Bij de gistermorgen gehouden repetitie voor de soiree musieale bij den Koniog heeft Z. M. den heer Anton Hekking (violoncellist), nadat hij de Fantaisie van Servais had gespeeld, benoemd tot ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau, met de woorden„Gij zijt Nederlander, met u begin ik, vóór alle anderen." Mej. Dyna Benmer ontving van Z. M. een fraaien gonden armband ten geschenke. De soiree zelve was zeer luisterrijk. De Koning en de Koningin bleven tot het einde te midden hunner gasten. Na afloop van het concert heeft de Koning den violist Thomson, professor aan de muziekschool te Luik, het ridderkruis der orde van de Eikekroon geschonken. Ook gaf Z. M. een blijk zijner waar deering aan den pianist-accompagnatenr ten Hove, den he3r Stortenbeker. Woensdag a. 8. zal de Tweede Kamer zich bezighouden met het opmaken der voordracht voor de benoeming van haren president. De toestand van den vice-admiraal Gregory was gisteren minder ongunstig, doch blijft zorgelijk. Naar het „Vad." verneemt, is den kapt.- ingeniour P. G. Van Schermbeek, met verlof zijner regeering in Japanschen dienst, aldaar de rang toegekend van generaal. Jan de Rijmer, de goede huisvriend Goever- nenr, hoopt den liden dezer zijn 75sten verjaardag te vieren. Zooals men weet, woont hij te Groningen. Thans wordt bericht dat te Amsterdam een Conservatoire zal worden opgericht, waaraan dd' heeren Frans Coenon, Joh. M. Messchaert, Julius Röntgen, Jos. Cramer, Henri Bosnians, Timmer (viool), Dan. De Lange en De Pauw (orgel) als onderwijzers zullen worden verbonden. Het stoomschip „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, arriveerde gistermiddag te Marseille. Do gewone andiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. 8. niet plaats hebben. Gemengd Nleuwa Evenals tal harer zustervereenigingen gaat ook de alhier gevestigde schilders- en behan- gersvereeniging „Doel" in jaren tellen. Gisteravond werd in de feesteljjk versierde zaal van den heer Noë reeds het tienjarig bestaan van genoemde ver- eeniging herdacht. Toen heeren donateurs en verdere genoodigden op de gebruikelijke wijze en onder het spelen van een feestmarsch de zaal waren binnengeleid, nam de president, de heer M. Van Beek, het woord en gaf eene schets van het lief en leed der vereeniging. Tevens gaf hij de vergadering te kennen dat hij tot zijn leedwezen de vergaderzaal, wegens sterfgeval van een zijner familieleden, moest verlaten, zoodat hij de verdere werkzaamheden aan den eersten secre taris, den heer J. W. Van Staden, opdroeg, die daarna overging een verslag uit te brengen aan gaande den financiëelen toestand der vereeniging, waaruit o. m. bleek dat gedurende de oprichting (1874) aan contributie enz. was ontvangen 3025.16 en uitgegeven aan zieken enz. f 2859.36, zoodat er op het einde van het boekjaar in kas bleef f 165.80. Van de oprichting der vereeniging af waren haar een zestal leden door den dood ontvallen. Aange zien er gedurende haar bestaan een weduwen- fonds was opgericht, ondervond ook dit de gevolgen er van, daar aan ééne weduwe eene uitkeering moest worden gedaan. Het bedrag dat thans in deze kas is, bedraagt f 147.88. Het aantal donateurs be droeg in het afgeloopen jaar 20. Nadat nu door het bestuur van de vereeniging de verslagen waren uitgebracht, werd er door eenige leden en een tweetal dames een openingslied ge zongen ter gelegenheid van het tienjarig bestaan. Het tooneelspel: „Een gedwongen huwelijk" werd zoowel door heeren- als dames-dilettanten goed afgespeeld. De heer Deldenhof en zijne echtgenoote Louise, zoomede het dienstmeisje Anna, deden zich daarin wat hnn spel betreft van gunstige zijde kennen. Tijdens de pauze werd er menige toost uitge bracht op het welzijn en den bloei der vereeniging. Ook enkele donateurs voerden meer dan eens het woord tot hunne ondergeschikten, 't Behoeft geen betoog dat hunne woorden met herhaalde bravo's werden beantwoord. Na al dit gesprokene ging men over tot de op voering van„Naar het gemaskerd bal", dat evenals het voorgaande naar wensch werd afgespeeld en menigeen deed schaterlachen, vooral ook toen men Marcelus Solferino met het kind zijner nicht over de planken zag loopen. De feestavond werd met een prettigen dans be sloten, welke tal van leden met hnnne vrouwen en meisjes en genoodigden nog langen tijd gezellig bijeenhield. Het twaalfde jaarfeest van de smeden- en koperslagersvereeniging „Nut door Vriendschap" werd gisteravond in het lokaal Ephraïm gehouden. Toen de beschermheer, donateurs en genoodigden door de zaal waren geleid, zongen de leden hnn een welkomstlied toe, waarna de president het woord nam om allen hartelijk welkom te heeten. De secretaris bracht hierna verslag uit, waaruit bleek dat de toestand der vereeniging zeer be vredigend was. Wat echter gisteravond do grootste vreugde ver schafte, was het optreden van den heer H. D. Nieuwenhuyzen, die tal van komischo voordrachten hield, op een wijze welke de toeschouwers herhaal delijk in een gallen lach deed uitbarsten. Vooral de 6cène tusschen een schoolmeester uit Oss en eene modiste uit Den Haag viel zeer in den smaak, 't Was geen wonder dat de heer Nieu wenhuyzen herhaaldelijk teruggeroepen werd. Een goed bezet orkest bracht bovendien enkele muzieknummers ten gehoore, waarvan Sauvlet's „Petite fantaisie", niet het minst ook om de uit voering, zeer de aandacht verdiende. Gedurende de pauze bracht de voorzitter nog een woord van hulde aan den beschermheer, die tien jaren lang als zoodanig aan het hoofd der vereeni- 4ging had gestaan. Een groot deel van het feest was voor den dans bestemd. Hieraan hebben dan ook velen deelgenomen. Door de politie alhier is 1". aange bonden A. N. K., die zich ten nadeele van zijn patroon, den horlogemaker v. L., aan misbruik van vertrouwen heeft schuldig gemaakt; - 2°. naar de gevangenis te 'a-Gravenhage overgebracht A. v. d. W., die zich ten nadeele van zijne patroonB der flrma C. en L., heeft schuldig gemaakt aan diefstal van koper- en 3°. wegens verzet proces-verbaal opgemaakt tegen den persoon van G. S., die eerst op verzoek van een tapper uit diens tapperij door de politie was verwijderd en vervolgens te huis gekomen met een hakbijl allerlei dreigementen tegen haar bezigde. - Eveneens is ter zake van verzet tegen de politie proces-verbaal opgemaakt tegen H. D. Toen gisteravond om acht uren eenige varkens van de stoomboot der „Volharding" aan de Haven op den vasten wal werden gebracht, geraakte een dezer viervoeters te water. Het beest „zwom" heen en weer, zonder op het droge te kunnen komen. Eerst toen eenige slagers, geholpen door het stoombootpersoneel, de handen aan het werk sloegen, werd het logge beest niet dan na veel moeite met touwen uit het water verlost. Zaterdag is door de strandvonder ij te Scheveningen geborgen ongeveer 26 vadem ketting, gevonden ter plaatse, waar de „Echolynn" strandde. Ook spoelden Zaterdag weder kleine hoeveelheden dynamiet aan, die door de politie on schadelijk werden gemaakt. Men berekent dat er nog ongeveer 30,000 kilo van dat gevaarlijke goedje in zee ronddrijft. Gistermorgen is te Egmond-aan-Zee brand ontBtaan in een pakhuis, van den heer C. De Groot, waar men bezig was met het teeren van vischnetten. Door spoedig aangebrachte hulp was men den brand binnen een uur meester. De be lendende perceelen zijn gespaard gebleven. Een eu ander was tegen brandschade verzekerd. Hedennacht iB de boerderij, bewoond door Johannes Lodder, staande nabij Nieuwenbrug, onder de gemeente Bodegrave, afgebrand. Het vee is gered en de hooiberg is gespaard gebleven. De oorzaak is tot op heden nog onbekend. In Den Haag circuleeren lijsten om den heer J. A. De Bergh, bij gelegenheid jvan zijn vertrek uit de residentie, een souvenir zijner erken telijke stadgenooten aan te bieden. De rechtbank te 's-Hage heeft ver- oordeeld, ieder tot 15 boete, den jongen uit Delft, die den schoenmakersgezel v. B. bij eene ontmoe ting op het Oude Delft een slag toediende, alsmede den aangevallene v. B., die meteen schoenmakersmes zijn belager met een messteek verwondde. Het stoomschip „Nederland en Oranje," van Amsterdam (laatst van Bordeaux) naar Java, passeerde Zondag Pont de Galle, en seinde dat de zuiger van den lagen drukcylinder gesprongen was. Men was bezig dion te herstellen en vervolgde inmiddels de reis, werkendo met den hoogen druk cylinder. Naar het „Dbl. v. Ned." uit goede bron zegt te vernemen, zal door het Openbaar Ministerie appèl aangeteekend worden tegen het vonnis der arrondissements-reohtbank te Utrecht, dd. 5 Februari, in zake de mishandeling op het Munsterkerkhof aldaar. Door de vissohers, die hulp hebben verleend bij de stranding van het schip „Penda" op Terschelling, is een bod van f 600 voor hulp- loon aangenomen. De oorspronkelijke eisch was f 3000. Luidens bericht u i tMessinais de Etna begonnen uit zijn middenkrater te spoken. Op Sicilië voelde men aardsohokken. Een kolossale ijsschol brak den 4den dezer des avonds aan den oever der Caspiscbe Zee los, waarop zich talrijke vissohers bevonden. Do ijsschol dreef onder hevigen storm zeewaarts en men heeft van de „opvarenden" tot hiertoe niets meer vernomen. Bij den brand in eene fabriek te Al- lenstown (Pennsylvaniê) stortten de muren in16 spuitgasten werden onder het puin bedolven, 5 werden gedood. Vijf lotelingen gingen te Rijsel al zingende over de „place aux Oyers." Een troep straatjongens volgde hen. Een der lotelingen greep den 13-jarigen Alfred Loroux, gaf hem eenige schop pen en kwakte toen den jongen met zijn hoofd tegen de straatsteenen, zoodat hij den geest gaf. De moordenaar nam daarop de vlucht. Hij is nog niet gepakt. BUITENLAND. Frankrflk. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren de beraadslaging over het wetsontwerp betreffende manife9tatiën en oproerige kreten op de openbare straat hervat. De algemeene discussie is gesloten en met 337 tegen 207 stemmen werd besloten tot de handeling der artikelen over te gaan. De heeren Olivier Pain en Henri Rochefort, de zoon, zijn naar Soedan vertrokken om bij het leger van den mahdi den gang der zaken aldaar bij te wonen. Te Marseille is in beslag genomen een kist met 400 dynamiet-patronen, komende uit Lyon. Groot-Brltannië. Iu het Lagerhuis heeft de heer Gladstone giste ren medegedeeld dat ten opzichte van Egypte geen onderhandelingen met Frankrijk zijn aangeknoopt. Hij weigerde zich vooralsnog te verklaren over de plannen der regeering, ten opzichte der garnizoenen van Soedan. In deze zitting meldde de heer Bradlaugh zich woder aan om toegelaten te worden. Daar hij den eed had afgelegd, stelde sir Stafford Northcote voor, om als het gevoelen van het Huis uit te spreken dat aan Bradlaugh niet mocht vergund zijn gewor den, dien af te leggen. Deze motie, door de regee ring bestreden, werd met 280 tegen 167 stemmen aangenomen. Bradlangh stemde met de minderheid. Sir Stafford Northcote vroeg daarop, dat Bradlaugh uit het Huis zou geweerd worden, tot hij zich zou verbonden hebben om den arbeid van het Hnis niet te storeo. Dit voorstel werd met 228 tegen 120 stemmen aangenomen. Egypte. Uit Ca'iro is bericht ontvangen dat sleohts twee regimenten van het Egyptische leger, met Engel- sche officieren zich naar den eersten waterval (van den Nijl) begeven zullen. De dag van hun vertrek is echter nog niet bepaald. Gordon-pacha telegrapheert dat bij volkomen vertrouwen stelt in den goeden uitslag zijner zen ding. Men weet niet of het bericht van den mis lukten nitval uit Tokar reeds te zijner kennis ge komen is. Rusland. De Weener „Correspondence Politique" heeft uit St.-Petersburg eenige berichten betreffende de soci alistische partij in Rusland ontvangen. Er zouden wederom twee nummers van het verboden orgaan „Stoudentchestra" verschenen zijn, waarin vermeld werd dat in de laatste tijden een aantal inhech tenisnemingen hadden plaatB gehad. Zoo zouden o. a. te Moskou zes studenten gevangengenomen aijn, beschuldigd van het oprichten van eene ge heime vereeniging, waarvan vijf wederom op vrije voeten gesteld zijn; ook naar aanleiding van den moord van kolonel Szndeikin zonden vele inhechtenisnemin gen hebben plaats gehad, terwijl 37 studenten onder toezicht van de geheime politie waren geplaatst.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2