N°. 7356. Zaterdag 9 Februari. A0. 1884. Avond-editie. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden.1*10. France per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESJ Tm 14 refeli 1.05. Iedere regel meer 0.17$. G roe tere letten neer pleatsruimte, Voor het incessee- ren buiten de sted wordt f 0.10 berekend. Offlcieele KennlngerlngeiL BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102) tot herziening van de artt. 264, 265 en 266der Gemeentewet; Doen te weten dat het 3de supp. kohier der plaats dir. belasting, dienst 1883, in afschrift gedurende vijf maanden ■op de Secretarie der Gemeente (financiëele afdeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegd en dat elke aange slagene binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbren gen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na 'sRaads beslissing bij de Gedeputeerde Staten dezer pro vincie in beroep kan komen, wordende tevens de ver plichting tot het betalen van den aanslag door het indienen van bezwaren en het instellen van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester, Febr. 1884. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van F. J. BOTS, grutter, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene lergplaats van paardenmeslin het perceel in de Vestestraat No 16; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad N°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 22sten Febr. aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 8 Febr. 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN^ 8 Februari. In de maand Januari zijn binnen deze gemeente geboren 110 kinderen, als: 48 zoons en 62 dochters, waaronder begrepen 2 tweelinggeboortenoverleden "98 personen (waarvan 6 elders woonachtig), als: 21 mannen, 26 vrouwen, 31 zoons en 20dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 7; gehuwd 18 paren. Door het studentengyranastiek- en schermge- zelschap „Arena Studiosornm" alhier is op voorstel van het bestuur besloten tot het uitschrijven van ^een groot stadenton-concours op Donderdag en Vrijdag 27 en 28 Maart a. s. De heeren Adriaan, Van Meekeren en Meilink, gymnastiek-onderwijzers te Amsterdam, Rotterdam en Schiedam, worden uit- genoodigd als leden der jury te willen optreden. De wedstrijd zal besloten worden met een avond concert en een bal. Het programma is verschenen eener plaatee- lijke tentoonstelling van bouquetten, afgesneden bloemen enz., te houden door de afdeeling Leiden en Omstreken der „Nederl. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantenkunde" op 25 Maart a. s., in de tzaal der Loge, Steenschuur alhier. De inzending is alleen opengesteld voor de leden der afdeeling. De aanmeldingen moeten geschieden vóór of op Zondag 23 Maart, aan den secretaris der afdeeling. Niemand mag met meer dan óéne inzending naar hetzelfde nommer van het programma mededingen. De beoordeeling zal geschieden door juryleden, buiten Leiden en omstreken woonachtig. De prijzen bestaan in zilveren en bronzen medailles, zoomede certificaten 1ste en 2de klassen. Aan elk met dén of meer medailles bekroond inzender zal een certificaat worden uitgereikt, waarop de behaalde prijzen zijn uitgedrukt. Bekroonde inzenders kun nen, in plaats der medailles, de geldswaarde ver krijgen, en wel: voor een zilveren medaille f 10 en voor een bronzen medaille 5. De bouquetten zullen zóó als ze geëxposeerd zijn, 's avonds van den 25sten Maart, in eene buitengewone vergadering met dames worden verloot, hetzij de eigenaars ze al of niet daarvoor zonder vergoeding afstaan. De inzending moet plaats hebben op Dins dag 25 Maart, des morgens vóór 10 uren. Den 88ten Februari, den aan herinneringen zoo rijken dag, hebben ook onze voorvaderen op waardige wijze in eere weten te houden. Hoe vroegere geslachten dien 8sten van Sprokkelmaand met „ongemeene plechtigheid" vierden, wordt in het joDgste nommer van de „Vox Studiosornm" beschreven. Het blad koos hiertoe een schoonen winterdag in het midden der vorige eeuw uit. Sinds het aan breken van den dag heerschte er in Leiden, toen ter tijde een der bloeiendste steden der Zeven Provinciën, buitengewone drukte. Een gedeelte der schutterij is onder de wapenen, om gedurende den feestdag de orde te handhaven. De straten zien er recht vroolrjk nit met hun golvende menschen- massa's en wapperende vlaggen. Daar geen ijs de vaarten bedekt, glijden de talrijke gondels, met vergalden spiegel, gedurende den morgen raischend de grachten binnen en leggen, de een na den ander, langs de kanten van het Rapenburg aan, waar de passagiers zich met do aangroeiende menigte mengen. Vooral voor het academiegebouw wordt na het middaguur de foule het grootst. De dienaren der wet hebben moeite om baan te maken voor de zware karosseD, welke onophoudelijk de poort van 't gebouw J) binnenrijden, en voor de professoren, die de redevoering van den rector-magnificus met hun tegenwoordigheid gaan vereeren en ieders nieuws gierigheid trekken door hnn galakleeding, terwijl ze voorafgegaan worden door een pedel in vol ornaat, die op waardige wijze met zijn staf rond zwaait. Ook zijn er een aantal professoren van de bevriende zuster-academiën genoodigd om met hun tegenwoordigheid de plechtigheid op te luisteren. Vergeten wij niet, zegf de „V. S." verder, de van alle zijden toestroomende studenten, die, alle def tigheid latende varen, zich zelf baan verschaffen tot de gehoorzaal; deze is nu „met gestoeltens en banken bekwaem gemaekt" tot een waardige ont vangst van Minerva's bweekelingeD. Fraaie tapijten verhoogen den feestelijken aanblik van het lokaal, waar weldra onder diepste stilte der aanwezigen de welluidende en zoetvloeiende Latijnsche zinnen van de rectorale oratie weerklinken. Is de rede voering iten einde, dan wordt de vergadering ver gast op de muziek van een orgel, dat vroeger aan het benedeneinde der gehoorzaal geplaatst was, welke muziek met zang begeleid wordt i). Hiermede echter was de plechtigheid nog niet afgeloopen. Nadat de muziek had opgehouden, begaf zich de nieuwe rector naar de Senaatskamer, waar een uitgelezen vergadering hem wachtteverzameld waren daar de Heeren Curatoren, de achtbare Heeren Burgemeesteren der stad Leiden en alle Professoren, een ieder gehuld in een toga van de kleur zijner faculteit: die van de juridische rood, vaD de medi sche groen, van de theologische oranje en de „Artiisten" wit (naar Resolutie van de Heeren Staten van Jnny 1572; later droegen zij ook wel „blauwe Tabbaarden en Bonetten"). "Wij zien ze daar zitten, al die gepruikte en snuivende heeren, met hun bolle, goedaardige 18de eeuwsche gezichteD, waarop zelftevredenheid en ge voel van patricische eigenwaarde een stempel van bien-être gedrukt hadden! Binnengetreden las de rector-magnificus de sta tuten en instellingen der „Doorluchte Hoogesehole" voor en beloofde daarna „met eede dezelve te znllen onderhouden.'1 Dit was het besluit van het officiëele gedeelte J) Uit oude afbeeldiügeu weten wij, dat waar tegenwoordig een kunsteloos ijzeren hek het open pleintje voor 't academie gebouw van de straat afscheidt, vroeger een fraaie poort stond. 3) Dit orgel was op den lOOsten Dies Natalis, dus iD 1675, aan de academie geschonken door den EDgelschen hoogleeraar Hatney, en werd bespeeld door een ,ordinaris MnzykaDt van de Universiteit." Deze verdiende jaarlijks 200 galden, „mids op zijne kosten alles bezorgende, 'tgene wat tot de mnzijk noodig is, zon der iets meer te mog*n vorderen dan 'tgene jaarlijks op den Ssten February geschiet; voor 'twelk hij van den Rector Magnificw 8 dncatons zal genieten." van den Dies Natalis. Hoe daarna in „den grooten Doelen" werd feestgevierd en op welke wijze de toenmalige studenten aan hnn vrengde lucht gaven, dit alles laat genoemd blad aan de verbeeldings kracht van zijne lezers over. Zij die lid wenschen te worden van de kan toor-, magazijn- en winkelbedionden-vereoniging „Kennis is Macht" kunnen zich, blijkens achter staande advertentie, aanmelden bij het bestuur op Maaudag 25 Februari van 8 tot 10 uren in het gebouw der Werkmansvereening „Nut en Genoegen", Schoolsteeg alhier. Behalve in de moderne talen en het boekhouden, zal met den nieuwen cnrsus ook onderwijs worden gegeven in koopmanstermen en handelsstijl in de moderne talen. Tot onderwijzer in het schilderen aan de Practische Ambachtsschool alhier is benoemd de heer H. D. Wassink te Doesburg. De jongste aflevering van het Tijdechrift van het Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap bevat, behalve het verslag van de twee-en-veertigste algemeene vergadering, eene levensschets van mr. S. C. J. W. Van Musschenbroek door prof. Veth en de gewone mededeeliDgen uit de verschillende werelddeelen. Bij de door den luitenant-kolonel-directeur der artillerie stapel- en constructie-magazijnen te Delft gehouden aanbesteding waren minste inschrij vers de heeren P. Clos en Leembruggen te Leiden voor de levering van 120 kg. kemelsgaren a 3.80 en van 70 kg. sajettenkoord a f 3.60. Het Koninklijk Instituut voor de taal-, land en volkenkunde van Ned.-Indië heeft overeenkom stig een op het Leidsche Oriëntalisten congres aan genomen voorstel van den heer Long tot de geleerde genootschappen van Spanje, Portugal, Engeland, Frankrijk en Rusland een circulaire gericht met het verzoek om mededeeliDgen te verzamelen aan gaande de spreekwoorden en volksliederen van het Oosten. Berichten aangaande onze koloniën in het Oosten worden ingewacht bij het Bataafsche Genootschap van Kansten en Wetenschappen. Bij de Doopsgezinde gemeente te Haarlem is beroepen ds. J. Craandijk, te Rotterdam. Op 1 Januari 1884 waren 283 plaatsen bij de Ned.-Herv. Kerk vacant, of 10 meer dan op Jannari 1883. Volgens het „Hbl.," zal de heer W. Kes de directie van het Amsterdamsche Parkorkest met 1 Mei a. s. nederleggen. Ter bestrijding van de kosten voor het eeuw feest van den dichter Borger is door de ingezetenen van Joure bijeengebracht f 500, door de kerk ƒ200 en door de familie Borger 100. Het stoomschip „Gelderland," van Java naar Rotterdam, vertrok eergisteren van Colombo. Gemengd Nieuw». Tot het brengen van de serenade aan do gezamenlijke professoren, vereenigd in het hotel Vorhaaff, zal de stoet hedenavond den volgenden weg nemen: Yan de academie, voorbij het Museum van Natuur lijke Historie, langs het Rapenburg naar het Hotel Verhaaff. Vervolgens: Breestraat, Hoogewoerd, Kraaïer- straat, Nieuwe Rijn, Korenbeurs, Korenbrugsteeg, Breestraat, Steenschuur, Rapenburg tot aan de academie, waar de optocht ontbonden zal worden. Tegen twee matrozen, die, na hun handgeld ontvangen te hebben, weigerden te varen, is door den waterschout te Scheveningen proces verbaal opgemaakt. Een treurig ongeluk had gisteravond op het Schippersgrachtje te Amsterdam plaats. Twee bestellers reden een wagen, waarop tweesware kisten stonden; de eene man liep achter d'jn wagen

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1