werd naar het lijkenhuisje op de algemeene be graafplaats te Elbnrg overgebracht. Te Enkhuizen is eene vennoot schap opgericht tot dagelijksche verzending van versche melk naar Parjjs. De proefzendingen per postpak ket hebben goede resultaten opgeleverd. Een 27-jarig man, als schrijver aan het stedelijk werkhuis te Breslau werkzaam, heeft zich als moordenaar zijner 78-jarige groot moeder aangegeven. Hij was als wees door haar opgevoed en ontving veel berispingen wegens zijn slecht levensgedrag. Daar de vrouw bovendien 1500 thaler vermogon had, besloot hij in 1878 haar te vermoorden en in den nacht van 21 op 22 Maart gaf hij daaraan gevolg door haar in haar bed te smoren. Men constateerde toen dat zij door een innerlijke beroerte getroffen was en had geen ver denking op hem. Weldra kreeg hij het geld en maakte dit spoedig op. Toen nam hij dienst bij de faseliers, paste slecht op en werd wegens diefstal veroordeeld. Ten slotte als lancflooper opgepakt, kwam hij in het werkbuis terecht. Gewetenswroeging dwong hem zijne misdaad aan het licht te brengen. In het krankzinnigengesticht te Figeac trad eene dienstbode alleen de cel binnen van een krankzinnige. Deze wierp zich op de binnen tredende en sloeg haar met hare vuisten, totdat zij huiten kennis was. Toen de opzichters toesnelden, was het te laat. De dienstbode gaf twee uren daarna den geest. Te Marseille brak eorgistermorgen te 5 uren een hevige brand uit in een verdacht huis. Van 10 vrouwen kwamen er 4 om en werden 2 gevaarlijk gewond. Te Nieuw-York schoot eene vrouw op den correspondent van de „Berliner Boersen- Courrier," André; zij schoot zich daarop zelfdood. Men vrees voor André's leven. BUITENLAND. Frankrijk. De regeering heeft besloten op het budget van 1885 geen enkele nieuwe uitgave meer te brengen. De toepassing der wet betrekkelijk de vorhooging van onderwijzerstraktementen zal inzonderheid tot nader order worden uitgesteld. Hierdoor is het evenwicht tusschen de uitgaven en inkomsten op het budget verzekerd, zonder dat de hulp van nieuwe belastingen behoefde te worden ingeroepen. De gouverneur van Cochin-China seint dat de kabel naar Tonkin in gereedheid is en betuigt uit naam van zijn gewest zijn innige verknochtheid aan het moederland. Naar men in de couloirs der Kamer van Af gevaardigden verzekerde, is de commissie, welke het voorstel-Gaudin tot regeling van het toezicht op Amerikaansch pekelvleesch en spek zal onder zoeken, reeds benoemd en is de meerderheid ten gunste van den vrijen invoer gestemd. Weder loopen geruchten omtrent het aftreden van den Franschen minister van financiën Tirard. Raynal, zijn ambtgenoot voor openbare werken, zou de portefeuille van financiëa geweigerd hebben, en de heer Ferry zou haar aan Rouvier of Cris- tophle hebben aangeboden. Naar gemeld wordt, heeft L6on Say, die eergisteren uit Nizza kwam, terstond een onderhoud met den president van den ministerraad gehad, waarin ook met hem over de portefeuille van financiën onderhandeld was. DuItscIilancL De „Norddeutsche Zeitung" merkt op, naar aan leiding van de Amerikaansche wet betreffende ver geldingsmaatregelen tegen landen, die uit een hy giënisch oogpunt den invoer van sommige Ameri kaansche producten belemmeren, dat deze wet oogenscbijnlijk alleen tegen Duitschland is gericht. Het blad begrijpt niet waarom juist Duitschland, dat zich steeds tegenover Amerika zoo vriendschap pelijk betoonde, thans zoo onvriendelijk door de Vereenigde Staten wordt behandeld en meent dat in het uiterste geval de Duitsche regeering door dezelfde maatregelen zal moeten antwoorden. Graaf Wilhelm Bismarck, zoon van den Rijkskanselier, is sedert gernimen tijd ongesteld hij is, begeleid door dr. Schwenniger, naar Italië vertrokken. Het van verschillende zijden verspreide ge rucht, dat de tegenwoordige Russische gezant te Parijs, prins Orloff, binnen korten tijd naar Berlijn zal worden verplaatst, wordt ook door een berichtgever van de „Kölnische Zeitung" te Berlijn bevestigd. Deze is van oordeel dat eene benoeming van prins Orloff tot ambassadeur te Berlijn, vooral met het oog op de tusschen den prins en den Duitschon Rijks-kanselier bestaande vriendschappelijke be trekkingen, een nieuw bewijs zou opleveren dat iedere oneenigheid tusschen Duitschland en Rusland is bijgelegd en dat de Russische regeering op eene voortdurend goede verstandhouding met hare na buren prijs stelt. Grroot>I5i*itftniii«5. Bij de voortzetting van het debat over het votum van wantrouwen verklaarde de heer Gladstone in het Lagerhuis dat Mnsnrns-pacha, de Turksche gezant bij het hof van St.-James, nog altijd zonder afdoende inetructiën is, ten opzichte van de gedach- tenwisseling, welke de Porte over de Egyptische quaestie verlangt. Door het optreden van Engeland in Soedan zal geenerlei recht gekrenkt worden, dat de sultan van Turkije mocht hebbon. De heer Childers, kanselier der schatkist, deelde mede dat het krediet voor de expeditie eerstdaags aan de goedkeuring van het Huis zal onderworpen worden. Met het votum van wantrouwen is men dus nog niet veel verder gekomen. Nu en dan hoort men slechts enkele bijzonderheden, maar nog niet den uitslag van het debat. Het Hoogerhuis nam gisteren, in eerste lez'mg, het regeeringsvoorstel aan, strekkende om de regee ring te machtigen en haar als plicht op te leggen, in zekere gevallen den aanvoer van vee te verbieden. Het lid van het Lagerhuis Anderson heeft eon wetsontwerp ingediend, waarbij alle duivensehieterij verboden wordt. Het door generaal Gordon aan de regeering medegedeelde plan voor de regeling der aange legenheden in Soedan, is officiëel openbaar gemaakt. Gordon stelt voor dat de voormalige sultans of hunne vertegenwoordigers in hun gezag hersteld worden; zij zouden dan kannen kiezen tusschen hunDe onafhankelijkheid of de suprematie van den Mahdi. Gordon gelooft dat zij aan onafhankelijk heid de voorkeur zullen geven. De Egyptische tuighuizen in die provinciën zouden aan de respec tieve sultans worden overgegeven. Wat betreft Khartoem, Dongola en Kassala, die geen regeerende familiën hebben, zou het nemen van een besluit moeten opgeschort worden, totdat de bevolkingen zich zullen verklaard hebben. Gordon eindigt met de verklaring dat Soedan eene nutfelooze bezitting is en dat do regeoring alleszins recht heeft de ontruiming aan te bevelen. Do regeering heeft; van sir Evelyn Baring een telegram ontvangen, dat gisteren te kwart voor vijven des namiddags was afgezonden. Daarin wordt het volgende gemeld: „Gordon seint dat de tele graaf tusschen Khartoem en Shanty hersteld is en dat hij naar Khartoen? vertrekt. Hij gelooft niet dat er reden bestaat om zich verder over dit ge deelte van Soedan ongerust temaken. De bevolking van eiken stand gevoelt zich zeer gelukkig, verlost te zijn van eene verbinding, welke haar slechts lood veroorzaakte." Bjj New Ross (Ierland) vond men op den weg naar Wexford den jeugdigen pachter Cortis met afgesneden hals. Men vond geen geld bij hem, hoewel hij, van de markt komende, geld had, zijnde de opbrengst van vee, dat hij had verkocht. Rusland, Uit St.-Peteraburg wordt gemeld dat aldaar nieuwe inhechtenisnemingen zijn geschied, naar aanleiding van den moord op den luitenant-kolonel Szudeikin. Op 12 dezer word een Italiaansch werk man gearresteerd; het bleek dat hij een podb ge leden een ijzeren staaf beeft gekocht, gelijk aan die waarvan de moordenaars zich bedienden, om Szudeikin en zijn neef ter dood te brengen. In hetzelfde bericht leest men dat de politie is verwittigd van de vorming van een nieuw revolu tionair comité, zich noemende „Comité der socia listisch-re volntionnnaire partij voor de vrijmaking van den arbeid." Men verwacht dat het binnenkort een programma zal openbaar maken, waarin het algemeen stemrecht, zoomede herziening der burger lijke en crimineel© wetgeving, worden geëischt. Aan de „Wiener Allgemeine Zeitung" wordt uit St.-Petersburg gemeld dat in goed onderrichte kringen beweerd wordt dat generaal Gonrko zijn ambt van gouverneur van Warschau zal neerleggen, en dat zulks geschieden zou om der Duittche regeering, die aan dezen generaal groote plannen betreffende eene reorganisatie van het verdedigings systeem der Russische grenzen toeschrijft, genoe gen te doen. Telegrammen, LONDEN, 14 Febrnari. De „Central News" zegt dat de Transvaalsche gedelegeerden gisteren aan lord Derby eene nota hebben gezonden betref fende de regeling der schuld. De Boeren betwisten niet de wettigheid van de betaling der vlottende schuld door Engeland na de annexatiedezo schuld willen zij terugbetalen. Zij maken echter bezwaar tegen de betaling van het deficit gedurende de annexatie ontstaan, omdat de Engelschen toen de controle over het land in handen haddeneveneens verzetten zij zich tegen de betaling der verliezen, door den oorlog veroorzaakt. Kolonel Clarke hoeft Engeland verlaten om als Brit8ch resident in Basoeto-land op te treden, Bij de arsenalen van Chatham is dezen avond vanwege de regeering dringend bevel ontvangen tot het onmiddellijk afzenden naar Egypte van eene nieuwe hoeveelheid ten bedrage van 1,500,000 geweerpatronen. MADRID, 14 Februari. Tusschen Spanje en de Vereenigde Staten is eene handels-conventie tot stand gekomen. CAIRO, 14 Februari. Bij regeeringsbesluit is de Raad van State afgeschaft. SOEAKIM, 14 Februari. Het pantserschip „Carys- fort" is alhier aangekomen en heeft 115 man marine- infanterie aan wal gezet. BATAVIA, 14 Febrnari. AOp eene heden ge houden vergadering van crediteuren der firma Bahre Kinder is besloten om de zaken onder toezicht eener commissie gaande te houden. Meu hoopt bij gunstigen afloop 25 pet. te kunnen uitbetalen. WEENEN, 15 Februari. In het Huis van Afge vaardigden werd na de redevoeringen der beide rapporteurs het voorstel der meerderheid, betreffende de uitzonderingswet, met 177 tegen 137 stemmen aangenomen. LONDEN, 15 Febrnari. De „Daily Telegraph" verneemt dat het crediet, voor de Soedan-expeditie aan te vragen, 250,000 pond sterling (d. i. 3,000,000) bedraden zai. SOEAKIM, 15 Februari. De voornaamste hoofden der onzijdige stammen hebben een bijeenkomst ge houden bij de llandoukbron. Zij besloten Osman Dignia te verzoeken hun grondgebied te ontzien, daar zij anders tegen hem zonden optrekken. Kassala wordt door de opstandelingen belegerd. LEIDEN. 15 Februari, De verwachting voor morgen is: krachtige ooste lijke wind, goed, doch guur weer. Morgenochtend wordt hier weer een mail uit Oost-Indië verwacht. Voor do heden aan het departement van waterstaat te houden aanbesteding van het onder houden en herstellen van het post- en telegraaf- gebouw te Almeloo, waren geen biljetten iogekomen. De kapt. ter zee N. Mac-Leod, dezer dagen uit Oost-Indië hier te lande gerepatriëerd, is heden opgetreden als chef van de afdeeling Materieel aan het departement van marine, ter vervanging van den kapt. ter zee jhr. Van Haeften, op zijn verzoek eervol uit die betrekking ontheven. Het groot kostuum van den nieuwen gouver neur-generaal van Ned.-Indië is van beden af ge- exposeerd in het magazijn van de voortgezette firma Pierre Caron op de Plaats te 's-Hage, aan welke de vervaardiging van het kostbare ambtsgewaad, als het ware één goud borduursel, werd opgedragen. Een gisteren ontvangen brief nit Curasao meldt: „Zooevon verneem ik dat de 30 pet. voor goederen, uit Curasao op Venezuela uitgevoerd, door Guzman Blanco zijn afgeschaft." In de Nieuwe Hoornsche Courant „West- Friesland" wordt reeds nu de aandacht gevestigd op den SOOsten geboortedag van Jan Pieterszoon Koen op 8 Januari 1887. Het blad vertrouwt dat die geboortedag op waardige wijze gevierd zal wor den in Koens geboorteplaats Hoorn. Zooals men weet, had de stichter van Batavia gewenscht, dat die stad „Nieuw-Hoorn" zou hebben geheeten. In den tweedaagschen biljartwedstrijd, in „Tivoli" te Eenrum gehouden, behaalde de heer P. Dopheide te Groningen den hoofdprijs. Het stoomschip „Noord-Brabant," van Java naar Rotterdam, passeerde gisternamiddag het eiland Wightde „Schiedam" vertrok gistereD van Nieuw- York naar Rotterdamde „Padang," van Java naar Marseille, is heden te Point de Galle aan- i gekomen, heeft kolen ingenomen en de Feis voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2