«sgarasgasrr?- Basg Dinsdag-middag werd te Schijndel in eene haag het lijk gevonden van een maü, die door een schot met hagel in de borst doodelijk was ge troffen. De verslagene was een persoon, die in geen gnnstigen roep stond, daar hij zeer dikwijls met de jistitie heeft kennis gemaakt. Na wordt er vermoed dat hij met geene goede bedoelingen bij den eenon of anderen boer op het erf gekomen is en bij die gelegenheid een schot in de borst heeft gekregen, en daarmede nog een eind ver is geloopon, tot bij er bij neerviel en stierf. De justitie doet onderzoek. Een landbouwer te Niebert werd voor een paar dagen door een beer (mannetjesvarken) hevig gebeten. Het beest vatte 's mans b9en, beet en hapte zoo gedacht toe, dat twee slagaderen door gebeten werden. Door het groote bloedverlies is de man niet buiten gevaar. In den mond van de Mersey is een schip verongelukt, waarbij 25 menschen omkwamen, en op de Iersche kust verging een schip met 15 personen. Yan alle kanten komen nog berichten van rampen en ongelukken door den storm veroor zaakt, die noodlottiger was dan eenige andere in de laatste jaren. Te Weonen is weder een akelige mis- daad gepleegd. Een werkman heeft daar zijn zes jarig zoontje vermoord. De man, een weduwnaar, verklaart dat hij den moord in wanhoop beging, omdat hij door gebrek aan werk tot het uiterste gebracht was en niets had om het kind te eten te geven. Hij heeft nog een kind, een meisje van elf jaren, dat bij een bloedverwant inwoont. Het niet verlichten van do trap heeft aen eigenaar van een perceel te Berlijn osne aan klacht op den hals gehaald voor het toebrengen van gevaarlijke lichaamskwetsuur. De zaak kwam onlangs voor de rechtbank. Dicht bij de trap naar boven bevond zich de keldertrap, die niet afgesloten was. Zoo gebeurde het, dat den 3den November een jongen van 13 jaar, die om een boodschap uit gezonden was, thuiskomende van de keldertrap viel en zijn hoofd dermate bezeorde, dat de genezing vier weken duurde. De eigenaar van het huis, die zijne trap maar niet wilde verlichten, werd voor het ongeval en de schade door de ouders verant woordelijk gesteld. Het gerecht heeft hem dan ook veroordeeld tot f 60 boete of 10 dagen gevangenisstraf. Zeer romantisch klinkt de volgende geschiedenis, welke vermeld wordt door cene St.- Petersburger courant. Eene boerin gaat met haar pasgeboren kind naar St.-Petersburg om haar man op te zoeken, die als 3oldaat dient. Allean ronddwalende door de haar onbekende straten, houdt plotseling een prachtig rijtuig, met gravenkroon versierd, vlak bij haar stil. De daarin gezeten dame doet de boerin den voorslag bij haar als min in dienst te tredenzij geeft haar adres en zegt, dat de boerin haar kind maar oven in het rijtuig zal leggen, opdat zij het eens goed zal kunnen bezien. Onder voorwendsel dat het koud is, doet zij even het raampje dicht cn geeft toen der verheugde boerin haar kind terug. Deze, naden kende over het geluk een goeden minnedienst ge vonden te hebbeu, loopt voort, maar weldra weder naar haar kind kijkende, ziet zij tot haar schrik dat het dood is. Het kind is trouwens het hare niet, maar een ander. Op denzelfden avond had in het centrum der stad de doop plaats van een grafelijken erfgenaam. Het der bcerin gegeven adres was natuur lijk valsch. Volgens oen bericht uit Saint-Mar- celin, in het Franscho departement. Isère, van Dins dag, had een landbouwer eene van zekere schiet oefeningen afkomstige bom gevonden en mede naar huis genomen om er het kruit uit te halen. De bom sprong, de man zelf werd in twee stukken gescheiden, twee zijner kinderen kwamen om, zijn geheele huisje stortte in en zijner vrouw werd door een vallenden muur een been verbrijzeld. Twee kleine kinderen zijn ongedeerd onder het puin uit gehaald. Te Lauvrig, nabij Christiania gelegen, heeft een hevige brand gewoed, waardoor 62 huizen vernield zijn. De schade wordt op 900,000 kronen geraamd. D e f i r m a P. W. Thomas Sons Co., wisselmakelaars, te Londen, heeft hare betalingen gestaakt. Hot passief wordt op 800,000 pd. st. geschat. Do depeche uit Charkoff, op 29 Jan. door de Eogelsche bladen medegedeeld, betreffende den moord op Sabiloff, en het ontdekken van een complot, ten dool hebbende de boeren op te ruien en de keizerlijke Russische familie door vergif om het leven te brengen, is gebleken onwaar te zijn. De zaak komt alleen hierop neder, dat eene geheime drukkerij ondekt is. De zelfmoord van prof. Klinkerfues wordt daaraan toegeschreven, dat hij onlangs zijn geheel vermogen verloor. Sommigen zeggen dat de astronoom zich aan sterken drank te buiten ging. Do noodlottige daad werd des namiddags te drie uren gepleegd. Een adsistent snelde op den knal toe en vond den professor met verbrijzelden schedel in een hokje bij den koepel der sterrenwacht. In een klein dorpje, in het district Zniam, zit een jonge postbode de brieven te stom- pelen. Er wordt zachtjes aan de deur getikt en een jong aardig boerinnetje komt binnen met een postwissel. De brievengaarder onderzoekt den wissel nauwkeurig, vindt dien in orde en betaalt aan het boerinnetje het bedrag, terwijl bij haar vraagt, waarom ze de aangehechte strook er niet had afgeknipt. „Zoo," luidt het antwoord, „staat daar ook wat op geschreven Maar ik kan toch niet lezeD, wees daarom zoo goed mij te zeggen, wat er op staat." „Ik zend u", dus leest de bode, „hierbij 3 florijnen met duizend kussen en groeten. - Het geld heb ik je nu gegeven, maar het andere moet ik er nog bij doeD." Het mooie boerinnetje komt een paar schreden nader en neemt van den postbode ook de duizend zoenen in ontvangst, die haar minnaar haar had gezonden. Zoodra ze thuis komt, zegt ze, opgewonden over de voortreffelijke inrichting der posterijen: „Nu, die post maakt het je tegenwoordig wel ge makkelijk, de zoenen stuurt Hans mij tegen woordig ook al per postwissel." Telegrammen LONDEN, 31 Januari. Ook de „Daily News" zegt dat lord Derby thans omtrent de laatste door de Tran8vaalsche afgevaardigden gedane mededee- liogen overweegt. Deze schriftelijke mededeeliugen, Maandag ingekomen, komen geheel overeen met die, welke Du Toifc mondeling gedaan heeft. De heer Jorissen voltooide vóór ziju vertrek een uitgebreid manifest, aan het publiek van Neder land gericht, omtrent de Transvaalsche zaak. Het manifest wordt na zijn vertrok aan de Nederland- sche pers gezonden. Het is niet in vijandigen zin jegens de afgevaardigden gesteld, en geeft in over weging eene krachtige Transvaal-maatschappij op te richten, op de grondslagen der voormalige Oost- Indische Compagnie. LONDEN, 1 Februari. Do „Daily News" ver neemt uit Kaapstad van 31 Januari dat de vrij buiters in Stellaland zich gereed maken om het opperhoofd der Bechuana's, Mankoroane, onverwijld aan te grijpen en hem ton val te broögen, ten einde de plannen van lord Derby te verijdelen. HAMBURG, 1 Februari. Men seint uit Batavia, dat de firma Bahre Kinder hare betalingen zou hebben gestaakt. Er zouden door haar op Londen getrokken wissels geweigerd zijn. LEIDEN, 1 Februari. Het weerbericht van heden doet voor morgen geen verandering verwachten. Naar wij vernemen, heeft het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot wijziging der Militïewet de strekkiDg om enkele hinderlijke be zwaren in de uitvoering van de Militiewet weg te nemen,^ voornamelijk het bezwaar dat ontstaan is door de wijziging in 1879 van de crimineele wet boeken voor het krijgsvolk te land en te water. Hoofdzakelijk heeft deze partiëele herziening be trekking op de bepalingen omtrent de uitslui ting van den dienst. In de zitting van den gemeenteraad van Voorburg werden deze week eenige wijzingen ge bracht in de concessie-voorwaarden der „IJsel- Stoomtrammaatschappij" voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram tusschen Voorburg en 's-Gravenhage, waardoor de laatste verschil punten tussohen het gemeentebestuur en de maat schappij als opgeheven zijn te beschouwen. Het bericht, medegedeold door het „D. v. Z. H.", behelzende dat door de Ned. Rijnspoorweg-Maat schappij besloten zou zijn om ovor hare lijn tus schen het station te 's-Hage en dat te Voorburg een stoomtram te leggen, was niet geheel juist. Door de maatschappij is langs de bestaande lijn eene nieuwe gelegd, speciaal voor den tram. De lijn wordt heden niet geopend, zooals het zeggen was. Aahet Rijnspoor-Station te 's-Hage was dan ook Diets bekend van eene opening op heden. Wij vernemen hieromtrent dat de onderhande lingen met de hooge regeering nog altijd aanhan gig zijn en dat tot dnsver geen beslissing is ge nomen, zoodat er nog zelfs geen uitzicht bestaat dat de dienst in den a. s. zomer kan in werking treden. Het stoomschip „W. A. Scholten" vertrok gisteren van Nieuw-York naar Amsterdam; de „C. Fellinger", van Amsterdam naar Batavia, ver trok gisteren vanPauillac; de „Prins Hendrik", van Batavia Daar Amsterdam, vertrok gisteren van Frioul (Marseille); de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passorde gisteren Wight; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde heden te Southampton. KOLONIËN. BATAVIA., 21 December. Aan het door den resident van Riouw over November jl. ingediend maandrapport, omtrent den stand van zaken aldaar, wordt het volgende ontleend Op den 24sten November jl. herdacht de onder koning van Riouw zijn optreden (toen 25 jaren geleden) als rijksbestierder van het Lingga-Riouw- scbe-rijk. Een voor die gelegenheid van regeeringswege bestemd geschenk, bestaande uit een zilveren thee servies op een presenteerblad van hetzelfde metaal, werd met de gebruikelijke plechtigheid uitgereikt. OLchoon het weder onbestendig bleef, was de gezondheidstoestand gunstiger dan in de vorige maand. De peper,- gambir- en sagoproductie was be vredigend. Handel en vertier namen in het rijk van Indra- giri merkbaar toe. JavCrt.) In de „Jav. Crt." is opgenomen het vervolg rapport van don stand der veeziekte in de PadaDg- sche Bovenlanden, waaruit o. a. blijkt dat do vee pest ook in de negorij Ajer Loea, onderafdeeling Soepajang, geconstateerd is en de noodige maat regelen werden genomen voor het volkomen isoleeren van de besmette negorij en voor het maken van een veelooze streek daaromheen; dat ook in de negorij Paroe, behoorende tot de laras Sampar, onderafdeeling Dana-Datar, de veeziekte is uitge broken en eindelijk dat de veeziekte zich tot nu toe in 29 van de 31 negrien der onderafJeeling Kota "VII vertoond heeft. Volgen3 den veearts Klein blijft de ziekte nog zeer hevig woeden onder het vee van do negrie Moeara der laras Sidjoendjoeng, waarvan niet minder dan 37 buffels en 30 djawies in het tijdperk van 110 Nov. stierven, zoodat daar reeds een verlies is geleden van 291 buffels en 396 djawies. Ook van den veestapel der laras Kota Bahroe werden er vele slachtoffers geëischt, terwijl, niettegenstaande in de onderafdeeling Kota VII op sommige plaatsen do ziekte eonigszins verminderde, do 3torfto gedu rende het genoemd tijdsverloop nog ongeveer 63£ pet. der aangetaste dieren was. Omtrent do negrie Paroe zegt de veearts dat zij een veestapel heeft van 155 buffels en 307 dja wies, on dat daarvan gestorven zijo 19 buffels en 35 djawies. Van 11 tot 20 November zijn in de onderafdee ling Kota VII 197 buffels en 123 djawies gestor ven, in de negrie Baroe der onderafdeeling Lintau en Boea 8 buffels en 16 djawies, zoodat het aantal ziekverbleven dieren op 20 November bedroeg voor eerstgenoemde onderafdeeling 65 karbouwen en 128 djawies en voor laatstbedoelde onderafdeeling 10 karbouwen en 5 djawies. De 1ste luit. Kruyt, mil. comm. te Timor Koepang (Makassar), is aldaar waarschijnlijk op jammerlijke wijze verdronken. Hij is namelijk op zekeren avond niet in zijne woning teruggekeerd, terwijl men zijne muilen op den steiger te Timor Koepang nabij het aldaar stijl afloopende zeestrand heeft gevonden. (Cel. Crt.) Uit Padang meldt men dd. 13 December dat men dien morgen van de Moeara uit, duidelijk de Merapi kon zien werken. Zware rookkolommen stegen hemelwaarts. Door den Gouverneur-Generaal is aan miss Marianne North voor den tijd van een jaar ver gunning verleend tot het doen van reizen in Palem- bang, Banka, Benkoelen en Sumatra's "Westkust. De Rege?ring heeft afwijzend beschikt op? het verzoek van de heeren Weiss en Van Teyiv om een renteloos voorschot van f 50,000 temogen* ontvangen voor de oprichting van een gezondheids-) établissement te Sooka-Boemie,

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2