LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7350. Zaterdag 2 Februari. A0. 1884. Eerste Blad. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Fnnor per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FE IJS DER ADTERTEXTIEIlt ▼as 16 rejels 1.05. Iedere regel meer 0.17£ Groelere letlere naar plaatsruimte. Voor het incasaee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. Offlciëele Kenniggeringen. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holïand, van den 18den December 1883, n°. 24 Provinciaal Jilad n°. 72), houdende bepaling Tan de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1884; herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. a., der Wet van den 7den April 18G9 Staatsblad n°. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewich ten, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeenle-apoi/ieek, en wel: Voor de ten verkoop bestemde nieuw geijkte maten en gewichten op den 8, 9, 10 en 11 Januari, Voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk I, op den 15 en 16 Januari, j> II, 17 en 18 Januari, III, j) 22, 23, 24 en 25 Januari, IV, 29, 30 en 31 Januari, 1 en 5 Febr-, V, 6, 7, 8, 12 en 13 Februari, VI, 14, 15, 19, 20, 21, 22, 26, 27 en 28 Februari, T) 7> VII, u 29 Febr., 4, 5, 6, 7, 11 en 12 Maart, d VIII en de buitenwijk, op den 13, 14, 18, 19, 20 en 21 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij raedi- cijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars, en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, III, IV en V, op den 25, 26 en 27 Maart, VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 28 Maart en 1 tn 2 April, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting binnen deze ge meente zal worden gehouden, op den 25 en 26 April, 17 en 19 Mei, 7, 9, 28 en 30 Juni, 19 en 21 Juli, 8 en 9 Augustus, van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren, en wijders na den lOden Augustus, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, be hoorlijk droog en schoon, bij den jjker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen: b. dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lsten October nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter her-ijking moeten aanbiedenen c. dat, na het eindigen van den termijn van den her-ijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en ge wichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is; en d. dat bij het terugontvangen van de ter ijking aan geboden voorwerpen, zij zich dienen te overtuigen of die van het goed- of afkeuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht,- dAt. volgens besluit van den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid, van den 6den December 1883, de letter T in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeuringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon; terwijl het kantoor- merk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 December 1883. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester der gemeente Leiden, Ontvangen hebbende den Staat No. 75, aanwijzende de uitkomst der meting en schatting van gebouwde en onge bouwde eigendommen, bedoeld Ai de artt. 15, 23 en 43 der Wet van den 26sten Mei 1870 (Staatsblad No. 82) betrekkelijk de grondbelasting; Brengt ter kennis van belanghehbenden, dat die opgave gedurende dertig dagen ter Secretarie dezer gemeente is H nedergelegd. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 1 Febr. 1884. DE KANTER. LEIDEN, 1 Februari. Tot onderwijzer aan de bijzondere school voor meer nitgebreid lager onderwijs alhier is benoemd de heer "W. K. De Haan te Rotterdam. Hedennamiddag ontvingen we per EDgelsche mail, via Brindisi, de Indische bladen van 20 tot en met 24 December. Door het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente alhier is hedenavond uit het de vorige week ge vormde zestal, het volgende drietal van predikanten samengesteld: mr. W. Van den Bergh, theol. dr. te Schaarsbergen, E. A. Van Hoogenhusen te Dor drecht en C. P. N. Pikaar te Overschie. Op Maandag 18 Februari a. s. zal aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur te 's-Graven- hage worden aanbesteed het verrichten van eenig baggerwerk in den Rijn tusschen de Spanjaardsbrug (de Zijl) en Woerden. Dr. G. P. Van Tienhoven, geneesheer-directeur van het gemeente-ziekenhuis te 's-Hage, is met algemeene stemmen voor vijfjaren in die betrekking gecontinueerd. Ter nagedachtenis van jhr. M. E. F. Elont Van Soeterwonde, den wakkeren pionier van ver nieuwd leven in onze handelsbetrekkingen met de rijke Molukken, hebben eenige vrienden een een voudig grafteeken doen vervaardigen. Op een steen met het familiewapen is het volgende opschrift in Arabisch en Hollandsch letterschrift gebeiteld „Graf van jhr. Maurits E. F. Eloufc Van Soeter wonde, geboren te 's-Gravenhage 8 December 1851, gestorven te Batjan 29 Augustus 1883, medecon cessionaris van Batjan. Jezus zeide„Ik ben de Opstanding en het Leven: Joh. XI.'* In 't wapen is de zinspreuk der Elouts gebeiteld „Godt laet groien". De steen, vervaardigd in de bekende werk plaatsen van de heeren Laurent Philips Co., zal, naar het Haagsche Dagblad meldt, eerstdaags zijne bestemming, het eiland Batjan in den Molukschen Archipel, volgen. Aan E. P. Van Leeuwen te 's-Hage,.vader van den verleden jaar in Atjeh gesneuvelden 22- jarigen sergeant Van Leeuwen, is, naar het Vad. meldt, door den minister van koloniën eene grati- fioatie van honderd guldén geschonken. De pokken-epidemie te Oud-Beierland heeft die gemeente het vorige jaar aan geneeskundige behandeling, kosten ^van begraven en het verbranden van besmette goederen f 2700 gekost. Gisteravond heeft de burgemeester van Am sterdam de leden van Q9n gemeenteraad ten zijnen huize aan een gastmaal vereenigd. Door de plaats gehad hebbende laatste uit- loting van obligatiën der 5-pcts.-geldleening, groot f 11,000,000, ten laste der Holl. IJzeren-Spoorweg maatschappij, is deze leening thans geheel uitgeloot. Het „N. v. d. D." heeft een nieuw Benrsplan voor Amsterdam: aankoop van het Paleis voor Volksvlijt, 't Is wellicht te koop en het vormt hét centrum van de nieuwe stad. Meer dan 1000 kinderen van armen en min vermogenden ontvaDgen tegenwoordig in de scholen te Groningen een voedzamen en warmen maaltijd. De luit. ter zee 1ste kl. F. W. C. Ledeboer wordt met 16 Febr. a. s. geplaatst in de maritieme directie te Hellevoetsluis, ter waarneming der be trekking van adjudant bij den directeur en com mandant der marine in die directie, alsmede van officier van politie bij 's Rijks werf aldaar. Blijkens ingekomen ambtsberichten, zijn in het tijdperk van vier weken, dat op 26 Jannari jl. geëindigd is, 11 gevallen van longziekte buiten, maar in de nabijheid van het afgesloten gedeelte van het spoelingdistrict, in de gemeente Overschie, waargenomen. In de slachterijen binnen het spoe lingdistrict bleken de longen van 19 runderen van 7 veehouders door longziekte te zijn aangetast. Z. M. heeft pensioen verleend, ten laste van den Staat, aan mr. J. Rutgers, gewezen rechter in de arrond.-rechtb. te Leeuwarden, ad f 513W. Rom- bouts, gewezen deurwaarder bij het gerechtshof te Arnhem, ad f 321; H. Van Houten, gewezen rijks veldwachter 3de kl. (brigadier-titulair), ad f 258; L. Van 't Sant, gewezen rijksveldwachter 3de kl., ad f 408; A. Bakker, gewezen rijksveldwachter 3de kl. (brigadier-titulair), ad f 264 'sjaars; - aan L. Angustiü, gewezen rijksveldwachter 3de kl., j met instandhouding van bet pensioen hem vroeger toegelegd, een tweede pensioen verleend ten laste van den Staat, ad f 237'sjaars;-agreatie verleend der door het kapittel der Dnitsche orde Balye van Utrecht gedane admissie van F. R. A. E. A. graaf Von Rechteren Limpurg, tot ridder expectant der orde, met vergunning tot het dragen Tan het kleine ordenskruïs; - benoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht, standplaats Baarn, mr. F. PeD, candidaat-notaris aldaar, en aan S. Cambier Van Nooten, notaris binnen het arrondissement Utrecht, op zijn verzoek, vergund zijne standplaats over te brengen van Soest naar Baarn. Gemengd Nieuw®. Erkent men den Zondag als een dag van ontspanning en meer in het bijzonder aan het familieleven gewijd en beschouwt men dien als den rustdag, waaraan een ieder behoefte en waarop een ieder recht heeft, voor zooveel de omstandig heden het veroorloven, dan werke men mede, elk voor zich en in zijn kring, dat de Zondag ook voor anderen een rustdag kunne zijn. Reeds meermalen is b. v. de vraag gedaan „Hadt gij dien brief niet tot Maandag kunnen laten lig gen P" De bedoeling van deze vraag zal wel voor niemand duister wezen. Als duizend en zóóveel personeD, die morgenavond een brief gereed hebben, zich die vraag stellen en als antwoord daarop hun brief tot Maandag laten liggen, zullen de brieven bestellers des Zondags duizend en zóóveel brieven, minder te bezorgen hebben en zouden er allicht op een christelijken feestdag enkelen hunner gemist kunnon worden. Is men voornemens te Hoofddorp eene gymnastiekvereniging op te richten, die van de Vijfhuizen is ontbonden en biedt hare werk tuigen voor weinig te koop aan. Zooals meer malen gebleken is, zijn de meeste vereenigingen in Haarlemmermeer niet bestendig van daar. Jl. Zondag-avond is W. S. na in eene herberg bij de Lijnden met anderen het noodige gebruikt te hebben, met twee personen, S. genaamd, aan het vechten geweest. Later is eerstgemelde door twee personen achtervolgd en in de Ringvaart ge worpen. Hij werd nog bijtijds door twee van Half weg komende personen gered. Deze zaak heeft wel eenige overeenkomst met het onlangs aan het Nieuwe Meer voorgevallene. Zekere J. B., een manufacturier, zat Dinsdag-avond laat gerust bijzijne zusters aan de Leeghwatér. Als naar gewoonte had hij zjjn hit met rijtuig vastgebonden aan een boom. Het beest scheen er echter met het ruwe weer naar te ver langen naar-^Bennebroek terug te keeren, en met eenige moeite was de hit spoedig los en nog vlugger verdwenen. De eigenaar zoebt, na zijn bezoek, overal, zelfs met lantaarns, maar het gelakte niet den vluchte ling te vinden. Zelfs werd een groot gedeelte van de Haarlemmermeer rondgeloopen, ruim een half uur ver, echter zonder succes. Ten einde raad, ging J. B. naar huisen vond zijn spannetje rustig voor zijne woning staan. Door de politie te Haarlem zijn Aan gehouden en naar het huis van arrest overgebracht G. J. Van Vliet, oud 30 jaren, en A. Blom, oud 29 jaren, die bij den horlogemaker Van Waard in de Paarlaarsteeg eene groote spiegelruit hadden stukgetrapt om daarna diefstal te plegen, waarin zij echter door eenige voorbijgangers werden ver hinderd. Laatstgenoemde was op 9 Jannari jl. uit de cellulaire gevangenis te Amsterdam ontslageD, waarin hij zes maanden wegens diefstal had door gebracht.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1