ING N°. 7363. Maandag 18 Ti tri. 1884. Tweede Blad. genda sbben 'szaal achen I vóór EIDSCÏÏ 3AGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: toor Leiden per 8 maanden.L10. fnoco per poet.1.40. AJttacderl^ke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DEK ADVERTENTIES: Vu 16 regel» f 1.06. Iedere regel meer 0.17J.' Groeier, letten uur pUeUruimle. Voor kot ittcuM.- ren bollen de tUd wordt f 0.10 be rek eed. ÏY, Gemengd Nieuws. Op. de Hoogewoerd struikelde heden- iorgen om halfelf een voor een tilbury gespannen aard. Het beest viel en door den schok werd een er gebroeders K., landbouwers aan den Groenen- ijk, nit het rijtuig geworpen. Het geheele ongeval epaalde zich echter tot een lichte schramp aan bet oofd. Om halftwee viel op het Kort Rapenburg een mder paard dat voor een rijtuig van den tram liep, waardoor het aan den neus gewond werd. De tram ïad hierdoor slechts een gering oponthoud. Hedenmiddag had op den wegtnsschen Loosduinen en Den Haag een treffend ongeval plaats. De bleeker W. v. d. H., onder Loosduinen woonachtig, geraakte onder den "Westlandschen stoomtram en bekwam daardoor zoodanige verwon ding dat de dood onmiddellijk volgde. Te Amsterdam is een nieuw adver tentieblad verschenen, oüder den veelzeggenden ti tel van „De Leugenaar." In weinige minuten tijds stond gister- nacht om halfdrie het door zeven gezinnen be woonde perceel nummer 8 in de Buiten-Bantam- merstraat te Amsterdam in volle vlam. De brand was ontstaan in de koomeDijs in het huis, waar de vlam door een voorraad petroleum al dadelijk eene groote uitbreiding kreeg. Door de werking van een handspuit en drie stoomspuiten slaagde de brand weer er in, het vunr tot het perceel te beperken, dat nagenoeg is uitgebrand. Toen de vrouw van J. De B. te Stap- horst gisteravond uit hare woning buiten kwam, vond zij een petje en een paar klompen drijvende in een 6loot. Bij nader onderzoek kwam zij tot de treurige ontdekking dat die voorwerpen van haar vijfjarig zoontje afkomstig waren. Het lijkje werd iets verder gezonden. Dinsdag-avond hoeft te Yuchteenman zijne vrouw door ophanging van het leven willen berooven. Na het volbrengen van de euveldaad riep hjj de buren bij elkander en beweerde, dat hij zijne vrouw in dien staat had gevonden. Toen evenwel de baren don strop hadden losgesneden en de vrouw langzamerhand tot bewustzijn kwam, wees zij haren man als den schuldige aan. Te Onstwedde is de boerenknecht J.L., terwijl hij op den hooihoop eenig werk verrichtte, er af gegleden, waardoor hij met den hooihaak, die daar juist stond, op eene zeer gevoelige wijze in aanraking kwam. Het voorwerp drong hem zoo danig door de dij, dat de pnnt onder den arm zat. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, j doch deze vermocht niets. Toen een smid den weer haak in eene andere richting had gebogen, kon de lijder uit zijne gevaarlijke positie verlost worden. Indië is jaloersch geweest van Ne derland. Werd een Leidsch boekdrukker aangesla gen als molenaar, eau de cologne moest daarginds doorgaan voor gedistilleerd. Zietdaar de dames onder 'de leelijke beschuldiging dat zij misbruik maken van sterken drank, door aan hun zakdoeken den eisch van welriekendheid te stelleD. Een oDgalante aardigheid van den fiscus. Wat wil hot geval? De firma Schlette Co. te Samarang zou een i jaar geleden eau de cologne invoeren. Voor die 3an de cologne moesten invoerrechten betaald wor den. Een gewoon mensch zou zeggen, dat het in te roeren artikel onder parfumerieën of reukwerken sorteert. Het boompersoneel en na haar de Indische egeering niet alzoo. Eau de cologne valt onder den erm gedistilleerd en is, allerlei gescharrel met ilcoholgehalte en graden temperatuur op den bon- derddeeligen thermometer in aanmerking genomen, onderworpen aan een recht van 80 ct. per liter. De firma Schlette en Co. kon zich niet daarmede vereenigen, protesteerde, maar voerde hear eau de cologne in en betaalde wat geëischt werd, nog altijd onder protest. Zij gaat verder in haar protesteeren en doet der regeering van N.-Indië een proces aan, waarin zij door den geheelen SamaraDgschen handel gesteund wordt. Als wij hier spreken van den ge heelen Samarangschen handel, laten wij buiten be schouwing een enkel handelshuis, dat zich minder om het principe bekreunde dan om den graad van concurrentie, door meer of minder milde toepassing der bepalingen in het leven geroepen. In eerste instantie, voor den raad van justitie te Batavia, werd het proces door de firma Schlette en Co. ge wonnen. De regeering achtte zich verongelijkt en teekende cassatie aan van het vonnis. Vóór enkele dagen ontvingen wy hot telegram, dat ook het hoog gerechtshof de firma voornoemd en daarmede den geheelen Samarangschen handel in het gelijk stelde. De schoone sexe heeft nu part noch deel meer aan gedistilleerd, en eau de cologne is weder reukwerk, onderworpen aan een invoerrecht van zes ten hon derd in plaats van 80 ct. per liter. Een eerste ge volg van dien maatregel zal misschien zijn, dat evenals een tiental jaren geledeD, nu weder met eenige hoop op winst een soort van eau de cologne ingevoerd kan wordeD, die minder welriekend en aangenaam in het gebruik, voornamelijk een débouché zal vinden onder de inlandsche bevolking. Door toename van den invoer zal voor de schatkist het eindresultaat van de zes ten honderd wellicht even groot zijn als dat van de 80 ct. per liter bij minder invoer. Maar, afgescheiden daarvan, werd een onbil lijkheid voor het vervolg voorkomen en wij willen hopen voor het verleden goed gemaakt. Yan het laatste zijn wij echter nog lang niet zeker, zooals de bezuïnigingswind thans blaast. (Loc.) BUITENLAND. FrankrJJk. Aangezien de quaestie eener belasting op de rente sedert eenige dagen onder het publiek ter sprake wordt gebracht, verklaart de officieuze „Ageoce Havas" dat de regeering besloten heeft, elk voorstel van dien aard ten krachtigste te be strijden. De „Patrie" zegt dat de slachting dor Chris tenen in Than-Hoa enz. niet op zich zelve staat. Bisschop Caspar, apostolisch vicaris van Noordelijk Cochiochina, bericht dat in de nabijheid van Hué een dergelijk bloedbad heeft plaats gehad, waar, zegt hij, tal van hnizen vernield en meer dan vijftig Christenen vermoord zijn. Troepen huurlingen van aanzienlijke mandarijnen trekken plunderend en moordend het land door onder de kreten „Weg met de Christenen Weg met de Franschen Volgens een Parijschen berichtgever der Belgische „Independence" zal eerstdaags te Ant werpen een geschrift over de Fransche generaals verschijnen, door een Nederlandsch officier, die, zegt de berichtgever, veel gereisd heeft en niet doorgaat voor een hartstochtelijk voorstander der Daitsche zaak. De auteur zal beginnen met eene studie over generaal De Galliffet. Groot-Britannië. In het Lagerhnis deelde de heer Gladstone gisteren als het gevoelen der regeering mede dat de kosten voor het uitzenden van troepen en officie ren naar Soedan, door Engeland zouden moeten ge dragen worden. De uitslag der verkiezing te Paisley, voor een lid van het Parlement, in de plaats van den afge treden liberaal Holm, is aldus: De heer Clarck (liberaal) werd gekozen met 3049 stemmen, tegen 1806 stemmen op den candidaat der conservatieven, den heer Hamilton. Bij de stemming over de motie van lord Salisbury tot afkeuring van de Egyptische politiek der regeering stemden Dinsdag veertien lords, die gewoonlijk met de liberale party mede stemmen, met de conservatieven voor de motie. Te Northampton moet thans na het voorge vallene met den heer Bradlaugh weder eene nieuwe verkiezing plaats hebben. De heer Bradlaugh heeft zich opnieuw candidaat gesteld. Haandag zullen de kiezers van Northampton moeten beslissen, of zij hem getrouw willen blijven dan wel den heer Richards, die tegen-candidaat is, verkiezen. De bijzondere correspondent van de „Daily News" te Soeakim seint dat het oprukken naar Tokar vermoedelijk niet vóór 2 of 3 Maart a. s. zal kunnen geschieden. Noch Egyptische troepen, noch negersoldaten zullen medegaan. Desniettemin zijn zeBtien Egyptische officieren eergisteren te Soeakim aangekomen met de „Carysfort", welke ook 180 mariniers aan land zette. De rebellen hielden zich teruggetrokken tot Handoob, op tien mijlen van Soeakim. Hetzelfde blad meldt uit Caïro, dat sir Evelyn Wood en de andere Engelsche officieren hun ont slag zonden nemen, indien aan de Egyptische troepen niet vergund werd, de expeditie tot het ontzetten van Tokar te vergezellen. In een telegram uit Londen wordt intusschen reeds gemeld dat de Engelsche regeering een afwijzend antwoord gaf. Oostenr.-Hong.-Monarchie. Na een langdurig debat, waarbij de minister Prazak de noodzakelijkheid van het regeerings- voorstel had toegelicht, werd door het Hnis van Afgevaardigden aangenomen om de gezworenen bij de rechtbanken tijdelijk te schorsen. Het Hnis heeft ook aangenomen de regeerings- voordracht tot het verleenen van schadeloosstelling aan onschuldig veroordeelden, die hunne straf óf geheel óf voor een deel ondergaan hebben. Kroonprins Rudolf zal, door zijne gemalin vergezeld, in de aanstaande maand eene rondreis maken naar Konstantinopel, Bucharest en Belgrado, en de hoven aldaar bezoeken. Men schrijft aan deze reis eene staatkundige beteekenis toe. GrriekenlaudL Volgens te Athene ontvangen bericht uit Kon stantinopel is de „Tirnovo" (eene Lloyd-stoomboot) door de Porte gehnnrd voor het overbrengen van oorlogsmateriëel naar Djeddah, en is die boot den llden naar hare bestemming vertrokken. Den 9den gingen 600 soldaten derwaarts. Te Sphakia (op Candia) is geen oproer uitge barsten, maar wel heeft er eene indrukwekkende manifestatie plaats gehad ten gunste van den oecn- meni8chen patriarch. Het bevel tot het zenden van troepen naar Candia is ingetrokken. Rusland. In antwoord op een artikel van de „Times" merkt het „Journal de St.-Pótersbourg" op dat de publieke opmie in Engeland schijnt terag te komen van het vooroordeel, dat vroeger omtrent Merw heerschte. Verder verklaart het blad dat Rusland door de bezetting de verplichting heeft aanvaard, om de rooverbenden uit te roeien, en den weg te banen voor beschaving en koophandel. De recht- streeksche verbinding van Askabad over Merw met Turkestan eischt niet, dat Perzisch gebied aange roerd worde. Het district Attrek behoort niet aan Perzië; overigens was het steeds een toevluchtsoord voor de rooverbeudeD, welke Khorassan verwoestten. Daarentegen zal Serakh nimmer door Rusland bezet worden. Rnslands betrekkingen tot Engeland be rusten op de waardeering der wederzijdsche belan gen, welke volkomen vereenigbaar zijn.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1