Volgen» kennisgeving van den bnrgemeeBter zijn naar aanleiding eener missive van den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in deze pro vincie, de mazelen alhier dan ook als epidemisch voorkomende verklaard. Het A m er i k a an s c h e Specialiteiten- gezelschap gaf gisteravond in de Stadszaal eene voorstelling. „Yonng Apollo", die den avond met zijne werkzaamheden aan het vliegend rek opende, strijdt, niettegenstaande zijn jeugdigen leeftijd, met vele oudere collega's om den voorrang. Hij werd zeer toegejuicht. Het was aardig om te zien hoe mile. Eugenie Gazetta haar vele duiven had geleerd op commando te komen en te gaan, zelfs van het achterste ge deelte der gaanderij af. Max en Dixon, twee negerzangers en dansers, hielden de toeschouwers voortdurend in opgewekte stemming. Alleen het „praeladium" voor, of liever de voorafgaande beweging aan de kam-mnziek had men zeer gevoeglijk achterwege kunnen latenmenig een toch zou dit liever niet gezien hebben, al lachte men onwillekeurig bij deze gelegenheid mede. Twee dames, mdll. Rosa Martin en miss Sabra Cokerill, waren door ziekte verhinderd op te treden. Althans zoo werd aan onkelen medegedeeld. Daardoor waren de werkzaamheden reeds vóór tienen afgeloopen. Niemand kon het gelooven en velen bleven daarom nog eenigen tijd zitten wachten op de dingen die niet meer komen zoudenzij deden dit te meer omdat zij zich wel hadden geamuseerd. Wat gegeven word was vrijgoed, maar voor het geld te weinig! Gel ij k men weet, ontstond 2 Januari jl. in do stoomkapokfabriek van de heeren Beuth Zn. alhier brand, welke zich ook mededeelde aan eon dor in gebruik zijnde werktuigen, waardoor nogal geldelijk nadeel aan den eigenaar werd be rokkend. De ontbranding van de licht ontvlambare stof was vermoedelijk het gevolg van het weg werpen van een brandenden lucifer in de werkza len, hoewel het ten strengste verboden is in die lokalen te rooken of met vuur om te gaan. Tegen dit verbod bleek, al kwam het ter terecht zitting niet tot klaarheid dat hij daarmee bekend was gemaakt, de fabrieksjongen v. d. L. gozondigd te hebben, die in een vrij oogenblikje volgens zijn beweren zonder eenig opzet en geheel uit speelsch- heid, een Zweedschen lucifer ontstak, het vlammende hontje wegwerpende zonder zich over do gevolgen te bekommeren. Kort daarna stond het kapok in vlam en op het zien van den brand snelde do jongen met een be zwaard geweten naar den patroon, wien hjj om vergiffenis bad. Deze jongensstreek, hoedanig hij zijne handeling bij voorkeur qualificeerde, bezorgde hem eene ver volging ter zake van het door onvoorzichtigheid, nalatigheid of gebrek aan voorzorg doen ontstaan van brand in een bewoond gebouw. Het O. M., hetwelk insgelijks elk denkbeeld van moedwil buitensloot, eischte in de heden gehouden zitting der Haagsche rechtbank tegen den onbera den fabriekswerker eene geldboete van 25. Uit spraak over 8 dagen. In dezelfde zitting eischte het Openb. Min. eeDe geldboete van 10 tegen een visscher te Katwijk aan Zee, die, meer onwillig dan nalatig in de betaling van zijn hoofdelijken omslag ten bedrage van 1, zich verzette tegen de inlegering vaneen soldaat door hem den toegang tot zijne woning feitelijk te beletten. Tot verdediging van deze weigering beriep hij zich op eene alleen in zijn brein veronderstelde onrechtvaardige lastenver- deeling in zijne woonplaats, die de rijke landlie den vrijlaat en den armen visschers treft. Binnen een paar dagen zijn te Kat- wijk aan Zee 20 bomschuiten van het Duin afge trokken, tot aan laag strand, waarvan wegens een bij zeer laag watergetij opgeworpen zandbank met veel moeite Blechts 14 bommen op de verschvisscherjj uitgaan. Tot heden zijn er 55 schippers met hun equipage bij den waterschout aangemonsterd. Men verwacht spoedigen aanvoer van levende visch aan het strand. Bij Morehead, in Kentucky, zijn twee werktreinen tegen elkander geloopen, met het ge volg dat vijf man het leven verloren en vijftien anderen gekwetBt werden. Te Avignon heeft eene jeugd ige aotrice, Jeanne Rey, getracht zich door eeno revolver van het leven te berooven, omdat haar beminde haar wilde verlaten. De kogel werd uit de wonde ver wijderd, maar de toestand der ongelukkige i6 zorglijk. BUITENLAND. Groot-Britannló. De „Observer" ontvangt uit Cairo een telegram van den 9deu Februari, waarin gemeld wordt dat generaal Gordon dien morgen te Berber aangeko men was. Wegens het afsnijden der telegraafdraden tusschen Berber en Khartoem zal het onmogelijk zijn, verdere berichten van hem te ontvangen vóór zjjne aankomst te Khartoem. Benden opstandelingen zijn aan de oevers van den Nijl beneden Khartoem gezien. Naar gemeld wordt, zou lord Derby eene depeche hebben ontvangen, waarin de plotselinge dood van Cetowayo gemeld wordt. Deze zou Vrijdag om halfvijf aan eene hartziekte zijn bezweken, in een hut te Ekowe op het gereserveerd gebied. Eeypte. Ook in eene depeche uit Soeakim wordt gemeld dat van Tewfik, bevelhebber van Sinkat, het bericht iB ontvangen dat het garnizoen dier plaats in den uitersten nood verkoert en van honger omkomt. Eene poging om een nitval te doen, zou slechts op den algeheelen moord van het garnizoen door den vijand uitloopen. Hulp van Soeakim is onmo gelijk, ten gevolge van den oproerigon geest onder de Egyptische troepen en omdat de vijand Soeakim van de landzijde omringt. Rumenië. Het huis van Rosetti te Bucharest is door brand vernield. Alles werd een prooi der vlammen, o. a. een aantal documenten, betrekking hebbende op de geschiedenis van Rumenië. De Kamer heeft met bijna algemeeno stemmen een crediet toegestaan om voor Rosetti een nieuw huis te bouwen als natio naal geschenk. Telegrammen. LONDEN, 9 Februari. Hoewel de TranBvaal- sche afgevaardigden gisteren gedurende een uur een vriendschappelijk onderhoud hadden met lord Derby, waarin de schuldquaestie en de quaestie der suzereiniteit werden besproken, verwacht men toch moeielijkheden betreffende de suzereiniteitsvraag. Lord Derby schijnt ongeneigd om de suzereiniteit onvoorwaardelijk to lateu vervallen. Eene ernstige crisis bedreigt de voornaamste goudmijn.exploitatie-maatschappij te Lissabon en te Berlijn. Vele aandeelhouders willen procedeeren tegen den opzichter, baron Grant, om hem te nood zaken de gelden der inschrijving terug te betalen. LONDEN, 10 Februari. Het bericht van Cete- wayo's dood wordt niet bevestigd. CAIRO, 10 Februari. Generaal Gordon kwam gisteravond zonder bezwaar te Berber aan. Men verzekert dat de eerste brigade van het Egyptische leger, gecommandeerd door Engelsche officieren, naar den Eersten Waterval zal gezonden worden, zoodra aldaar voor haar de kwartieren gereed ge maakt zijn. (Tweede Tel.) Het bericht van Gordons aan komst te Berber is voorbarig. (Derde TelWel is hier gisteravond een depcehe van Gordon ontvangen, gedateerd uit Berber, maar daarheen met vlugloopende dromedarissen vooruitgezondon, meldende dat men de aankomst van den generaal te Berber niet moet wachten vóór den 12den Februari. Do laatste berichten door sir Baring uit Aboe- Ahmed ontvangen, van 8 Februari, melden dat Gordon aldaar aangekomen en alles wel was. De benoeming van admiraal Hewitt tot opper bevelhebber in Soeakim is door de Egyptische regee- riog op verzoek der Engelsche regeering geschied. Men meent dat de toestand in Sinkat en Tokar minder wanhopig is. Naar verzekerd wordt, zou te Sinkat eene bezending levensmiddelen binnen gekomen zijn. MADRID, 10 Februari. De minister van finan ciën heeft aan zijne ambtgenooten medegedeeld dat hij geen enkele vermeerdering van de be grooting van uitgaven zal toestaan, daar hij reeds verplicht is de begrooting van inkomsten te ver minderen. WEENEN, 11 Februari. De meerderheid der commissie van rapporteurs over de door de regee ring genomen uitzonderingsmaatregelen, heeft de ministeriëele verordening goedgekeurd, daarbij acte nemende van do verklariug van den minister-pre sident dat deze maatregelen uitsluitend zouden werden gebezigd tot bestrijding der anarohiston. LONDEN, 11 Februari. Do „Daily News" ont vangt van zijn correspondent te Yarns van 10 Fe bruari bericht, dat er te Creta een opstand is uitgebroken. De Porte heeft er 5000 man troe pen nit Smyrna en Salonika heengezonden. CAIRO, 11 Februari. Generaal Gordon is te Berber aangekomen. LEIDEN, 11 Februari. De verwachting voor morgen istamelijk krachtige zuidwestenwind. Ten Raadhuize dezer gemeente werd heden in het openbaar aanbesteed 1°. de levering van bouwmaterialen in acht per- ceelen, waarvan als laagste inschrijvers aannemers zijn gewordenvan perceel 1, houtwaren, rubriek A en Bde heeren L. A. en J. P. Vreeburg, hout- koopers, alhier, voor 532.25 en ƒ459.40; rubriek C en G: de heeren Jac. Van der Kamp en Co., hontkoopers, alhier, voor 651.73 en 263.70 rubriek D, E en F: de heeren Gebr. Van Hoeken, hontkoopers, alhier, voor 407.415, 224 en 309; rubriek H: de heer J. De Kort, hout- kooper, te Hazerswoude, voor 160; van perceel 2, rubriek A, spijkers en klein ijzer werk, de heer H. E. Van der Heyde, handelaar in ijzerwaren, alhier, voor 181.77; rubriek B, kachel- benoodigdheden, de heeren M. Langezaal en Zn., smeden, alhier, voor 178.80; van perceel 3, kalk, tras enz., de heeren P. Fontein en Zn., kooplieden, alhier, voor 278.35- van perceel 4, metsel steen, de heer N. Brunt, steenfabrikant, te Bar- wondswaarder, voor 785- van perceel 5, verf waren, de heeren H. C. Visser en Zn., kooplieden, alhier, voor 424.97- van perceel 6, bezems en boenders, de heeren P. Fontein en Zn., voor 161 36- van perceel 7, kolkroosters, de hoeren D. A. Schretlen en Co., fabrikanten, alhier, voor 71- van perceel 8, kruiwagens, de heer J. Schouten, wagenmaker, alhier, voor 112.32. 2°. Het dempen en rioleeren van het Binnenvest grachtje, langs de Morschpoort. Gegund aan den laagsten inschrijver den heer J. I. Planjer, metse laar alhier, voor de som van 2083de hoogste inschrijving bedroeg 3385. 3°. Het bouwen van eene bergplaats voor stoelen en tooneelbenoodigdheden, ten dienste der Stads- Gehoorzaal. Het laagst was ingeschreven door den heer M. N. Langezaal, timmerman alhier, voor 1372, aan wien het werk is gegund; de hoogste inschrijving bedroeg 1990. 4'. Het verrichten van eenige vernieuwingen aan do Korenbeurs. Dit werk is gegund aan den heer M. N Langezaal, timmerman alhier, als laagste inschrijver, voor de som van 645. Het hoogst was ingeschreven voor 999. De Leidsche afdeeling van de vereeniging het Metalen Kruis zal Maandag den lSden Febru ari a. s. in het café Eigenzorg haar 30-jarig be staan vieren. Naar wij vernemen, telt de afdeeling nog slechts 19 leden. Het is alweer zoo 1 - Het gaslicht liet van avond opnieuw te wensohen over. Het Btoomschip „Limburg," van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Port-Said; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Zaterdag Kaap Roccade „Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Port-Said; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 2 Febr; de „Prinses Wilhelmina" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam; de „Soerabaia," van Rotterdam naar Java, passeerde dien dag Gibraltar; de „Snmatra," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Southampton; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, vertrok Zaterdag van Frioal (Marseille); de „\V. A. Scholten," van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde heden ochtend Lizard; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok heden van Suez. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 9 Febr., ten overstaan van den notaris P. MullerEen onlangs geheel vernieuwd pakhuis, ingericht tot bergplaats en kantoor, met meelzolders enz., aan de westzijde van de Burgsteeg, Nos. 2 en 2a, Sectie J, Nos. 1956 en 1957, kooper J. De Kontng q.q. voor 7100; vier huizen in zekere poort of gang in de Schagensteeg, Nos. 12, 12', 12! en 12', en een met daarachtergelegen erf in de Schagensteeg No. 16, Sectie H, No. 1314, gecom bineerd, kooper P. v. d. Meer Hz. voor 1073. Ten overstaan van den notaris W. F. Kaiser: Een huis en erf aan de oostzijde van de Waardgracht, No. 29, Sectie C, No. 311, kooper J. Laman voor 1150; een huis en erf aan de westzijde van de Varkenmarkt No. 11, Sectie F, No. 191, kooper W. F. Mildere voor 1500.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2