LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 7365. Woensdag £0 Februari. A0. 1884. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maandenL10. Franco per post.1.40. AbeoderlQke Nommers,0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEE ADVERTEST1EHt Tal 18 regels LOB. Iedere regel meer 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasaee- ren builen de stad wordt/0.10 berekend. OiHciëele KennisfferingeiL Collecte ten behoeve van de Maatschappij van Weldadigheid. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis dat op Donderdag 21 Februari a. s., aanvangende des voormiddags te tien uren, eene collecte zal plaats hebben aan de huizen der inge zetenen ten behoeve van de Maatschappij van Weldadig heid, waarmede de Heeren en Raden der Gebuurten zich met de meeste welwillendheid hebben willen belasten. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, dat, met het oog op de dringende behoefte aan financicelen steun en op de heilzame werking van de Landbouw-Koloniën der Maatschappij, waarin honderden personen uit alle oorden van het land afbomstig en behoorende tot de verschillende godsdienstige gezindten zijn gevestigd, door een ieder naar zijne middelen op ruime wijze in deze collecte zjI worden bijgedragen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. l^Febr. 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 19 Februari. 's Konings 67ete verjaardag werd heden alhier gevierd door het uitsteken der vaderlandsche drie kleur van openbare en particuliere gebouwen, door het bespelen in het middaguur van het carillon eu door het houden eener parade - onder commando van den majoor der artillerie baron Yan Haersolte - door de alhier in garnizoen liggende wapens, waarbij ook de waarn. commandant en officieren der dd. schutterij tegenwoordig waren. De infanterie was daartoe opgesteld op de Papengracht; de veld artillerie en cavallerie in de Houtstraat en op het Rapenburg. Na do inspectie door den kolonel Leers maakten de troepen een promenade door de stad, langs Rapenburg, Steenschuur en Breestraat, waarna ze, weer aan de Papengracht gekomen, van elkaar werden ontbonden. In de kazerne had vervolgens een militair aesaat plaats. De jongens van de Kweekschool voor Zeevaart waren mede in de gelogenbeid gesteld 's Konings verjaardag te vieren. Ia den tuin vermaakten ze zich ter dege met mastklimmen, zak- en boegsprietloopen, waarvoor als prijzen kolossale snij- en sucadekoeken, zakjes sigaren, sigarenkokers, portefeuilles eu andere voor den jeugdigen matroos zoo benijdenswaardige zaken waren uitgeloofd. Vooral het zakloopen gaf tot veel vroolijkheid aanleiding; 't was dan ook een aardig gezicht die vormlooze gedaanten met hoofd en muts er bovenop om 't vlugst te zien voortscharrelen. Menigeen buitelde halverwege twee- driemaal over den grond en moest dan door anderen den prijs zien weghalen. De muziek van het 4de reg. inf., dat den geheelen middag op het terrein hare tonen deed hooren, bracht veel tot het welslagen van het feest bij. De heer C. G. Locher, kapelmeester van het ■muziekcorps der dd. schutterij alhier en onderwijzer voor de violoncel aan de Muziekschool der Leidsche aatschappij voor Toonkunst, is uit 50 sollicitanten enoemd tot kapelmeester bij de dd. schutterij te ij meg en. De afdeeling Leiden van de vereeniging „het et alen Kruis" herdacht gisteravond in het café Eigenzorg" op den Stationsweg haar dertigjarig estaan. De zaal was keurig met draperieën, attributen n bloemen versierd, terwijl de busten van onzen oning en die van wijlen Willem I en Willem II me eereplaats innamen. De feestavond werd geopend met eene toespraak den voorzitter der afdeeling, den heer Themps. midden zijner wapenbroeders - helaas nog slechts negentien - sprak hij, nadat door hen op plechtige wijze het „Wïen Neerlandsch Bloed'1 gezongen was, eenige eenvoudige maar welgemeende woorden, waaruit in de eerste plaats oprechte liefde voor Vaderland en Koning doorstraalde. Toen de secretaris zijn verslag had voorgedragen, werd door alle genoodigden een welkomstlied ge zongen. De heer De Boer, eergeant bij het vierde reg. inf., opende de rij der voordraohten. Hij bracht holde aan de oud-strijders, die zich zoo dapper gedragon hadden, maar bij geloofde ook dat het Dageslacht, als het vaderland weer in gevaar mocht komen, zich even dapper zou honden. De heer Goedeljee sprak namens de vereeniging „Nut en Genoegen". Hij voelde zich gedrongen een enkel woord te spreken, naar aauleiding van de aanstaande onthulling van het monument voor Leidens ontzet. De leden van het „Metalen Kruis" moesten in den optocht bij die gelegenheid eene eereplaats innemen, hun volkomen waardig. Het bestuur had daarvoor dan ook eene uitnoodiging ontvangen, maar de hooge ouderdom der leden had hen doen besluiten geen werkzaam deel te nemen aan de plechtigheid. Maar toch - zeide spreker - hebben ze hun sympathie betoond door aan de vereeniging „Nut en Genoegen" eene bijdrage in geld te zenden, die hot dubbele bedroeg van do door hen vastgestelde som. Die edele daad alleen wenschte de heer Goedeljee te doen uitkomen. Door den voorzitter werd don spreker dankgezegd voor zijne hartelijke woorden, eu tevens deed hij de belofte dat hot „Metalen Kruis" op liet terrein der onthulling zou tegenwoordig zijn. De voorzitter herdacht tevens met weemoed de wapenbroeders die door den dood aan „Het Metalen Kruis" ont vallen waren, en weldra, als de weinige leden, die thans nog in leven zijn, niet meer zallen zijn, blijft er niets anders over dan een album, de boston der drie koningen en de vaandels aan het Stedelijk Museum ten geschenke te geven. Verder droeg de heer Van Ingen Schenau nog een gedicht voor, dat, evenals het gesprokene door zijne voorgangers, zeer werd toegejuicht. In 't bij zonder verdient echter vermeld te worden een poë tische ontboezeming, welke door den heer Van Ingen Schenau was vervaardigd: „Het waar ge noegen", en welke door den heer De Boer werd gedéclameerd. Beiden behaalden hiermede veel succes. Nog velen voerden na hen het woord. Aau den dans, welke voor de jongeren eene welkomen afwisseling verschafte, werd door velen deelgenomen, zoodat men ten volle mag verwachten dat ook deze feestavond, door de oud-strijders bereid, volkomen naar wensch is geslaagd. Het ging er dan ook weder recht kameraadschap pelijk toe. 't Was jammer dat hot orkest zich dit maal niet te best van zijne taak kweet. Hedenmiddag ontvingen we per Nederlandsche mail, via Marseille, de Indische bladen van 17 en 18 Januari. Ia het jongste nummer van het Studenten weekblad „Vox Studiosorum" wordt weder eene verzuchting geslaakt naar een nieuw academiege bouw albier. Daarbij wordt herinnerdhoe men reeds in 1808 de vervulling van dien wensch nabij dacht te zijn. Op 12 Januari van dat jaar hield de minister van bionenlandsche zaken, mr. Mol- lerns, eene toespraak bij de eerste-steenlegging voor een naald op de Ruïne. In die toespraak natuurlijk de groote ramp h' 'a7ti ""e, waardoor Leiden getroffen was en waarn. «j deze plechtigheid in verband stond, voerde de minister als „een grooten troostgrond" aan, dat op deze plek der verwoesting nn „spoedig een gebouw geëvenredigd aan den roem der Koninklijke Academie verrijzen zon.'1 Over dat „spoedig" zijn nu reeds 76 jaren heengegaan. De schrijver in de „Vox" vreest dat er maar ééa middel zou zijn om nogmaals die be lofte nit een ministeriëelen mond te vernemen, namelijkopoieuw een deel van Leiden te doen springenmaar voor dat middel terugdeinzende, vreest hij, dat de stndeerende jongelingschap nog lang zal „moeten sloipen door ijzeren hekken, sombere gangen en langs gevangenisachtige trappen." De vanwege het gemeentebestuur te Sassen- heim gehouden collecte, ten behoeve der Maat schappij van Weldadigheid, heeft ƒ45.51 opgebracht» Tot waarnemend hoofd der school N°. 4 te Haarlemmermeer is benoemd en in fnnctie getreden de heer P. Stevens, van Zeist. De commissie van rapporteurs voor het wets ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker, kennis genomen hebbende van de bij brief van 21 December 1883 ingekomen aanvulling van dit wetsontwerp, welke eono geheel nieuwe zaak betreft, beeft een nieuw onderzoek te dezer zake in de afdeelingen der Tweede Kamer voorgesteld. Blijkens den Stndenten-Almanak te Groningen bedroeg op het einde des vorigeu jaars het aantal studenten aldaar 374, waarvan leden van het Gro- ningsch studentencorps 245, studenten oud-leden van het corps 25, overige 6tudenten 104 (onder welke laatste 15 dames, waarvau studeeren in de natnurk. wetenschappen 8, nieuwe letteren 5, ge neeskunde 1 en pharmacie 1). Het stoomschip „Suraarang," van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Southampton; de „C. Fellinger," van Amsterdam naar Java, vertrok hedenmorgen van Suez. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den heer James Loudon, oud- gouveroeur-generaal van Noderlandsch-Indië, te 's-Gravenhage, met alle zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederland- schen adel verheven. Gemengd N ieu vra. In de vorige week werden binnen deze gemeente door mazelen aangetast 80 personen en is er ééa aan die ziekte overleden, terwijl één lijder aan pokken overleed. Met den stoomtram van Leiden op Haarlem heeft weder een allertreurigst voorval plaats gehad. Den oondneteur Segaar - die, golijk men zich zal herinneren, nog onlangs in onze courant zulk een goeden raad gaf in het belang der veilig heid voor personen die zich tnsschen de rails be vinden terwijl een trein wordt gerangeerd of in aantocht is - overkwam gisternamiddag namelijk een ongeluk, dat hem het leven kostte. Reeds meermalen moet hij bij den burgemeester van Heemstede geklaagd hebben over de school jongens, die zich niet ontzagen om telkens vóór, langs en achter den in gaog zijnden tram te loopen. Bij JBennebroak gaat de tram vlak langs de boomen. Segaar wilde volgens gewoonte wederom uitkijken, kwam ditmaal in botsing met een boom en viel daardoor onder do wagens, waarvan de wielen over hem heen gingen. Zijn beenen en ruggegraat waren gebroken, en na in een herberg te zijn gebracht, overleed hij drie uren daarna. Tot het laatste oogenblik bleof hij bij zijn volle bewastzijn en zelfs kon hij nog afscheid nemen 7an zyne vrouw, die per extra-tram van Hillegom kwam. Zij en hare twee kinderen blijven nu allertreurigst achter. Segaar zelf stond als een flinke, rondborstige kerel bekend. Juist op den dag waarop hij een zoo verscbrikkelijken dood vond, was hij vier jaren gehuwd. Heden zou hij naar aanleiding daarvan met zijne vronw een uitstapje maken. Van den jongeling, die onlangs voorbij den Sta- tioDSweg tijdens bet rangeeren van den stoomtram

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1