayo's raadsman, verzekert, Cete- wayo vóór zijn overlijden zijn zoon Dinizoeloe tot troonopvolger benoemd heeft. SOEAKIM, 19 Februari. Tweehonderd man van het garnizoen van Tokar hebben een uitval gedaan en den vijand aangetast. Zij doodden een aantal der opstandelingen en maakten eene belangrijke hoeveelheid vee en kameelen buit. CAIRO, 19 Februari. Op verzoek van Sir Evelyn Bariüg heeft de Engelsche regeering besloten het bezettingsleger in Egypte te versterken met troepen van Malta en Gibraltar. LONDEN, 19 Februari De Transvaalse!]e afge vaardigden hadden gisteren met lord Derby een onderhoud. De onderhandelingen hebben eenige vorderingen gemaakt, maar heden zal er nog een onderhoud plaats hebben, dat waarschijnlijk het laatste zal zijn. Men verzekert dat Engeland heeft toegestemd, 127,000 pd. st. op de schuld kwijt te schelden, zoodat alsdan nog 254,000 pd. st. te betalen overblijft. Wat de 8uzereiniteit betreft, zou zijn overeen gekomen dat de Transvaalsche republiek vrij en onafhankelijk zal zijn binnen de grenzen van haar grondgebied, maar dat de onderhandelingen met stammen of buitenlandsche mogendheden door bemiddeling der Engelsche regeering zullen plaats hebbeD. De „Daily News" ontvangt een telegram uit Soeakim, van 18 Februari, meldende dat het trans portschip „Jumna" heden aldaar is aangekomen, 736 Engelsche soldaten aanbrengende. LEIDEN, ld Februari, Het weerbericht van heden doet voor morgen weinig verandering verwachten; wind zuid. Nadat ten gevolge der ongesteldheid van den heer Le Gras de eerst aangekondigde voorstelling van „De Kiesvereeniging van Stellendijk'1 onlangs moest worden uitgesteld, had ze nu gisteravond in onzen schouwburg plaats, evenwel toch nog zonder medewerking van genoemden acteur, in wiens plaats optrad de heer Spoormans, die zich, aangezien het zijn rol niet was, op gunstige wijze van zijn taak kweet. Ook de andere heeren speelden in Mulders vrij bekend en zeer aardig blijspel zóó als men dit van artis- ten als zij zijn mocht verwachten. Mej. Jeanne De Groot ondervond mede zeer veel bijval, méér dan mej. Schepers, die ditmaal in hare rol niet al te vast scheen te zijn. Het nastukje: „Eene vergissing", slechts voor drie personen geschreven, wekte bij herhaling hila riteit in de zaal. Toch meenen we dat het van den heer Faassen eene menschelijke „vergissing" was toen hij deze Fransche „vergissing" voor ons tooneel vertaalde. Do schouwburg was goed bezet; doch het feest, eenige dagen geleden door den heer J. M. Haspels te Rotterdam gevierd ter herdenking van zijn 25- jarige tooneelloopbaan en waarvan wij reeds vroeger melding maakten, ging hier ongemerkt voorbij. Daarom bieden wij hem bij deze onze hulde aan en wenschen wij den jubilaris toe dat het hem vergund moge zijn nog vele jaren zjjne beste krachten aan het Nederlandsch toon9el te wijden, waarvan hij met recht een sieraad is, opdat zijn zilveren feest nog eenmaal in een gouden jubilé veranderen moge. In de zitting der Tweede Kamer van heden zijn de werkzaamheden hervat. De tijdelijke voor zitter, de heer Cremer, bracht daarin hulde aan de groote bekwaamheden en den tact van denvorigen president, den heer O. Yan Rees. - De heer Ver niers Yan der Loeff werd beëedigd en toegelaten. De heer Kist kondigde eene interpellatie aan over het tijdstip der invoering van het Strafwetboek. Morgen zal een voorzitter worden gekozen. De feesttooi van het Lange Voorhout, de aanstalten van gemeentewege voor het vuurwerk in de Maliebaan, de toebereidselen voor de verlich ting van de gevels der ministerieën, openbare en bijzondere gebouwen en eindelijk de kwistige vlag- gentooi van straten en pleinen, waren heden zoo vele openlijke teekenen van deelneming door Regee ring en bevolking der residentie met 's Konings 67ste geboortefeest aan den dag gelogd. In de middaguren was het Voorhout vrij druk met wandelaars gevuld, waartoe de matineó musicale van de kapel der dd. schutterij in den daartoe ver rezen muziektempel het hare bijdroeg. In de laan nabjj het Tornooiveld was er kermis op kleine schaal, georganiseerd door eenige poffertjes kramen, een draaimolen, koek- en andere neringen, alle met de nationale kleuren bovenop. De revue over het garnizoen was ditmaal in het Willemspark c. a. opgesteld, in deze orde, dat de grenadiers en jagers de Nassaulaan en Nassaukade bezetten, de cavalerie en artillerie langs de Java- straat gerangeerd stonden. De talrijke menigte, die zich in de omliggende straten verzameld had, kon ditmaal weinig van het militair vertoon te zien krijgen. Alle toegangen tot de paradeplaats waren door de politie afgesloten. Prinses Hendrik bracht even 12 nren haar fele- citatie-bezoek aan Koning en Koningin, die te 1 nur de dames en heeren uit hunne omgeving alsmede die van den Prins en de Prinses, benovens de leden van het gouvernement op de receptie ont vingen. De Koningin heeft den Koning een kostbaar servies van oud-Saksisch porselein op zjjn ge boortefeest geschonken. De Koning en Koningin deden heden een rit in open rijtuig langs het Haagsche Bosch en kwa men, paleiswaarts keerende, het feestterrein in het Voorhout voorbij, alwaar de talrijke schare wan delaars naar de straatzijde stroomde om het konink Ijjk echtpaar toe te wuiven en te begroeten. Te Amsterdam is de parade wegens het ongnn stige weder afgewimpeld. De Koning heeft mej. Dyna Beumer den tite verleend van hofzangeres. Een jager trachtte gisteravond een bezoek t( brengen bij zijn meisje, dienstbode bij den bakke L. op de Prinsegracht te 's-Hage. Daar hem di er niet werd toegestaan, trok hij zijne sabel ei sloeg daarmede de ruiten in. Hij was zóó woe9 dat hij met veel moeite en na zich duchtig te heb ben verzet, door de politie en militairen naar d wacht nabij de gevangenis werd overgebracht. Gisteravond omstreeks halftien is door bran de bakkerij van den bakker A., in de Paulus-Pottei straat te 's-Hage, geheel verloren gegaan. Het paü was verzekerd. Gisteravond ontstond te Noordwijk een feil brand in de serre van den heer v. d. S. Gelukki was het weder vrij stil en de wind dreef vlam e vonken in eene andere richting dan het woonhuis e den hooiberg van een buurman, die anders noga gevaar hadden geloopeD. De serre is geheel uitgebrani Door de „P. N.-B. Crt." wordt het bericb tegengesproken dat te Vucht een man getracht hee zijne vrouw door ophanging van het leven teberoove De gisteren te Leeuwarden gehouden eollee ten behoeve der Maatschappij van Weldadighe heeft opgebracht f 1193.07. De (nieuwe) „Haagsche Courant" is hede tegen denzelfden abonnementsprijs van vroeger, vergroot formaat verschenen. Waarschijnlijk zal nog den 25sten dezer vo den Koning en de Koningin eene soiree musica ten paleize gegeven worden. De nieuwe minister van koloniën wordt ze spoedig in de residentie verwacht. Tot op hedfï moest de mailboot, welke hem naar Europa ové bracht, te Marseille quarantaine houden. Het stoomschip „Soerabaia", van Rotterdi naar Java, vertrok beden van Port-Saïd; de matra", van Amsterdam naar Batavia, passeer gisteren Gibraltar; de „Voorwaajts", van Batai naar Amsterdam, passeerde gisteravond Dungene KOLONIËN. BATAVIA, 18 Januari. Het gerucht als zou het vertrek van de Atj boot van den 17den tot den 18den dezer zijn gesteld, om het 5de bataljon, dat met spoed zijn opgeroepen, naar Atjeh over te voeren, sch zich niet te hebben bewaarheid. De nieuwsgierigheid om iets van de Tenom-e ditie te vernemen, stijgt hier evenwel met den Saluutschoten verkondigden in den vro morgen van gisteren dat het ©ud-lid in den R van Indië en benoemd minister van koloniën heer Sprenger Yan Eijk, naar Nederland is trokken. Tot het gisteren te Mr. Cornells geëindii examen voor aspirant-officier hadden zich 11 j gelieden aangegeven. Geslaagd zijn P. Dannrl J. Gaster, J. H. Munter, A. Eliers, F. Muflk

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2