Meyboom, J. Frank, E. W. Dey, A. F. Beukroan, J. E. W. Haffert, W. F. Reyüders, H. Van Ralen en R. N. G. M. Bar. Gemengd Nleu De tooneelvereeniging „Kunst door Vriendschap", welke gisteravond bij den heer Noë weder eene uitvoering gaf, mocht het genoegen smaken om voor eene overvolle zaal - nadat vooraf de leden, donateurs en verdere genoodigden door den president met een kort woord waren welkom geheeten - ten tooneele op te voeren: „De twee minnaars of de Bankroetier" en daarna „Jozef de tweede of de onbekende in de herberg." Beide stuk jes waren blijspelen met zang in één bedrijf en wer den zoowel door heeren- als dames-dilettanten vrij- goed en zeer ten genoege der aanwezigen afgespeeld; daarvan getuigde o. a. het herhaalde handgeklap. Na de pauze ging men over tot de opvoering van „De democratische baard van mijnheer Strippel", kluchtspel in één bedrijf, dat, evenals de beide voor gaande stokjes, naar aller tevredenheid werd ver toond en menigmaal de lachspieren in beweging bracht. Tijdens de pauze had het bestunr der vereeniging de gelegenheid opengesteld voor hen die zich als lid of donateur wilden doen inschrijven. Na afloop der voorstelling kwam voor velen het voornaamste nummer van het programma aan de beurt: het bal, gedurende hetwelk de leden mot hunne vrouwen en meisjes en tal van anderen nog langen tijd in feestelijke stemming bijeen bleven. Hedenmorgen omstreeks halfzeven ontstond bij den heer N. Brummelkamp Jr., brood bakker op het Levendaal hoek Wielmakersteeg, een uitslaande brand, welke zich in den beginne wel ernstig liet aanzien, maar eerst door particuliere hulp en later door die der brandweer, w. o. ook de stoomspuit, tot de bovenverdieping, bestemd voor bergplaats van turf, hout enz., beperkt bleef, ofschoon de waterschade aan het overige gedeelte en de meubelen natuurlijk niet gering is. De wees- burgers waren weer nommer één. Toen men den brand meester was, lag de straat weldra vol van naar beneden geworpen brandende of smeulende turven. Een en ander was geassureerd. Men ver moedt dat de brand is ontstaan uit een schoorsteen tegen den zolder belend en welke misschien niet zeer dicht was. Door den Leidschen kantonrechter zijn veroordeeld: C. B. te Noordwijkerhout tot f 20 boete of 7 dagen gevangenisstraf wegens poging tot het bemachtigen van wild met wildstrikken; K. T. en J. B. te Katwijk tot f 5 boete of 3 dagen gevan genisstraf wegens het delven in Rijnlands onvrij duin, en G. v. d. Y. te Leiden tot f 3 boete of 2 dagen gevangenisstraf omdat hij op het stations* plein met een rijtuig eene standplaats had ingenomen zonder als voerman kenbaar te zijn door het dragen van een hoed met gelen band. Stefanus Becker, van Haarlemmer meer, van wien men onlangs schreef dat hij ver mist werd, is naar men zegt terecht. Hij moet zijne vrouw, die blind is, eenvoudig hebben achter gelaten en zich te Beverwijk ophouden. Een matroos van den Schevening- sohen logger „Zeemeeuw," Maarten Mos geheeten, is eenige dagen geleden ter hoogte van Borkum over boord geslagen en omgekomen. Zaterdag-avond kwam te Scheveningen deze treurige tijding uit Ylaardingen. Gisteravond is te Amsterdam een meisje van 26 jaar, dat in hare woning op de Nieuwmarkt bij de Dijkstraat aardappelen zat te schillen, plotseling dood gebleven. De rechter-commissaris en de substi tuut-officier van justitie bij de rechtbank te Zwolle zijn met de geneesheeron Gaerthe en Tresling ver trokken naar Zwartsluis, waar, naar men zegt, een moord gepleegd of ontdekt moet zijn. Zondag-morgen namen een paarknapen van elf en twaalf jaar, na afloop van de Roomsch- Katholieke godsdienstoefening, de offerbus uit de kerk te Sluis mede. Zij werden echter betrapt op het oogenblik dat zij den inhoud ledigen wilden. De zaak is in handen der maréchaussée. Men schrijft uit Renkum dat de Rijn gedurende de laatste dagen nog zoo aanhoudend is gewassen, dat thans allo lage uiterwaarden en binnenvelden, zoo ook de polder Het Broek te Dorenwoerd, geheel zijn overstroomd. Eenige aan de rivier gelegen steenfabrieken beginnen reeds over last van het water te krijgen, zoodat enkele werk zaamheden, het zoogenaamde grondschieten, reeds moesten worden gestaakt. Door eene nog onbekende oorzaak is gisternacht te Vreeswijk in den Vaartschen Rijn een Friesche praam gezonken. De opvarenden ont kwamen ternauwernood aan het gevaar van ver drinken. Te Dieren is eene woning door brand vernield. Drie koeien en een varken zijn in de vlammen omgekomen. Het huis en het vee waren tegen brandschade verzekerd. Te Knollendam heeft men reeds een nest met jonge spreeuwen op een dak gevonden, terwijl bij een landbouwer te Wije reeds een toom jonge kieken is te zienalles gevolgen van 't zachte weder. Te Maastricht is een nieuw klooster gevestigd van Zusters AnnuntiateD. Deze orde werd in 1500 gesticht en bezat reeds in 1625 een klooster te WijkMaastricht. De 16-jarige zoon van eene geachte en deftige familie te Wagenberg, bij Terheyden, een oppassende jongen, bij zijn oom te Antwerpen wonende om het banketbakkersvak te leeren, is in de vorige week aldaar vermist. Hij zou 's avonds eenige boodschappen doen en zijn broeder, die daar ter plaatse bij een anderen oom woont, gaan be zoeken. De jongeling kwam niet terug, en is ook niet bij zijn broeder geweest. Overal werden tever geefs nasporingen gedaan en men vermoedde niet anders of hij zou te Wagenberg terug zijn, hetgeen niet het geval was. Den toestand der ouders kan men zich voorstellen. - Sedert 4 weken is te Antwer pen nog een 14-jarig jongeling vermist. Volgens „Het Noorden" heeft te Dokkum het volgende plaats gehad: Een jongeling van pl. m. 16 jaar neemt zijn zusje, een kind van ongeveer 3 a 4 jaren, onder den arm en gaat er mede Daar de gracht, en op de vraag van iemand wat doet ge daar? geeft hij koelbloedig ten ant woord: „ik ga een hond verzuipen" en werpt het kind in het 8 a 9 voet diepe water. Een der buren redde het kind. Te Heemstede heerschen de mazelen in vrij hevigen graad. Dagelijks wordt er van vele gevallen aaDgifte gedaan. Van de 15 vischsloepen, die tijdens de jongste stormen van Middelbarnis op zee waren, zijn er 3 Dog niet teruggekeerd, wier tehuiskomst men met belangstelling verboidt. Uit Nieuw-Caledonië wordt bericht dat een jong Franschman, Thomas Ferry, zoon van' een opzichter bij een station tusschen Coprah en Aobo, door de inlanders is gedood en opgege ten. De gouverneur van Nieuw-Caledonië zond een schip om de schuldigen te tuchtigen, en gijzelaars uit den stam, welke het misdrijf pleegde, zijn naar Nou mea overgebracht. Van 24 tot 30 Jan. zijn 207 schepen aan de Engelsche kust vergaan, dat is 29 per dag. Van dezen waren 139 Engelsche en 47 vreemde zeilschepen, 18 Engelsche en 3 vreemde stoomschepen. In de voorstad Jolly te Parijs was brand uitgebroken in de werkplaatsen van een timmerman. De vlammen verspreidden zich in een oogwenk en deelden zich mede aan een schuur, die tot bergplaats van het decoratief van verschillende schouwburgen diende. Het duurde ruim zes uren alvorens men den brand meester was en volgens de onvolledige inlichtingen, die men nog heeft kun nen verkrijgen, zouden ernstige ongelukken zijn voorgekomen. De verbrande panden grensden aan een blok zeer licht gebouwde arbeiderswoningen, welker bewoners, door den schrik bevangen, in allerijl de vlucht namen, hetgeen tot treurige scènes aan leiding heeft gegeven. Eene vrouw, die bovendien in bijzondere omstandigheden verkeerde, is uit een raam van de tweede verdieping gesprongen en ern stig gekwetst naar het gasthuis vervoerd. De schoon zuster dezer vrouw is van de eerste verdieping naar beneden gesprongen, een kiod in hare armen vastklemmende. Toen zij beneden was, herinnerde zij zich dat haar driejarig dochtertje zich nog in de bedreigde woning bevond. Men hoopt dat de per sonen, die zich met het reddingswerk bezig hielden, het kind gevonden zullen hebbeD. In eene naburige straat verzamelde men de kinderen, die uit de verbrande huizen kwamen. Des avonds te elf uren, toen de brand was afgeloopen, ontbraken nog 6 kin deren. Het is mogelijk dat zijdoor andere personen zijn opgenomen en den volgenden morgen terugge bracht zijn. De materiëele schade is belangrijk en verschillende schouwburgen hebben hierdoor gevoe lige verliezen geleden. Uit het „Kaapsche Volksblad" van 3 Jan. blijkt dat in de Transvaal de besmettelijke keelziekte op hevige wjjze heerschte. Do familie Herbert, van de kleine Hartsrivier, verloor in 18 dagen 8 van hare 11 zoons aan de gevreesde ziekte. BUITENLAND. Frankrjjk. De regeering heefc een telegram ontvangen van den gouverneur van Cochin-China, meldende dat de betrekkingen met het hof van Hué van uit muntenden aard zijn. Naar het schijnt, heeft het zich voorgoed met den nieuwen staat van zaken vereenigd. In de zitting, welke gisteren door de Kamer van Afgevaardigden werd gehouden, richtte de heer Haentjens eene interpellatie tot de regeering over de uitvoering der conventiën, welke met spoorweg maatschappijen gesloten zijn. De minister Raynal antwoordde dat de bedoelde maatschappijen het 3de-klasso-tarief nog met de helft zullen verminderen, maar daarvoor in gelijke verhouding zullen schadeloos gesteld worden door den Staat, wat de transporten betreft. Overigens stond het aan den heer Tirard, den minister van financiën, om te beslissen of hij op het budget voor 1885 24 millioen voor andere dooleinden zou kunnen aanwenden. De Kamer nam, met 410 tegen 25 stemmeD, de volgende motie van orde aaD, waarmede de regeering verklaard had zich te kunnen vereenigen: „De Kamer neemt akte van de verklaring des heeren Raynal, en besluit om het voorstel be treffende het krediet voor den Senegal-spoorweg aan het onderzoek der begrootingscommissie te ont trekken en het naar eene bijzondere commissie te verzenden." De rechtbank van koophandel heeft het „Crédit de France" en het „Crédit de Paris" in staat van faillissement verklaard. Ook te Duinkerken bestaat het voornemen tot het houden van eene internationale, koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling in 1886. Er heeft zich tot dit doel eene commissie gevormd, die reeds bezig is het plan te ontwerpen en verdere voor bereidende maatregelen te nemen. Volgens een particulier telegram uit Madera zijn twee leden van de Stanley-expeditie aldaar ziek aangekomen en is De Brazza dood. Fran8che bladen melden dat de stad Madrid eene leoning van vier millioen zal moeten sluiten om do deficitten der laatste diensten te dekken. DuitschlancL In de te Hannover verschijnende „Internationale Revue" komt een artikel voor onder het opschrift „Die französische, russische und deutsche Flotte", waarin eene vergelijking tusschen de vloten van deze drie Rijken gemaakt wordt. De schrijver, die zeer goed op de hoogte van den toestand schijnt te zijn, komt tot een voor Duitschland zeer ongun stig resultaat. Volgens zijn oordeel zijn de Duitsche pantserschepen veel zwakker dan die der andere mogendheden, terwijl de schepen, ook wat bewa pening en stoomvermogen betreft, verre bij die der andere mogendheden achterstaan. Ook de bemanning is over het algemeen onvoldoende. De schrijver dringt daarom op het nemen van krachtige maat- regelon aan, opdat de Duitsche marine bij üen toekomstigen oorlog niet wederom uit misplaatste zuinigheid met onvoldoend materiaal tegen een over- machtigen vijand zal moeten strijden. Naar zijn oordeel zallen echter, zelfs wanneer voldoende mid delen tot verbetering der marine worden toegestaan, nog verscheidene jaren moeten verloopen voordat de Duitsche vloot aan de eischen van den tegen- woordigen tijd zal voldoen. ItaAiS. De koning heeft een eigenaardig en belangrijk besluit genomen om den Italiaanschen wijnbouw te bevorderen, door namelijk te bevelen dat voortaan aan alle officiëele maaltijden en hoffeesten, met uitzondering van champagne, alleen Italiaansche wijDen zullen worden gedronken. Vóór eenige dagen is hieraan gevolg gegeven bij een diner, waartoe de kontag de vertegenwoordigers van Kamer en Senaat genoodigd had en waaraan in plaats van Chablis en Sauterne, witte Stradella van 1855 en 1857, Malvasina en Moscato in plaats van Rijnsche wijnen, Brolio van 1850 en 1857, benevens Altj Collina in plaats van Bordeaux geschonken werden 'sKonings voorbeeld is terstond gevolgd dooj den gewezen onderkoning van Egypte, Ismaïl-pacha aan een verleden Woensdag op zijne villa gehoude^ feestmaal. Voorts heoft de minister van koophandel!

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2