LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 6 Februari. iV. 7353. A'. 1884. «A-voiwï-editie. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden.f L10. France per post.1.40. Afzonderlijke Nommcrs.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTE KTIEN: Tm 1—0 rafels 1.05. Ieder# regel meer 0.174.' Groetere letters naar plaatsruimte. Toor het incassae- ren bnilen de stad wordt f 0.10 berekend. Officieel© Kenni»g;erin^eiL Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan C. TIELKEMEYER en rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene smederij in het perceel aan de Hooigracht N°. 68. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Febr. 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 Februari. Gedurende de maand December 1883 werden in deze gemeente 9 kinderen levenloos aangegeven er stierven: 19 personen beneden 1 jaar; 19 tus- schen 1 en 5 jaar; 3 tnsschen 5 en 14 jaar; 6 tnssohen 14 en 20 jaar; 18 tasschen 20 en 50 jaar; 14 tnsschen 50 en 65 jaar; 15 tnsschen 65 en 80 jaar en 7 boven 80-jarigen leeftijd. Aan gebrekkige ontwikkeling bezweek er 1aan tering stierven er 17aan klierziekte 4; aan absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 2; aan kanker 6; aan water zucht 1; door aanhoudende koorts 2; aan pokken 3aan huidziekten 1aan staipen 4aan apoplexie 5; aan hersenziekte 1; aan keel- en longtering 8; aan cronp 2; aan kinkhoest 1aan acute ziekten der ademhalingsorganen 14; aan chron. ziekten der ademhalingsorganen 5aan hart- en vaatziekten 2; aan organ, hartgebreken 8; aan angina diph- therina 1aan acute ziekten der spijsverterings werktuigen 2aan chron. ziekten der spijsverterings- werktuigen 1; aan ziekten der organa nrogenitalia 4; door gewelddadigen dood 5; door verdrinken 1 en door onbekende oorzaak 1. De verhouding der overledenen tot 1000 inwo ners was alhier 30.7; te Amsterdam 33.76; Arn hem 20.12; VGravenhage 23.6; Groningen 19.98; Haarlem 30.1; Rotterdam 29.1 en Utrecht 26.29. Ia deze lijst maakt Leiden blijkbaar tegenover andere plaatsen geen erg mooi figuur; maar men moet niet vergeten dat de bovenvermelde cijfers eigenlijk belangrijk zonden kunnen vermioderd wor den voor overledenen van buiten Leiden afkom stig. Immers in het academisch ziekenhuis alhier worden er zoovelen van buiten gratis opgenomen, die er als het ware alleen komen om te sterven. Ten onrechte heeft Leiden den naam van ongezond te zijn en een groot sterftecijfer te leveren. Naar wij vernemen, zal het anders gebruike lijke stndenten-collation in de Stadszaal op 8 Fe bruari ditmaal, wegens' ongenoegzame deelneming, niet plaats hebben. De Kweekschool voor Zeevaart alhier is ge durende de maand Januari 11. met een 18-tal jon gens vooruitgegaan. Hnn aantal bedraagt thans 234. De Regeering heeft voorgesteld de wet be trekkelijk de nationale militie te wijzigen in dien zin, dat ten aanzien van heD, aan wie tijdelijk het recht is ontzegd om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen, de uitspraak om trent hnnne aanwijzing of niet-aanwijzing tot den dienst der militie wordt verdaagd tot na afloop van den tijd, waarvoor de ontzegging werd uitge sproken. Wettelijke voorziening wordt ook voorgesteld ten aanzien van hen, die tot bedoelde tijdelijke ont zegging worden veroordeeld na hnnne aanwijzing tot den dienst, doch véór het tijdstip voor hnnne inlijving bepaald. Het ontwerp bevat wijders uit drukkelijke intrekking van de 2de alinea van de artt. 146 en 158 der militiewet en de vermelding in art. 55 dezer wet van de straffen der meerbe- doelde wetten van 14 November 1879, welke moeten leiden tot uitsluiting van den dienst der militie. Eindelijk heeft dit wetsvoorstel ten doel, eene leemte weg te nemen in de bestaande wetgeving op de militie, voor zoover daarbij niet is voorzien in het geval dat hij, die bereids tot den dienst der militie was aangewezen, na die aanwijzing doch vóór het tijdstip voor zijne inlijving bepaald, ver oordeeld wordt tot eene straf, die, ware zij uitge sproken vóór zijne aanwijzing, tot zijne uitsluiting van de militie zon hebben moeten leiden. Men schrijft nit Bodegrave aan het „D. v. N.": Onze tram op Gouda, die in 't begin met zooveel teleurstellingen had te kampen, gaat tegen woordig beter, tot genoegen van allen en zeer ten gerieve van den toenemenden kaashandel alhier. Een groot deel van den dank van het publiek komt daarvoor toe aan den directeur, den heer Kapteyn, die niet alleen door zijn voortdurend toezicht alles in orde houdt, maar zich onlangs zelfs niet ontzag, om bij plotselinge ziekte van den machinist, diens functie waar te nemen. Vanwege de afdeeling Hillegom der Alg. Vereeniging voor bloembollencultuur zal op 1, 2 en 3 Maart a. s., in het „Wapen van Friesland" te Hillegom, eene Floralia-tentoonstelliog gehouden worden van verschillende bloeiende bolgewassen, gekweekt door leden van den arbeidersstand aldaar. Tot leden der regelingscommissie worden door het bestuur der afdeeling bereids benoemd de heeren Hulst, Hansen, Knik, J. W. Van Til en J. J. Van Waveren. Het getal ingeschrevenen voor de nationale militie in de gemeente Haarlemmermeer, lichting 1885, bedraagt 151. Ook voor hot beroep naar Katendrecht is door ds. P. Bartstra te Wassenaar bedankt. Nader verneemt men dat de opening van den locaal-spoorwegdienst tasschen Den Haag en Voorburg alleen wacht op de vaststelling der ver trekuren door den Raad van Toezicht op de spoor wegen. De minister van binnenlaDdsche zaken ver klaart in zijne memorie van antwoord ten aanzien van het wetsontwerp tot verandering der grens tnsschen de gemeenten Groningen en Haren, dat hij niet kan tegemoetkomen aan den wensch van hen, die de bepaling omtrent de geldelijke uit- keering van Groningen aan Haren in de wet opge nomen willen zien. - Uit de thans verschenen memorie van ant woord der Regeering op het muntontwerp blijkt dat zij het voorstel tot zilver-ontmunting handhaaft en geen ander middel doelmatig acht om aan ons ruilmiddel vastheid van waarde te verzekeren. Het ontwerp is echter alleen gewijzigd in den zin van het oorspronkelijk voorstel-Vrolik en PierBon ontmunting wanneer dat tot handhaving van ons ruilmiddel op de gondwaardo noodzakelijk mocht zijn. Vooralsnog, verklaart de minister, bestaat op totstandkoming eener bimetallieke Unie weinig uitzicht. De nieuwe muntbiljetten zullen een kleiner formaat hebben, doch er is nog geen beslissing genomen in welke coupures en in welke verhouding zij zullen worden uitgegeven. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 2 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank l,596,017.96,/2, en bij de betaalmeesters 2,015,163.41; te zamen 3,611,181.37 De jongste berichten over den toestand van mr. Van Baar luiden weder ongunstiger. Sedert Vrijdag is de zieke minder wel en uiterst zwak. In de verleden week te Kampen gehouden vergadering der „Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolgaan" bleek dat 248 leerlingen der kostelooze school, gedurende 1883 geen enkelen I schooltijd verzuimden. Van deze waren 132 jongens en 116 meisjes. Gedurende zeven achtereenvolgende jaren werd niet verzuimd door 2 jongens en 3 meisjes daarvan werden er 3 bekroond met 30, terwijl een 15 en een ander ƒ10 ontvingen. Verder kregen 6 jongens en 2 meisjes voor 6 jaar niet verzuimen 3; 12 jongens en 8 meisjes voor5 jaar ƒ2.50; 16 jongens en 14 meisjes voor 4 jaar 2; 30 jongens en 17 meisjes voor 3 jaar 1.50; 35 jongens en 42 meisjes voor 2 jaar 1 en 31 jongens en 30 meisjes voor 1 jaar 0.50 op hunne spaarboekjes. Voorts werd besloten aan 2 vroeger bekroonde leerlingen, die thans den leeftijd van 19 jaren be reikt hebben, bij de eerlang plaats vindende open bare bekroning, de spaarbankboekjes uit te reiken. De Vereeniging hoopt ook dezen zomer in staat gesteld te worden om den kinderen een buitenfeest te bezorgen. De Twentsche stoombleekerij te Goor keert over 1883 een dividend uit van 21 pet., das ƒ210 per aandeel van 1000. De ledenlijst van het Engelsche Comité voor de Internationale Landbouw-Tentoonstelling te Am sterdam is verschenen. Aan het hoofd staat graaf Van Bylandt. De lijst bevat 44 namen. Nu reeds laat zich, op grond van de prach tige toebereidselen, met zekerheid voorspellen dat de feesten op den 13den dezer bij de herdenking der oprichting van het 3de reg. huzaren, schitte rend zullen zijn. Naar men verneemt, zullen ook. oud-onderofficieren aan het militaire bal deelnemen., De „Nederlandsche Vereeniging" te Parijs, voor wier instandhouding velen vreesden, geeft, naar men ons van daar schrijft, door de steeds ijverige bemoeiingen van het bestuur weder teekenen van een verjongd leven. Na voor een maand de zoolang gewenschte autorisatie als Vereeniging van den prefect verkregen te hebben, werden Zater dag-avond 30 Quai du Louvre de nieuwe lokalen der Vereeniging feestelijk ingewjjd onder voor zitterschap van den heer J. H. Brandes JHzn. Eene vrij talrijke opkomst van de leden en invité's, onder welke laatsten zich vele ond-leden bevonden, bewees ten volle dat men nog steeds veel belang stelde in de Vereeniging. Den ganschen avond heerschte er een gezellige toon in die nieuwe lokalen, welke in alle opzichten veel van de vorige winnen, - en dat de pogingen van het bestuur met succes be kroond werden, bewees op het einde het aantal namen van hen, die zich-als, nieuwe leden lieten inschrijven. Behalve de luitenant ter zee late klasse J. Dalen, znllen aan den aanstaanden tocht van de „"Willem Barendsz" deelnemen de luitenants ter zee 2de klasse J. M. Phaff, M. E. J. P. Kluit en H. baron Van Asbeck. Hot stoomschip „Soerabaia," van Rotterdam naar Java, vertrok gistermorgen van St.-Nazaire de „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren St.-Vincent; de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, pass. Zaterdag Aden. Z. M. heeft met 15 Februari, J. Bartels, buitengewoon opzichter bij de landsgebonwen, be noemd tot opzichter bij de landsgebouwen- aan den heer J. H. L. F. Van Franck, op verzoek, in verband met zijne benoeming tot secretaris ter kanselarij der beide Nederlandsche orden, met lo. Febr. een eervol ontslag verleend uit de betrek king van adjunct-commies bij het departement van koloniën; - bij het dep. van kol., met 1 Maart, bevorderd: tot hoofdcommies: de commiezen A. P. Obermeyer en F. J. Hans; tot commies: de adj.- commiezen mr. J. W. L. M. Van Oordt, F. J. A. Buys, F. J. Terlaak en J. Foith, en tot adj.-comm. den lsten klerk W. Kuyper. Voorts zijn door den minister bij genoemd departement bevorderd tot lsten klerk: de 2de klerken C. Z. Haak, H. W.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1