de uniformen, die het reg. sedert de oprichting gehad heeft. Woensdag zal ter eere van het jubilé eene matinee mu8icale gegeven worden in den Dierentuin, waarop de kon. kapel van het regiment grenadiers en jagers zich zal doen hooren, terwijl des middags van dien dag een luisterrijk diner zal plaats hebben in een der zalen van de Witte Sociëteit. De afdeeling 's-Gravenhage der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft bepaald dat ook dit jaar, waarschijnlijk in de maand Juni, een harddraverij van paarden van inlandsch ras, van zessen klaar en met Hollandsche of Friesche chais, en tevens daarna een wedstrijd voor het schoon- rijden, waarvan in den vorigen zomer de proef werd genomen, zal worden gehouden. De „Haagsche Crt." kan thans met zekerheid melden dat door de Nederlandsche Regeering zijn ingetrokken de aan verschillende buitenlandsche Regeeringen gerichte uitnoodigingen tot het houden ©ener internationale conferentie ter bestrijding en voorkoming van den handel in meisjes. Tot leeraar in de staatswetenschappen aan de Hoogere Bnrgerschool te Tiel is benoemd mr. W. A. Van Lidth De Jende. In eene vergadering van het Amsterdamsch Studentencorps, welke ruim drie uren duurde, is gisteravond aangenomen eene motie, waarbij men de redenen billijkte, die den senaat tot zijn aftre den hadden geleid. Dit had ten gevolge dat deze zich bereid verklaarde, zijne zetels weder in te nemen. Daarna werd met algemeene stemmen besloten, dit jaar geen dies natalis te vieren. De Koepelkerk, de elfde kerk der Ned.-Herv. Gemeente, aan de Stadhouderskade, bij het Leidsche- plein, te Amsterdam, wordt morgen voor den dienst geopend. Ze bevat 1200 plaatsen. Z. M. heeft den lston luit. C. H. Dorren, van het 6de reg. inf., op zijne aanvrage, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; - benoemd bij het personeel van den goneesk. dienst der land macht, tot off. van gez. 2de kl., den student voor genoemden dienst (arts) J. Van Pienbroek. Gemengd W leu w». Ter gelegenheid van den 30 9den gedenkdag der stichting van onze hoogeschool, werd gisteravond den gezamenlijken curatoren en professoren in het Hotel Verhaaff eene serenade gebracht. Reeds vóór achten hadden zich tal van belang stellenden in den omtrek der academie verzameld, die hun geduld op de proef moesten stellen tot onge veer kwart over achten, toen de stoet zich, opge luisterd door de verschillende vereenigingsbanieren en door infanterie-muziek, in beweging stelde. Na geruimen tijd voor het Hotel Verhaaff stilge staan te hebben en na afloop der plechtigheid aldaar, werd de opgegeven weg vervolgd, tot op het Steep- schuur ook eene ovatie werd gebracht aan prins Roland Bonaparte, die met eenige studenten als gasten een diner gebruikte bij den heer Wijtenburg. Onderweg zag men hier Bengaalsch vuur ont steken, daar weder vuurpijlen enz. enz., waardoor het phantastische van den fakkeltocht nog aanmerkelijk werd verhoogd. Om bij halfelf kwam men weder in de beste orde aan de academie. Er was buitengewoon veel volk op de been, en toch liep alles, voor zoover ons bekend, ordelijk en naar wensch af. De opbrengst van het personenver voer der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg- Maatschappij (LeidenHaarlem) bedroeg in de maand Januari f 3965.66 en van het goederen vervoer f 255.89, zijnde over het totaal 4.86 per dagkilometer. Door den facteur van het 2de reg. veld.-artill., te 's-Hage, werd aan het postkantoor aldaar een brief ter bezorging ontvangen, met het volgende adres An de Kanonon Soldat Jan, hij rit op een vos digte agter de Fuurers franka. in den Hag. De Amsterdarasche politie heeft gistermiddag op 'tRokiu een loteling gearresteerd, die dronken was en zich hier en daar aanbaldadig- heden schuldig maakte. Drie agenten hadden groote moeite den woosten knaap in bedwang te houden. De inspecteur K. kwam hen daarop te hulp, doch werd deerlijk toegetakeld, daar do gearresteerde hem in zijn baard greep en een gedeelte uitrukte. Eindelijk gelukte het echter, den loteling naar het. politiobureel der late sectie over te brengen, nadat een kameraad, die hem had willen ontzetten, door burgers daarin was verhinderd. Diens arrestatie mislukte evenwel, daar de jongen in de nabijheid van het bureel wist te ontkomen. Eene merkwaardige speling van het toeval wordt het genoemd dat de prijs van f25,000 in de 314de Staatsloterij aan hetzelfde nummer is te beurt gevallen als in de 313de Staatsloterij. Aan de Tersohellingers, die in den laatsten storm de Noordsche brik „Penda" assistentie hebben verleend, i3 eene belooning van 600 aan geboden. Het hof te Arnhem heeft eindelijk uitspraak gedaan in de bekende zaak der gebroeders Wolter8 te Venloo. De een, J. G. H. Wol ter s, werd veroordeeld tot 6 jaar tuchthuisstraf en zijn broeder, J. L. H. W. Wolter8, tot 4 jaar gevangenisstraf. De vermiste brief met geldswaarde, welke van Arnhem naar Rossum moest worden verzonden, is bij onderzoek gebleken per vergis sing naar Rotterdam te zijn verzonden en alzoo terecht. De vrouw te Oosterwol d, die haar tweeden man door vergiftiging van het leven zou hebben beroofd, moet hare misdaad bekend hebben en is door de justitie Daar Zwolle, ter beschikking van de rechtbank aldaar, overgebracht. Uit Gouda is gevankelijk naar het huis van arrest te Rotterdam overgebracht L. Arken bout, gewezen bode van het begrafenisfonds „Genot door Voorzorg." Hij wordt verdacht van valschheid in authentieke stukken en misbruik van vertrouwen. Door tusschenkomst van de heeren F. W. baron Van Tuyll en Previnaire is een aau- vang gemaakt om, geheel naar het ontworpen en uitgevoerde plan van Bussum, tusschen Velzen en IJmuiden een renbaan aan te leggen. Naar het oordeel van deskundigen is dit stuk grond uitnemend geschikt voor het dool. Gisternamiddag ontstond brand in de droogkamer der Zweedsche lucifersfabriek aan de Kleine Keppel, even buiten Amersfoort. Ofschoon het gebouw betrekkelijk weinig geloden heeft, moet echter de 6chade niet onbeduidend zijn, ongeacht de vrij spoedig aangerukte hulp tot blussching. In de rivier de Waal nabij Zaltbora- mel werd gistermorgen drijvende aangetroffen eene schuit, waarin levenloos gevonden werd de loods H. CornelisseD. De man, die lijdende was aan zenuwtoevallen, had eergisteren nog op de rivier dienst gedaan, maar was niet in zijne woning terug gekeerd. Gisternacht brandde te Woensel eene boerenwoning af, in eigendom toebehoorende aan D. Van Kol, te Eindhoven. De onbemiddelde bewoner verloor daarbij, behalve den inboedel, twee koeien en een varken. In de Beemster is een kind door een molenwiek getroffen, ten gevolge waarvan het eenige uren later overleed. Naar uit Madrid aan de „Times" wordt gemeld, heeft de phyloxera groote verwoes tingen aangericht in de Douro-districten, ten gevolge waarvan de wijnoogst van 1883 belangrijk minder zal zijn. Er emigreeren velen naar Brazilië. Te Colmar hing de directeur van bet „Comptoir d'escompte", Picard, zich op. Het „comptoir" had zijne betalingen gestaakt; het maatschappelijk kapitaal is geheel verloren er. men verwacht een aantal faillissementen. In de gemeente Glons (België) leef den drie broeders; de 23-jarige Francois Debrus moest den kost verdienen voor de twee anderen, waarvan de oudste, Victor, idioot en half verlamd was. Francois had een meisje ten huwelijk gevraagd, maar deze wees hem af op grond dat hij den idioot tot zijn last had. Francois besloot nu zijn onge- lukkigen broeder te worgen en hij volvoerde des nachts zijn plan. De moordenaar is gearresteerd. Telegrammen. LONDEN, 8 Februari. De afloop van do inter pellatie, door Mac Arthur gisteravond omtrent de Mampoer-quaestie in het Lagerhuis gehouden, be vestigt de opvatting dat de tegenstand der Kaffer vrienden niet veel zal uitrichten. De regeering haalde nog eenmaal de geheele ge schiedenis van het aan de Kaap gebeurde op, maar verklaarde uitdrukkelijk dat zij de toezegging van Kriiger Diet beschouwde als eene belofte die voor het bewind van Pretoria bindend was. Overigens had de regeering van de afgevaardigden geen na dere ophelderingen omtrent de terechtstelling van Mampoer ontvangen. Sir Hercules Robinson keert in het begin van Maart naar de Kaap terug. De berichten, heden nit Durban ontvangen, stellen den toestand in Zoeloe-land als hoogst ern stig voor. Usibepu en Oham zijn in conflict geraakt met scherpschutters van de Boeren. Men vreest dat weldra weder oorlogen tusschen de stammen zullen uitbrekeü, die veel bloed zullen kosten. De verkiezingen aan de Kaap doen eene meerderheid van de Afrikaansche partij verwachten. In Basoeto-land laat de toestand veel te wen- schen over; eene tusschenkomst van Engelsche troepen wordt daar onvermijdelijk geacht. Aan majoor Chemside, een hoogst bekwaam gen ie-officier, is last gegeven om de versterkingen van Soeakim in orde te brongen. LONDEN, 9 Februari. De „Daily News" ver neemt dat de koDing der Swazies de hulp der Engelsche regeering inroept om hem te beschermen tegen de aanmatiging der Boeren, die zijn gebied binnendringen. De afgovaardigden der Transvaal hadden gisteren met lord Derby eene bijeenkomst, welke een uur dunrde; zij gaven hem hnnne zienswijze te kennen omtrent de sonvereiniteit, de staatsschuld en andere zaken. Lord Derby verzocht ten slotte den afgevaardigden, hem hunne beschouwingen schriftelijk te willen zenden. CAIRO, 9 Februari. Inlandsche kooplieden zijn uit het Zuiden te Korosko aangekomen en deelen mede dat zij generaal Gordon in den besten wel stand hebben ontmoet, op vier dagreizen afstands van Korosko. De verdediging van Soeakim is geheel opgedra gen aan admiraal Hewett, die met het burgerlijk en militair gezag daar ter plaatse is bekleed. LEIDEN, 9 Februari, De verwachting voor morgen is: aanwakkerende wind van zuid tot west, betrokken weer, regen. Het vorige wetsontwerp tot verhooging en wijziging van de Indische begrooting van 1883 was nauwelijks in gereedheid gebracht, toen van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië opnieuw eenige voorstellen tot verhooging van die begrooting ont vangen werden. In overeenstemming daarmede is andermaal eene aanvulling van verschillende onder - afdeelingen der begrooting van 1883 met een totaal bedrag van 1,621,500 aan de Tweede Kamer voorgedragen. Enkele andere onderafdeelingen, waarop een over schot wordt voorzien, zijn echter voor eene vermin dering met 855,000 in aanmerking gebracht. Enkele der voorgedragen verhoogingen strekken tot bestrijding van de uitgaven tot leeniging van de ramp welke Bantam en de Lampongs heeft ge troffen, waarvoor eene som van 200,000 wordt noodig geacht en ter voorziening in de buitenge wone uitgaven, ten bedrage van f 65,000, ten be hoeve van Atjeh en onderhoorigheden. Ook de post, ten laste waarvan de uitgaven zijl gebracht voor het begraven van de bij de uitbar sting van Krakatau omgekomen menschen en dieren zal vermoedelijk met ƒ100,000 worden overschreden De uitgaven tot beteugeling van de veepest di< tot uit. Augustus reeds 508,000 bedroegen, wordei over het geheele jaar op 800,000 geschat, zooda het bekrachtigd krediet van 200,000 alsnog me 600,000 dient verhoogd te worden. De kosten van aanbouw, uitrusting en onderhoui van schepen behooren met 200,000 gesupploeri te worden. Na enkele dagen van ziekte is mr. A. D De Vries Az. overleden. Amsterdam verliest i: hem een harer hartelijkste vrienden. De kunstge schiedenis, de oudheidkunde, ook de geschiedeni der Nederlandsche letteren, werden door hem me zeldzame zorg beoefend. De student B., die, wegens hot toebrenge van slagen aan een burger en een veldwachter t Baarn, door de rechtbank te Utrecht tot acht dage celstraf is veroordeeld, heeft aan den Koning ee request om gratie ingediend. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batav naar Amsterdam, passeerde gisteravond Dungenes de „Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdai arriveerde gisteren te Suez en vertrok heien. Het stoomschip „Drente" vertrok heden v Batavia naar Rotterdam; de „Sumatra" vertr hedenmorgen van Amsterdam naar Batavia; „Koningin Emma", van Arasterdam naar Bata* vertrok heden van Port-Saïd; de „Voorwaart van Batavia naar Amsterdam, arriveerde heden Frionl (Marseille).

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2