LEIDSCH DAGBLAD. N\ 7355. Vrijdag 8 Februari. A0. 1884. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden.1.10. Franc per posl1.40. Aizouderlvke Nummers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»t faa 1ft re|elf 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groolere letter» naar plaatsruimte. foor hel incassea- ren buiten da stad wordt 0.10 berekend. ©filciëele KeuniajferiiigoiL JACHT en VISSCHERIJ. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID- HOLLAND, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 29sten Januari 1884, n°. 61 Gelet op art. 11 der wet van 13 Jnni 1857 {Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten i9 bepaald: 1°. dat de nitoefening der jachten op waterwild, opgenoemd in art. 15, litt. d, f en h der wet van den 13den Juni 1857, (Staatsblad n°. 87), wordt gesloten op Zaterdag den lsten Maart aanstaande; 2°. dat de nitoefening van het wcispel van kwartelcn met steekgaren of vlicgDet (art. 15, litt. e der bovengenoemde wet) is toegelaten van den 30stcn April aanstaande tot en met den 9den Juli daaraanvolgende, doch dat het vliegnet in geen ge val tot bet tirassceren van kwartelen mag worden gebruikt; 3*. dat de visscherij in de binnenwateren, waaronder ook wor den verstaan rivieren door sluizeD afgesloten, zal zijn gesloten van den 4den April aanstaande tot en met den 4Jen Juni daaraanvolgende, met uitzondering a. van de visscherij door middel van fuiken, aalscbaren, aal- korven, dobbers en door peuren naar aal en paling; b. van de visscherij met de gebbe om kleine vischjes te schep pen tot aas voor de dobbers; 4°. dat het visschen met knilnetten, waaronder ook behooren ankerkuilen en staalboomen, van den 4den April aanstaande tot en met den 18den Jnui daaraanvolgende is verboden; 5°. dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van den 8sten Maart tot en met den 2G9ten April en van den 7den Joli tot de opening der jacht op waterwild. En zal deze kenoisgeviBg, in plano gedrukt, worden afgekon digd en aangeplakt, waar znlks te doen gebruikelyk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. Do Commissaris de9 Konings voornoemd, FOCK. 'e-Gf6venbage, den 2den Februari 1S84. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de landmeter van liet kadaster, belast met den velddienst in het arrondissement Leidenhet voornemen heeft in den loop der maand Februari deze gemeente te bezoeken tot het opmeten van de kadastrale veranderingen voor het loopende dienstjaar. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 7 Febr. 1884. DE KANTER. LEEOEN, 7 Februari. Door den Commissaris des Konings in Zuid-Holland zijn tot secretarissen van de militieraden voor de lichting van dit jaar benoemd de volgende heeren b|j dien in het 1ste district J. A. Reynders te 's-Gravenhage; bij dien in het 2de district mr. L. H. Browno te Rotterdam; bij dien in het 3de district P. De Haas te Leiden, en bij dien in het 4de district W. Van den Berg te Dordrecht. Dinsdag den 12den Februari zal hier de heer De Saint-Omer met een tooneelgezelschap optreden. Ia het „Journal de Gand" schrijft Gustave Rondy over die voorstellingen: Zooeven koerde ik terng van eene letterkundige uitspanning, nog doodmoede van het lachen ge durende drie uren aan één stuk. Openhartig ge zegd zou ik nog dikwijls zulk eene aangename vermoeienis willen doorstaan. Ik ben zeker de tolk te zijn van het gansche publiek, als ik zeg dat het te wenschen zou zijn, dat wij dikwijls zulke genotvolle en onderhoudende avonden konden door leven. Eere wien oore toekomt. Daarom zij vóór alles hulde gebracht aan de ster van het gezelschap van den heer Saint-Omer: de bekoorlijke mad. Saignard, die met zooveel tact en talent de zware rol van Anna De la Boucanière heeft vervuld. Ik wil geen vergelijkingen maken tusschen haar en mad. Judic; beiden hebben haar eigene opvatting in het vertolken van die rol; maar ik moeterkea- non, dat zij door haar bevalligheid, haar behoor lijkheid, haar ingetogenheid, al de klippen heeft weten te vermijden, die de verschillende tafereelen voor haar opleverden en die zij, welke de rol schiep, zoo sterk deed uitkomen, tot groot vermaak van de Parijzenaars. Wij Belgen echter, hebben door onzen aard en smaak minder vrede daarmede en dit heeft mad. Saignard begropendoor de kieschheid, ook bij het komische, niet uit het oog te verliezen, gaf zij ons evenveel genot als aan het publiek te Pa rijs de sterke nadruk, die er op gelegd werd. Dames hoorde ik zeggenzij is een vrouw uit den beschaaf den stand, die door eenige glazen champagne wat opgewonden is geworden. Na de scène, waarin dit gebeurd is, namen dan ook de luide toejuiohingen bijna geen einde; zij waren de welverdiende be- looniDg voor de vermoeiende taak, waarvan de wak kere kunstenares zich met zooveel ijver gekweten had. De heeren Saint-Omer en Paul Yeret zijn beiden zeer verdienstelijke kunstenaars, die een groot deel tot het welslagen der voorstelling toebrachten. Wat den heer Legrenay betreft, hij is de groote man van het stuk. Neen, nooit heb ik zoo gelachen, nooit heb ik een gelaat gezien, dat zoo naar waar heid de meest grenzenlooze verbazing uitdrukte. De gausche zaal barstte in een lachbui los, die slechts eindigde om terstond daarna opnieuw te beginnen. Onophoudelijk werd hij teruggeroepen onder oorverdoovende bravo's ten bewijze van het genot, dat bij het zien en hooren van dien grooten komiek het publiek smaakte. De >N. R. Crt." herinnert er aan, dat toen een jaar geleden Judic daar dezelfde operette vertoo- nen kwam, de toeschouwers zich uitstekend hebben vermaakt met het geestig en voortreffelijk spel van deze uitmuntende actrice. De soms al te ge waagde, enkele malen zelfs aanstootelijk aardig heden van Millaud en Hennequin liet men voor wat ze waren, om zich beter te vergasten aan baar uitnemend spel. Onze stadgenooten weten dus nu wat hun te wachten staat. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Edam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. De lste luit. F. H. Donner, van het leger hier to lande en voor 5 jaren gedetacheerd geweest bij dat in O.-Indië, is weder ingedeeld bij het 2de reg. inf. Aan de schildwachten, die op den publieken weg op schildwacht slaan, zullen, volgens ministe- riëelen last, waakjassen van verbeterd model worden verstrekt. Gisteravond had in het „Hotel den Oaden Doelen" te 's-Hage de aangekondigde soiree dansante plaats, gegeven door den minister van bnitenlandsche zaken, jhr. Van der Does De Willebois. Werd reeds gemeld dat, te oordeelen naar de toebereidselen, deze soiree luisterrijk beloofde te zijo, met recht mag gezegd worden dat zij schitterend was. De aanblik der groote zaal was betooverend. Zij baadde in een zee van licht, honderdvoudig weerkaatst in „vis a vis" geplaatste penantspiegels, omlijst door het heerlijkste groen. In de rangschikking vau de plantversieringen herkende men de bekwame hand van den bloemist Van der Laan. De nevenvertrek- ken waren in fraaie priëelen van klimop herschapen een heerlijk verkoelend plekje om te bekomen van de vermoeienissen van den dans en gemakkelijke rustbanken noodigden hen, die dezen plantenhof binnentraden, onwillekeurig uit zich er eenige oogoa- blikkeu neder te vleien, terwijl zij die niet aan den dans deelnamen in een afzonderlijk vertrek zich aan het spel konden wijdeD. Te 9 uren verschenen de gasten. Onder hen merkte men op: al de gezanten van de vreemde mogendheden aan ons Hof met de secretarissen van legatie, den Pauselijken Internuntius, do ministers Heemskerk, Geerling, Weitzel, Van den Bergh, Du Tour Van Bellinchave en Grobbee, den oud minister yan koloniën Van Bloemen Waanders, den burgemeester der residentie, den vice-president van don Raad van State, den procureur-generaal bij het gerechtshof en eenige andere leden van de rechterlijke maoht, verschillende leden van de Eerste en Tweede Kamer, den waarnemenden gouverneur der residentie generaal-majoor Queysen en den kolonel der dienstdoende schutterij baron Van Har den broek Van Bergambacht. Prinses Hendrik verscheen te ongeveer halftien. Ze werd ontvangen door haren gastheer en diens dochter, welke laatste de eer genoot H. K. H. een fraaien bloemruiker te overhandigen. H. K. H. bleef tot ruim één uur het zeer ge animeerde feest bijwonen en gebruikte het keurig 6ouper aan eene afzonderlijk voor de Prinses en een 30-tal gasten aangerechte tafel. De overige gasten bleven na het souper nog tot ruim vier uren bijeen» Naar men mededeelt, is op het verzoek van M. 's Gravendijk te 's-Hage om mededeeling van stokken, berustende aan het departement van bni tenlandsche zaken, afwijzend beschikt. Daardoor zullen, zegt de Amst. Crt., de Belgische advocaten ook niet bij machte zijn om een civiele actie in te stellen jegens den chef de la police de surotó te Brussel, die, ondanks de door de Haagsche justitie op verzoek van 's Gravendijk geëischto uit zetting der minderjarige Petronella Agatha 's Gra vendijk, hot meisje ongehinderd in Brussel liet wonen. Het schijnt dat men met haar daarop f poe- dig gevolgd overlijden bevreesd is om iets te doen, hetwelk den sluier van deze geheimzinnige geschie denis zou kunnen oplichten. De Koningin heeft aan de kinderbewaarplaats te Dordrecht f 50 geschonken als bewijs van sym pathie in die zoo nuttige inrichting. Bij de aanbesteding van het bouwen eener R.-K. Parochiale kerk van den H. Hippolytus te Delft, architect P. J. H. Cuypers, zijn ingekomen 26 briefjes. Hoogste inschrijver was W. Leidbrant, te Amsterdam, voor f 245,200; laagste W. Hilkes, te Rotterdam, voor f 175,380. De gemeenteraad van Delftshaven heefr tot directeur der waterleiding voor 1884 benoemd den heer T. E. Van Erkel, gemeente-architect alduar. Door de heeren mr. S. A. Vening Meiaosz, J. A. M. Bekking, J. M. Canes, A. De Haas Jbzn., W. Houwens, F. J. Kloos, Hugo Molenaar, J. Th. Moormans Jr., A. Snoei Kiewit, W. A. Viruly Ver- brugge, W. M. Visser, J. V. Wierdsma en L. J. Nooyen, te Rotterdam, is eene circulaire verspreid, waarin wordt gemeld dat zich aldaar eene commissie heeft gevormd tot vestiging eener afdeeling vaa de „Nederlandsche Pensioenvereeniging voor werk lieden." Het doel is een fonds in het leren te roepen, waardoor werklieden, of anderen voor hen, de ge legenheid wordt gegeven te zorgen voor hunnen ouden dag en voor hunne nagelaten betrekkingen. De algemeene medewerking wordt ingeroepen tot bereiking van dit doel. Het „Vad." verneemt dat het in den laatsten tijd veel besproken waarborgkapitaal voor den spoor weg Rotterdam-Munster dezer dagen te gelae is gemaakt oa do opbrengst van dien verkoop in 'b Rijks schatkist is gestort. Het stoomschip „Prins Alexander" is ten gevolge van oponthoud door slecht weer van Am sterdam naar Southampton en verder oponthoud aldaar, te laat van Southampton vertrokken, zoodat de voor dat stoomschip bestemde passagiers eerst in den loop van Dinsdag 12 dezer te Marseille be hoeven te zijn. Vermits het stoomschip „Burgemeester Den Tex", dat Atjeh zal aandoen, in plaats van 9 Febr. eerst 20 Febr. a. s. van Amsterdam zal vertrekkeD, zullen de eerstvolgende rechtstreeksche verzendin gen van brieven naar Atjeh eerst kannen geschieden den 20sten Febr. a. s., des morgens te 9 uren van

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1