Men komt tot ons met de klacht dat het gaslicht in den laatsten tijd hier weer te wenschen overlaat. Ook hedenavond. Van het laatste geval "waren we trouwens zeiven getuige, zoowel op zet terij, drukkerij als op ons bareel. Helder was het licht alles behalve. Men kreeg slechts kleine pitjes. Hedenmiddag ontvingen we per Nederland- sche mail, via Marseille, de Indische bladen van 27 en 28 December, zoodat die van den 25sten en 26sten ons nog ontbreken. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4971 volwasser personen en van 57 kinderen. De lste luitenant van het 4de regiment inf. H. A. Russer, thans bij de Topographische inrich ting gedetacheerd, keert 1 Mei naar zijn corps terug. De bisschop van Haarlem heeft den heer L. Stolk benoemd tot kapelaan te Voorschoten. De bisschop van Haarlem heeft den heer H. J. J. Prenger, president van het seminarie te War mond, benoemd tot kanunnik-theologaal van het kathedraal kapittel van Haarlem. Te Niquwveen bestaat reeds eenigo jaren eene inrichting onder den naam van „Martha-stichting", welke zich ten doel stelt, arme kinderen te verzor gen, die door hunne ouders verwaarloosd zijn. Tot heden kon gratis van eene woning worden gebruik gemaakt, maar met 1 Mei moet men haar verlaten. Thans is een groot gebouw met ruimen tuin te koop, gelegen te Allen aan den Rijn, en daarin kunnen ongeveer 100 kinderen opgenomen worden, maar voor aankoop zijn geene fondsen aanwezig. Er zijn 10,000 noodig, en om dit bedrag te verkrijgen, wordt door het bestuur een beroep gedaan op de vele voorstanders van deze inrichting. De Koning en de Koningin hebben gisteravond, blijkbaar met groote ingenomenheid, in den Haag- schen schouwburg de vertooning van dr. Mulders „Kiesvereeniging van Stellendijk" tot den afloop bijgewoond. De Koning heeft heden mr. W. H. De Beau fort beëedigd als lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal. Het gerucht wil dat eene Amsterdamsche Maat schappij plan heeft om op de terreinen van plan C te Rotterdam een passage te bouwen. Zij zou dien grond willen koopen voor 200 per vierkanten meter. (D. v. N.) Den heer Van der Meulen, steenhouwer te Leeu warden, is de vervaardiging opgedragen van den gedenksteen, welke in den gevel van het huis zal worden geplaatst, waar de vroegere Leidsche hoog leeraar en dichter Borger word geboreD. Vclgens den regenmeter der Rijks-Landbouw school, is gedurende de maand Januari jl. te Wage- ningon 84'/2 regen gevallen tegen 48 mM. in dezelfde maand van het vorige jaar. Het gewijzigd ontwerp van wet, houdende nadere voorziening omtrent het muntwezen, dezer dagen door den minister van financiën aan de Tweede Kamer ingezonden, handhaaft, naar wij vernemen, ïa hoofdzaak het oorspronkelijke voorstel om een bedrag van hoogstens 25 millioen gulden in rijks daalders te doen versmelten tot baren welke ver kocht zullen worden. Alleen wordt in de nieuwe voordracht deze maatregel afhankelijk gesteld van de noodzakelijkheid in plaats van de raadzaamheid. Door de feestcommissie van het 3de reg. huzaren zijn een 120-tal uitnoodigingen verzonden aan officieren en oud-officieren, die vroeger deel uit gemaakt hebben van dat regiment, om het feest ter herinnering aan het 70-jarig bestaan des regi ments te komen bijwonen. Een groot aantal heeft de uitnoodiging reeds aangenomen. Het stoomschip „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Dungenessde „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde heden te Marseille. Z. M. heeft aan J. H. Th. W. Van den Ham, op zijn verzoek, met 15 April a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Lunteren. KOLONIËN. BATAVIA, 28 December. Volgens mededeeling van den resident der Lam- pongsche districten was op den 15den dezer, voor zoover van uit de hoofdplaats Telok-Betong zicht baar, de Lampongbaai vrij van puimsteen. De verpachting van de pandhuizen in de Re sidentie Tegal voor het jaar 1884 is gedeeltelijk toegewezen voor een bedrag van ƒ26,532 of f 6552 meer dan voor het vorige jaar. Voor het ander ge deelte worden van eene herverpachting betere resul taten verwacht. In de afdeeling Tjilintjing (Java) huwden onlangs twee ongelijke paren. Het eerste bestond uit een zwaar gebouwd man en een klein tenger vrouwtje. Het andere paar bestond juist in omge keerde verhouding, namelijk uit eene kolossaal ont wikkelde vrouw en een klein nietig ventje. Het waren goede kenniseen en ze kwamen elkander zoo nu en dan eens opzoeken. Ze spraken dan over koetjes en kalfjes. Eindelijk zei de man, die de kleine vrouw bezat, dezer dagen tot z'n vriend, die de groote vrouw had gehuwd, gekscherende, dat ze eigenlijk op den keper beschouwd verkeerd getrouwd waren. Dat vind ik ook, antwoordde de andere hierop. En onder 't genot van 'n pruimpje sirie besloot men in allen ernst de vrouwen met elkander te ruilen. Deze werden hierover geraadpleegd en, bemerkende dat hunne respectieve echtgenooten het betoel bctoel meenden, stemden zij gewillig in het voorstel toe, vooral daar het bleek dat zij zelf ook reeds heimelijk daarnaar verlangd hadden. En alzoo had de ruil dezer dagen tot wederzijdsch genoegen plaats. Het kleine ventje is nu met z'n klein wijfje in de wolken, terwijl het groote paar niet minder gelukkig is. Telkens wanneer de een den ander nu weer komt opzoeken, wenschen ze elkander geluk met de plaats gehad hebbende ruiling, waarover de vrouwen dan machtig veel pret hebben en, met meer smaak haar seriepruimpje schijnen te verorberen dan vroeger. Soort dus bij soort. (Bat. Bbld.) In gang Kernolong, boven Krarnat, beviel eene inlandsche vrouw van een kind met drie monden, alle behoorlijk van tanden voorzien. De monden waren op een rij bij de wangen en de oogen bij de slapen zichtbaar. Het is kort na de geboorte overleden. Men verneemt dat het lid in den Raad van Nederlandsch-Iodië mr. H. D. Lsvysohn Norman passage heeft besproken met de Fransche mail, welke den 83ten Februari van hier vertrekt. Met intrekking van zijne overplaatsing van Poerworedjo (Bagelen) naar Kotta-Radja (Atjeh) is de opzichter der 3de klasse bij den waterstaat en *8 lands Burgerlijke Openbare werken J. F. H. Van Leeuwen overgeplaatst naar Pekalongan. In eene part. correspondentie van den „Java- Bode" uit Kotta-Radja, dd. 16 December, wordt gemeld dat aldaar in den politieken toestand nog weinig verandering is gekomeu; de vijand liet van tijd tot tijd een3 iets van zich hooren, door het beschieten van enkele onzer versterkingen, bij voor beeld die te Poenir (Poenai), Panteh-Karang, Mon- tassik en Senelop, doch zonder ons nadeel te be rokkenen. Bij het naar den stand van zaken bij de Padangsche weeskamer ingesteld onderzoek, dat geleid heeft tot de schorsing van haren president, den heer Mayer, moet ook gebleken zijn dat een betrekkelfk groot bedrag harer gelden renteloos blijft liggen. Dit is trouwens tegenwoordig niet alleen het geval met de Padangsche weeskamer, maar in meer dere of mindere mate met al onze weeskamers en de oorzaak van dezen voor de geadministreerd en onereusen toestand ligt in den bestaanden over vloed van circuieerend medium en de daaruit voort vloeiende gedruktheid van den rentestandaard, in verband met de bezwarende voorwaarden, welke eene weeskamer volgens hare instructie moet stellen bij het uitleenen van gelden. De berichten over do bemanning dor „Nisero," in de gisteravond ontvangen bladen der Straits Settlements, luiden niet opwekkend. Algemeen ziet men hare toekomst donker in, en de Engelsche bladen erkennen dat de zending van het Engelsche oorlogsschip „Pegasu6" eene fout was. Het blijkbaar voornemen van den radja om ons gouvernement met Engeland in moeilijk heden te brengen, wordt door de „Penang Times" met onverholen ergernis vermeld. Algemeen is de lof over de goede zorgen en de hulpvaardigheid van al de Atjeh-autoriteiten, bijzon- dor van den gouverneur en van den assistent-resident der Westkust. Uit Padang deelt men mede dat de overste Ruempol eerstdaags den militairen dienst met pen sioen gaat verlaten. Wij vernemen dat de gouverneur van Atjeh aan de regeering heeft verzocht om eenige daartoe speciaal aangewezen officieren met het civiel bestuur te mogen belasten, en dat de gouverneur-generaal geneigd is dat verzoek in te willigen, mits het slechts strekke tot bevredigende resultaten tegenover de Aijehsche bevolking, [Java-Bode.) Men schrijft den resident van Timor het voor nemen toe om eerstdaags 's lands dienst met pen sioen te gaan verlaten. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof u. Europa, w. ziekte, aan deu adsp.-contr. by het biouenl. bestuur op de bez. buiten Java en Madura A. Van Wetering. Ontslagen: Eervol nit zijne betrekking de opz. 8de kt. bij den wat. en 's lauds burg. op. werken K. A. Berkhemer; eervol uit 's lands dienst, de eerste klerk ter algem. eecr. G. F. J. Hendriks, de opziener Jste kl. bij het boschwezen op Java en Madura H. A. H. S. De Jong Hemerijk Tak en do adj.- comm. bij den post- en telegraafd. K. E. Wilkens. Benoemd: Tot secretaris der res. Oostkust van Sumatra, tevens vendameester aldaar, P. J. Kooreman; tot commies op hel res.-kantoor te Pati (Japara) G. Nicolitz; tot opziener lste kl. bij het boschwezen op Java en Madnra P. F. A. Lapré. Bij deu dienst der exploitatie van de Oo9terlijncn der Staats spoorwegen op Java, met 1 Jan.tot ingeDieur-werktuigknndige, chef der 3de afd. (Beweging en onderhoud materiéel) O. Grothe tot chef van de algem. werkpl. J. Terwerda; tot werkmeester voor de ijzerbewerking bij idem W. H. Van Garrel; tot baas voor de draaierij en bankworkerij bij idem J. Wysman; tot baas voor de smederij bij idem L. L. G. Moubis; tot werkmeester voor de houtbewerking bij idem H. Reinders; tot tijdelijk baas voor de wagenmakerij van idem Th. Driess; tot adjanct-chef der 3de afd. tevens beheerder der kleine werkplaatsen J. S. Soeterik; tot tijdelijk baa9 der draaierij en smederij inde kleine werkplaats C. F. Kosbak. Bij de in- en uitvoerr. en aec.tot ont-v. de verif. 4de kl. L. J. H. Rietberg Jr.; tot verif. 4de kl C. W. Douwea; tot boekh 3de kl. W. H. Van Capelle; tot commies ter controle te Samarang F. G. Marleon; tot adsp.-contr. bij het bionenl. bestuur op de bez. buiten Java en Madnra H. F. Andreas; tot commies op het ree.-kaotoor te Ternate J. F. Van Ginkel. By den post- en telegraafdienst: Tot commies lste kl. H. D. A. De Wolff; tot commies 2de kl. A. B. Barkeij tot commies 3de kl. J. M. A. Sloot en E. A. A. Hummelgens. Gesteld: Ter beschikking van den dir. van justitie, mr. A. W. A. Van der Mey. T ij del ij k gesteld: Ter beschikking van den dir. der burg. op. werken, om als adsp.-ingenieur dienst te doen, J. W. Van Marle. Benoemd: Ter Algemeeoe secretarie, tot 2den comraie3 P. H. E. Obdeijn; tot 3den commies A. S. J. Colleye; tot verif. 5de kl. bij do in- en uitvoerr. en acc. J. Neesten. By de commissie voor het afnemen vau het examen voor landmeter bij het kadaster in Ned.-Indië: tot lid, tevens voor zitter F. Veratijnen, Ingenieur lste kl.tot lid P. Van Dijk en H. J. Roeland, hoofd-ingenieursJ. A. W. Bergen en W. Van dea Rest, ingenieurs; P. E. S. Schormer, bewaarder lste kl. bij het kad. en J. J. Ten Siethoff, kapt. bij den geueralen staf, gedetacheerd bij den topograpbischen dienst. Geplaatst: Als hoofonderwyzer aan de cp. lste lag. school A te Samarang, de ben. onderw. lste kl. J. Verheul; aan de op. lag. meisjesschool te Meester-Cornelis (Batavia), de tijdelijk werkzaam gestelde holponderwijzeres M. C. Frölich, thans zonder bezoldiging werkzaam aan de op. 6de lag. school te Batavia; aan de openbare lagere sehool te Blitar (Kediri), de tijd. werkz. gest. holponderwijzeres A. Nijland, thans zonder bezold. werkz. aan de op. lag. school te Meester-Cornelis (Batavia); als 3den onderwijzer aan de school voor zonen van Inl hoofden en aan zienlijke inlanders te Bandong (Preaoger-Reg.) de ben. onderw. 3de kl. bij bet op. lag. ond. voor Eur. en met dezen gelijkgeat. in Ned.-Iodië H. P. Eoklaar, thans tijdelijk met de waarneming van eerstgemelde betrekking belast. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot militair apotheker lste kl. bij den geoeesk. dienst, B. Frijlink. Hersteld: Bij het wapen der genie in activiteit boven de formatie de majoor op non-activiteit W. P. H. Van Oorschot. Ingedeeld: De 2de luit. der genie C. De Vries te Willem I. Overgeplaatst: De kapt.-kwartierm. H. C. D. Van de Ven naar Salatiga de lste luits.-kwartierm. P. A. Struy- venberg naar Bandjermasin en A. Van Geer naar Tjilatjap; de milit. apoths. 2de kl. B. Frijlink naar Soerabaia, A. H. Hisgen naar Palembang en S. Jacobs uaar Samarang. Vertrekkende 'passagiers per st. Prins Hendrik op 29 Dec. van Batavia naar Nederland. Mevrouw de wed. C. Akkersdijk, geb. De Vletter; Van der Ben en echtgenoote; S. Akkersdijk Jr., echtgenoote en zoon; H. Van Delden, echtgenoote en kind; luit. ter zee lste kl. H. Van der Meer; L. F. E. Ittmann, echtgenoote en dochter, en Zr. Me. troepen en schepelingen. Teleerrammen. LONDEN, 1 Februari. Sir Hercules Robinson bad gisteren oen langdurig onderhoud met lord Derby. De oud-minister Hicks-Beach hield gisteren eene redevoering te Cbaltenham, waarin hij betoogde d&t de geheele geschiedenis van Engelands be moeiingen met de Transvaal vernederend en schan delijk was voor Engeland. Volgens den redenaar zet thans de Engelsche regeering do kroon op het schandaal door de opheffing der conventie van Pre toria te gedoogen. De „New North Staffordshire Coal and Iron Company" heeft hare betalingen gestaakt. Het pas sief bedraagt 200,000. pd. st. BERLIJN, 2 Februari. (Part. Tel.) In de hof kringen loopt het gerucht dat de keizer en de kroonprins van Oostenrijk aan het Hof alhier een bezoek zullen brengen en dat zij dan te gelijk bet Italiaanscbe koningspaar zullen ontmoeten. Dit gerucht verdient echter nadere bevestiging. ROME, 2 Februari. (Part. Tel.) In het proces tegen de leden der Roode Internationale schetste het gerechtshof de Internationale als eene vereeni- ging van misdadigers. De beschuldigden werden veroordeeld en wel do chef Merlino tot vier, Mal- desto en Biancini tot 3 jaren gevangenisstraf en de vijf ovorige beschuldigden tot geringere straffen. De verwachting voor morgen isnoordelijke wind.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2