LEIDSCH DAGBLAD. S\ 7361. Vrijdag 15 Februari. A°. 1884. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANTS ▼oor Leiden per 3 maanden1*10. I'nDor per post.1.40. ATzonvterlyke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼ai 16 refela 1.05. Iedere regel meer 0.1 Groetere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasaee- ren ballen de stad wordt 0.10 berekend. UEIDEM, 14 Februari. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „P. OalaDd", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen, Vrijdag-avond, om 8.27 bezorgd zijn. Naar van hier aan het „Dbl. v. Ned." wordt geschreven behoort onder de personoD, die hier genoemd worden als opvolger van wijlen prof. Schlegel, directeur van 's Rijks Museum van Natuur lijke Historie, ook dr. K. Martin, hoogleeraar in de geologie en mineralogie. De leerstoel voor die beide vakken zou bezet worden door den heer Van Cappelle, die als stadent in de natuurkundige wetenschappen, voornamelijk zijne studie heeft gemaakt van geologie en mineralogie. De heer Van Cappelle, zoon van den referen daris bij binnenlandsche zaken, zou als lector in beide vakken worden aangesteld. Inderdaad edu vreemde mutatie, waarvan het slot zon wezen, dat het Musenm van een zoöloog als directeur verstoken bleef. De Belgische officieren, die de feesten voor het 3de reg. huzaren in de residentie hadden bij gewoond, brachten heden een bezoek aan het te Leiden in garnizoen liggend depöt-escadron van dat reg., ten eiüde alles wat het onderwijs betreft, zoowel als het africhten der paarden gade te slaan. Vrijdag zullen zij deelnemen aan een „Schnitzel- jacht" vanwege de Haagsche Vereenigiog tot be oefening van het Jachtrijdon. Intus6chen waren hier ook de onderofficieren en minderen niet vergeten geworden. Ze werden op een extra-maaltijd onthaald en hun zijn bovendien buitengewone geldelijko beloouiDgen toegekend. Van de Doelenkazerne is do vlag uitgestoken. Per Engelsche mail, via Brindisi, ontvingen we hedennamiddag de Indische bladen van 9 Jan. Gedurende de eerste helft der maand Jan. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Mej. C. Van Heep, Schouten, wed. Lokman, H. F. Hendriksen, Jonker, J. Zwarts, Amsterdam G. Van der Moer, Bodegrave; mej. B. Sneider, mej. M. Verboom, 's-Gravenhage; mej. J. Boerma, Groningen-, H. Berie, Haarlem; mej. M. Hendriks, 's-HertogenboschJ. Boerman, Katenbrug Tom Verschuil, Utrecht (2 stuks); mevr. Pottum, Viis- 9 ngen; C. Van der Kruit, A. Groeneveld, niet ver meld. Briefkaarten: A. H. De Haas, Amsterdam; F. Langevelt, familie Jansen,'s-Gravenhage; Molle- man, Haarlem; Kroonen, Hilversum; J. CamiDada, Rotterdam; Kortekaas, J. Kooy Jzn., Baron en familie, niet vermeld. Verzonden geweest naar Amerika: Mr. Com. J. Van Iterson, Grand Rapid6. Duitschland: Mej. Amalia Stürsberg, Mühlheim. Frankrijk: W. Köler Jzn., Cambrai. Eegelsch-Indië: Alexander Mills Van Wijk, Bombay. Tot onderwijzer aan de Christelijke school te Leiderdorp is benoemd de heer Roosjen, van Woudsend. Ds. A. Knoll, predikant te Ter Aar, is be roepen te Gouderak. Aangenomen is het beroep naar Goudswaard, door den heer J. J. Van 't Hof, candidaat tot den Heiligen dienst. De Koning heefc Prinses Hendrik en den erfgroothertog van Oldenburg heden te dineeren uitgenoodigd. Morgen, Vrijdag, nemen zij deel aan een diner, te geven door mevrouw de baronnesse Van Hall, grootmeesteres van het Huis der Prinses. Da nieuwbenoemde gouverreur-geDeraal, de heer Van Rees, dineerde dezer dagen bij den Kroonprins. In het laatst dezer en in het begin der volgende maand zullen ton Hove weder soirées musicales plaats hebben. Het blijk van tevredenheid door den Koning aan den pianist-accompagnateur den heer J. Stor tenbeker gegeven, bestaat in een vaste jaarwedde, ingaande met 1 Maart a. s. De opper-ceremoniemeester maakt bekend dat, ingevolge de bevelen des Konings, hot hof den lich ten rouw zal aannemen, voor den tijd van drie dagen, ingaande den 14den dezer, wegens het overlijden van H. K. H. mevrouw de prinses George van Saksen, geboren prinses van Portugal. De Koning heeft ook den heer Raoul Pugno, pianist te Parijs en „officier d'académie", tot ridder van de orde van de Eikekroon benoemd. Het „Vad." verneemt, dat den llden dezer aan het ministerie van bnitenlandsche zaken door den minister Van der Does De Willebois en den Franschen gezant, den heer Legrand, een nieuw traktaat van handel en scheepvaart is gesloten. Mr. H. Crommelin, attaché bij het gezant schap der Nederlanden te Parijs, ia in die hoeda nigheid overgeplaatst naar Stockholm en tijdelijk belast met de waarneming der zaken van het gozant- schap aldaar. Naar men aan de „Haagsohe Crt." mede deelt, zal de Nederlandsche Regeering zich bij die van Engeland aansluiten tot bescherming van de rechten der Nederlandsche houders van Peruaansche schuldbrieven. Volgens een hier te lande ontvaDgen parti culier bericht is de heer W. N. Wiersma, hulp prediker te Ratahan, ten gevolge van een door hem geschreven artikel in de „Indische Gids", bij gouvernementsbesluit vau 14 Sept. 11. overgeplaatst naar Waai op Ambon. De heer Wiersma heeft echter verlof aangevraagd naar Holland. NRC.) Het stoomschip „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap St.-Vincent. Z. M. heeft bij de rustende schutterij in de prov. Zuid-Holland, lste bat., eervol ontslag verleend aan mr. J. D. C. C. W. baron De Constant Rebecque, als majoor-commandant, met toekenning van den personeelen rang van loit.-kolonel en met vergunning tot het blijven dragen van de uniform en de on der- scheidingsteekenen aan dien rang verbonden; 2de bat., aan M. H. De Jong, als 2de luit.; 5de bat., aan F. A. Van Lange, als 2de luit.; benoemd:2de bat,, tot 2den luit. L. G. A. graaf Van Limburg Stirum; 5de bat., tot 2don luit. C. Mjjnlieff, thans schutter. Derde Kunstbeschouwing. Hoewel, volgens Van Alphen, de vroolijkheid past aan de jeugd, die vlijtig zich betoont, en aan onze jongere schilderschool vlijt niet kan ontzegd worden, heeft zij over 't algemeen, zooveel 't land schap betreft, niet erg met vroolijkheid op. Haar geldt wat onzen landschapschilders reeds ten tijde van Van Mander „verweten werdt van eenigbe volcken, dat wij nemmermeer en maken schoon weder, maer de locht altyt boijich en vol woleken. Aan de zon verleenende slechts een „clcen holken", waardoor zij kijkt neder als ware zij „'t onvreden." Nu, de wisselende lichteffecten bij bewolkte lucht, de stille gedempte kleuren van een grijzen dag, verleenen het landschap zooveel aantrekkelijks, zooveel dichterlijks dat het niet valt te betreuren, wanneer Van Manders raad, om de lucht soms „van woleken te ontlijven en op 't schoonst te asmjren of smalten," meestal in deu wind wordt geslagen. Een „cleen holken" gunde De Bock aan de zon, om er 't verschiet door te belichten, de scheiding tns8chen 't sombere water en de sombere lucht, op zijne breede, d'un seul jet neergeworpen teekecing. Van uit een „cleen holken" bescheen zij Mauves „houtzagers" en geheel weggedokeo was zo in zijn „winteravond," waar ze slechts oen uiterst klein scheutje kleur door de boomen liet gluren, evenals in Van der Menlens „schapen bij winteravond," beide krachtige teekeningen, diep van kleur. Grijs was Duchattels groot dorpsgezicht, dat echter o. i. niet tot zijne beste teekeningen behoort en alweder door een „cleen holken" goot de zon, scheidend, hare kleuren over een winterlandschap van dezen schilder, beveiliger van lijn en toon dan eerstgenoemd aquarel. Geheel geen zon in Mesdags zeegezicht, uitmun tend door fijnen, zilverachtigen toon en diepe luoht. Hoe boeiden deze paar pinken en figuurtjes den beschouwer, ondanks de soberheid der voorstelling. Het nog soberder, grijze strandgezicht van J. Maris gaf een waardige evenknie van eerstgenoemde teekeDing. De eenden van W. Maris hadden het voorrecht zich in een tamelijk helder zonnetje te koes toren, dat te gelijk rijke tinten verleende aan het frissche groen en het wuivend riet, terwijl een allerliefst meisje, door Ten Kate, zoowaar schuilplaats moest zoeken onder eene parapluie, voor zomerzonne- stralen. Ook Valkenburgs figuren verheugden zich in een flinke hoeveelheid zonlicht. De degelijke teekeningen van dezen meester, krachtig van klenr en effect, als b. v. hier zijn „lezende man", ziet men steeds met genoegen. Dit is ook het geval met 't werk van Blommers; diens „lezende knaap", kantig belicht, en het rembrandtieke bóeren- binnenhuis lokten tot herhaalde beschouwing. Bis- schops blonde „Edelknaap" wekte welverdiende bewondering. De eigenaardige manier waarop deze meester de waterverf behandelt, doet zijn werk de kracht van olieverf verkrijgen. Menig olieverf schilderij is niet zoo geëmpateerd. Het eigenaardig sappige en kantige van een aquarel gaat hierdoor echter verloren. Eerelmans voorstelling van 't paar denspel boezemde eerbied in voor het talent van den teekenaar, al mocht ook het onderwerp niet iedereen behagen. Noemen we ten slotte van de vele overige teeke ningen nog een allerliefst kindje door Adrien Marie, den bekenden teekenaarder Parijsche tooneelwc reld de heerlijke frissche witte en roode geraniums van Alice Hamman en het breedo, realistische stilleven van mevr. Mesdag, dan kan uit dit onvolledig over zicht worden opgemaakt, welk eene rijke collectie teekeningen door de firma Goupil te 's-Graven Lage, voor den avond van gisteren werd afgestaan, a. Gemengd Nieuw». Door de politie alhier is heden naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht A» N. K., de horlogemakersbedieDde, die 2ich aan op lichting co misbruik van vertrouwen ten na leele van zijn patroon heeft schuldig gemaakt door horloges, welke hem ter reparatie waren toever trouwd, ten eigen bate te verduisteren. Per rijtuig is naar het academisch ziekenhuis overgebracht de bekende harmonica speler G. J. L., die, met de stoomboot „Volhar ding" aangekomen zjjnde, opeens ongesteld werd en in elkander zakte. Door Amerikanen zijn te dezer stede in betaling gegeven papieren dollars, welke geen waarde meer hebben. Des avonds zijn de d?ders per spoor vertrokken, terwijl eerst den volgenden middag bij de politie van het feit aangifte werd gedaan. Ze hadden dos ruimschoots gelegenheid om zich uit de voeten te maken.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1